Stránka 1 z 3

FCS - Future Combat Systems - Artillery Spec.

Napsal: 10/6/2009, 21:54
od Haness
Ve škole jsem dostal jako téma zápočtové práce vypracování prezentace na téma FCS - Future Combat Systems a dělostřeleckého zaměření tohoto programu, nyní se s Vámi podělím o mé poznatky jež jsem získal překladem z US stránek, bohužel američané vypustili pouze málo bližších informací.



Obsah:
1 FCS (Future Combat Systems) – Bojové systémy budoucnosti
2 Co jsou to vlastně tedy jsou ty bojové systémy budoucnosti?
3 FCS 101
4 Rotace Spin-Out 1
5 Dělení prostředků FCS
5.1 Manned Ground Vehicles (MGV)
5.2 Unmanned Ground Vehicles (UGV
5.3 Unmanned Aerial Vehicles (UAV)
5.4 Unattended Ground Sensors (UGS)
5.5 Non Line of Sight - Launch System (NLOS - LS)
6 XM1204 Non Line of Sight-Mortar (NLOS - M)
6.1 Takticko – technická data
7 XM1203 Non Line of Sight-Cannon (NLOS - C)
7.1 Takticko – technická data
8 XM501 Non Line of Sight - Launch System (NLOS - LS)
Zdroje


1 FCS (Future Combat Systems) – Bojové systémy budoucnosti
Někým nazýváno jako šílená vize, jiným zase dokonale propracovaným systémem pro zajištění absolutní nadvlády nad bojištěm i v dnešní době asymetrického boje.


2 Co jsou to vlastně tedy jsou ty bojové systémy budoucnosti?
Oficiální internetové stránky1 charakterizují FCS takto: FCS jsou základním kamenem modenizace americké armády, je to slib armády zajistit vojákům nejlepší dostupný materiál a technologie jež budou brzy dostupné pro použití v praxi.

FCS není pouze tvůrčím programem technologií – je to vytváření nových brigádních bojových týmů. Těmto týmům s větším počtem vojáků, lepším vybavením, nesrovnatelnou situační informovaností a komunikačními systémy bude umožněno efektive bojovat proti teroristům a jiným formám asymetrického boje a taktéž umožní armádě ustálit pozici v nestabilních oblastech.

V kostce lze říci, že FCS je soubor nových bojových prostředků na všech stupních a všech druzích vojsk, dokonale propojen skrze komunikační sítě tak, aby byl každý z prostředků schopen účinně zasahovat proti nepřátelským silám díky dokonalému přehledu o silách jak vlastních, tak nepřátelských. Tato schopnost přehledu bude založena na digitalizaci bojiště a interpersonální adaptabilitě k jednotlivým prvkům.


3 FCS 101
Při podrobnějším prozkoumání internetových stránek o FCS2 nalezneme toto: Program se skládá z osmi nových typů BVP jež budou součástí celé koncepce nových pozemních a vzdušných prostředků. Tyto prostředky budou řízeny převážně počítačově.Tato koncepce dále sestává z odpalovacích systémů jež budou operovat mimo rozsah viditelnosti a pokročilých taktických a městských senzorů jež budou napojeny na vyspělé sítě velení a řízení.

Vypuštění první kompletní brigády FCS se plánuje na rok 2015, nicméně je celá technologie FCS urychlována k dodání tak, aby byla dostupná pro US Army dříve na zkoušení. Toto zkoušení by mělo probíhat v tzv. Rotacích: Spin-Outs. Toto začleňování rotací umožní vojákům seznámit se s technologií FCS už nyní před jejím oficiálním zavedením.




___________________________________
1U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 24.4.2009 [citováno dne 13.5.2009]. Dostupné z: <https://www.fcs.army.mil/>
2U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 30.11.2008 [citováno dne 13.5.2009]. Dostupné z: http://www.fcs.army.mil/program/index.html


4 Rotace Spin-Out 1
> FCS BTC ( Battle Command Capability) – bojová způsobnost velení; velení a řízení
> FCS JTRS (GMR/HMS) – nezjistitelné pozemní senzory, nezjistitelné zaměřovací systémy, malé pozemní vozdilo řízené dálkově small unmanned ground vehicle (SUGV) a bezpilotní letadlo (vozidlo) Class I Block O jež je momentálně hodnoceno vojáky z Army’s Evaluation Task Force (AETF) – armádní hodnotící komise.

Americká armáda požaduje aby byla Rotace 1 dodána už v roce 2011 jako první krok v zavedení FCS.

V současné době je 75 systémů FCS testováno a vylepšováno.


