Odstřelovači - střelivo (1. část)

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Odstřelovači - střelivo (1. část)

Příspěvek od Haness »

Po dlouhé přestávce dané zkouškovým obdobím se vracím k „seriálu“ o odstřelovačích a přesné střelbě. Bohužel i tak budu muset tento článek rozdělit na dvě části vzhledem k tomu, že článek je dost rozsáhlý a ztrácel by možná na zajímavosti. Dalším důvodem je to, že mi ještě chybí poslední skupina střeliva. Druhou část můžete čekat brzy jelikož jsem chtěl článek vydat najednou, takže je takřka dodělaný...

Postupně jsem popsal jak zbraně, tak optiku, doplňky, ale to hlavní stále popsáno nebylo, chytřejší už tuší, ostatní ví z titulku - STŘELIVO.
Jelikož mi přišly výtky s nimiž souhlasím i ne, uvedu na začátek názvosloví jež budu používat, vzhledem k množství termínů jež mohou mít rozdílný, nebo stejný význam.

Střelivo/munice - munice je označení vojenské, nepatří sem ovšem pouze náboje do ručních zbraní ale i jiné prvky jež mohou přímo působit na cíl, tedy i třeba miny, letecké pumy atd. proto se zde budeme bavit pouze o střelivu.

Kalibr/ráže - dvě rozdílné označení. Kalibr značí celkovou sestavu náboje pro technické použití určité zbraně, tzn. že se budeme bavit o celém náboji, resp. rozměrech jeho sestavy jímž musí být zbraň nabita aby byla zajištěna její optimální funkce, pro kterou byla zkonstruována - viz 7,62x51.
Jak je totiž známo pokud by jsme se bavili o ráži mohlo by to být velice zavádějící jelikož ráže je průměr hlavně mezi volnými poly drážkování. Mohl bych uvést krásný příklad, pokud by bylo mluveno o ráži 7,62 tak tu používá řada zbraní a nábojky pro tuto ráži jsou různé - 7,62x39 /x51/x54.

7,62 NATO - unifikovaná ráže NATO, vzhledem k tomu že tento kalibr má ještě další názvy a to .308 Winchester a technické označení 7,62x51 budu používat označení 7,62 NATO jako hlavní název jelikož se zde bavíme o vojenském použití tohoto kalibru především.

Výmetná náplň/prachová slož - v podstatě totéž pokud se budeme bavit pouze o střelivu, jelikož prachová slož je druh výmetné náplně. Ovšem pro použití například v raketách se jedná o něco naprosto jiného, jelikož ty prachovou náplň nepoužívají.

Tak a už konečně k článku...

Jak říká (mnohokrát obměněné) přísloví tak zbraň střílí, ale střelivo trefuje. Na začátek je nutno říci že můžete mít sebelepší zbraň, ale pokud budete střílet obyčejným nepřesným střelivem tak stejně nic netrefíte. U odstřelovačích zbraní toto platí nespočetně krát. Jelikož právě při střelbě z přesných zbraní se naplno projeví kvalita střeliva.

Ovšem než začnu nějak blíže popisovat jednotlivé typy a kalibry tak je nutno říci z čeho se skládá vlastně náboj, typy střel a tak podobně, aby i neznalý čtenář věděl o čem je řeč.

Náboj jako takový – mluvíme tu o náboji jednotném, jelikož dělené náboje malé zbraně nepoužívají se skládá ze STŘELY a NÁBOJKY.

STŘELA
Střela je klíčový prvek náboje, jelikož je to právě on, který je aktivním prvkem celé sestavy jak náboje tak zbraně celkově. Je to právě střela, která přímo působí na cíl. Pokud se budeme bavit o střele tak se skládá z předního ogiválu, válcové části a zadního ogiválu (není podmínkou). Déle se dá hovořit o tom ,že se skládá z jádra a pláště.

Nebudu používat označení "kulka" jelikož je to lidové označení které se absolutně neshoduje s tvarem jež má označovat a taktéž jelikož se mi toto označení vůbec nelíbí.

Střely do kulových zbraní jsou různých typů:

FMJ (Full Metal Jacket) – doslovný překlad by zněl asi nějak jako celo-ocelová košile. Je nutno to ovšem nějak normalizovat a pro by pořádný překlad zněl jako celoplášťovaná střela. Jedná se o klasickou střelu, která nemá nikde v předním ogiválu žádnou dutinu, nebo špičku z jiného materiálu. Obecně by se dalo hovořit že je to střela z pravidelným olověným jádrem celým potaženým pláštěm z oceli jež zajišťuje menší deformovatelnost a větší odolnost proti vnějším vlivům před nabitím.
Výhodu pláště střel vidím jako malorážkař velice jasně. Do malorážek se používají především pouze olověné střely které se velice lehce zdeformují - viz foto. Plášťované se používají u některých loveckých nábojů. Stačí když po střele přejedu nehtem…

HPBT (Hollow Point Boat Tail) – opět doslovný překlad by se dal napsat asi jako „dutá špička – lodičkový zadek).
Tak a teď co to znamená. Střela HPBT je klasická šípová, plášťová střela, OVŠEM ve špičce se nachází malá dutinka, pro představu bych to popsal asi tak, jako kdyby jste klasickou střelu FMJ na špičce o 1 mm seřízli a do vzniklé plošinky vyvrtali dírečku. Dalším aspektem této střely je její „Boat Tail“(BT) neboli lodní zadek. BT už nyní mají takřka všechny střely ať už malorážové, tak dělostřelecké atd. BT si představte tak ,že pokud by jste střelu rozřízli podélně podle osy, tak vzadu uvidíte vypoulení tvaru U do jádra střely, viz fotka. Toto je na střele proto, aby se obtékání vzduchu za střelou rychleji spojovalo a vakuum, které za střelou při letu vzniká tolik střelu nebrzdilo a bylo co možno nejmenší.

