Odstřelovači - doplňky zbraní

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Odstřelovači - doplňky zbraní

Příspěvek od Haness »

Sice jsem avizoval článek o střelivu, ale zapomněl, že je ještě jedna věc, respektive několik věcí, které je třeba uvést před střelivem.
Odstřelovači moderního bojiště, stejně tak jako ostatní složky „strojí“ své zbraně hi-tech novými pomůckami pro zefektivnění a usnadnění své práce a stejně tak pro větší bezpečnost.

Obrázek


Jendou za základních pomůcek odstřelovačů je TLUMIČ, v angličtině Silencer.
Když jsem byl dítě tak mě strašně zajímalo jak vlastně pracuje tato pomůcka, že dokáže tak markantně ztlumit zvuk výstřelu?
Abychom mohli pochopit funkci tlumiče je nutno začít u samotného výstřelu. Při zasunutí náboje do nábojové komory je střela na okraji drážek vývrtu hlavně. Při stisknutí spouště dojde k úderu úderníku na zápalku jež exploduje a zažehne tím prachovou náplň. Střelný prach má poločas hoření nesmírně rychlý – někde jsem viděl i to číslo, ale bohužel si na něj nevzpomenu. Tento čas je tak rychlý, že v rámci lidského vnímání lze mluvit o explozi uvnitř nábojnice. Tato hoření vyprodukuje obrovské obrovský tlak a teplotu jež jednak vymetou střelu z nábojnice a jednak ji nepatrně roztáhnou tak, že se tato střela zařeže do drážek. Následně střela prolétá hlavní. V době kdy je střela v hlavní stálé působí povýstřelové tlaky hořící prachové náplně a v hlaveň je tak vlastně taková natlakovaná trubice uzavřená z jedné strany letící střelou a z druhé strany nábojnicí. Na obě tyto strany působí obrovské tlaky – střelu metou ven a nábojnicí je taky nesen obrovský tlak – to je důvod proč musí být závěry odstřelovacích ale celkově všech opakovacích zbraní konstruovány precizně jelikož pokud by závěr neudržel tento tlak, mohlo by to mít vážné následky a možná i smrt střelce. To samé hlaveň jako taková musí tyto tlaky udržet, jsou známy mnohé případy roztržené hlavně.

Ale abychom se dostali dál, v momentu kdy střela opouští hlaveň se tlak v hlavní, který je obrovský vyrovnává s tlakem okolí. Jelikož je tento tlak vytvářen stále ještě dohořívajícím prachem je tato reakce bouřlivá a vzniká tak reakce která je vidět všude – záblesk za hlavní. Pro ukázku jak dlouho může hořet střelný prach se můžete přesvědčit na některém z videí dělostřelectva kde nabíječi vytahují vystřelené nábojnice ve kterých stále dohořívá prach.

Dále, jelikož střely letí rychlostí větší než zvuk, vzniká takzvaný supersonický třes při opuštění střely hlavně.

Tlumič je konstruován jako válec který je dimenzován na několik komor – jejichž počet se může různit. Tyto komory mohou být odděleny kroužky z různých materiálů, záleží na druhu zbraně a její ráži. Je jasné, že automatické zbraně jako samopaly, útočné pušky a jiné musí mít tlumiče s přepážkami ze silnějších materiálů. Malorážkové tlumiče mají tlumiče konstruované s přepážkami z ABS gumy. Nutno uvést že hlavní vlastností tlumiče je omezit povýstřelové projevy střelby jako je záblesk a to tím, že dané přepážky ochlazují vymetené plyny a taktéž „pozvolna“ vyrovnává povýstřelový tlak na tlak okolní, povrch tlumiče může být nepatrně perforovaný a tím dochází k vyrovnávání tlaků jemněji. Takovéto perforované tlumiče jsou používány na pušky M4/M16.
Aby byl dosaženo i ztlumení zvuku střely je nutno použít především takové střelivo, které nebude dosahovat rychlosti zvuku. Toto střelivo se nazývá subsonické a jeho rychlost by se měla pohybovat pod mezí 350 metry za sekundu. Toto střelivo při opouštění hlavně letí pomaleji než je rychlost zvuku a nevzniká tak supersonický třesk. Je nutno uvést že rychlost šíření zvuku je proměnlivá vzhledem k okolnímu tlaku, hustotě vzduchu a dalším aspektům. Více o subsonickém střelivu v článku o střelivu.
Tlumiče pro odstřelovače se šroubují na závit, který bývá u přesných zbraní především na vnější straně hlavně, jelikož vývrt na vnitřní straně by mohl negativně ovlivnil střelbu, jelikož koncová část hlavně je na přesnost střelby nejdůležitější, stejně tak ústí hlavně.