5 Prostředky FCS3 se dělí na:
5.1 Manned Ground Vehicles (MGV):
> XM1204 Non Line of Sight-Mortar (NLOS - M) – minomet působící mimo viditelnost
> XM1203 Non Line of Sight-Cannon (NLOS - C) – kanon působící mimo viditelnost
> XM1202 Mounted Combat System (MCS) – pohyblivý bojový systém
> XM1208 Treatment (MV - T) – pojízdná ošetřovna
> XM1207 Evacuation (MV - E) – evakuační vozidlo
> XM1205 Recovery and Maintenance Vehicle (FRMV) – opravárenské a uržbářské vozidlo
> XM1201 Reconnaissance and Surveillance Vehicle (RSV) – průzkumné a sledovací vozidlo
> XM1206 Infantry Carrier Vehicle (ICV) – obrněný transportér
> XM1209 Command and Control Vehicle (C2V) – vozidlo velení a řízení

5.2 Unmanned Ground Vehicles (UGV):
> XM1217 Transport MULE Vehicle (MULE - T) – transportní vozidlo
> XM1218 Countermine MULE Vehicle (MULE - CM) – odminovací vozidlo
> XM1219 Armed Robotic Vehicle-Assualt-Light (ARV – A - L) – obrněné útočné vozidlo; osvětlovač IR
> XM1216 Small Unmanned Ground Vehicle (SUGV) – malé neřízené pozemní vozidlo





___________________________________
3U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 8.5.2008 [přeloženo dne 13.5.2009]. Dostupné z: <http://www.fcs.army.mil/systems/index.html>

5.3 Unmanned Aerial Vehicles (UAV):
> XM156 Class I UAV – bezpilotní prostředek
> XM157 Class IV UAV – bezpilotní prostředek

5.4 Unattended Ground Sensors (UGS):
> AN/GSR-9 (V) 1 Unattended Ground Sensor (UGS) – neobsluhovaný pozemní senzor
> AN/GSR-10 (V) 1 Unattended Ground Sensor (UGS) – neobsluhovaný pozemní senzor

5.5 Non Line of Sight - Launch System (NLOS - LS):
> XM501 Non Line of Sight - Launch System (NLOS - LS) – odpalovací zařízení střel
> země-země; působící mimo viditelnost

Jelikož se mé téma týká dělostřeleckých zbraní, rozeberu zde systémy, jež jsou dělostřelecké, nebo s ním mohou souviset.


6 XM1204 Non Line of Sight-Mortar (NLOS - M)
XM1204 je samohybný minomet určený pro palebnou podporu MGV na malé a střední dálky nepřímou střelbou. Zajišťuje přesnou palbu vedenou podle síťového připojení a dle potřeby bojujících MGV ze sestavy brigád FCS.

XM1204 používá jako hlavní zbraň 120 mm minomet pro nějž poveze 62 min různých druhů, včetně speciálních druhů munice potřebné pro přesnou střelbu na efekt.

XM1204 bude zajišťovat blízkou palebnou podporu formou přesné palby kterou bude tento systém vést jak během obranných, tak útočných operací. Možnosti tohoto minometu jsou velmi rozsáhlé, umožňují tomuto prostředku působit jak za hranicí viditelnosti (především), tak v přímé viditelnosti.

6.1 Takticko – technická data
Operační možnosti
> Věž otočná do 360°
> Umožní splnení všech druhů úkolů i na početním stavu posádky 60%
> Odpověď na střelbu protivníka 30 vteřin
> Automatický nabíjecí systém
Výzbroj
> 62 vezených min
> Zadem nabíjený 120 mm minomet M1064
> Kulomet GPMG kalibru 7,62 NATO

7 XM1203 Non Line of Sight-Cannon (NLOS - C)
Na začátek je nutno uvést že právě XM1203 je prvním prostředkem FCS jež byl postaven jako první a odzkoušen – s jakými výsledky bohužel nebylo zveřejněno.

XM1203 je samohybný kanon určený pro palebnou podporu MGV. Zajišťuje přesnou palbu vedenou podle síťového připjení a dle potřeby bojujících MGV ze sestavy brigád FCS. Aćkoliv je název tohoto prvku kanon, jedná se ve skutečnosti o samohybnou houfnici ráže 155 mm.

XM1203 používá jako hlavní zbraň 155 mm houfnici pro niž poveze 24 střel a nábojek různorodých druhů (i speciální druhy munice potřebné pro přesnou střelbu na efekt a velmi přesné druhy jako je třeba XM982 Excalibur).

XM1203 bude zajišťovat blízkou palebnou podporu formou přesné palby kterou bude tento systém vést jak během obranných, tak útočných operací. Možnosti této zbraně jsou velmi rozsáhlé, umožňují tomuto prostředku působit jak za hranicí viditelnosti(především) tak v přímé viditelnosti a samozřejmě vést i přímou střelbu.

XM1203 bude poskytovat posádce velký stupeň bezpečnosti jak proti zbraňovým prostředkům přímého působení, tak proti zbraním nepřímého působení – IED, EFP atd. Taktéž bude tato zbraň schopná nasazení kdekoliv na světě a dokonale plnit úkoly, pokročilý balistický počítač umožňí této zbraní vést střelbu přesně za jakýchkoliv venkovních podmínek. Zbraň je schopná rychlého pohybu, zastavení a přípravy střelby v rekordním čase.

Hlavní zbraní je 155 mm houfnice o délce 38 ráží (5,89 m) s automatickým nabíjecím systém jež bude dosahovat velké kompatibility s ostatními prostředky MGV.

Hlavní zajímavostí této zbraně je MRSI – Multiple Rounds Simultaneous Impact, tedy schopnnost několika výstřelů, přičemž jejich dopad bude jednotný. Podobným systémem disponuje například samohybný minomet AMOS.

Zbraň bude schopná díky zdokonalenému nabíjecímu mechanismu střílet obrovskou rychlostí čímž bude umožňěno její obrovské působení proti cíli.

