Česká zbrojovka Uherský Brod (CZUB)

Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Scotty87 »

HONZIK11 píše:Ono to je tezke rozhodovani ,kdyz je na spadniti 6,8 raze ci teleskopicka munice.Jakykoliv system v razi jine nebo jineho konstrukcniho principu se muze stat pro budoucnost okamzite zastaraly. Jeste jeden dalsi patent na jeste vic neprustrelnou vestu nebo prilbu a strhne se lavina .
Ona nová ráže je na spadnutí už dlouho a řekl bych že ještě dlouho bude. Zatím se žádná z armáda NATO nerozhodla o přechodu na novou ráži, naopak na nové pušky v 5.56 se stále armády přezbrojují.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od mikojan29 »

Flader píše:Tá fabrika "vznikla" práve v čase keď sa rátalo s tým, že OSSR prejdú na BREN. Tak buď je výmena Sa58 ešte ďalej ako sme si mysleli, alebo ho nakoniec nebude nahradzovať BREN ani BREN2.
A možno je to dobre, lebo BREN nebol moc vydarený, BREN2 už je to, čo mal byť BREN od začiatku.
"Alea iacta est"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Flader »

Tak pokiaľ by bol za normálnu cenu, tak by mi BREN2 v OSSR osobne vôbec nevadil. Zdá sa, že je s ním AČR spokojná, tak prečo nie.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od mikojan29 »

Flader píše:Tak pokiaľ by bol za normálnu cenu, tak by mi BREN2 v OSSR osobne vôbec nevadil. Zdá sa, že je s ním AČR spokojná, tak prečo nie.
BREN2 je v pohode, myslel som, že je dobre, že sa hromadne nekúpili prvé BRENy. Aj tých 600 ks, čo sa zobralo je moc na to, že nemali dotiahnutý vývoj.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od niko »

Bren 2 nevyzera, ze je zla puska. Tak, ale pokial by sa OSSR rozhodli pre nejaku modernu AR, tak by som bol viac ako spokojny. :D
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Flader »

Tak zase 600ks nie nie je nejaký extrémny počet. AČR ich zostane skladom o dosť viacej. Stále je možné ich pri takomto počte "posunúť" inej jednotke, kde nebude až toľko vadiť, že budú mať iný model ako zvyšok OSSR. Osobne ma prvé napadli buď ČS OSSR alebo ČS PR.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3947
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od HONZIK11 »

CZ-USA zda se ze v Americkove už výroba jede. Borec neskrývá nadšení.
https://www.youtube.com/watch?v=tQHzwc_fBFs

HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3947
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od HONZIK11 »

Kdy jsme se mohli takto srovnavat.
https://youtu.be/7j4LK6khQQM

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Zemakt »

V roce 1924, 58, 61, 75? :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Scotty87 »

Zemakt píše:V roce 1924, 58, 61, 75? :wink:
Jediná zbraň která se opravdu prosadila celosvětově byl kulomet vz.26/BREN který používala většina armád WW2. Žádná česká zbraň se předtím ani potom takového rozšíření nedočkala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Rase »

On ten Bren (2) si vlastně nevede vůbec špatně, osobně jsem fakt zvědavý jak mu to půjde v blízké budoucnosti.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Kouzelnik »

Scotty87 píše:
Zemakt píše:V roce 1924, 58, 61, 75? :wink:
Jediná zbraň která se opravdu prosadila celosvětově byl kulomet vz.26/BREN který používala většina armád WW2. Žádná česká zbraň se předtím ani potom takového rozšíření nedočkala.
Čau, prosím mám OT dotaz:

Na novinky.cz vyšel článek Cejch kolaboranta skryl ředitel Zbrojovky za smělou partii odbojáře, který mj. popisoval protektorátní výrobu ve Zbrojovce Brno a zejména toto:
"Britové nakoupili od Čechoslováků tři licence na výrobu lehkých i těžkých kulometů"

Které ty 3 licence to mohly být?
Bren, a?
Já tipuji Besa I jako licence od https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9B%C ... met_vz._37
A Besa II (tankový 15mm) https://cs.wikipedia.org/wiki/15mm_velk ... omet_ZB-60.
Je to tak správně? Nebo jsem něco zaměnil/vynechal?

