Ochranné prostředky pěchoty

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Vocko »

Pokud člověk nebude škudlit, tak co se týče samotné balistiky, do těch 10kg se vejde celotělová měkká ve třídě odolnosti IIIA (střepiny, pistole) a přední, zadní a i boční pláty v odolnosti IV (30 caliber M2 AP). Odolnější ochrana se už prakticky nepoužívá. Podle ruské normy pro balistickou odolnost je 5,45 ve stejné třídě jako 7,62x39, s kaleným jádrem pak stejně jako klasická 7,62x54, takže by to nic extra být nemělo.
Ono taky nejde říct, že nosiče plátů nosí jen speciálové. Většinou se ochrana nosí podle úkolu, takže potkat v Astanu, kde je největší riziko IED, spojeneckého vojáka bez celotělové balistiky je skoro nemožné. Oni i nosiče plátů dnes mají dost velkou krytou plochu při lepší pohyblivosti, takže jsou v poslední době hodně populární. A pokud si třeba průzkum myslí, že do kontaktu s nepřítelem stejně nepřijde, tak si vezme třeba jen bandalír bez jakékoliv ochrany a na hlavu klobouček.
A přilba jako rozeznávací prvek taky moc platná nebude. Abych to přehnal, i když se bojuje pomalu na bajonety, vždycky je nějaká linie, vždy jedni paňácové střílí tam a druzí tam. I když spolu cvičí 1. četa jedné roty proti 2. četě té samé, nesetkal jsem se s nějakým střílením do vlastních, i když byli protivníci na chlup stejní.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

Otazku, demaskujiciho vlivu prileb maji vcelku dobre zmaknutou izraelci.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od CAT »

Vocko píše:A pokud si třeba průzkum myslí, že do kontaktu s nepřítelem stejně nepřijde, tak si vezme třeba jen bandalír bez jakékoliv ochrany a na hlavu klobouček.
Vocko na většině se naprosto shodnem, ale tohle podle mě neni pravda, já nevim jak je to u třeba Rusů, ale u USA a obecně u západu neexistuje, že si ochranné prostředky nevezmou, ty prostředky se nosí i když se nepředpokládá střet s nepřítelem i z důvodu toho, že ses prostě mohl splést a s nepřítelem se potkáš a druhak v dnešních moderních armádách se dá dost na pojištění a pojišťovana ti neproplatí ani floka pokud si neměl ochranné pomůcky (což je třeba i důvod zavádění nesmyslů, jako PT belty atd.). Co třeba z praxe vim od kamaráda průzkumáka, ti v Astanu vylezli na nějakou horu ze které viděli na každou stranu x km daleko, s nepřítelem kontakt nepředpokládali (viděli by ho těch x km před tim, než by se k nim dostal) a stejně tam byli navlečený do vestiček a helem (tam si možná helmu sundáš, ale tvuj velitel by tě bez ní odjet nenechal, protože by to byl jeho přůšvih pokud by se něco nepovedlo).

Zemakt:fotku jsem dával na předchozí stránce, ten návlek reálně poměrně funguje (odskoušeno na vlastní oči)...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od IgorT »

Zhodou okolností dal včera Pátrač vo vlákne: Stát Izrael a jaderné zbraně, zaujímavú fotku drúzskej jednotky slúžiacej v izraelskej armáde, tam tie návleky vidno:

Stát Izrael a jaderné zbraně

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Vocko »

CAT píše: ...obecně u západu neexistuje, že si ochranné prostředky nevezmou, ty prostředky se nosí...
...stejně tam byli navlečený do vestiček a helem (tam si možná helmu sundáš, ale tvuj velitel by tě bez ní odjet nenechal, protože by to byl jeho přůšvih pokud by se něco nepovedlo)...
Určitě souhlasím, to co jsem psal jsou opravdu jen "výjimky", nemyslel jsem běžný průzkum. Třeba jak jsi psal o těch nosičích plátů, běžně se nosí, ale přitom neposkytnou takovou ochranu jako celotělová balistika. Kde je ta hranice dostatečné ochrany? Třeba Marcus Luttrell v knize Operace Redwing přímo psal, že šli na lehko a zadní díl nosiče si prostě nebrali. Vždycky to bude o tom, co je nařízeno a o tom, co si voják troufne. Když mi třeba kamarád po návratu z Astanu povídal, že velitel zakázal nosit UBACSy, protože prostě nejsou fasované, moc prostoru k diskusím ani není.
Četl jsem např. o britech, že na patrole s cílem demonstrovat sílu prostě helmy sundali a nasadili barety. Tady na fotce blembáky vzorně přidělané k batohu, ale tam jsou stejně na nic, jako by je neměli. Těžko je budou v případě kontaktu honem nasazovat.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Edit: Teď ještě prohlížím tu fotku, u toho vojáka v pravo se mi nezdá, že by měl na sobě kdo ví jakou vestu. Naopak, to co má přidělané na batohu mi ji připomíná.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od CAT »

Vocko: Takhle se určitě shodnem, výjímky existují (viděl jsem i fotku GI Joe jen ve vestě, blembáku a růžovejch trenclích při obraně outpostu). Co je dostatečná ochrana bude říkat nějaká vojenská regulace, nebo budou požadavky na splnění nějaké normy daného vybavení a i tak je to hodně jak říkáš, většina velitelů tě nenechá tahat něco co není fasované i když je to lepší. Osobně jsem přesvědčenej o tom, že to neni tak horký ani s těma spešlama, ani ti nemůžou nosit co se jim zlíbí (jako třeba používání dle mého dost špatného maskáče ACU jednotkama USN Seals)... Ohledně té fotky to opravdu nevypadá, že by měl něco jiného než nějaký nosný systém podobný vestě MOLLE 2...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Vocko »

Ještě k tomu, že velitelé tolerují výstroj nakoupenou za vlastní.
Podle armádní mluvčí Jany Růžičkové by armáda nemusela vyplatit odškodné, kdyby se ukázalo, že voják měl výstroj s nižší ochrannou, než kterou mu dala armáda.