Střela HPBT je jednou z nejpřesnějších střel, a to proto, že je založena na principu dvojí stabilizace. Více o tomto bych chtěl popsat v článcích o balistice. Takže jen tak letem světem. Dvojí stabilizace – Střela je stabilizována jednak rotací a jednak odporem a obtékáním vzduchu právě přes dané seříznutí jež má střela ve špičce, proto toto seříznutí musí být přesně kolmé na podélnou osu střely aby bylo obtékání pravidelné a střela nekmitala.
Různé laborace střel HPBT používají mnohé policejní a vojenské odstřelovačské jednotky, nejznámějším případem je vývoj amerického náboje pro odstřelovačské pušky 7,62 NATO.
Z počátku se hodně spekulovalo, zda střela s dutinou ve špičce neporušuje Ženevské konvence vzhledem k „většímu utrpení,“ ovšem nakonec bylo rozhodnuto, že střela s dutinou ve špičce ŽK neporušuje vzhledem k tomu že nebyla konstruována pro zvýšení ranivého účinku, ale pro zvýšení přesnosti.
Střely HPBT výrobci vyrábí různě, a to buď jako bi-ogivální, nebo ogivální střelu (pouze přední ogivál) dále je pouze rovná válcová část. Bi ogivální je pro přesnou střelbu lepší jelikož zadní ogival zlepšuje spojování vzduchu za střelou a tak zmenšuje vakuum vznikající za střelou, jež ji nepatrně brzdí.

FMJBT – ( Full Metal Jacket Boat Tail) – celoplášťová střela s lodním zadkem, abychom to trošku formalizovali tak tomuto Boat Tailu budeme odborně říkat sací dutina.

Toto jsou ty hlavní druhy střel používané odstřelovači pro přesnou střelbu. Samozřejmě jsou používány i různé střely s řízenou expanzí při nárazu jako jsou například HPC. Pokud by někdo chtěl objasnit některou ze střel tak napište, pokud to budu vědět rád odpovím a popíšu její funkci.

Druhy střel - LAPUA
Sellier & Bellot

Jak už jsem psal tak střela je hlavní částí náboje, jelikož je to právě ona, ta část jež přímo působí na cíl. Z tohoto hlediska musí být střela precizně vyrobena. Střela musí být vyrobena tak aby její těžiště bylo přesně tam, kde má být, vzhledem k požadovaným vlastnostem střely. Výrobní série střel musí být nachlup stejné. Velkou roli hraje také plášť střely jelikož ten přichází do přímého styku s hlavní. Hodně lidí se zabývalo a zabývá materiálem pro výrobu pláště střel pro nejmenší opotřebení hlavně. Krásným příkladem může být jedna zajímavost a to ta, že při průletu střely hlavní reaguje při velkých teplotách a tlacích plášť střely s , materiálem hlavně. Po vymetení střely zůstává v hlavni sloučenina Amalgan, tuto sločeninu používají třeba zubaři jako materiál na plombování.
Velkou roli hraje také zalisování střely do nábojnice.

NÁBOJKA
Nábojka se skládá z :
- nábojnice
- prachové slože
- zápalky


Neplést, že nábojka je to samé co nábjnice, jelikož nábojnice je pouze součást nábojky. Nábojka je tedy celá soustava.

Ač se nábojka zdá jako relativně jednoduché uskupení jež nemůže střelu příliš ovlivnit, není tomu tak. Takže začnu od nábojnice.

Nábojnice je částí nábojky, která „drží vše pohromadě“ různí výrobci mohou dělat nábojnice s různě silnými stěnami, proto je důležité při zbrojní výrobně pro odstřelovače brát nábojnice, resp. Náboje od jednoho výrobce. Ovšem toto je problém firem jež náboje pro odstřelovače vyrábějí, nebo logisty, jež náboje vybírá a kupuje.

Nábojnice se vyrábí z různých slitin. Tyto slitiny musí být dostatečně pevné aby zvládly obrovské tlaky vznikající v nábojnice při výstřelu – roztáhnutí nábojnice do nábojové komory a následné stáhnutí po vymetení střely a rychlém ochlazení.

Prachové slože jsou stejně důležitou částí jako ostatní. Množství prachu musí být přesně zváženo, jakékoliv odchylky způsobí nepřesnost při střelbě. Nemluvě o tom, že by vám lítaly body zásahu kolem vašeho 0-pointu nastřelení. Je to tedy bezdebat – prachová slož musí být vždy stejné váhy.
Stejně tak musí být použit vždy stejný prach, různé druhy prachů mohou mít naprosto jiné vlastnosti, proto nám stejná navážka různých prachů může naprosto změnit chování zbraně a její přesnost, vzhledem k různým parametrům hoření prachů - množství plynů, rychlost hoření, atd.

Zápalky jsou také různých druhů. Zápalka musí být zvolena správně tak, aby byla dostatečně silná a došlo k rovnoměrnému zažehnutí prachové slože. Pokud by byla použita slabá zápalka a slož nebyla zažehnuta rovnoměrně, mělo by to obrovský vliv na přesnost střelby, jelikož samotný princip střelby pracuje na rychlosti vymetení střely a pokud by byla slož zapálena nerovnoměrně byla by rychlost malá.

Tak a teď už přejdu k jednotlivým druhům a kalibrům střeliva. Budu popisovat pouze hlavní používané druhy střeliva jak v současnosti, tak nyní, takže pokud zde bude někomu chybět nějaký kalibr tak dejte vědět, pokusím se o něm něco najít a popsat jej. Náboje jsem vybíral podle svého úsudku.

