STARŠÍ AMERICKÉ TAKTICKÉ RAKETY

Ruční zbraně, střely, rakety a bojové systémy
Odpovědět
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

STARŠÍ AMERICKÉ TAKTICKÉ RAKETY

Příspěvek od kopapaka »

STARŠÍ AMERICKÉ TAKTICKÉ RAKETY

Obrázek

Kategorie taktický raket vznikla začátkem padesátých let, myšleno je tím samozřejmě zavádění do výzbroje. První pokusy se dají zařadit už do let 2. sv. války, ale reálné výsledky přinesl vývoj až v pozdějších letech. Vznik použitelných taktických raket byl umožněn až příchodem menších jaderných hlavic, které jako jediné dokázaly kompenzovat poměrně značný rozptyl neřízených raket. U většiny těchto raket obvykle existovaly i jiné druhy hlavic (chemická, trhavá případně kumulativní ), ale jejich použití omezoval již zmíněný rozptyl. Možnost řízení za letu byla obvykle zamítnuta, ať pro přílišnou složitost nebo kvůli možnosti poměrně snadného rušení, ať už nepřítelem nebo v případě hromadného nasazení i od dalších systémů. Dalším negativním prvkem dálkového řízení je nutnost použití aktivního vysílače, který prozrazuje polohu systému, ale navíc může obstarat nevítané včasné varování o odpalu rakety. Tyto problémy se podařilo vyřešit až zavedením koncového navedení, které značně zvýšilo přesnost, ale i v případě použití aktivních prostředků neprozrazuje polohu systému. A o včasném varování se také rozhodně nedá mluvit.

Obrázek

Neřízené taktické rakety, jsou typickým produktem své doby, kdy se předpokládalo nasazení jaderných prostředků snad na všech úrovních a v jakékoli situaci. Teprve pozdější poznání, že hrozba jaderného konfliktu neukončí místní a omezené války donutilo velení ke snaze získat nejaderné taktické rakety, které by ovšem disponovaly dostatečnou přesností k dostatečnému využití síly trhavých, kontejnerových či dokonce kumulativních hlavic.

Obrázek

Taktické rakety jsou prostředkem k provádění úderů na místa soustředění vojsk a bojové techniky, na palebná postavení dělostřeleckých a raketometných jednotek, na velitelská stanoviště, letiště, spojovací a dopravní uzly a sklady a jiné důležité objekty ležící ve vzdálenosti 30-100 kilometrů od palebných postavení těchto raket. Tolik klasifikace, můžu k ní jen dodat, že je samozřejmě velmi pružná a některé zbraně, běžně zařazované mezi taktické rakety, se svými vlastnostmi této klasifikaci vzdalují a stejně to platí i o úkolech.
Odpalovací zařízení taktických raket se montují na pásové podvozky, případně na terénní automobily se zvýšenou průchodností. které obvykle přepravují a odpalují jednu raketu.
Konstrukce těchto raket poměrně často navazuje na konstrukci salvových dělostřeleckých raket ve větším vydání, v některých případech poměrně znatelně. Rozdíly jsou samozřejmě v oblasti TTD, kdy se hmotnost bojových hlavic může pohybovat v rozmezí cca 400-1200kg, hmotnost samotných raket jen zřídka přesahuje 3000kg. Celková délka raket se pohybuje kolem 5-10m při ráži do 0,6m.
Rakety vzhledem k průběhu letu v atmosféře využívají aerodynamické stabilizace s poměrně častým použitím pomocné rotace.

MGR-1 HONEST JOHN
Vlastní vývoj byl zahájen v květnu 1950 návrhem studie o velkorážném raketovém prostředku polního dělostřelectva. Studii řešil Redstone Arsenal, zpočátku omezený program měl zjistit možnost vývoje takovéto střely a její využitelnost, hlavně zjistit zda podobná raketa může být dostatečně přesná.