Toto jsem měl uvést už v článku o optice a to noční zaměřovače.
Obrázek
Technologie pro vidění v noci se různí, takové hlavní jsou dvě. Ta první je nasvětlení okolí IR lampou. Technologie pracuje tak, že si nasvětlujete povrch touto lampou a potom se na toto nasvětlené okolí díváte optikou, která toto záření snímá. Pro ty, co si myslí že svícení IR lampou jde vidět – máte pravdu i ne. Pouhým okem toto svícení vidět nejde, ale lze vidět speciální lampou, nebo respektive snímačem, který bude stejného typu jako vaše optika proto vás nepřítel může krásně odhalit. Současná vojenská technika se této technologii vyhýbá a to právě z tohoto důvodu, ale taky proto, že dosah IR lampy, není nijak valný. Tato technologie byla používána armádou na počátku své éry a to někdy ke konci 2. světové války, kdy byly zbraně osazeny obrovskou lampou a stejně velkou optikou se snímačem. Tuto technologii v současnosti používají civilní noční zaměřovače pro lovce. Pro zájemce v ČR mám ale špatnou zprávu – zákon o zbraních č.119/2002 Sb. Noční zaměřovače jako doplňky zbraní zařazuje mezi kategorii A - tedy zakázané, respektive pouze na výjimku (kterou vám stejně zamítnou), do této kategorie patří i tlumiče. O této technologii se dá hovořit jako o aktivní.

Druhou technologií pro noční zaměřovače je zesilováni zbytkového světla. Právě tato technologie je v současnosti tou hlavní používanou armádami ve všech aspektech ať už na zaměřovačích tak na obyčejných brýlích pro vojáky. Tato pomůcka pracuje jednoduše a to tak, že zesiluje malé zdroje světla jako jsou třeba hvězdy, měsíc atd. Tato technologie se začala škatulkovat a to na generace. Zatím je nejlepší tuším Gen III+, ale to si nejsem jistý, to plus znamená vylepšené snímání, popřípadě rozlišení. Tyto generace se liší kvalitou obrazu a dosahu. Toto je pasivní forma nočního snímání.

Odstřelovači používají na svých puškách buď přídavný systém pro noční vidění, který se nasadí před optiku a odstřelovač se tak dívá skrze základní a ještě navíc přes optiku nočního vidění zasazenou na základní. Příkladem je americká AN/PVS-9. Další možností, vzhledem k neohrabanosti tohoto systému je systém, kdy je optika kombinací noční i klasické. K tomuto modelu armády přiléhají častěji a to proto, že je tato možnost kompaktnější. Příkladem je AN/PVS-10.
Obrázek

