Americké pozemní rušiče řady VLQ

Ruční zbraně, střely, rakety a bojové systémy
Odpovědět
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Americké pozemní rušiče řady VLQ

Příspěvek od cover72 »

Americké aktivní pozemní rušiče řady VLQ

AN/VLQ-6 a AN/VLQ-8A: "Americká Štora"


V roce 1991 vyvstal před velením amerických obrněných jednotek problém: zatímco tanky M1A1(HA) a Challanger se zdály být neprobitelné čímkoli, čím Iráčané disponovali, drtivá většina ostatních obrněných vozidel - hlavně M2Ax, Warriorů a LVTP-7 měla relativně slabý pancíř a zdálo se být dost pravděpodobné, že se tato vozidla mohou setkat s množstvím iráckých PTŘS a že to pro ně vůbec nemusí dopadnout dobře.
Nicméně vzhledem k tomu, že drtivá většina iráckých PTŘS spadala do kategorie SACLOS mohlo být relativně snadné vytvořit elektrooptický IČ rušič, schopný PTŘS této kategorie dezorientovat (přesycením, resp. přesvícením optického systému sledování a navádění PTŘS).

Firmám Loral Electro-Optical Systems (dnes Lockheed Martin EO Systems), resp. Sanders (také pod LM) byly zadány zakázky v hodnotě 25.3, resp. 17.7 mil. USD na vývoj* a výrobu takových rušičů.
Prvních několik exemplářů se stihlo vyrobit a vyslat do zálivu ještě v průběhu Pouštní Bouře, ale stroje vybavené VLQ-8 určitě a VLQ-6 pravděpodobně nijak nezasáhly do bojů.
Podle dostupných informací fungoval systém podle všech očekávání, nicméně dokázal sledovat jen malý úhel (40° okolo vozidla), pročež bylo nutné na vzidlo namontovat k zabezpečení 360° rozhledu více jednotek**. Systém je také oficiálně označován jako "poloautomatický", což může znamenat také to, že ke své činnosti vyžaduje buď zásah, nebo alespoň potvrzení velitele bojového vozidla (u jehož postu je umístěn ovládací panel zařízení).

Všeobecně jsou VLQ-6 a VLQ-8A nazývány MCD - Missile Countermeasure Device.
Střely kategorie SACLOS fungují tak, že automat srovnává záměrnou na cíl [udávanou operátorem] s pozicí a vektorem pohybu rakety [veličinami zjišťovanými sledováním IČ výbojky na samotné PTŘS]) a tím korigují let střely na cíl. Elektrooptické rušiče řady VLQ pak podle dostupných informací pracují na principu oslepení vyhodnocovacího automatu naváděcího zařízení (operátora) intenzivními záblesky v infračerveném pásmu na frekvenci srovnatelné s frekvencí užitou naváděcím automatem SACLOS, čímž dojde k přehlušení systému a vyvedení střely z dráhy letu.
Systém byl úspěšně otestován s raketami řady TOW, nicméně byl posléze vyhodnocen jako neúčinný proti dalším generacím laserově, IČ-imaginery a radarem naváděných PTŘS a uložen do skladu. V roce 1998 se zdálo, že systému už natrvalo odzvonilo, ale byl znovu reaktivován na tancích americké armády a námořní pěchoty pro potřeby současné irácké mise.
K tomu mohou vést 3 důvody (či jejich kombinace):
1) povstalci pravděpodobně nemají přístup k naváděným PTŘS jiné kategorie než SACLOS
2) systém má velmi dobrou spolehlivost - střední doba opravu u VLQ-8A je 400 hodin
3) systém má velmi nízké nároky na údržbu - stačí očišťovat skleněné "okno"
4) není k dispozici dostatek pokročilejších systémů proti PTŘS