Studie potvrdila uskutečnitelnost podobného projektu, dalším vývojem byla počátkem roku 1951 pověřena firma Douglas. Značná jednoduchost rakety a použití prvků z jiných programů ( podmínka armády pro snížení ceny ) umožnilo provedení prvních zkušebních střeleb už za devět měsíců od zahájení vývoje. Při úvodních zkouškách bylo úspěšně odpáleno 5 raket, přes větší rozptyl byli zástupci armády překvapeni jednoduchostí a výkonem rakety. Tato zkutečnost umožnila urychlit vývoj, dokonce do té míry, že původním plán počítal na rok 1953 s výrobou 2000 ks. raket. Nakonec bylo vyrobeno pouze 200 ks, na vině byl především rozptyl, který prozatím nevyhovoval představám armády. Raketa byla prozatím označena jako XM-31 Hornest John, ale už v průběhu roku se podařilo částečně snížit rozptyl a armáda raketě přidělila plnohodnotné označení M-31.
Obrázek

Po provedení vojskových zkoušek začala sériová výroba, prvotní zakázka byla na 1800 ks, ale výroba základního modelu M-31 běžela až do roku 1960 a vyrobeno bylo 7799 raket. V průběhu výroby docházelo k vylepšování raket, většinou formou lepšího raketového motoru postupně vznikly subverze M31A1 ( 1954, základní produkční ), M31A1C ( 1956 ) a M31A2 ( 1959 ).
Armáda byla relativně spokojená, jako první zavedla balistickou raketu s jadernou bojovou hlavicí a nasazení v Evropě ( první kusy už od roku 1954 ) přidalo vrásky velitelům na Východě ( http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2814 ). Jediným problémem byla přes postupné vylepšování pořád přesnost.
Těsně po zahájení sériové výroby základní varianty M31A1 bylo rozhodnuto o vývoji nové rakety, původně měl vývoj začínat úplně od začátku, jen s využitím zkušeností, ale tlak na snížení ceny vývoje byl opět značný a tak nezbylo než opět modernizovat stávající raketu. Ale už nešlo o postupný vývoj, zlepšovalo se skoro všechno. Doba tomu odpovídala, vývoj byl ukončen v roce 1957, ale stálo to zato. Raketový motor měl o třetinu vyšší tah a raketu se sníženou hmotností dopravil na dvojnásobnou vzdálenost. Přes vyšší dostřel se podařilo snížit rozptyl a bojová hlavice měla jednodušší obsluhu. Letové zkoušky nové rakety XM-50 proběhly v letech 1958/59 a o rok později začala sériová výroba, rakety byly po zavedení přeznačeny na M-50, později byla vyráběna i modernizovaná raketa M-50A1. Ani raketám Hones John se nevyhnulo zavedení nového značení v roce 1963, všechny varianty M31 dostaly označení MGR-1A, M50 označení MGR-1B a M50A1 označení MGR-1C. To už se výroba pomalu blížila ke konci, poslední kusy z celkového počtu 7089 raket MGR-1B/C byly vyrobeny v roce 1965. V průběhu služby docházelo k nahrazování starších raket novějšími a to až do roku 1973, kdy došlo k předání posledních kusů Národní gardě. Tečka za službu raket MGR-1B/C prohlášení o zastaralosti z 9. července 1982 a týkalo se motorů, raket a souvisejcích položek pozemního zařízení.

Obrázek

Různé verze raket Honest John byly zavedeny ve výzbroji Velké Británie, Belgie, Kanady, Francie ( pouze v Německu ), Dánska ( 1959-73 ), Řecka, Itálie, Nizozemska, Turecka, Západního Německa a Jižní Koreje. Ale to zavedení se ve většině případů velmi podobalo způsobu, jakým byly zavedeny podobné rakety v ČSLA, tj. bez speciálních ( jaderných a chemických hlavic ).