Jednotlivé popisované kalibry jsem rozdělil do jakýchsi vlastních kategorií pro lepší pochopení a to na náboje:
- malorážové (.223 Remington; 5,45x39)
- nižší střední ráže (.308 Winchester; 7,62x54R; 7,92x57(R) Mauser; .30-06 Springfield; .303 British atd)
- vyšší střední ráže (.338 Lapua Magnum; .300 Winchester Magnum atd.)
- velkorážné (12,7x99; 12,7x109 atd.)

Malorážové náboje
Tyto náboje byly vyvinuty pro automatické pěchotní zbraně. Důvod pro jejich vytvoření byl především ten, aby vojáci mohli nosit větší množství střeliva, resp. menší váhu. Dalo by se říci, že s tímto trendem přišli Američané. Ty tížil problém, jelikož hlavními kalibry v US Army byly .30-06 Springfield (7,62x63) používaný za WW2 a po válce nahrazen novým kalibrem 7,62 NATO. Tyto náboje jsou samy o sobě velmi hmotné, proto se vývojáři snažili vytvořit takový náboj, který by měl podobné balistické vlastnosti jako výše uvedené náboje, ale menší váhu tak, aby jich mohli vojáci nést více.
V roce 1957 byl US Army přijat nový náboj 5,56 NATO (resp. .223 Remington, resp. 5,56x45) na který byly ihned komorovány nové zbraně, jako třeba tehdy nová útočná puška M16 (AR-15).
Náboj 5,56 NATO byl vytvořen z náboje .222 Remington, který vznikl v roce 1950 rukou Mika Walkera z firmy Remington. Armáda si tento náboj vybrala pro jeho skvělé balistické vlastnosti, jako byla plochá dráha letu do značné dálky a vysoká rychlost tohoto náboje. Nicméně musel být tento náboj upraven malinkým zeštíhlením krčku nábojnice a taky zkosením válcové části, pro lepší funkci tohoto náboje v automatických zbraních.

Náboj 5,45x39 vytvořili Rusové po vzoru, jež viděli u amerických zbraní řady M-16 (AR-15), nicméně Rusové nevytvářeli celkově nový náboj, ale pouze upravili tehdy už standardní náboj pro pušky AK-47 ráže 7,62x39. Takže zeštíhlili krček nábojnice a dále laborují tento náboj střelami ráže 5,45. Pušky řady AK Rusové označili novým, lehce pamatovatelným číslem a to 74. Nejde o záměr, ale stejně jako u vojenských věcí v ČSLA a nyní i AČR je to rok zavedení. Proto pušky AK-74 ráže 5,45x39. Tyto pušky velice lehce rozeznáte o klasických AK-47 (7,62x39) v tom, že mají na konci hlavně velký kompenzátor.

Obrázek
Porovnání kalibrů (zleva doprava) - 5,56 NATO/ 7,62 NATO/ .338 Lapua Magnum

Tak a teď to hlavní a to proč popisuji tento náboj v seriálu o odstřelovačích. Samozřejmě že jako mnohé jiné ráže se armádní činitelé snažili a snaží použít tyto kalibry v odstřelovacích zbraní., teď mluvím především o 5,56 NATO. Stejně tak, jako s tímto kalibrem nejsou mnozí vojáci spokojeni vzhledem k jeho nízké zastavovací síle, tak o to více s ním nejsou spokojeni odstřelovači, pokud se jim někdo snaží dát zbraň tohoto kalibru pro dalekou střelbu.. Proto jej také používají pouze podpůrní střelci družstev ve svých samonabíjecích puškách pro podporu útočných družstev. Takovéto zbraně používá i česká speciální jednotka VP SOG. Ti jsou vybaveni nádhernou puškou SPR Mk.12 Mod.0, což je v podstatě upravená zbraň na bázi M-16. Používají se i různé úpravy standardních pušek M-4, nebo delší M-16. V opakovacích puškách se tyto kalibry požívají především pro sport, nebo lov (hlavně 5,56 NATO o 5,45x39 nevím zda je použit i v opakovacích zbraních). Různé společnosti, především v USA vyrábí klony pušek s ultra těžkými hlavněmi pro Benchrest a sport. Hodně se spekuluje o jejich zařazení k ozbrojeným sborům.
Důvod proč vojáci nejsou s tímto kalibrem spokojeni je jeho nízký stop efekt. Teď zaběhnu hodně do balistiky. Tento kalibr je konstruován na tom záměru, způsobit v cíli hydrodynamický efekt jež má devastující účinky na živý organismus. Bohužel možnost způsobit HD efekt mají tyto kalibry pouze do vzdálenosti cca 200 metrů (záleží na laboraci), jelikož za touto hranicí klesá jejich rychlost pod 750 m/s což je rychlost u níž lze ještě s určitostí říci, že při nárazu na nekostnatou část těla způsobí HD efekt. Taktéž při menších rychlostech klesá deformovatelnost střely při nárazu na cíl.

Tento článek je bohužel strohý na fotky, ty doplním až přijde přítelkyně z práce jelikož někam "schovala" foťák :)
Takže to je konec první části, v příští části zbylé skupiny střeliva. Snad bude tento článek přijat bez výtek...

Haness

Sellier & Bellot
Sierra Bullets
Lapua
Norma
Naposledy upravil(a) Haness dne 6/4/2009, 18:24, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

FMJ - celoplášťová strela (bez rozlíšenia)
FMJBT - celoplášťová strela biogiválna
HP - strela expanzná alebo aj strela poloplášťová
HPBT - strela expanzná/poloplášťová biogiválna
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Hezký a stručný popis, přes to bych si dovolil několik oprav.