XM1203 může být stejně jako ostatní prvky MGV rychle dotankován a přezbrojen čímž se zvyšuje jeho bojová hodnota. Tento systém je konstruován tak, aby vydržel na bojišti aktivní po co nejdelší dobu bez možnosti logistického zázemí.

7.1 Takticko – technická data
Operační možnosti
> Věž otočná do 360°
> Systém MRSI
> Odpověď na střelbu protivníka 30 vteřin
> Automatický nabíjecí systém
> Síťová komunikace a intreroperabilita s vojsky
> Kompatibilita s ostatními MGV

Výzbroj
> 24 vezených střel a nábojek
> 155 mm houfnice s vyšší rychlostí palby
> Kulomet GPMG kalibru 7,62 NATO zpřažený s hlavní zbraní
> Kulomet M2 kalibru .50 BMG
> Možnost instalace CROWS
Posádka
> 2 osoby



8 XM501 Non Line of Sight - Launch System (NLOS - LS)
XM501 je revoluční systém dělostřeleckých zbraní, nebo v případě FCS - zbraní s nesmírnou variabilností a samostatností v použití – na rozdíl od ostatních dvou uvedených zbraní jež jsou založeny na základní bázi klasických zbraní pouze s upravenými aspekty použití je XM501 naprosto novou koncepcí zbraně pro velice přesnou střelbu ovládaná na dálku.

V čem spočívá to tajemství XM501? Ve zkratce je to kontejner se střelami, který pouze stačí dostat na místo odpálení a nechat na místě. Jak jej tam dostaneme je už pouze na nás. Můžeme ho dopravit buď nákladním autem, nebo dotáhnout vrtulníkem, vysadit letadlem zbytek práce jako je zaměření provedou pozemní senzory a nám pouze zbývá vybrat cíl a stisknout tlačítko „LAUNCH!“

Nyní přidávám komentáře k XM501 přeložené z internetových stránek FCS4

XM501 sestává z bezplatformní odpalovací jednotky Container Launch Unit (CLU) jež obsahuje vlastní odpalovací elektronickou jednotku a odpalovací zařízení pro odpal řízení na dálku. Každý CLU sestává z balistického počítače, komunikační jednotky jež se připojuje do sdružené sítě FCS a 15 přesných útočných raket Precision Attack Missiles (PAM). XM501 zajišťuje armádě prostředek s obrovským bojovým potenciálem jež lze rychle rozmístit.

Samotné rakety PAM působí ve dvou režimech jež jsou buď přednastaveny, nebo je raketa samotná nastaví dle trajektorie k cíli a jeho typu. Režimy, respektive trajektorie jsou 2, první je určena pro přímou střelbu a střelbu nutnou pro nejrychleji možné zničení cíle. Druhý režim je určen pro plochou dráhu letu rakety při střelbě na vzdálené cíle. Raketa obdrží informace o cíli při odpalu a tyto informace jsou dále aktualizovány během letu pro přesné navedení a precizní zásah, střela sama získává informace a podle nich generuje který cíl je důležité zničit nejdříve.
___________________________________
4U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 28.4.2009 [citováno dne 13.5.2009]. Dostupnéz: http://www.fcs.army.mil/systems/nlosls/index.html
PAM podporují navedení jak z laserových značkovačů – i na ručních zbraních jako je třeba AN/PEQ, laserem pokryté cíle – navedení dle IR a autonomní navedení. Rakety PAM jsou schopné ničit jak stacionární tak pohybující se cíle a to i cíle obrněné!

Výhodou těchto střel je možnost jejich vysazení například z C-130. Tyto střely jsou organickým celkem Spin-out 1. Jejich možnosti jsou velice příznivé pro jednotky jako jsou například Rangers, nebo Special Forces jež si mohou střelu sami odpálit a navést na dálku.

Toto je vše z dělostřeleckých systémů FCS. Na závěr bych chtěl zhodnotit FCS tak, že je to sice krásná vize, nicméně vše spoléhá na dokonalou činnost všech systémů, především pak sítě FCS na níž jsou založeny všechny zaměřovací systémy a komunikace mezi jednotlivými prvky.

Dalším „negativem“ jež vidím je pouhá úprava stávajících zbraní a prvků, viz vozidla MGV, jež jsou všechny založena vozidlech Stryker, jež jsou známa svými slabými schopnostmi ochránit posádku před výbech předimezovaných IED.


Zdroje:

[1] U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 24.4.2009 [citováno dne 13.5.2009]. Dostupné z: https://www.fcs.army.mil/
[2] U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 30.11.2008 [citováno dne 13.5.2009]. Dostupné z: http://www.fcs.army.mil/program/index.html
[3] U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 8.5.2008 [přeloženo dne 13.5.2009]. Dostupné z: http://www.fcs.army.mil/systems/index.html
[4] U.S.ARMY. Future Combat Systems [online]. c2007, poslední revize 28.4.2009 [citováno dne 13.5.2009]. Dostupné z: http://www.fcs.army.mil/systems/nlosls/index.html

Pro fotky viz. uvedené odkazy, resp. především stránky http://www.fcs.army.mil kde jsou fotky dobré a dokonce i výborná videa, nepřidával jsem je, jelikož jsem měl překládání dost a překládat ještě samostatný server s copyrightem US Army by bylo na dlouho a stejně zbytečné.[/size]

Napsal: 11/6/2009, 20:08
od Pátrač
A tak toto je zajímavé. Já si myslím, že FCS má něco do sebe a co si to sleduji se svými omezenými možnostmi jsem přesvědčen, že toto je cesta jak změnit armády z flotil těžké techniky všeho druhu na vysoce mobilní prostředky s překvapivě velkou palebnou silou.