Obrázek

Technický popis rakety MGR-1A

Pro začátek se omezím na popis původní rakety MGR-1A, jde tedy o některou z variant rakety M-30. Hlavní rozdíly různých subvariant jsou především v rozptylu, ostatní data se nemění nebo jen minimálně. Případné rozdíly budou popsány v textu.
Raketa se skládá ze tří částí: bojové hlavice, raketového motoru a 4 stabilizačních křídel. Jednotlivé části se přepravují odděleně, montáž se obvykle prováděla až na odpalovacím zařízení.

Obrázek

Bojová hlavice
Raketa systému Honest John byla primárně vyvíjena jako nosič jaderné bojové hlavice, původně šlo o typ W-7 ( http://en.wikipedia.org/wiki/W7 ) o síle 2 - 40 kT, u pozdějších raket nahrazená bojovou hlavicí W-31 ( http://en.wikipedia.org/wiki/W31 ) také o síle 2 - 40 kT. Další ze zbraní hromadného ničení byla kontejnerová chemická bojová hlavice plněná submunicí M139 s náplní sarinu. Další možnost, pro státy nevlastnící jaderné zbraně, byla zavedena konvenční šrapnelová bojová hlavie o hmotnosti 680 kg. Systém zapalovčů spoléhal na časovací roznět, ovládání bylo přístupné manipulačním otvorem v zadní části hlavice. Jako záložní sloužil nárazový zapalovač. Některé zdroje uvádějí i roznět radiozapalovačem, možné je všechno, ale jako jedna z výhod všech verzí raket Honest John je uváděna naprostá nerušitelnost systému, což s radiozapalovačem nejde dohromady...

Obrázek

Raketový motor
Většinu těla rakety zabírá raketový motor na TPH, s dobou chodu 4 s a tahem 411 kN, výrobcem byla firma Hercules Powder Co. Motor k chodu potřebuje stabilní teplotu, podchlazení se projevuje velkým nárůstem rozptylu. K předstartovní přípravě za nízkých teplot proto patří i nahřívání motoru ( a bojové hlavice ) pomocí textilního obalu s elektrickým ohřevem. U motoru pozdějších raket ( XM-50 a pozdější ) už nahřívání motoru nebylo potřeba.
Nad hlavním raketovým motorem je v těle rakety 8 raketových motorů pomocné rotace M7 JATO, které se zažehují asi 0,5 s po sestupu rakety z vedení, pozdější varianty ( XM-50+ ) používají k získání rotace 2 pomocné ( tangenciální ) trysky na horní straně motoru a k udržení rotace slouží šikmo uložené stabilizátory.

Obrázek

Odpalovací zařízení
Raketa se odpaluje z odpalovacího zařízení M-289 ( M386 pro XM-50 ) montovaného na 5 t nákladní automobil. Vedení rakety má délku 12,8 m, náměr 5° - 60° , odměr je +-15° . Vozidlo může sloužit i k montáži rakety a přepravě na krátkou vzdálenost, ale ke kompletu patří i přepravník smontovaných raket, přepravník rozmontovaných raket ( to je spíš sranda, jde o běžný nákladní automobil ) a překládací jeřáb. Modernizované odpalovací zařízení M386 má kratší, 10 m dlouhou odpalovací rampu. Díky dalším úpravám je lehčí a schopné přepravy vzduchem.
Pro původní raketu M-31 existovalo i odpalovací zařízení pro přepravu vzduchem, schopné přepravy pod vrtulníkem a shozu na padáku, ale samotná raketa ( a hlavně bojová hlavice ) byla na podobné zacházení příliš citlivá. Navíc šlo pouze o odpalovací rampu, bez vlastního pohonu při přepravě závislou na tažném vozidle a solidních komunikacích.