Kalibr/Ráže: V české odborné literatuře se nejčastěji používá pro kalibr slovní spojení Ráže zbraně.
Ráže se nejčastěji dělí na dvě skupiny:
-evropské ( metrické )- 7,62
-anglo-americké ( imperiální ) - .308
Ráže je smluvní vyjádření rozměrů vývrtu. Většinou průměr vývrtu v polích. Jsou ráže kterých průměr vývrtu v polích nezodpovídá jejich názvu. ( 5,56x35R, .38Special, … )
Starší americké ráže označovali i rok zavedení. ( 30-06 Springfield = 1906 )

7.62 NATO ( 7,62x51mm ) – i když tento náboj vznikl z civilní ráže .308 Winchester, je to jiný typ. Všechny normy, které citují obě kulové ráže ( NATO má normy pouze pro vojenskou munici zavedenou ve výzbroji ) definují obě ráže samostatně s rozdílnými rozměry a maximálními tlaky.

Nábojky ve své sestavě neobsahují střelu. U ručních zbraní se používají pro cvičnou střelbu anebo v takzvaných plynových zbraních a poplašných zbraních.
Jednotný náboj nepoužívá nábojky.

HPBT – jak už podotkl Alchymista, je to biogivální střela s expanzní dutinou . Tato střela má větší ranivý účinek a je zakázané jeji použití Haagskou konvencí z roku 1899. HPBT střely nejsou přesnější než FMJBT jenom ranivější a to je hlavní důvod jejich použití.
Biogivální střely nejsou typické střely stabilizované odporem ( spíš naopak ) ale rotací. HPBT není šípová střela. ( ale pokud by její těžiště bylo posunuté ke špici, tak by byla šípově stabilizovaná )
Pokud má střela pouze přední ogivál, tak určitě nenese přídomek BT ( Boat Tail ).

FMJBT – jsou nejpřesnější střely na delší vzdálenosti. Plášť je většinou tvořen různými slitinami mědi.

Nejpřesnější typ střely, který kraluje na odstřelovačských soutěžích na dlouhé vzdálenosti je typ LM-105. Je to homogenní biogivální střela obráběná ze slitiny mědi.

Nábojka – Nábojnice pro nábojku má jinou délku, než nábojnice pro jednotný náboj, protože čelo nábojnice je většinou zalisované do hvězdice. U odstřelovacích zbraní se nábojky nepoužívají.

5.56 NATO ( 5,56x45mm ) - i když tento náboj vznikl z civilní ráže .223 Remington, je to jiný typ. Všechny normy, které citují obě kulové ráže ( NATO má normy pouze pro vojenskou munici zavedenou ve výzbroji ) definují obě ráže samostatně s rozdílnými rozměry a maximálními tlaky.
Ohledně účinků tohoto a i jiných druhů střeliva se vedla podrobná diskuse zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2247
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

V nábojke sa pletieš a pravdu má Haness. Náboj (každý, aj delený pre húfnice, aj najslabší Flobert) pozostáva z nábojky a strely. Obecne nábojnica nie je nutnou či nevyhnutnou súčasťou náboja.
"Speciální technika" doslova uvádza:
Nábojka je zostava muničiných dielov nevyhnutných k tomu, aby bola strele pri výstrele udelená požadovaná úsťová rýchlosť. Podstatou nábojky je prachová náplň.
To, čo popisuješ, je cvičný náboj alebo náboj bez strely, čo nie je celkom to isté ako nábojka, hoci sa to často zamieňa.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Alchymista píše:V nábojke sa pletieš a pravdu má Haness. Náboj (každý, aj delený pre húfnice, aj najslabší Flobert) pozostáva z nábojky a strely. Obecne nábojnica nie je nutnou či nevyhnutnou súčasťou náboja.
"Speciální technika" doslova uvádza:
To co som ucil som napisal. Nabojka nieje sucastou jednotneho naboja. Deleny naboj sa nepouziva ( az na spomenute vyjimky ) v rucnych strelnych zbraniach.
Cvicny naboj do rucnych strelnych zbrani asi najviac zodpoveda definicii nabojky, ale urcite nie jednotny naboj.
Aj katalog naseho najvacsieho vyrobcu streliva Sellier&Bellot sa drzi tejto definicie:
http://www.sellier-bellot.cz/cesky/nabo ... apalem.php
http://www.sellier-bellot.cz/cesky/nabo ... stroje.php

Naboje flobert tiez nepatria do skupiny nabojek. Su to naboje s malym vykonom a okrajovym zapalom.

Zabudol som spomenut pouzite nabojok v jatocnych pristrojoch a nastrelovacych pristrojoch.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Alibaba: Vzhledem k tomu že střela HPB byla konstruována jako sportovní, tedy ne pro zvýšení ranivého účinku a také proto, že plášť kolem dutinky není stavěň pro řízenou deformaci, tak střela HPBT NENÍ zákázána podle ženevských konvencí.

[glow=red]S nábojkou nemáš pravdu[/glow], psal jsi mi do SZ ať se vyjadřuju přesně a tohle je přesná definice - Nábojka je část náboje, která slouží k vystřelení střely z hlavně. Je zdrojem energie výstřelu, kdy je střele udělena počáteční rychlost. Základní součástí nábojky je výmetná prachová náplň, která je uložena v nábojnici. K iniciaci výmetné náplně slouží u malorážového střeliva zápalka.
Skripta MUNICE, Brno 2004, S-2288
Autoři části z níž byla přepsána citace:
pplk. doc. Ing. Stanislav Beer, CSc.
Ing. Jan Komenda, CSc.


Náboj sestává ze střely a nábojky, ale střela není součástí nábojky. Nábojka jako taková se skládá z nábojnice, výmetné prachové náplně a zápalky. Po vystřelení je ze zbraně vyhozena už pouze nábojnice vzhledem k tomu že výmetná náplň tam není, vyhořela, zápalka tam sice je, ale už je použitá, tudíž jako by tam nebyla.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Zabudol som spomenut pouzite nabojok v jatocnych pristrojoch a nastrelovacych pristrojoch.
To je zrejme celý zdroj problému.
Tieto zariadenia sú nástroje, nie strelné zbrane, takže terminológia strelných zbraní sa na ne vzťahuje len obmedzene a to platí aj opačne.
Vo vojenskej terminológii sa "nábojky" a podobné pyrotechnické predmety slúžiace ako zdroj tlakového plynu k pohonu nejakého zariadenia, alebo v strelnej zbrani na iný účel ako na vystrelenie strely alebo simuláciu výstrelu, označujú obvykle ako pyropatrony.