Technologie FCS podle amerického uvažování má přímou vazbu na program směřující k vytvoření vojáka budoucnosti. Program Objective Force Warrior je určen pro novou organizaci tzv. objektivních - na cíl zaměřených - pozemních sil. Voják Objective Force má tvořit nedílnou součást bojového systému budoucnosti FCS - Future Combat System, tvořeného především novými obrněnými vozidly různých kategorií. Cílem programu je dosažení dvacetinásobně vyšší bojové hodnoty jednotlivého vojáka ve srovnání se současností. Výstroj má zajišťovat ochranu v extrémních klimatických podmínkách i proti zbraním hromadného ničení. Ukončení programu se předpokládá roku 2012 - výsledkem má být prototyp výzbroje a výstroje pro sériovou výrobu.

Jenže bojiště není jen voják ale i spousta techniky a o tu jde nejvíce.

Vozidla tak jak jsou koncipována a testována ve dvou variantách – kolových a pásových demonstrátorech. Obě varianty jsou předpokládány do 12 až 14 variant výzbroje - od přepravy pěchoty a její podpory v boji přes speciální techniku, dělostřelectvo po jakousi variantu tanků pro boj s čímkoliv co by mohl protivník nasadit do boje.

Pro tanky platí tyto limity: hmotnost do 25 tun, osádka maximálně 2 muži. Tank musí být schopen bojovat v rádius 360 stupňů za jízdy i v klidu. Musí být schopen boje i bez osádky tedy na dálkové ovládaní s minimálně 50% schopností reagovat na situaci na bojišti sám. To platí i pro samohybné dělostřelecké prostředky

Realizovaný vojenský projekt značí, že jde o robotické systémy vedení boje nebo systémy spotřebou minimální obsluhy osádkami. Tedy osádkami nebo dálkově řízená průzkumná a bojová letadla, vrtulníky, tanky, hlídkové vozy, dělostřelecké prpstředky všeho druhu a to samostatné či začleněné do tzv. FCS - Future Combat System čili Příštího bojového systému a potom i autonomní roboti pracující bez spojení s člověkem.

FCS jsou realitou a není to jen otázka USA. Své k tomu říkají i Rusko a jiné státy, které pochopily, že tanky a jiná velmi těžká bojová technika se dopracovaly svého zenitu a že obrazně řečeno stojí na rozcestí. Dnes už se neřeší pouze poměr balistická ochrana tedy pancíř s pomocnými prostředky proti působení prostředků protivníka.

Dnes se řeší:

- jak snížit možnost zásahu bojového prostředku jiným bojovým prostředkem a pokud to nelze, jak minimalizovat škody na vlastním prostředku a hlavně na živé síle.

- najít optimální nosiče těchto systému a to obou typů trakcí. Už v roce 2005 se psalo že vyzkoušené demonstrátory FCS -T pásový a FCS-W kolový prokázaly na dnešní poměry vynikající výsledky.

- naopak oproti první odrážce jak s malými přímými náklady tedy vystřelenými projektily zničit co nevíce nevbo největší cíl což je právě problematika dělostřeleckých FCS

Osobně si myslím že FCS na bázi vozidel STRYKER které kolega rabo nemá rád a jen díky jemu o nich vím poměrně hodně, nebudou pro FCS nosným projektem. Vidím to jako přechodné řešení a cestu jak levně vyzkoušet postupně vyvíjené bojové komponenty

Proto tedy FCS povedou k naprosté přestavbě amerických ozbrojených sil.

- stávající pluky a brigády budou nahrazeny novými formacemi UA-Unit of Action a

- vyšší stupně pak UE-Unit of Employment. Tyto nové formace se budou lišit od zavedených v mnoha směrech-uvedu zde jen jeden ukazatel. Celková hmotnost lidí, bojové techniky a materiálu jedné UA bude do 12 000 tun.

Hannesi velmi zajímavé, jakmile na něco narazíš dej nám to sem. To co jsi uvedl je zajímavé pro mě osobně v tom, že to moje povědomí posunuje asi tak o tři roky dopředy. Dobrá práce.

Napsal: 11/6/2009, 20:20
od cover72
Mě by jen zajímalo - při posledních škrtech přeci potopili všechny ty pásové prostředky, ne? Tak jak je tohle všechno aktuální, resp. co dál?

Napsal: 11/6/2009, 20:26
od Pátrač
Myslím si, že pásové prostředky odepsat nemohou jinak to ztratí celé smysl a zůstane to na půl cesty. Celý půvab byl a věřím, že i je v tom, že kolové prostředky jsou doplněny podle podmínek daného bojiště pásovými. Jsou totiž místa kde se kolové nemohou prosadit.