TTD:
rakety MGR1A/MGR-1B
Délka------------------------8,30 / 7,92 m
Rozpětí stabilizátorů--------2,77 /1,37
Ráže:hlavice-----------------762 mm
Hmotnost--------------------2640 / 1960 kg
Max. rychlost----------------Mach 2,3 / ?
Dostřel:
při náměru 50°---------------27,4 / 48 km
Převýšení na max. dostřel----9 km / ?
Doba letu ---//---------------87 s
Tah motoru-------------------411 / 666 kN
Cena rakety ( 1965 )--------- ? / 11500 $ ( bez bojové hlavice ! )

Závěrem
Všechny verze raket Honest John jsou typickým produktem své doby, přes jistou primitivnost konstrukce až podivuhodně účinnou. Obrovskou výhodou byla rychlost použití ( ale jestli to opravdu byla výhoda... ), předstartovní příprava je uváděna pouhých 5 minut od dojetí na odpalovací pozici. To je samozřejmě bez montáže rakety a s vypočítanými prvky pro střelbu. Ta příprava se v podstatě skládala z: najetí na pozici, ustavení vozidla, nastavení časovače bojové hlavice a odstranění kolíků blokujících pohyb rakety na rampě ( 3 ks ). Kromě několika drobností už zbývalo jen natažení kabelu k ovládacímu panelu odpalu. Všechny tyto činnosti byly důležité, ale minimálně v jednom případě se do popředí přesunuly poslední dvě.
Jeden z přítomných to popsal asi takhle: " Seděl jsem a čekal na start rakety, najednou vidím velký oblak dýmu, plameny, ale raketa nebyla nikde vidět. Najednou mi to došlo, sakra. Dým se už trochu rozptýlil a bylo vidět raketu s běžícím motorem, ale pořád na rampě! Náklaďák se začal třást a najednou se celý ten krám vznesl do vzduchu ! Stoupal asi do 20 metrů, přetočil se na čumák a nakonec narazil do země. Motor ještě trochu hořel a po pár poskocích vybuchl. "
Ano, tato obsluha se opravdu poučila, že ač jsou jistící kolíky červené, tak ten prostřední tam skoro není vidět a také proč je kabel od odpalovací skříňky tak dlouhý.

Obrázek

Videa pro bližší představu o tom dýmu a plamenech...
http://www.youtube.com/watch?v=cpJeyiDLPXA Honest John Rocket
http://www.youtube.com/watch?v=yBEsJU-a ... re=related Atomic Guided Missiles
http://www.youtube.com/watch?v=5O_tiGiqvBQ MGR-1 Honest John
http://www.youtube.com/watch?v=spaUBbNy ... re=related Honest John Missile
http://www.youtube.com/watch?v=wcd11Sd8 ... r_embedded# model !

Zdroje
VOJENSKÉ RAKETY,J.Kroulík,B.Růžička,Naše vojsko 1985
http://www.redstone.army.mil/
http://www.designation-systems.net/
http://www.globalsecurity.org/
http://www.military-info.com/
http://www.absoluteastronomy.com/
http://military.discovery.com/
http://www.probertencyclopaedia.com/
http://www.guntruck.com/
http://en.wikipedia.org/
http://kr.blog.yahoo.com/
http://gunneraustralia.org/index.html
http://www.madcowrocketry.com/servlet/Detail?no=10
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

MGR-3 LITTLE JOHN

Příspěvek od kopapaka »

MGR-3 Little John

Obrázek

Nejmenší taktická raketa, tak malá že by se vlastně do taktických raket ani neměla řadit. Docela dobře by se vyjímala jako výzbroj velkého salvového dělostřeleckého raketometu. Hlavním důvodem provývoj malé ( a lehké ) rakety s jadernou hlavicí byla potřeba zesílit slabou výzbroj výsadkářů, předpokládaný nástup proti mase Sovětských tanků valící se Evropou by totiž odsoudil výsadkáře do role dotěrného komára. A nejen výsadkáře, pěchotu dopravovanou letecky měly podporovat tanky, ale bylo jasné, že v některých případech nezbyde, než spolehnout na leteckou přepravu. Během 50 a 60 let tak proběhl vývoj několika zajímavých prostředků ( na PALBĚ například: M-28/M-29 Davy Crockett , M274 MECHANICAL MULE, M50A1 ONTOS a jiné ). Velký důraz byl kladen na zbraně s jadernými hlavicemi, vzhledem k očekávanému množství cílů se to jevilo jako dobrý nápad.
Samozřejmě došlo k již zmíněnému pokusu s výsadkovou variantou systému MGR-1 Honest John, ale samotná raketa byla až zbytečně velká.
Samotný program menší rakety měl své kořeny už v době rozvíjení projektu Honest John, slibné počáteční výsledky umožnily projekt dalších dvou raket s názvy Honest John Senior ( s větším dosahem ) a Junior ( s malým dosahem ). Vývoje se dočkala pouze raketa Junior a to od roku 1953. V průběhu roku od začátku vývoje firma Douglas odzkoušela několik konfigurací budoucí střely, ale žádný z těchto pokusů neměl hlubší spojitost s budoucí raketo Little John.