Dvojnožka
Harris Bipods
Pro co možná největší stabilitu střelby používají jak odstřelovači, tak sportovní střelci dvojnožky upínané do předpažbí zbraně. Ti co stříleli se zbraně s dvounožkou ví, že i střelba s dvounožkou není moc stabilní, pokud člověk nemá rukou podepřenou pažbu. Jde tedy o to, že pro co možná nejstabilnější střelbu je nutné zaujmout takovou polohu, kdy se zbraň podepírá o vepředu o dvojnožku a vzadu je pažba položená na ruce. Toto je podle mne návod na nejpřesnější střelbu bez upnutí zbraně do stojanu. Vždy je nutné mít zbraň zapřenou i vzadu.
Nejkvalitnější dvojnožky v současnosti vyrábí americká firma Hariss. Dvojnožky jsou různého druhu a velikostí. Základní druhy jsou s kloubem a bez. Kloub umožňuje částečný pohyb, resp. Otáčení zbraně v rozmezí několika stupňů.
Velikosti dvounožek mohou být od těch nejmenších až po veliké tak, že je možné si sednout a zbraň mít postavenou na dvojnožce.

Kolimátor
Mnoho lidí si určitě bude myslet že jsem se dost „netrefil“ se zařezením kolimátoru k odstřelovačům, ale skutečnost je jiná. Jelikož je současné bojové prostředí jako například Irák, nebo Afghánistán velice proměnlivé – bojuje se na velké dálky ze kterých se může přejít na CQB (boj v zastavěném prostoru) museli sebou podpůrní střelci nosit nějakou zbraň jakou by mohli dobře bojovat i v zastavěném prostoru.
Jen tak mimo, stále nevím jak mám pořádně po česku označit odstřelovače u bojových družstvech. Pro starší odstřelovače rojů, jelikož pojem odstřelovač není až tak doslovný. Anglicky hovořící národy používají skvělé označení jež toto nádherně vystihuje a to je Advanced Marksman – tedy pokročilý střelec.
A zpět, tito střelci jsou v drtivé většině vyzbrojení samonabíjecími odstřelovačkami aby mohli střílet rychle, což je pochopitelné. Pokud došlo k boji na krátkou vzdálenost, museli použít záložní zbraň, jelikož přes optiku se špatně a hlavně pomalu míří, proto nejčastěji používají pistole – jenže u nich je zase problém se vzdáleností a to max. 50 metrů. Pro rýpaly 50+ metrů – nedá se hovořit o přesné střelbě pokud nemáte snad .357 Magnum, nebo něco takového.

Proto se přišlo na řešení, vybavit pušku ještě kolimátorem. Tento kolimátor se nejčastěji připevňuje nad očnici optiky aby mohl odstřelovač pouze zvednout oči. V drtivé většině se jedná o průhledové kolimátory typu OKO, ale kompaktnější verze, např. Docter.
Takovouto úpravu jsem viděl na jedné fotce i u PSO na Dragunovu.
Jak vypadá takový puškohled je možné vidět ZDE je to kolimátor Docter na puškohledu (někdy označovaném kolimátoru) ACOG.

Lamela
Lamela je doplněk zbraně, který zlepšuje míření přes optiku vzhledem k tomu že rozptyluje horký vzduch stoupající od rozpálené hlavně. Toto je důležité vzhledem proto, že odstřelovači podle proudění horkého vzduchu odhadují jeho směr a toto proudění přímo od hlavně by to zkreslovalo.

That is the end...

Zdroje:

http://www.usnightvision.com
http://world.guns.ru/
http://www.biggerhammer.net/sigamt/550/sniper.html

Opět prosím o hození na portál....
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Hanessi, ten obrázek jsem musel stáhnout z Portálu, je poměrně hrozný. Zkus pohledat nějaký jiný
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Pěkné,precizní....
A nemohl by jsi sem hodit nějaké pušky?
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Haness napsal:
Tato hoření vyprodukuje obrovské obrovský tlak a teplotu jež jednak vymetou střelu z nábojnice a jednak ji nepatrně roztáhnou tak, že se tato střela zařeže do drážek.