„Pokud bude voják zraněn ve vlastní výstroji, která je na stejné nebo vyšší ochranné úrovni než výstroj schválená pro používání v Armádě ČR, nezbavuje to armádu odpovědnosti při odškodnění za případné zranění,“ řekla Právu.
http://www.novinky.cz/domaci/342063-ces ... pytli.html
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Pátrač »

Ten zvláštní kus hadru na izraelských přilbách není primárně určen pro demaskování tvaru přilby, i když je to pozitivní druhotný účinek. Hlavním důvodem proč ho na blembácích mají je místní počasí. Ten hadr se dá natvarovat jedním pohybem ruky tak, že vám bude splývat přes krk až po ramena což výrazně vylepšuje tepelnou vojáka na slunci. Tedy omezuje to počet případu úžehu a úpalu na minimum.

Je to takové pokračování britských přileb třeba v Africe a Indii s těmi bílými zastěrkami. Kdysi to vymyslel brigádní generál Henry Havelock v dlouhé operaci útoku na indické město Lakmahů v době povstání sipáhiů. Zjistil že na jednoho vyřazeného vojáka v boji má 4 vyřazené horkem. Později se termín Havelok stalo názvem pro krátké dámské pláště.

Izraeli zjistili že je to prima nápad a pokračují v tom.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od CAT »

Pátrači moje zdroje (včetně toho z IDF) říkají, že to bylo zavedeno kvůli rozbití obrazu siluety, ohledně toho slunce, tak říká (zdroj z IDF), že když už, tak spíš aby se slunce, nebo měsíc v noci neodrážel od helmy (tim nechci říct, že to nefunguje i jako termoregulace... Jinak tomu přebalu se říká "mitznefet" a můj zdroj tvrdí, že to v překladu znamená "klaunův klobouk" :-D, ale co sem si dohledal, tak je to název klobouku co nosí nejvyšší kněz Jeruzalémského chránu...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Pátrač »

Může být, já to mám zase od jednoho vojáka IDF -11 let aktivní služby takto. Každopádně se zdá, že je to multifunkční a tím je to asi dobrý vynález. Izraelci to mají dobře vyhytané.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od Alfik »

Pravděpodobně se to vyvinulo z návleků na přilby ("tropiko" jako u stanu), ost. i fr. LE používá "képi" s podobným opatřením a účelem, protože ty se používaly jak u klóbrců, tak u přileb od zavedení (Havelock asi nebyl první, jen to jako první dal vojákům rozkazem - a i to možná ne, asi jen byl první u koho se provedl "record" s jeho jménem, srv. objevení ameriky :) ).
Myslím, že bychom při důsledném hledání museli konstatovat něco jako "již staří římané/řekové/egypťané/babylóňané..." :)
No a konkrétní tvar spojuje obě výhody. Faktem je, že takový patvar bude fungovat celkem dobře, stejně jako oplet hlavně či celé zbraně hadrem (v přírodě se rovné tvary moc nevyskytují, takže potom vypadá jako klacek a ne jako hlaveň).
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Ochranné prostředky pěchoty

Příspěvek od IgorT »

IgorT píše:
leviathan39 píše:Igor T - ale ak ti prilba vadi pri behu, pri kryti, pri nastupovani a vystupovani z BVP (OT) ... cize znizuje tvoju bojovu schopnost , ergo zvysuje pravdepodobnost smrti ?? pravdepodobnost uderu 17tkou klucom do hlavy v Donecku je mozno tak mala, ze to radsej risknu ... nieco v tom byt musi, nepredpokladam, ze vacsina bojovnikov su tupci, ktorym nedojde, ze prilba je skvela vec
Sedemnástka kľúč bol taký rukolapný príklad :eek: , v zátvorke sú uvedené črepiny atď! Z vlastnej skúsenosti, plembák mi na vojne nevadil. Pohybujem sa v cyklistickom prostredí, napríklad bráško bol tiež proti noseniu prilieb(je ťažká, je v nej teplo, zavadzia, obmedzuje atď). V pretekoch sú však povinné, absolvoval ťažký pád cez riadidlá, prilba praskla(je tak konštruovaná). Keď sa spamätal, tak mi hovoril: Máš pravdu, prilbu treba nosiť, keby som ju nemal, tak mi praskne hlava - o tom to je. Väčšina bojovníkov sú mladí chlapci, ktorí si myslia, že práve im sa nič nestane. Aj v tom BVP môže zabrániť nejakej tej riadnej hrči. Prilba pri behu je len otázka zvyku, výcviku a disciplíny! Ak si zrátaš plusy a mínusy, čo Ti vyjde? Ja osobne by som si ju pýtal!
Príspevok k debate o užitočnosti prilby a jej nosení :eek:

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“