XM47,M51

Obrázek

Vývoj rakety a projektová TTD byla schválena v průběhu roku 1955, přitom byl zrušen vývoj rakety v ráži 440 mm a veškeré snahy se soustředili na menší, 318 mm raketu. Pro začátek byla snaha vyvinout především rychle reagující systém, zatím bez větších nároků na přesnost. Vzhledem k relativně slušnému pokroku bylo rozhodnuto spustit další fázi s účelem zvýšit přesnost. Projekt původně měl trvat 30 měsíců za cenu něco přes dva milióny dolarů, nakonec se " trošku " prodražil na 37,6 mil. dolarů a 54 měsíců...
A to mluvíme jen o druhé fázi vývoje, celý program včetně pozdějšíh snah o vylepšení se přehoupl přes 100 mil. dolarů, bez ceny za samotné rakety. Hlavním důvodem rapidního nárůstu ceny byl zájem armády dosáhnout zásahu bodového cíle ve vzdálenosti maximálního dostřelu. Úmyslem byla možnost použít klasickou bojovou část, ale dokonce s jadernou hlavicí šlo střílet jen na plošné cíle. První střelecké zkoušky proběhly v roce 1956, ale ani o rok později při vojskových zkouškách raketa XM47 nedosahovala požadované přesnosti. Omezená sériová výroba začala v roce 1959, ale raketa ( verze M51 ) s úspěchem prošla všemi zkouškami ( s vyjímkou nasazení s klasickou hlavicí XM185 ) až v roce 1964, pět let nato byl systém označen za zastaralý a po dalším roce došlo k liklidaci zbývajících raket, část byla použita při skouškách protiletadlového systému HAWK.

Obrázek

Aby to nevyznělo tak špatně, jakmile armáda slevila z požadavku na PALBU na bodové cíle, mohla raketa MGR-3 být poměrně účinná, hlavním důvodem pro vyřazení tak mělo být zavedení jaderného dělostřeleckého granátu M454 155 mm.

Konstrukce
Konstrukce rakety se v podstatě neliší od běžných dělostřeleckých raket s šípovou stabilizací, je poháněna raketovým motorem na TPH ( označení motoru Hercules M26 ), kolem trysky motoru jsou umístěny čtyři obdélníkové stabilizátory* ( u verze M51, verze XM47 byly použit trojúhelníkové s useklým rohem ), bojová hlavice ( klasická nebo jaderná W45 o síle 1 - 10 kT TNT ) je umístěna v přední části rakety. Rozložená raketa byla přepravována v kontejneru, hlavice byla uložená samostatně, montáž většinou probíhala na odpalovací rampě. Zajímavě byla vyřešena přídavná rotace, o jejím použití bylo rozhodnuto po zjištění, že samotná šípová stabilizace nedokáže udržet požadovaný rozptyl. Všechny běžné způsoby ale buď měly nedostatečný účinek nebo příliš zdražovaly raketu. Původní klasická odpalovací rampa XM32 byla proto nahrazena rampou M34 která umožnila roztočení rakety ještě před odpálením rakety*. To roztočení je na Americké poměry vyřešeno velice jednoduše, raketu totiž přes převod roztáčí pružina a odpálení probíhá automaticky po dosažení 210 ot/min. Odpalovací rampa s raketou připravenou k odpálení váží pouze 910 kg, takže je velmi snadno přepravitelná.