"Nábojka" v civilnej technike je teda pyrotechnickým zdrojom pohonného tlakového plynu pre pohon nástroja. Kľudne ju môžeš pomenovať aj ako "prachový/pyrotechnický zdroj/akumulátor pracovného plyn" a zahrnúť tam aj pyronáplne airbagov a podobné zariadenia používané mimo oblasť strelných zbraní a v podstate tým nič nepokazíš. Pokiaľ by sa prebral "vojenský" spôsob označovania, všetky by spadli pod pojem pyroparóna.

"Hollow point"
Chcelo by to poznať presné znenie ženevskej a haagskej konvencie a prípadné doplnky k nim.
Toto tvrdenie:
"Vzhledem k tomu že střela HPB byla konstruována jako sportovní, tedy ne pro zvýšení ranivého účinku a také proto, že plášť kolem dutinky není stavěň pro řízenou deformaci, tak střela HPBT NENÍ zákázána podle ženevských konvencí."
je prinajmenšom veľmi sporné. Na základe ekvivalentného tvrdenia, totiž že strela bola pôvodne konštruovaná na športové či lovecké účely, zavediem do výzbroje armády prakticky ľubovoľný druh striel. Čiže nie je podstatné, akého strela pôvodu je, ale ako sa chová pri použití. A pokiaľ pri zásahu zväčšuje svoj priemer, patrí medzi strelivo, ktorého vojenské použitie je zakázané.
V prípade policajných odstrelovačov je ale situácia celkom iná, na políciu a iné ozbrojené zložky štátu, určené na zásah mimo vojenský konflikt (tj. okrem situácie, kde sa účastníci ozbrojeného konfliktu označujú právnickým pojmom "kombatant"), sa ženevské a haagske konvencie nezťahujú.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Haagska konvence ( Deklarace III ):

Declaration on the Use of Bullets Which Expand or Flatten Easily in the Human Body; July 29, 1899

The Undersigned, Plenipotentiaries of the Powers represented at the International Peace Conference at The Hague, duly authorized to that effect by their Governments,
Inspired by the sentiments which found expression in the Declaration of St. Petersburg of the 29th November (11th December), 1868,

Declare as follows:
The Contracting Parties agree to abstain from the use of bullets which expand or flatten easily in the human body, such as bullets with a hard envelope which does not entirely cover the core, or is pierced with incisions.
The present Declaration is only binding for the Contracting Powers in the case of a war between two or more of them.
It shall cease to be binding from the time when, in a war between the Contracting Parties, one of the belligerents is joined by a non-Contracting Power.
The present Declaration shall be ratified as soon as possible.
The ratification shall be deposited at The Hague.
A proces-verbal shall be drawn up on the receipt of each ratification, a copy of which, duly certified, shall be sent through the diplomatic channel to all the Contracting Powers.
The non-Signatory Powers may adhere to the present Declaration. For this purpose they must make their adhesion known to the Contracting Powers by means of a written notification addressed to the Netherlands Government, and by it communicated to all the other Contracting Powers.
In the event of one of the High Contracting Parties denouncing the present Declaration, such denunciation shall not take effect until a year after the notification made in writing to the Netherlands Government, and forthwith communicated by it to all the other Contracting Powers.
This denunciation shall only affect the notifying Power.
In faith of which the Plenipotentiaries have signed the present Declaration, and have affixed their seals thereto.
Done at The Hague the 29th July, 1899, in a single copy, which shall be kept in the archives of the Netherlands Government, and of which copies, duly certified, shall be sent through the diplomatic channel to the Contracting Powers.


A teraz nieco o M852 so Sierra-MatchKing 168-grainovou strelou HPBT s otvorom v spicke. V podstate dutina v spicke usnadnuje expanziu. To sa da povedat aj o otvore. I ked strela neposobi taku ranivost ako napriklad strela GameKing od rovnakej firmy, stale ma vyssiu rannivost nez konvencna FMJ - bullets which expand or flatten easily in the human body

Bohuzial u seba mam iba zbrojovacku ucebnicu Strelnych zbrani a Balistiku. Skripta Balistika a Munice a vybusniny, mam v CR. Takze v skriptach si tak skoro nezalistujem.
Ale posledny Alchymistov prispevok o nabojke bol najpresnejsi.
O nabojke ako sucasti delenej municie do kanonov, hufnic,.... nediskutujem pretoze to je mimo mna.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Z metinárodního humanitárního práva jsem musel skládat zkoušku, takže definice znám hodně dobře.

Proč tedy američané používají standartní náboj pro odstřelovací zbraně v armádě M118 který je laborován střelou HPBT ?

Alibaba jednak je nutné uvést celkovou cestu k dané citaci, jedná se tedy o článek 23 IV. dodatku Hágské konvence jež byl přijat před WW1 (1907) s příchodem tehdy nových typů střel, resp. Hágskou deklaraci, jež se zabývá expanzí střel.

JAG zdůvodnil legálnost střel HPBT tak, že střely nebyly zkonstruovány za účelem zvýšení ranivého účinku, nýbrž pro zlepšení aerodynamických vlastností.
Navíc je nutno vzít v potaz, že expanze (velikost) střely HPBT po nárazu je STEJNÁ jako "expanze" (zploštění) střely FMJ po nárazu.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

kde neni žalobca, neni sudca.