Na skutečné dopady šktrů bych si počkal. Obama bude u kormidla jen chvíli a toto je zásadní věc, která má z US- army vytvořit armádu která bude ve své podstatě na takové kvalitě, že to dějiny neviděly. Bude to jako by zbytek světa jednostranně odzbrojil a že by se toho jen tak vzdali? Nevěřím.

Napsal: 12/6/2009, 07:25
od Mantra
Oni je ještě neodepsali, ale zjistili že celé slavné FCS neodpovídá tomu, čemu dnes čelí veškerá armádní technika. Takže se celý systém musí přepracovat na vozidla s odolností 4 a další podobné detaily tak, aby přežili na bojišti a nebyly to jenom "designově prostředky budoucnosti".

Napsal: 12/6/2009, 09:50
od cover72
Což není takové překvapení - Boeing jako koordinátor hlásil už před pár lety, že buď zlepší pancíř, ale pak to prostě nebude přepravitelné C-130, nebo to nechají jak to je, ale v tom případě to bude slabě chráněné - že technologie neumožňuje takovou pasivní odolnost při zachování hmotnostního limitu.

Napsal: 12/6/2009, 10:27
od rabo
armádu která bude ve své podstatě na takové kvalitě, že to dějiny neviděly. Bude to jako by zbytek světa jednostranně odzbrojil a že by se toho jen tak vzdali? Nevěřím.
Systém FCS je evolučný, nie revolučný. V jeho prípade sa jedná o pokračovanie toho o čo sa armády snažia celé veky. Neprináša nijaký radikálny zlom a aj to vychádzam len z "reklamných brožúrok", lebo veľa jeho podčastí je ešte len v pc konštruktérov. Na hodnotenie si počkajme.
zloženie FCS:
Obrázek

rakety PAM a LAM :
Obrázek

Obrázek

Napsal: 12/6/2009, 10:40
od Haness
Zdrávím Vás pánové, jsem rád že se můj článek doznal nějaké odezvy. Jako hlavní problém tohoto systému bych viděl informovanost, jelikož američané vypustili pouze mizivé množství infromací o tomto projektu, proto můžeme u některých aspektů pouze bádat.

Nicméně je tu několik problémů, které se týkají použitelnosti tohoto systému jež je potřeba si uvědomit:

A) Jak jsem již uvedl, tak prostředky FCS jsou založeny na základu vozidla Stryker v drtivé většině - viz, stránky FCS a schéma jednotlivých prvků. BOjové nasazení těchto vozidel v oblastech, kde se vede asymetrický boj ukázaly, že tato vozidla nevyhovují. Nevyhovují především v rámci ochrany vojsk proti IED a nově používaným EFP (Explosive Formated Projectile) jež spolehlivě probíjí pancíř těchto vozidel. "Technologie" EFP je velice jednoduchá a naprosto účinná, vymyslel ji "na koleně" jeden brit s tím, že tato věc lze použít i k potápění lodí - jak to funguje viz toto videoKRAKATOA

B) Celý systém je založen na společné síty FCS, jak všichni známe tak výpadky se dějí, ovšem pokud by nastal výpadek sítě na kterou by byly napojeny všechny prvky mohlo byto mít katastrofální dopad

C) Nikdo se nezabýval edaptabilitou teroristů, resp. kombatantů. Jak všihni víme, tak jejich adaptabilita na bojové prostředky a taktiky koaličních vojsk je obrovská. Vzhledem k tomu, že célá technologie FCS je založena na senzorech, je možné se domnívat, že se kombatanti adaptují i na tuto technologii a budou vyhledávat a ničit tyto senzory čímž mohou velmi znepříjemnit celou koordinaci jednotlivých vojsk.

D) US Army se sice chce takto reorganizovat a zavést FCS i do jiných armád, nicméně použitelnost tohoto systému v rámci konvenční války hodně upadá.

Jak by mělo vypadat reálné nasazení prostředků FCS v budoucnosti můžete vidět na těchto zfilmovaných ukázkách z produkce US ARmy
1)FCS - Normandy 2014
2)FCS - North Korea 2014

Napsal: 12/6/2009, 16:56
od alibaba
Haness píše:nově používaným EFP (Explosive Formated Projectile) jež spolehlivě probíjí pancíř těchto vozidel. "Technologie" EFP je velice jednoduchá a naprosto účinná, vymyslel ji "na koleně" jeden brit s tím, že tato věc lze použít i k potápění lodí - jak to funguje viz toto videoKRAKATOA
I Pan Libra v puvodni firme vyrabel neco podobneho.

Napsal: 12/6/2009, 17:00
od Haness
Ona je ta technologie vyloženě jednoduchá, je možné že na to přišlo více lidí zároveň, jen by mě zajímalo odkud to mají teroristi.

Je možné že na to přišli skrze kumulativní střely kde je podobný princip - borcení a formování stěn kumulativní vložky, ale to jsou jen OT spekulace....

Napsal: 12/6/2009, 19:39
od kopapaka
Tak s principem problém nebyl...
http://www.liveleak.com/view?i=8b3_1197614944
Nemůžu říct kdo to vymyslel,ale používá se to dost dlouho, kromě aplikací jako je Bonus, se EFP používal jako bojová hlavice u několika protivrtulníkových min, u několika protivozidlových min ( zespodu a zboku ).
A to sem si určitě nevzpoměl na všechno...