Obrázek Obrázek

Při několika cvičeních bylo předváděno vysazení vrtulníkem, obvykle dva vrtulníky přepravili rampu s raketou a 9 lidí obsluhy. 5 lidí ustavilo raketomet a připravili raketu ke startu, zbytek postavil lehkou metrologickou stanici AN/MPQ-6 a vypočítal opravy podle zjištěných údajů. Následovalo odpálení rakety a urychlené opuštění prostoru, celé se to obvykle podařilo zvládnout během 10 minut...

TTD
MGR-3 ( XM47/XM51 )
Ráže--------------------------318 mm
Délka-------------------------4400/3650 mm
Hmotnost---------------------450/360
Hmotnost bojové hlavice----115 kg
Tah----------------------------44 kN
Maximální rychlost-----------700 m/s
Dostřel------------------------16/24 km

Údaj o rozptylu rakety se mi bohužel nepodařilo dohledat...
Zdroje ze kterých jsem vycházel jsou shodné s předešlým článkem.

Obrázek

*Ještě jedna zajímavost, až při shlédnutí tohoto videa jsem pochopil jakým způsobem bylo vyřešeno točení rakety na rampě. Raketa se roztočí hned, ale válcový úchyt stabilizátorů je na těle uchycen otočně a během pohybu na rampě se netočí...
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 24/10/2009, 23:38, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Čekal jsem, kdy to rozjedeš, a nezklamal jsi. Je to výborné. Doplňuji další údaje k hlavicím a organizační struktuře. Jinak o Little John je článek v ATM 10/2009.

Hlavice :

---jaderná bojová M57A1 a M86
Obsahovala jadernou nálož W7 o mohutnosti 20 kt, vyrobeno 300 kusů v letech 1953 – 1955

---jaderná bojová M27, M47 a M48
Obsahovala jadernou nálož W31 o mohutnosti : u M27 - 2 kt, u M47 - 20 kt, u M48 - 40 kt, celkem vyrobeno 1650 kusů v letech 1959 – 1961

---chemická bojová M190
Obsahovala kazetovou hlavici s 356 kusy submunice M139, uvolňovala se ve výšce 1600 metrů, zasažený prostor měl průměr 1000 metrů.
Submunice M139 : kulový tvar o průměru 115 mm, náplň byla 590 gramů sarinu a 7 gramů trhaviny. Celkem vyrobeno 60 000 kusů submunice.

---tříštivotrhavá M57, od roku 1956 modernizovaná M6 v počtu 2280 kusů a od roku 1959 M144 v počtu 2265 kusů
Obsahovala 170 000 ocelových kuliček zalisovaných do plastové výplně. Tato je vložena mezi vnější a vnitřní plášť rakety. Hmotnost 680 kg, z toho 187 kg trhaviny uložené pod vnitřním pláštěm.

---cvičná M4 v počtu 1265 kusů a od roku 1960 modernizovaná M38 v počtu 1049 kusů

---školní M72


Dělostřelecký oddíl Honest John :
V každé obrněné, mechanizované a pěší divizi US Army jeden
21 důstojníků, 1 technický důstojník, 241 poddůstojníků, specialistů a vojínů

***velení : velitel oddílu, zástupce velitele, vrchní poddůstojník oddílu
***velitelská a zabezpečovací baterie :
11 důstojníků, 1 technický důstojník, 95 poddůstojníků, specialistů a vojínů
---velení baterie : velitel, zástupce velitele, vrchní poddůstojník a štáb
----štáb oddílu :
-skupina S1 ( administratita a personální podpora )
-skupina S2 ( zpravodajská podpora )
-skupina S3 ( plánování a řízení operací )
-skupina S4 ( logistická podpora )
-skupina S5 ( civilně – vojenská spolupráce )
-styčná sekce
-spojovací četa
-sekce řízení a koordinace palby
-topo – geodetická sekce
-dopravní sekce
-sekce oprav
-zdravotnická sekce