Strela s čelným otvorom a lepšími aerodynamickými vlastnosťami? Leda ak by sa celá aerodynamika striel postavila na hlavu, to je ti dúfam jasné.
A tak v momente, keď dutinu v špičke prekryješ alebo vyplníš plastom, stráca celá vec okolo "lepšej aerodynamiky" zmysel a zostáva len zvýšený ranivý účinok expanznej strely.

Čo sa týka expanzie, deformácie a ranivého účinku striel HPTB a vojenských FMJ, rád by som videl želatínové alebo plastelínové bloky, na ktorých by bolo toto tvrdenie demonštrované pri rovnakej dopadovej rýchlosti a hmotnosti striel, najlepšie v rozsahu dopadových rýchlostí zodpovedajúcom typickým diaľkam použitia.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Haness píše: Proč tedy američané používají standartní náboj pro odstřelovací zbraně v armádě M118 který je laborován střelou HPBT ?
M118LR - ( Long Range ) si udržuje dostatečný ranivý účinek na delší vzdálenost. U střel typu HPBT je větší pravděpodobnost deformace v měkých tkáních při menší dopadové rychlosti střely. A proč používají takový typ střel?
Proč už původní 5,56x45 ( M193 ) fragmentovali?
Proč současné 5,56x45 ( M855 ) fragmentují ještě lépe?
Haness píše:Alibaba jednak je nutné uvést celkovou cestu k dané citaci, jedná se tedy o článek 23 IV. dodatku Hágské konvence jež byl přijat před WW1 (1907) s příchodem tehdy nových typů střel, resp. Hágskou deklaraci, jež se zabývá expanzí střel.
Daná citace je z první Haagske konvence z roku 1899 jak je uvedeno v citaci. Tento dodatek byl přijat 29.07.1899. Tadyje kompletní znění obou Haagských ale i jiných úmluv.
Důvodem vzniku tohoto dodatku byl výsledek výskumu německého profesora chirurgie Paula von Brunse z Tubingenské univerzity o ranivosti poloplášťových střel z britské muničky ve městě Dum-Dum.
Mimochodem, zhruba v tom období (1898) vznikli v britské zbrojovce ve Woolwichu střely s expanzní dutinou ( Mk IV ).
Haness píše:JAG zdůvodnil legálnost střel HPBT tak, že střely nebyly zkonstruovány za účelem zvýšení ranivého účinku, nýbrž pro zlepšení aerodynamických vlastností.
Navíc je nutno vzít v potaz, že expanze (velikost) střely HPBT po nárazu je STEJNÁ jako "expanze" (zploštění) střely FMJ po nárazu.
Slyšel jsem, že i Libra Snail ( respektive tvar těchto střel ) měl původně jiné použití. A nakonec o ně projevila zájem i FBI kvůli vysoké průbojnosti. Ad legálnost je stejná jako u spomenuté 5,56x45. Opravdu to nejlíp vystihuje:
Alchymista píše:kde neni žalobca, neni sudca
Ohledně expanze expanzních střel: U expanzních střel tlak působí v dutině špičky, čímž dochází k rozevření přední části pláště.
...tolik citace z Balistiky.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

alibaba píše: M118LR - ( Long Range ) si udržuje dostatečný ranivý účinek na delší vzdálenost. U střel typu HPBT je větší pravděpodobnost deformace v měkých tkáních při menší dopadové rychlosti střely. A proč používají takový typ střel?
Proč už původní 5,56x45 ( M193 ) fragmentovali?
Proč současné 5,56x45 ( M855 ) fragmentují ještě lépe?


Důvodem vzniku tohoto dodatku byl výsledek výskumu německého profesora chirurgie Paula von Brunse z Tubingenské univerzity o ranivosti poloplášťových střel z britské muničky ve městě Dum-Dum.
Mimochodem, zhruba v tom období (1898) vznikli v britské zbrojovce ve Woolwichu střely s expanzní dutinou ( Mk IV ).


Slyšel jsem, že i Libra Snail ( respektive tvar těchto střel ) měl původně jiné použití. A nakonec o ně projevila zájem i FBI kvůli vysoké průbojnosti. Ad legálnost je stejná jako u spomenuté 5,56x45. Opravdu to nejlíp vystihuje:
Alchymista píše:kde neni žalobca, neni sudca
Ohledně expanze expanzních střel: U expanzních střel tlak působí v dutině špičky, čímž dochází k rozevření přední části pláště.
...tolik citace z Balistiky.
Máš pravdu že kde není žalobce není ani soudce a o mezinárodním humanitárním právu nemluvě, viz. prokazování viny velitele jež zaútočí na osadu, kde pozabíjí civilisty a pokud se neprokáže že nevěděl o tom, že tam ti civilisté jsou, resp. budou v oblasti ohrožení tak se nic neděje a jejich smrt jde na vrub válce, ale to jen tak vedle.

Je pravda, že u střel HPBT je nutno připsat zvýšenou ranivost tím že při nárazu vzduch v dutince expanduje ven.
Ovšem toto je značně věc názoru, vzhledem k tomu že nejspíš nikdo z nás nemá možnost prohnat střely HPBT a FMJ, popř. jím podobné balistickou želatinou na dálku třeba 800 m.

Můj názor je ten, že dutinka ve špičce střely HPBT je tak malá, že expanze střely daná touto dutinkou je minimální, popřípadě další působení při rozkladu, nebo zploštění střely či deformaci při nárazu na tvrdé části těla (kosti) je minimální.

Pokud se budeme bavit o 5,56x45 tak tam je zcela evidentní to, že je výrazná potřeba zvýšit ranivý účinek tohoto kalibru vzhledem k tomu že není absolutně dostatečný. Krásně to ukazují operace v Afghánistánu, kde se bojuje převážně na dálky větší než 300 metrů. Ovšem na toto nikdo nepoukazuje, vzhledem k ženevským konvencím, pro to, že by bylo velmi nákladné měnit zavedený kalibr NATO. Jsou situace, kdy je potřeba člověka eliminovat ihned a není čas na více výstřelů - viz. sebevražední atentátníci.