P.S. Věrohodnost článku jsem si ověřoval mj. na pasáži o svérazné formě sabotáže a to výběr nešikovného šéfkonstruktéra.
Mělo by se patrně jednat o 30 mm kanon o jehož poválečné aplikaci jsou mj. 2 články zde a zdena Palba.cz. Věrohodnost o verzi že pan šéfkonstruktér nebyl muž na svém místě potvrzena viz
R.I.P.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Zemakt »

Ajaj, na vz.26 jsem zapomněl Scoty :oops: , jinak vypsal jsem zbraně které snesly porovnání se světem. A tak sem v klidu fláknu i ten vz.37 :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Kouzelnik »

Kouzelnik píše:
Scotty87 píše:
Zemakt píše:V roce 1924, 58, 61, 75? :wink:
Jediná zbraň která se opravdu prosadila celosvětově byl kulomet vz.26/BREN který používala většina armád WW2. Žádná česká zbraň se předtím ani potom takového rozšíření nedočkala.
Čau, prosím mám OT dotaz:

Na novinky.cz vyšel článek Cejch kolaboranta skryl ředitel Zbrojovky za smělou partii odbojáře, který mj. popisoval protektorátní výrobu ve Zbrojovce Brno a zejména toto:
"Britové nakoupili od Čechoslováků tři licence na výrobu lehkých i těžkých kulometů"

Které ty 3 licence to mohly být?
Bren, a?
Já tipuji Besa I jako licence od https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9B%C ... met_vz._37
A Besa II (tankový 15mm) https://cs.wikipedia.org/wiki/15mm_velk ... omet_ZB-60.
Je to tak správně? Nebo jsem něco zaměnil/vynechal?

P.S. Věrohodnost článku jsem si ověřoval mj. na pasáži o svérazné formě sabotáže a to výběr nešikovného šéfkonstruktéra.
Mělo by se patrně jednat o 30 mm kanon o jehož poválečné aplikaci jsou mj. 2 články zde a zdena Palba.cz. Věrohodnost o verzi že pan šéfkonstruktér nebyl muž na svém místě potvrzena viz
Vida, pod svícnem je největší tma -:).

Když jsem dohledával genezi těžkých (hrubých,...) kulometů v meziválečném (a těsně poválečném) Česko-Slovensku, tak info o kulomentech, ze které vznikly obě BESy je diskutováno na Palbě zde.

A v téže sekci je i specializované diskusní vlákno, které odpovídá na moji včerejší otázku Československé kulomety vyráběné ve Velké Británii. Kromě info o Besal je taky komentována shodnost/rozdílnost původního vz. 26 a válečných Brenů.
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Mirek58 »

Já teda nevím, ale články jsou tak trošku tendenční.
Vývoj automatického kanonu v časovém úseku dva roky je sakra kalup.
A to jde jen o mechaniku automatiky, ze zkušeností ostatních zbrojovek je dané, že daleko horší problém jsou náboje.
Takže dávat zde někomu zásluhy, že nasadil na konstrukci nekompetentního konstruktéra je prosté tahání za fusekli.
Naopak konstruktér odvedl práci na velice dobré úrovni ve srovnání s ostatními světovými zbrojovkami.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Kouzelnik »

Mirek58 píše:Já teda nevím, ale články jsou tak trošku tendenční.
Vývoj automatického kanonu v časovém úseku dva roky je sakra kalup.
A to jde jen o mechaniku automatiky, ze zkušeností ostatních zbrojovek je dané, že daleko horší problém jsou náboje.
Takže dávat zde někomu zásluhy, že nasadil na konstrukci nekompetentního konstruktéra je prosté tahání za fusekli.
Naopak konstruktér odvedl práci na velice dobré úrovni ve srovnání s ostatními světovými zbrojovkami.
Teď nerozumím na co reaguješ. Jaké 2 roky a jak prvotní vývoj souvisí se sabotáží ve fázi dokončování vývoje?

Myslíš to tak, že Sa58 nemá pravdu?
Sa58 píše:Historie tohoto kanonu sahá až do období protektorátu Čechy a Morava. V roce 1940 je Zbrojovce Brno zadán požadavek na vývoj a výrobu automatického PL kanonu určeného pro německé ponorky. Mělo se jednat o výkonný kanon kadencí 400 ran/min a úsťovou rychlostí 1000 m/s. Od ledna 1942 pracoval na tomto úkolu tým pod vedením ing. Josefa Kouckého, označení projektu bylo ZK 414. Vývoj nábojů probíhal v Konstruktě Praha (vedoucí ing. Alois Farlík) a v pobočce Zbrojovky ve Vsetíně (vedoucí ing. Otakar Söhnel). Na počátku roku 1943 byl dokončen prototyp, dosahoval však kadence jen 300 ram/min. Němci zastavili vývoj v Brně a převedli práce k německým firmám Rheinmetall a Mauser. Jejich prototyp měl nižší výkony než brněnský, proto se vývoj opět stěhoval do Brna. Řešitelem úkolu se stal ing. Josef Pech. Kanon nesl již německé označení ZB 303 Br. Byly vyrobeny dvě variany – námořní s lafetou Br 300 a pozemní na dvoukolovém taženém podvozku Br 303. Ta se také jako jediná dostala v druhé polovině roku 1944 do sériové výroby. Do konce války bylo vyrobeno asi 130 kanonů. Koncem války ale historie tohoto kanonu zdaleka nekončí...
P.S. Pro mě osobně nemá téma článku v této konkrétní formě/vyznění nějaký zásadní význam, zejm. kvůli osobě autora. Tj. nebudu diskutovat o hlavní tématu článku - o osobě ředitele zbrojovky. Šlo mi výhradně o faktické info o licencích kulometů pro BSA + okrajově mě zajímá ta pikantérie z vývoje kanonu pro ještěrku
R.I.P.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Mirek58 »