Přechodový kužel (Fall) už se nepoužívá?
Obrázek
Uživatelský avatar
JiK
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 426
Registrován: 26/8/2008, 18:02
Bydliště: Bethlehem, PA

Příspěvek od JiK »

moc se v rucnich zbranich nevyznam, jsem fyzik a delam neco jineho, ale jake jsou vlastne rozdily mezi "kolimatorem" "puskohledem" a "holografickym hledim hologsight"? Nasel jsem priklad od kazdeho,
http://www.eotech-inc.com/products.php?id=2
http://www.colosus.cz/zbrane/lasery-a-kolimatory/
a treba meopta
ale nevim, jak to funguje, co ma a co nema zvetseni, co se hodi na pusku a proc, a kde to ktere ma achylovu patu.
Uživatelský avatar
JiK
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 426
Registrován: 26/8/2008, 18:02
Bydliště: Bethlehem, PA

Příspěvek od JiK »

jo a jeste "dioptr"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Kolimátor je obvykle priehľadná plocha, cez ktorú sa pozoruje cieľ a na ktorú sa premieta zámerný obrazec. Môže byť súčasťou puškohľadu.
Rozdiel oproti klasickému puškohľadu (a mechanickým meridlám) je v tom, že klasický puškohľad má "reálny" zámerný obrazec, či už rytý do priehľadnej dosky, "vytvorený farbou na priehľadnej doske alebo zostavený z tenkých vlákien alebo drôtov, kým v kolimátore pozoruje strelec len obraz zámerného obrazcu, ktorý je premietaný do nekonečna. Zväčšenie mať môže a nemusí, záleží na konštrukcii. Dôležité je, že osa zámerného obrazcu si zachováva dostatočnú rovnobežnosť s osou zámerného zariadenia aj v prípade, že oko strelca nie je presne v ose zámerného zariadenia a v správnej vzdialenosti od neho - to je výhoda pri streľbe na rýchlo sa objavujúce a miznúce ciele.

Puškohľad je iný výraz pre puškový zameriavací ďalekohľad. Zväčšenie obvykle má.

Diopter je nepriehľadná doska s otvorom, cez ktorý strelec pozoruje mušku a cieľ - nahrádza hľadítko (česky hledí) na mieridlách. Zväčšenie obvykle nemá. Princíp je v tom, že je pokiaľ pohľadom cez otvor dioptru vidí strelec cieľ a mušku približne v strede zorného poľa, oko strelca je dostatočne presne v ose mieridiel a v správnej vzdialenosti od mieridiel pre zásah cieľa - nie je nutná kontrola medzier medzi okrajom výrezu hľadítka a muškou.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Co se týče toho průběhu výstřelu, tak bych si Tě dovolil malinko poopravit a doplnit.

Když je náboj v nábojové komoře, střela (projektil) je v přechodovém kuželu. Přechodový kužel usnadňuje zaříznutí střely do drážek vývrtu. Velikost přechodového kuželu ovlivňuje vývin rány a taky průběh tlaků v hlavni. Při iniciaci zápalky vzniká plamen a horké plyny, které vznítí prachové zrna. Rychlost a hlavně průběh hoření je dán tvarem, velikostí ale i chemického složení pachových zrn. Čím větší povrch prachový zrn, tím víc tlaku vzniká při hoření.
To znamená, že pokud se povrch při hořeni zmenšuje, tak při hoření klesá nárůst tlaku = Degresivní prach. ( prachové zrna ve tvaru kuliček nebo pásků )
Pokud povrch zůstává konstantní , tak i nárůst tlaku je konstantní = Neutrální prach. ( prachové zrna ve tvaru trubiček)
Pokud se povrch při hoření zvětšuje, tak nárůst tlaku je větší = Progresivní prach ( prachové zrna z větším počtem děr na povrchu- zpočátku je progresivní a po prohoření určité části se stává degresivní )
Část tlaku vzniká ještě v nábojnici kde působí na její stěny a na dno střely. V momentě kdy síla prachových plynů překoná sílu, která drží střelu v ústí nábojnice, střela se dá do pohybu. Prakticky hned po uvolnění se střela zařezává do vývrtu, který uděluje střele rotaci.
Obrázek
S pohybem střely roste objem prostoru za střelou, který vyplňují plyny vzniklé hořením prachových zrn. Z toho důvodu střela překoná několik centimetrů, než tlak vzroste na maximální hodnotu. Pak už roste jenom objem, ale tlak klesá až na hodnotu zvanou úsťový tlak. ( tlak v hlavni v okamžiku kdy střela opouští vývrt hlavně )
Pro optimální průběh je nejlepší , pokud je maximální a úsťový tlak co nejmenší.