Napsal: 12/6/2009, 19:52
od Pátrač
Rabo - právě protože to je evoluce bych tomu já osobně dal šanci. Vzhledem k malému souboru informací se vaří nikoli z vody ale pouze z pěny. O nárůst hmotnosti bych se až tak nebál.

Jsem přesvědčen, že se objeví technologie, které zajistí potřebnou balistickou ochranu jak proti podkaliberním tak proti kumulativním střelám. Mezi podkaliberní bych počítal i střely s aktivně tvarovaným projektilem a mimo jsou střely, které po dopadu vyvolají takové vibrace materiálu, že se rozpadne struktura pancíře.

Možností je povícero:

-výplně z keramiky a plastů plny doplněny uhlíkatými a skelnými vlákny-u Chalengher 2

-keramická nahrazena deskou z ochuzeného uranu-u M1A2

Co se děje v Rusku a na Ukrajině nevím ale strašně bych rád. Zachytil jsem prahové informace o ochuzeném uranu, o vestavěné desce z uhlíkatých vláken i o deskách obsahujících berylium na vylepšení ochrany tanku proti radiaci.
Ale to jsou všechno věci které znáte. Proto je potřeba taky něco opravdu akčního. A já jsem rád, že něco takového možná mám.

A opět je to práce britských vědců a techniků. Laboratoř Defence Science and Technology Laboratory při ministerstvu obrany Velké Británie otestovala v létě 2004 tzv. elektrický pancíř.

Je to speciální vrstva po celém vozidle a skládá se z vrstev ze slitiny nebo slitin o kterých zatím není nic moc známo. Ale tyto desky vytváří mimořádně výkonný kondenzátor, který lze velmi rychle nabít do napětí v řádu kilovoltů. Tento pancíř je určen proti kumulativní munici.

Všichni víte, že kumulativní paprsek je tvořen částicemi mědi kterou je hlavice PTŘS nebo RPG potažena. Narazí-li tento paprsek na silné elektrické pole, okamžitě se začne rozptylovat a ztrácí průraznost. Navíc se pancíř lokálně přehřeje a to paprsek dále oslabuje. Bylo to vyzkoušeno na OT Warrior, na které se střílelo RPG-7. Tato RPG by za normálních podmínek nedala vozidlu šanci. Pod ochranou elektrického pancíře došlo pouze k drobným povrchovým poškozením. Celé zařízení váží několik tun ale nahradí až 20tun klasického vrstveného pancíře. Napájení zvládá palubní sít vozidla. Autoři tohoto vynálezu tvrdí, že lze oprávněně předpokládat, že je možné vytvořit tak silné elektrické pole, že by mohlo eliminovat i účinek průbojných podkaliberních střel.

Jestli to je všechno pravda nebo ne ukáže čas. Na podkaliberní střely mi to připadá jako nesmysl a to by mohlo znehodnotit hodnověrnost celé této informace o elektrickém pancíři.

Tento článek se objevil před pár lety ještě ve staré verzi ATM a tehdy se tam psaly poměrně rozumné věci.

Systémy s tvarovanými projektily nejsou nijak čerstvá novinka. Ale pokud je někdo teroristům nedodá, na koleně si to jako improvizovanou minu nebo fugas jakékoliv mohutnosti nebo uspořádání nevyrobí.

Hannes - nechci nosit dřevo do lesa, to co nyní napíšu víš lépe než já. Já to zopakuji spíše sám pro sebe.

Princip funkce střel typu kumulativní je v tom, využívá chemické energie vzniklé při explozi speciálně tvarované nálože výbušniny. Energie je směrována do velice úzkého paprsku zvaného jet, který v místě zásahu taví - někdy se říka že propaluje - pancíř. Průbojnost střely se udává v průměrech kumulativní hlavice. Munice se s výhodou používá proti těžce obrněným cílům na větší vzdálenosti, protože neztrácí účinnost s rostoucí vzdálenosti od cíle. Její použití je široké, je to vlastně univerzální munice.

Její cenová dostupnost a překvapivá účinnost jsou příčinou že jsou to zbraně top linie kdejakého uskupení gerillového boje.

Dneska je už v akci 4 generace této munice. Osobně si neumím představit jak by z tohoto principu bylo možno dovodit nápad pro vznik tvarovaného projektilu.

Ale už jako malé plavovlasé dítko jsem se díval jak v telvizi ukazovali výbušné nýty - tvarování a vytváření pevných spojů pomocí malé exploze, vytváření bimetalových konstrukcí opět pomocí výbuchů a také prorážená otvorů pomocí modifikobaných výbuchů kde proud plynů unášel velké množství tuhého materiálu která sloužil jako vrták.

Zde bych viděl inspiraci. A to jsem se díval na televizní noviny na prvním programu, nic ze světa za železnou oponou.

Prostě je to o tom, že se souboj střela kontra balistická ochrana přenese do FCS dimenze.

Napsal: 12/6/2009, 21:08
od Haness
Pátrači nepochopil jsi jak jsem to myslel s tím srovnáním EFP a kumulativních střel. Nedával jsem do souvislosti jednotlivé "styly" probíjení, jelikož jsou oba naprosto různé, u kumulativních probíjí jet, u EFP projektil.