***dvě palebné baterie, každá :
5 důstojníků, 73 poddůstojníků, specialistů a vojínů
---velení baterie
---spojovací sekce
---palebná četa
-velení čety
-dvě palebné sekce, každá jedno o. z.
---sekce přepravy a kompletace raket
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Zajímavý článek, nebyl by nějaký údaj o rozptylu v návaznosti na vývoj těchto raket. Děkuji :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Podle zjištěných údajů byl rozptyl ( odchylka ) 200 metrů. Tato se vztahuje na všechny verze.

A ještě k chemické hlavici M190 : Zase se mi nezobrazily, tak to musíte rozkliknout.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Do článku jsem tento údaj nezařadil, protože jsem narazil na údaje v rozsahu od tebou zmíněných 200 m až po 1000 m...
To vše bez jakéhokoli údaje o verzi nebo vzdálenosti.
Ale nakonec se měl štěstí, narazil jsem na celkem solidní údaje, jde MGR-1A pozdějších výrobních sérií, pozdější ( MGR-1B/C ) měli ještě lepší rozptylové charakteristiky...
Rozptyl Honest John
Vzdálenost___šířkový r.____dálový r.
22860m---------183m----------347m
18288m---------123m----------251m
13716m----------82m----------183m
Po pravdě, je to lepší než sem čekal a s jadernou bojovou hlavicí jde skoro o bodový zásah ( 40 kt TNT )...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Jsem taky překvapen, čekal jsem to horší. Ono 680 kg klasiky na 183 metrů, taky neni p.del.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Ještě k tomu přičti, že šlo o vzdušný výbuch...
Pokud to časování fungovalo aspoň troch slušně ( což asi fungovalo ), mohl být účinek celkem solidní.
Jak to fungovalo je docela slušně vidět tady: http://www.youtube.com/watch?v=spaUBbNy ... re=related Honest John Missile
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Tohle jsem našel v Bojové přípravě 4/1969 : bojová sestava oddílu Honest John se 2 bateriemi. Palebné postavení je 6 - 12 km od čáry dotyku.
Kruhová odchylka je uváděna u verze A 200 metrů, u B 150 metrů.

Obrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Něco k M47/M51/MGR-3 Little John

11., 82, a 101., v každé z těchto divizí jedna baterie
4. a 25. pěší divize, v každé jeden oddíl ( nahradil oddíl Honest John )
Celkem v US ARMY 7 baterií

Hlavice :

---jaderná bojová M74
Obsahovala jadernou nálož W45 o mohutnosti 10 kt, hmotnost 110 kg, vyrobeno 500 kusů v letech 1962 – 1966

---chemická bojová M206
Obsahovala kazetovou hlavici s 52 kusů submunice M139, uvolňovala se ve výšce 1600 metrů, zasažený prostor měl průměr 1000 metrů.
Submunice M139 : kulový tvar o průměru 115 mm, náplň byla 590 gramů sarinu a 7 gramů trhaviny. Celkem vyrobeno 60 000 kusů submunice.

---tříštivotrhavá M185, vnitřní uspořádání obdobné jako u M57 pro Honest John

---cvičná M8

Dělostřelecký oddíl Little John : oddílové jednotky měly obdobné složení jako u oddílu Honest John
***velení
***velitelská a zabezpečovací baterie :

***dvě palebné baterie, každá :
7 důstojníků, 116 poddůstojníků, specialistů a vojínů
---velení baterie
---zabezpečovací skupina : velení, spojovací sekce, zabezpečovací sekce
---středisko řízení a koordinace palby
---sekce přepravy a kompletace raket
---2 palebná čety
-velení čety
-dvě palebné sekce, každá jedno o. z.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“