Důvodů pro vytvoření dodatku bylo daleko více věcí, ale střely Dum-Dum byly tím nejznámějším důvodem. Když na to tak pohlédneš, tak jak střely Dum-Dum, tak střely jež uvádíš ty (Mk. IV) mají na triku tvůrci z Anglie.

Myslím že USA jsou kapitolou známou, nicméně střely HPBT jsou dle mne něco jiného (je to můj názor tak mě za něj nemlaťte... :)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Alchymista píše: Strela s čelným otvorom a lepšími aerodynamickými vlastnosťami? Leda ak by sa celá aerodynamika striel postavila na hlavu, to je ti dúfam jasné.
A tak v momente, keď dutinu v špičke prekryješ alebo vyplníš plastom, stráca celá vec okolo "lepšej aerodynamiky" zmysel a zostáva len zvýšený ranivý účinok expanznej strely.
Ano přesně tak, vzhledem k rovnoměrnému seříznutí střely ve špičce dochází k rovnoměrnému obtékání střely při pohybu vzduchem. Při tomto obtékání je střela stabilizována tímto rovnoměrným obtékáním, které střelu stabilizuje rovnoměrně protože tlaky jsou na každém místě čele střely je stejné. jeden ze základních zákonů balistiky. Viz. střely velkých ráží vystřelované z hladkých hlavní bez vývrtu.

Střely HPBT byly konstruovány jako sportovní, ne lovecké či vojenské pro zvýšení ranivého účinku, tvůrci při tvorbě jejich tvaru vycházeli právě z tohoto balistického zákona a zkoušeli jej aplikovat na malorážové střely.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - omlouvám se že jsem se k Tému článku nevyjádřil dříve. Nakonec je to i dobře protože zde naskájkal i zajímavá diskuse. Mám obavu že tomu valně nerozumím, maximálně základům.

Chtěl bych se zepat - pokud tento článek má vazbu na odstřelování jak je je to s municí pro tyto případy?

Je nějak speciálně upravovaná pro klidnější balistickou křivku?

Jsou nějak upravované pro větší dolet?

A jinak co si myslíš o beznábojnicové munici pro ruční zbraně?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Nemyslím, že jen Spojené státy nedodržují tyto konvence. Z vojenskych střel 7.62NATO udělá asi největší škodu německé střelivo.

Apropo problémy v Afganistánu. Střely M855 se sice vyznačují značnou fragmentací ale musí mít určitou minimální dopadovou rychlost ( to platí pro všechny střely, které fragmentují ). Pokud střela při zásahu nemá vetší rychlost než je tato mezní rychlost, střela nefragmentuje. Ale o tom se už vedla debata tady.
"Výhoda" střel s expanzní dutinou je, že expandují ( sploští se, ale nemusí fragmentovat ) i po zásahu měkké tkáně ( samozřejmě, že i v tom sehrává ůlohu dopadová rychlost).

Ještě jedno doplnění. Všichni Britští vojáci, kteří sloužili v období kdy se přecházelo z 7.62 NATO na 5.56 NATO spomínali, že armáda odůvodňovala menší zastavovací účinek tím, že zásah jednoho vojáka s municí 5.56 NATO vyřadí z boje další vojáky, kteří se musi o toho jednoho postarat. O mrtvého se nikdo nemusí postarat.
Jestli to bylo oficiální vyjádření nevím, fakt je že to tvrdí ti se kterýma jsem mluvil.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

alibaba píše:Ještě jedno doplnění. Všichni Britští vojáci, kteří sloužili v období kdy se přecházelo z 7.62 NATO na 5.56 NATO spomínali, že armáda odůvodňovala menší zastavovací účinek tím, že zásah jednoho vojáka s municí 5.56 NATO vyřadí z boje další vojáky, kteří se musi o toho jednoho postarat. O mrtvého se nikdo nemusí postarat.
Jestli to bylo oficiální vyjádření nevím, fakt je že to tvrdí ti se kterýma jsem mluvil.
Poněkud cynické, ale jistá logika v tom je. Jen mě udivuje, že jsme se tedy drželi tak dlouho naší unifikované řady 7,62 a tím to nemohli svému potenciánímu protivníkovi oplatit.

Slyšel jsem to v souvislosti kdy nám přednášející sdělil, že tato munice je nehumánní a tutíž my se k ní nesnížíme. Nad tím co má společného humanita s válko se zapoměl pozastavit.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Pátrač: Balistická křivka je vždy "typická" pro určitý kalibr, nepatrně se mění podle váhy střely - určité kalibry mohou být laborovány různými střelami, viz. 7,62 NATO, kde je mnoho různých laborací, střely mohou mít váhu i 180 grainů a více (11,7 g). Dále už "klidnost" balistické křivky ovlivňuje především zpracování střely a přesnost při výrobě náboje.

Pro střelbu na větší dálky se používají větší ráže jejich balistická křivka má rovnější tvar, což na druhou stranu může být problém v tom, že při zásahu cíle mají střely velkých ráží (kalibrů) ještě dostatek energie aby prošly cílem (měli bychom se bavit o živých cílech) a ještě někoho zranit, což je třeba velký problém u policejních odstřelovačů, jenže ti na druhou stranu stejně nestřílí na velké dálky.

Svým posledním dotazem jsi mě celkem dostal :-) jelikož jsem se tímto ještě vůbec nezajímal, ale z hlediska použití tohoto nejsem zastáncem, na střelnici často vidím chlapy s perkusními zbraněmi, nebo předovkáře, zatímco já vystřelím 10 nábojů oni vystřelí jeden :-). Nemluvě o tom že jako dělostřelec si myslím, že v malých zbraních toto absolutně není potřeba a je to historická záležitost.