Dával jsem do souvislosti to, že jak kumulativní střely tak EFP využívají řízené exploze jež krásně zformuje "víčka" jednolivé munice do požadovaných dimenzí - u kumulativních je oním víčkem kumulativní vložka jež se zdeformuje tak, že zůstane pouze miniaturní otvor pro jet u EFP je tím víčkem víčko opravdové z tvrdého kovu jež je explozí zformován do jakéhosi projektilu... Ale to jsem OT.

Nicméně, když jsi tu rozebral formy ochrany tak zrovna včera jsem se na tomto odkazu o FCS díval na aktivní ochranu formou antiraket jež vyletí z vozidla a ničí přilétající střely kousek před vozidlem. Viz tento odkaz ACTIVE PROTECTION

Ovšem je tu jedna věc, resp. druh munice která není brána v potaz - a tou jsou duální, nebo nově i střely s trojitou kumulativní soustavou. Hodně firem vytvářejících pancéřovou ochranu pro vozidla bere v potaz při testování především střely s jednotnou kumulatvní soustavou jako je například RPG-7 jež je nejčastěji používáno kombatanty, nicméně je zde otázka, jak účinná bude tato ochrana proti střelám s dvojitou, či trojitou kum. soustavou ?

Napsal: 12/6/2009, 22:20
od cover72
Tam bude záležet hl. na konstrukci - některé vícenásobné hlavice letí pře sebou "na drátě", popř. je představná hlavice vystřelena těsně před dopadem - a na ty to vliv zákonitě moc mít nemůže. Na druhou stranu, pokud se jedná o homogenní soustavu fyzicky propojenou (představná hlavice "na tyči"), samotná kinetická energie střetu s proti-projektilem by IMO měla stačit na to, aby přilétávající projektil buď totálně vyvedla z dráhy, nebo mu narušila strukturu tak, že by se po dopadu na vlastní pancíř vozidla neškodně zlomil či tak. Tedy tyhle věci vůbec nejsou můj obor, ale takhle by mi to dávalo smysl...

Napsal: 12/6/2009, 22:53
od Pátrač
Haness píše:Ona je ta technologie vyloženě jednoduchá, je možné že na to přišlo více lidí zároveň, jen by mě zajímalo odkud to mají teroristi.

Je možné že na to přišli skrze kumulativní střely kde je podobný princip - borcení a formování stěn kumulativní vložky, ale to jsou jen OT spekulace....
Asi si nerozumíme navzájem. Já z této citace vyrozuměl, že považuješ za možné, že ti hoši co vymysleli výbuchem tvarovanou střelu vycházeli z tohoto co jsi popsal. Já byl a jsem přesvědčen, že kumulativní číše se nějak zvláště neformuje ale pouze exotermickou reakcí výbuchu přechází z tuhé na kapalnou a nakonec i plynou fázi. Jisté množství pevných částic i větší velikosti zůstává a v proudu plynů se podílí na destrukci pancíře ale nepovažoval jsem to za formu projektilu ale za druhotný produkt.

Formování projektilu je vlastně specifické uspořádáný výbušné slože tak, aby několik vlnoploch výbuchové energie vložený materiál z formovalo do podoby tlouku, který je poslední směrovou explozí vržen do žádaného směru.

Oba jevy jsou natolik rozdílné, že se mi zdálo nemožné se tím starším inspirovat k druhému.

Takže je to asi oboustrané nedorozumění které tímto končí. Jsem rád, že jsi se zase objevil. Je prima Tě vidět aktivního mezi námi. :rotuj:

A otázka aktivní ochrany proti přilétajícím projektilům? To je zajímavé a zítra bych Ti sem toho doplnil více pokud mi potvrdíš, že tím nezamarastím Tvé téma. :D

Napsal: 13/6/2009, 12:13
od kopapaka
Tak teď tak trochu nechápu o čem mluvíte...
U kumulativní hlavice probíjí pancíř kumulativní tlouk vytvarovaný z kumulativní vložky výbuchem.
U EFP jde o ten samý princip, jen je použit jiný sklon kumulativní vložky pro větší soudržnost tlouku. Kumulativní hlavice má za úkol prorazit například 300 mm pancíř ve vhodné vzdálenosti ( 1-3x r. ), EFP například "pouze" 60 mm, ale ve vzdálenosti až několik desítek metrů od hlavice.
Konstrukce bojové hlavice je jinak úplně shodná.

Napsal: 13/6/2009, 22:06
od Haness
Kopaka, všichni jsme se do toho až moc, je to moje vina, až moc jsem začal řešit EFP.

Nicméně co já sám můžu říct, tak jsem nepochopil Covera a to s tím na drátě. Ty vícenásobé kumulativní střely jsou homogenní, tedy je to jedna raketa, popř. jiný nosič jež má několik kumulativních soustav - vložek.

Pátrači já ve škole kumulativní neměl až do té hloubky, abych ti mohl říci jaká reakce přímo tam probíhá, ale neřekl bych že tam je i kapalná forma, v kumulativních střelách dochází k explozivnímu hoření, pořp. detonaci aktivní náplně, címž dojde k řízenému borcení stěn kumulativní vložky až do té míry kdy dochází k částečnému vytlačování stěn vložky do jehlovitého uskupení v němž se vytvoří tlouk jež probíjí pancíř. Pokud jsou tyto střely několikanásobné, mají zdvojené, popř. ztrojené dnové zapalovače, jež jsou v drtivé většině piezo elektrické (krystal), jež postupně iniciuje jednotlivé kumulativní ústrojí podle předem nastaveného času na zapalovači.