Jestli má pravdu Sa 58 nebo článek nevím, ale minimálně je zde rozpor.
Protože pokud byl vývoj zadaný v r. 1940 kdo by ho zadával? V té době se vývojové zakázky dávaly jen něm firmám a vývoj nových zbraní se silně omezil. Podle Hitlera takto úkolovat protektorátní firmy bylo zbytečné, Wehrmacht přece slavně vítězil po celé Evropě. Tedy tahle iniciativa se přesouvá do firemní působnosti. Nehledě na to, že s vývojem takové zbraně neměla firma žádné zkušenosti.
Ovšem rok 1942 to se už potřeba takové zbraně naplno objevila a něm firmy byly plně vytíženy, měly personální problémy a zde ležel nevyužitý konstrukční potenciál. Objednávkou v tomto roce němci nemohli nic ztratit.
Tedy objednávka zbraně v roce 1942 je logická.
ObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Kouzelnik »

Mirek58 píše:Jestli má pravdu Sa 58 nebo článek nevím, ale minimálně je zde rozpor.
Protože pokud byl vývoj zadaný v r. 1940 kdo by ho zadával? V té době se vývojové zakázky dávaly jen něm firmám a vývoj nových zbraní se silně omezil. Podle Hitlera takto úkolovat protektorátní firmy bylo zbytečné, Wehrmacht přece slavně vítězil po celé Evropě. Tedy tahle iniciativa se přesouvá do firemní působnosti. Nehledě na to, že s vývojem takové zbraně neměla firma žádné zkušenosti.
Ovšem rok 1942 to se už potřeba takové zbraně naplno objevila a něm firmy byly plně vytíženy, měly personální problémy a zde ležel nevyužitý konstrukční potenciál. Objednávkou v tomto roce němci nemohli nic ztratit.
Tedy objednávka zbraně v roce 1942 je logická.
Mirku,

do disputace Tebe a Sa58 nechci vstupovat, neb se necítím znalostně vybaven.

Pouze můžu doplnit, že o roku 1940 mluví jak popiska zbraně na webu VHU tak web specializovaný na PVO pana Antonín Juránka v části o PLDvK.

Aby to bylo ještě zamotanější, tak fan-web o munici uvádí text, ze kterého chápu, že v lednu 1943 byla skončena I. fáze vývoje kanonu (a že ve II. fázi bylo dokončení zadáno jiným zbrojovkám tak se ony pokusili splnit požadavky. A ve III. fázi příchází na řadu panu Leopold nám známý s onou výše uvedenou pikantní historkou), víc nevím a nemám jak zjistit. Howgh
R.I.P.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Nesher »

Česká zbrojovka, respektive její matka CZG SE koupila podíl ve švédské společnosti Spuhr i Dalby AB, která se zabývá vývojem a výrobou optických montážních řešení pro ruční zbraně.
Úchyty a příslušenství Spuhr používá mnoho vojenských a ozbrojených složek po celém světě, včetně švédské, nizozemské a dánské armády, německé policie nebo portugalského námořnictva. Spuhr nabízí i loveckou řadu výrobků. Firma vznikla v roce 2007, většinu svých produktů vyrábí ve své vlastní továrně, která se nachází ve švédském Löddeköpinge.
http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-ener ... ne-1369576
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Česká zbrojovka Uherský Brod

Příspěvek od Rase »

Podepsána nová rámcová smlouva s AČR

Česká zbrojovka dodá armádě ruční palné zbraně a munici v hodnotě až 2,35 mld Kč. Rámcovou smlouvu na konci dubna podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a Ladislav Britaňák, generální ředitel České zbrojovky. Smlouva umožní pořídit do roku 2025 až 39 000 ručních zbraní. Pokud to rozepíšeme, tak jde o více než 16 000 útočných pušek BREN 2, přes 21 000 pistolí CZ P-10, přes 1 600 podvěsných granátometů CZ 805 G1, téměř 100 kusů PDW CZ SCORPION a cvičnou munici. Nákup navazuje na smlouvy z let 2010 až 2016, kdy bylo pořízeno skoro 40 tisíc ručních zbraní od České zbrojovky. Pro výrobce jde o důležitou referencí na světových trzích a hlavně zakázka podpoří zaměstnanost, což je klíčové jak pro firmu, tak i pro českou ekonomiku. Společnost exportuje zbraně do více než 90 zemí a v současnosti jsou střelné zbraně České zbrojovky široce využívány ozbrojenými složkami ve více než 40 zemích po celém světě.

https://www.armyweb.cz/clanek/ceska-zbr ... ych-zbrani

Obrázek
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Zbrojní průmysl“