Ústí – u kulových zbraní je nutná kolmost a pravidelnost zakončení vývrtu. I při malé změně může dojít ke změně bodu zásahu. Pro ochranu ústí vývrtu se používají Zakončení ústí. Je to vlastně zahloubení, které může být zvonové, kuželové,osazené…. Různé úsťové nástavce jako tlumiče hluku/plamene, kompenzátory,… se z tohoto důvodu upevňuji na vnější průměr ústí.
Plyny, které působí na dno střely nejsou jediné plyny které opouštějí ústí. Střela samotná před sebou tlačí vzduch který vyplňuje hlaveň před výstřelem . Ale hlavně kvůli netěsnostem mezi střelou a vývrtem část plynů předbíhá střelu.
Celkové působení plynů vytékajících z ústi působí na přesnost zbraně ve velké míře.

Hluk výstřelu- úsťový tlak je značně rozdílný oproti atmosférickému tlaku, takže plyny po opuštění ústí expandují. Při tomto jevu vzniká jedna složka hluku výstřelu.
Dalším zdrojem hluku je samotná střela. Při pohybu střely nadzvukovou rychlostí vznikají rázové vlny ( Machův disk ). Rázové vlny mají tvar kužele. Čím větší násobek Machovo čísla tím ostřejší je úhel kužele. Tyto rázové vlny vyvolávají nadzvukový třesk.

Tlumiče hluku – jejich hlavní funkcí je utlumit hluk výstřelu způsobený expanzí plynů z ústí. Konstrukce tlumiče hluku je většinou tvořena řadou přepážek, které pozvolně zpomalují výtok plynů z ústí a které tím pádem expandují pozvolněji. Konstrukce tlumičů hluku je různá, může být tvořena například i ocelovou vlnou nebo jen jednou velkou komorou. Tlumiče hluku ale nijak neovlivňují hluk způsobený rázovými vlnami nadzvukového střeliva. Proto je nutné použití podzvukového střeliva. Podzvukové střelivo nepřesahuje úsťovou rychlost 320m/s, ale většinou ani 300m/s.
Obrázek
U přesných zbraní plní tlumiče hluku ještě další funkci i při použití standardního ( nadzvukového ) střeliva. Za prvé jsou to vlastně uzavřené tlumiče plamene. A za druhé při správné konstrukci oddělují plyny vytékající z ústí od střely takže na ní nemůžou negativně působit.

Tlumiče plamene- při výtoku plynů z ústí vzniká kromě zvukového efektu i světelný. K potlačení tohoto efektu se používají tlumiče plamene. Tyto tlumiče plamene jsou různých druhů, ale u odstřelovaček se setkáváme většinou jen se dvěma druhy. Štěrbinový ( Dragunov ) a uzavřený.

Tolik malé doplnění, a teď pár poznámek.
Tlumič = Absorber, Tlumič hluku=Silencer ( Suppressor ), Tlumič plamene=Flash suppressor

Plyny střelu neroztáhnou. Ráže je průměr vývrtu v polích ( u .308 Win. Je to 7,62mm ). Samotná střela má vetší průměr ( u .308 Win. je to 7,85mm ) než je průměr vývrtu v polích, co zabezpečí, že se střela zařeže do drážek. Střely, které při výstřelu expandovali se používali v některých předovkách. Důvodem bylo snazší nabíjení ústím. Neexpandovali teplotou ale jejich konstrukce na to byla uzpůsobena.
Obrázek

Hlaveň samotná snese větší tlak než je způsoben střelivem. Drtivá většina nehod, kterých výsledkem je roztržení hlavně je nějaké cizí těleso ve vývrtu.