Rá bych ti to potvrdil, jen se bojím který administrátor mne první napadne, ikdyž ty jsi tu vlastně jeden z administrátorů, tak je to dobrý :D

Byl jsem na dvou cvičeních, proto jsem se tu neobjevoval. Poprvé jsem viděl ostré střelby houfnic a raketometů - musím říct že je to hodně emotivní zážitek, především přimá střelba Dan a střelba raketometů :wink:

Napsal: 13/6/2009, 22:27
od cover72
Ad to "na drátě" - narazil jsem asi na dvě konstrukce PTŘS, kde nebyla ta "představná" hlavice součástí hlavního celku. V jednom případě byla vystřelována malou náloží dopředu těsně před dopadem a ve druhém - mám dojem, že šlo o nějakou přenosnou PT pancéřovku - trčela vepředu na relativně tenké tyči či tak - tam šlo snad o nějaký upgrade stávající střely proti dynamické ochraně; to "na drátě" mi vytanulo na mysli, když jsem se na to snažil rozvzpomenout" - později mi došlo, že jeto blbost. Bohužel, na konkrétní typy si už nevzpomenu...

Napsal: 13/6/2009, 23:08
od kopapaka
Já sem teď probíral literaturu co k tomu mám a vidím, že sem si trochu naběhl...
Princip je v obou případech opravdu SKORO stejný. Jen se využívá trochu jiné části téhož efektu.
Při výbuchu kumulativní hlavice začne materiál kumlativní vložky " téct ", z vnější plochy ( od trhaviny ) se přesouvá do tzv. kumulativního paprsku ( cca. 8 - 30 % mat. vložky ) a z vnitřní plochy do tzv. tlouku.
U kumulativních hlavic se využívá paprsku, ten dosahuje poměrně velké rychlosti ( 6000 - 9000 ( extrémě až 11000 )) m/s podle materiálu a tvaru vložky ). Paprsek má malý průměr,hmotnost a poměrně brzo se rozpadá, proto je u kumulativních hlavic důležité dodržené tzv. představné vzdálenosti.
Naopak tlouk dosahuje nižších rychlostí ( 300 - 1000 m/s ), ale soustředí se v něm větší část materiálu vložky a je mnohem soudržnější. U běžných kumulativních náloží se na průbojném účinku nepodílí. Je to dáno poměrně malou ráží a velkou tloušťkou materiálu cíle. EFP naopak využívají pouze samotného tlouku, v případě profesionálních aplikací ( například polokulová kum. vložka ) paprsek v podstatě ani nevzniká, celá ( nebo většina ) vložky se formuje do tlouku který se pohybuje poměrně značnou rychlostí ( zmíněná polokulová kum. vložka až 3000 m/s ). Vzhledem k poměrně snadné dostupnosti údajů o EFP není vyloučeno použití těchto profesionálních " aplikací ". Jenže pokud si například z 2 mm silného měděného plechu necháte vyklepat ( ideální je údajně rotační kování ) " mísu " o průměru třeba 30 cm a za ni umístíte 20 ( 40 - 60... ) kg trhaviny...
Je potřeba to ještě rozvádět?
Pokud si vzpomínám, největší v ČR vyrobená kumulativní hlavice měla cca 600 mm ráži a při hmotnosti 250 kg prorážela 10 -15 m betonu.
Ale do takovýchto extrémů v Iráku asi nepůjdou...

Napsal: 14/6/2009, 04:28
od Alchymista
Systémy s tvarovanými projektily nejsou nijak čerstvá novinka. Ale pokud je někdo teroristům nedodá, na koleně si to jako improvizovanou minu nebo fugas jakékoliv mohutnosti nebo uspořádání nevyrobí.
Aby si nebol prekvapený - v Iraku je veľká časť nástrah proti vozidlám práve typu EFP - proti bežnej obrnenej technike (okrem tankov) sú porovnateľne účinné ako "samodelné" kumulačky a o dosť menej náročné na presnosť výroby. Pokiaľ máš dve trhaviny s rôznou detonačkou, urobíš si z nich "detonačnú šošovku" vo forme a potom nemusíš dokonca ani tvarovať kužel, stačí plochá kruhová doska a efekt EFP dosiahneš aj tak, hoci menej efektívne - na opancierovaného humra to ale bohate postačí. Navyše ich netreba umiestňovať priamo na cestu - dosah je cca 30 metrov.

kopapaka - Dosky na EFP sú výrazne hrubšie (2-5x) ako normálne kumulatívne vložky - pri priemere 100mm je hrúbka kovu obvykle 5-7mm (u kumulačky do 2-2,5mm) , pretože stred vložky dostáva pomerne veľký impulz a pri pretvarovaní sa nesmie rozpadnúť.

Na EFP musel prísť každý, kto sa začal hlbšie zaoberať kumulatívnymi náložami - alebo z "opačnej" strany - riadením rozprasku črepín