Ve skladech se podle oficiálních informací nalézá 1377 ks AN/VLQ-6 a 1000 ks AN/VLQ-8A, nicméně nespecifikované zdroje hovoří až o 2600ks vyrobených VLQ-6 - což je možné právě díky použití VLQ-6 v OIF.
Jednotková cena je 17000 USD za VLQ-6, 18500 USD za VLQ-8A.
Oba systémy jsou napájeny 28V (standard pro BVP Bradley je ale 24V, co to?) stejnosměrného napětí; horizontální zorný úhel VLQ-6A je 40°, vertikální pak 12°. VLQ-8A jsou hodnoty zorného úhlu neznámé.
Příkon (výkon?) VLQ-6 je 600W a pro VLQ-8A neznámý, váha činí 12.7 kg pro VLQ-6 a 11.4 kg pro VLQ-8A.
Systém VLQ-6 jde propojit s datovou sběrnicí obrněného vozidla a podle všeho bývá propojen s vrhači dýmovnic.
Zatímco VLQ-6 jsou použity na M1A1,M2Ax a LPTV-7, AN/VLQ-8A byl použit pouze na M2A2ODS (Operation Desert Storm); je nicméně možné, že v součastnosti je VLQ-8A použit i na jiných typech obrněné techniky.
Důležité: AN/VLQ-6 nejsou používány na strojích řady M1A2, protože "slot" pro montáž VLQ zabírá CITV.
Oba systémy jsou montovány na vrch věže, poblíž poklopu velitele. Byl vyvinut i kulový závěs, určený k zajištění možnosti natočení rušiče ve směru hrozby.

AN/VLQ-7 Stingray: aktivní laserový rušič
VLQ-7 byl aktivní systém, který paprskem nízkoenergetického laseru v oblasti blízkého IČ záření prohledával prostor bojiště a v případě odrazu od optiky naváděcího systému PTŘS, systému řízení palby nebo dalekohledu buď označil pozici nepřítele pro spojeneckou přímou či nepřímou palbu, nebo vyslal silnější puls, který fyzicky poškodil nebo dokonce zničil nikoli dané zařízení, ale oči obsluhy*** za předpokladu, že tato neměla patřičná protiopatření. Systém by tedy měl velmi dobré využití proti předsunutým leteckým návodčím, spotterům a odstřelovačům.
V tomhle se skrývá zajímavá finta - anglické sloveso "to jam" znamená v armádě rušit, všeobecně ale také ničit/poškozovat; VLQ-7 je tedy "jammer" očí.

Systém pracoval ve třech módech:
A) plně automatický směl být použit pouze tehdy, kdy nehrozilo ozáření spřátelených jednotek. Systém v něm útočil na jakýkoli objekt, který vyhodnotil jako cíl/hrozbu.
B) poloautomatický - systém pouze prohledával okolí; v případě nalezení cíle/hrozby vyžadoval manuální potvrzení obsluhy/povel k "výstřelu".
C) plně manuální mód byl používán ve městech, za striktních podmínek použití laserových zařízení nebo v takové situaci, kdy bylo možné očekávat potřebu rychlé re-orientace zařízení na jinou hrozbu.


Zařízení vešlo v roce 1982 do fáze pokročilého vývoje a v roce 1986 byly armádě dodány první experimentální exempláře. V roce 1991 byly dva Bradley vybavené VLQ-7 vyslány do Iráku, ale podle vyjádření armády se nestihly zapojit do bojů.
Systém byl nicméně zrušen, protože čelil těžké kritice humanitárních organizací které armádě vytýkaly, že oficiálně nepoužívá žádné zbraně určené k oslepení biologických očí protivníka. Tyto námitky jsou ale poněkud naivní, protože jakýkoli laserový dálkoměr včetně těch na tancích, jakýkoli laserový ozařovač (nebo alespoň většina těch starších) a podobná zařízení relativně spolehlivě oslepí kohokoli, kdo se připlete nechráněným zrakem do paprsku.
V současnosti není znám stav programu - tedy jestli běží nebo byl pozastaven, popř. zrušen. Je pouze známo, že v roce 1996 byl program oficiálně vyškrtnut ze seznamu financovaných projektů; na druhou stranu bylo uvažováno o přesunutí programu z Bradley na bázi Humwee a program tedy může pokračovat pod jiným jménem nebo v "černém světě". Zvláště pro účely proti-odstřelovačských a vůbec protipovstaleckých operací by se systém hodil nesmírně.
Podle původních plánů měl být přidělován v počtu 1 zařízení na rotu mechanizované pěchoty (M2 Bradley) a tří kusů na průzkumnou rotu mechy (M2/M3 Devers).
O nákladech, výkonech ani frekvenci laseru nic známo není; jediný údaj o financování, který se mi podařilo najít byla částka 68.4 milionů USD, kterou dostala firma Martin Marrieta (dnes LM) za tříletý program "Advanced Technology Demonstration"; samotný projekt VLQ-7 ale přitom běžel už 10, resp. 13 let, což poukazuje na nekonzistence ve vykazovaném financování projektu, jaké většinou indikují tajný vývoj.