Supersonický třes – ten mám někdy, když přijdou účty.:lol: Lepší je použít– Nadzvukový třesk.
povrch tlumiče může být nepatrně perforovaný a tím dochází k vyrovnávání tlaků jemněji. Takovéto perforované tlumiče jsou používány na pušky M4/M16.
Nejlepší utlumení mají velkoobjemové uzavřené tlumiče, co je pravý opak perforovaného.
Nejkvalitnější dvojnožky v současnosti vyrábí americká firma Hariss.
Jak jsi dospěl k tomuto závěru ( nejkvalitnější )? Co například Parker-Hale, nebo integrované dvojnožky.

Lamela – spíš se používá Lenta. Ano, upevňuje se nad rozpálenou hlaveň. Důvodem je chvění obrazu nad horkým povrchem, které není zrovna to nejlepší pro přesnou střelbu. ( v létě je tento jev vidět často nad rozpálenou silnicí – obraz se chvěje ) Odhadování směru proudění podle horkého vzduchu se spíše používá v hledání proudů u větroňů.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Sa: vidím že jste to už nějak nahradili, byl jsem celý víkend pryč...

Peters: Jaké pušky by jsi rád? :D Více fotek k puškám bude až v některém dalším článku, kde bych chtěl nějaké rozebrat. Jinak nějaké fotky jsem už dával k předchozím článků viz. Odstřelovači - přesné zbraně.

Vodouch: Abych byl upřímný tak nevím, ale řekl bych že jak kde, někdo zůstává u starých osvědčených věcí, někdo to zkouší nahradit, ale přímo podle druhu nevím :???:

Jik: vysvětlil ti to už Alchymista, ale zkráceně v kostce. Kolimátory máš tubusové - viz například Aimpoint, je to tubus, který je BEZ zvětšení a do kterého když se podíváš tak vidíš nějaký jednoduchý obrazec jako je třeba kolečko, tečka, křížek, který je nasvětlován na průhledovou plochu.
Poté jsou tzv. průhledové, viz české OKO, které pracuje stejně jako tubusový, ale má tu lepší vlastnost, že se jedná o pouhé fokální sklíčko, takže míření je ještě rychlejší než u tubusového.

Holografické hledí - no tohle se bude vysvětlovat hodně špatně, pokud jsi se někdy díval přes puškohled tak víš, že když se podíváš ze šikmého úhlu tak se ti na osnově dělají takové stíny, přesně na druhé straně oproti úhlu na jaký jsi natočený kdyby jsi takto vytočený vystřelil tak se ti posune i bod zásahu proti straně proti které jsi natočený, toto samé vzniká i u kolimátorů, především tubusového, ale i průhledového. Hologr. hledí bylo vyvinuto hlavně pro speciální jednotky a to proto že když se třeba slaňuješ po hlavě dolů do okna tak není tak lehké dívat se přímo v rovině aby jsi měl jistotu toho že tečka zobrazuje skutečnou polohu bodu zásahu. Jako fyzik by jsi toto měl znát lépe, ale tím že jsou sklíčka dělaná jako oválnáý vnitřním úhlem, tak je "takřka" jedno z jakého úhlu se díváš a vždy si můžeš být jistý tím, že tečka snímá správný bod zásahu.

No snad jsi mne pochopil

To ohledně zvětšení je věcí řady sporů co je a co není kolimátor, já jsem toho názoru, že byť daná optika používá techniky kolimátoru, ale má zvětšení, nelze to pokládat za kolimátor ale puškohled.