Podle mne to, že jsme se tak dlouho udrželi na 7,62x39 je hlavně z důvodů zásob tohoto střeliva a taky ceny, kdybychom přešli na novou zbraň. CZUB vytvořila zbraň, resp systém, sestávající z karabiny, lehkého kulometu a útočné pušky pro náboj 5,56 NATO, ale samozřejmě výdaje na přezbrojení by byly obrovské.Obrázek

Alibaba: Nemyslel jsem jenom nedodržování podle střeliva, ale celkově i jiné aspekty válečnictví, hodně bazírují na aspektu žen. konvencí ohledně toho že velitel věděl/nevěděl - potom zbytečně umírají civilisté - zabijí sice nějakého vysokého velitele Talibanu, ale zbytečně zemře 15 civilistů...

Vzhledem k tomu, že střely 5,56 NATO jsou velice rychlé, si nemyslím že by neměly problém s potřebnou rychlostí pro fragmentaci, nicméně, už dlouho hledám nějakou studii, třeba od Jane´s kde by bylo rozebráno jak střelu zbržďují (ovlivňují) například oděvní látky či jiné materiály. Reakce tohoto kalibru a skla je hodně známá, ale ostatně toho moc vědět není.

To je zajímavá teorie, stejně je ale jednou budou muset vyřadit, protože jakmile ho odtáhnout k medikovi tak se vrací do boje, zajímavé.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - tak nějak jsem to myslel. Nešlo mi ani tak o váhu střely jako spíš o to jestli pro nějaké speciální příležitosti nejsou dodávany střely speciálně připravené - tedy extra vyvažované nebo se speciálními jádry.

A perkusní zbraně? Dnes zábava. Ale jejich účinek je děsivý. Jeden známý mýho tatíka - hrdý to majitel perkusního revolveru si s ním hrál a to tak šikovně, že se s ním když seděl střelil do stehna. Střela mu přerazila stehenní kost, při tom se sploštila a změnila směr. Způsobila průraz dvou pánevních kostí a roztrhla mu ledvinu. Potom mu bokem vyšla ven. Pomoc dostal do 10 minut a i tak přežil jen zázrakem.

Která dnešní střela by to dokázala?

Beznábojnicové střelivo, mě zajímalo vždy ale jelikož nedosahuji znalostí mého táty jinak člena mezinárodní společnosti sběratelů střeliva - má doma několik tisích druhů nábojů z celého světa a různých století raději do toho nebudu moc rýpat.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 9/4/2009, 07:30, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Haness píše:Vzhledem k tomu, že střely 5,56 NATO jsou velice rychlé, si nemyslím že by neměly problém s potřebnou rychlostí pro fragmentaci, nicméně, už dlouho hledám nějakou studii, třeba od Jane´s kde by bylo rozebráno jak střelu zbržďují (ovlivňují) například oděvní látky či jiné materiály. Reakce tohoto kalibru a skla je hodně známá, ale ostatně toho moc vědět není.
Jak už jsem psal o tomto problému se střelivem 5,56x45 jsme diskutovali ve :
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=224 ... c&start=40
Máš tam i tabulku do jaké vzdálenosti tyto střely fragmentují a zdroj s hodně informacema, které Tě určitě zaujmou. Rychlost klesá u všech střel a obzvlášť u lehkých střel. Nejhůř jsou na tom právě karabiny M4 díky své krátké 14,5-palcové hlavni.
Pátrač píše:A perkusní zbraně? Dnes zábava. Ale jejich účinek je děsivý. Jeden známý mýho tatíka - hrdý to majitel perkusního revolveru si s ním hrál a to tak šikovně, že se s ním když seděl střelil do stehna. Střela mu přerazila stehenní kost, při tom se sploštila a změnila směr. Způsobila průraz dvou pánevnícj kostí a roztrhla mu ledvinu. Potom mu bokem vyšla ven. Pomoc dostal do 10 minut a i tak přežil jen zázrakem.

Která dnešní střela by to dokázala?
To mi připomělo střely, opět od firmy Libra. Jsou to terčové olověné střely které jsou povlakové tuším teflonem aby se tolik nezanášel vývrt. Běžne olověné střely pro terčovou střelbu nebývají povlakované.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Nešlo mi ani tak o váhu střely jako spíš o to jestli pro nějaké speciální příležitosti nejsou dodávany střely speciálně připravené - tedy extra vyvažované nebo se speciálními jádry.
Určitě jsou, celkem nedávno byl v naší armádě zaváděn nový 12,7 mm naáboj, myslím že s průbojně zápalnou střelou a je ve dvou verzích, zvlášť pro kulomety a odstřelovačku OP96Falcon.
Docela by mě zajímalo, jestli odstřelovači sahají k vlastní výrobě nábojů. Přes naprostou zaměnielnost dílů má ksždá zbraň odlišné " chutě" a právě sportovní střlci dost často přebíjí , aby ji mohli nakrmit tím co jí nejvíc sedí...
Která dnešní střela by to dokázala?
5,56x45 v původní laboraci a z původní M-16ky... třeba
Náboji 5,45x39 Afghánci říkali jedovatá kulka a ze srandy to taky nebylo.
To je zajímavá teorie, stejně je ale jednou budou muset vyřadit, protože jakmile ho odtáhnout k medikovi tak se vrací do boje, zajímavé
Ono to je spíš myšleno, že zraněný voják stojí víc ( peněz, "vojákohodin", ... ) než mrtvý. Začíná to zdravotníkem, vrtulník třeba ti vojáci co ho odnesou...
Já nsem podobné zdůvodnění viděl při popisu nějakého univerzálního granátu, kde se tohle bralo jako plus. Tyto granáty totiž mají víc menších střepin s kratším dosahem, ale s mnohem větší šancí, že se nějaká trefí a "jen" zraní...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“