AN/VLQ-9/10/11 Shortstop: proti dělostřelectvu

V průběhu operace Desert Shield bylo pro koaliční jednotky na území KSA největší hrozbou irácké dělostřelecké bombardování. Velitelstvím ARCENT (Army Forces Central Command-Kuwait) byl (pravděpodobně až po ukončení bojů v r. 1991) vydán požadavek na vývoj systému, který by popletl roznětky dělostřelecké munice a donutil ji k inicializaci a tedy výbuchu munice v bezpečné výšce.
Firma Whittaker Corporation z Kalifornie vyvíjela systém kvůli stejnému problému už v průběhu války, ale nestihla dokončit vývoj před ukončením bojů.
Systém je určen proti dělostřelecké munici s přibližovacím zapalovačem (radio-zapalovač) a podle testů na střelnici v poušti Mojave dosahoval 100% účinnosti proti vybraným druhům munice a to jak při palbě jednotlivými ranami, tak při palbě přehradné.

V roce 1999 byla firmě Condor Systems přidělena částka 8.5 mil. USD na výrobu 40 ks těchto zařízení, s možností vyčerpat až 25 mil. USD. Kontrakt byl evidován jako fixed-price, tedy s konstantní cenou po celou dobu kontraktu/výroby.
Navzdory oficiálně úspěšnému programu bylo vzneseno několik návrhů/požadavků na úpravy, a to sice:
-vylepšení výkonového zesilovače, které by mělo zajistit 10% rozšíření ochraňované zóny
-demontáž sběrnice MIL-STD 1553 kvůli úspoře nákladů****

Podle různých zdrojů se buď přímo AN/VLQ-9/10/11 nebo zařízení na jejich bázi používají v operacích Iraqi Freedom a Enduring Freedom k likvidaci IEDů.


______________________________

*podle některých pramenů byl VLQ-6 soukromou iniciativou Loranu; pak by to byly prostředky jen na výrobu
**nicméně mi nejsou známy žádné fotky, na kterých by bylo vozidlo vybavené více než jedním VLQ-6
***podle jiných zdrojů byl nicméně systém schopen i likvidace EO zařízení; vzhledem k možnostem adaptace, které jsou na EO zařízeních s jistotou implementovány kvůli přesvětlení ale považuji za pravděpodobnou spíše první zmíněný způsob použití
****citace: "Depopulate the 1553 Digital Board that will result in $55.6K projected savings" - nenapadá mě, co jiného než MIL-STD 1553 mohli mít na mysli


Linky/prameny :
AN/VLQ-6;AN/VLQ-8A
http://www.defense-update.com/features/ ... l-west.htm
http://www.forecastinternational.com/ar ... o12322.htm
http://www.forecastinternational.com/ar ... o12507.htm

AN/VLQ-7
http://www.strategypage.com/militaryforums/2-13983.aspx
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land ... I038AA.htm
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/stingray.htm
na globalsecurity je obsah identický s FAS.org
http://www.hrw.org/reports/1995/Us2.htm
http://www.icltd.org/laser_weapons.htm

AN/VLQ-9/10/11
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/an-vlq-9.htm
http://www.wikileaks.org/wiki/US_Milita ... an#_ref-13
http://www.monmouth.army.mil/cecom/lrc/ ... shops.html
Naposledy upravil(a) cover72 dne 5/10/2009, 21:18, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

cover72:
Dobrý článek. Vítej mezi místní "pisatele".
Jinak prosím nedávej odkazy-linky do tágu url - php linky zodkazuje automaticky - tak jak je to opraveno nyní, ale doplnění tágu dosti děsivě rozhodí formátování.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“