Diopter je skvělá věcička, která pracuje hlavně s fyzickými vlastnostmi člověka jako takového. V kostce je to jakýkoliv profil, kolečko, obdelníček, ve kterém je vyražená tenká dírka. Lidské oko má při blízkém pohledu přes tento tenký otvor tendenci rozšířit obraz na zornou šíři, takže se ti zdá že jsi si obraz vlastně okem přiblížil. Některé nové dioptery se sice už dělají se zvětšovacím sklíčkem, ale původní nápad byl tento. Tuto vlastnost lidského oka využili i amíci při konstrukci mířidel pro M4/M16 kde si taky můžeš přepnout pro střelbu dávkou hledí s velkou dírkou a pro přesnou střelbu single si to sklopíš a dáš si tam hledí s malou dírkou, krásně si to vyzkoušíš když se podíváš přes nějaký předmět s opravdu malou dírkou, dávej si jej blíž a dál od oka a hned poznáš jak to funguje. :wink:

Alibaba: díky za doplnění... nicméně řadu věcí mám v článku stejně, co se týká tlumičů, hluku atd.
jo má tam být supersonický třesk :D
Velkoobjemový tlumič možná tlumí lépe, ale který taktický střelec si může dovolit sebou nosti něco velkého...

Vzhledem k využívanosti a recenzím si myslím že jsem Harris označil právěm jako nejlepšího, pravda, měl jsem napsat jednoho z nejlepších, ale myslím že integrované dvojnožky jsou na jiné úrovni. Kvalitu výrobce udává i množství redkcí, variant atd.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Ad kolimátory.
To už bylo popsané v části Odstřelovači - optické zaměřovače. Alchymista skvěle doplnil vysvětlení jednotlivých termínů.
Ještě bych doplnil několik detailů. Jak už bylo uvedeno v daném odkazu, mířidla se dělí na:
-mechanická
-otpická
-elektrooptická

Do skupiny mechanických mířidel patří:
-muška
-hledí ( dioptr je typ hledí )
Do skupiny optických mířidel patří:
-zaměřovací dalekohledy
-kolimátorová mířidla

Kolimátorová mířidla se dělí na:
-průhledová
-neprůhledová
U neprůhledových kolimátorů je nutné použít k zamíření obě oči. Jedno oko se dívá na cíl a druhé na záměrný obrazec v kolimátoru. Neprůhledové kolimátory byli výhradně uzvřené a dnes se už používají minimalně protože jejich použití vyžaduje jistý tréning. ( pro nezkučeného střelce může použití problematické )
U průhledových kolimátorů se dívá střelec na cíl přímo přes kolimátor na jehož optice se zobrazuje záměrný bod vetšinou ve formě červeného bodu. Tento typ téměř zcela nahradil neprůhledové kolimátory protože jejich použití je jednoduche a tudíž střelec nevyžaduje žádný tréning.
Tyto kolimátory se vyrábějí jak otevřené ( OKO21, Docter, HWS,.....)
nebo tubusové (Aimpoint, M68,....)

Zvláštní skupinu kolimátorů tvoří - Muškové kolimátory. Vyskytují se pouze u brokovnic a to velice ojediněle.

Funkci popsal již Alchymista.

Holografické hledí je v podstatě jiné označení pro otevřený průhledový kolimátor. Jak sám můžeš vidět i v odkazu je to vlastně stejný kolimátor ( ma jiné křivky ) jako náš OKO21.
To co popisuje Haness ( ty černé pole v zaměřovoči, pokud oko není přímo v ose ) je optická chyba zvaná PARALAXA, o které už byla debata v Optických zaměřovačích.
V druhém odkazu prodejce zařadil i optický zaměřovač do kolimátorvých zaměřovačů a laserových zaměřovačů.

To Haness:
Ano, velkoobjemové tlumiče jsou dost velké ale perforované jsou určitš nejhorší volba.
Harris sice je jeden z nejpoužívanejších ale spolu s Parker-Hale. Je to základ například L96, kterou mnoho odborníků považuje za jednu z nejlepších vojenských odstřelovaček v dnešní době. Jinak obě jsou si zcela vyrovnané a nejsou sami, takže je zcela zcestné tvrdit - že je Harris nejlepší.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“