Zkratky - vysvětlení a otázky

Letadla, vrtulníky, výzbroj, bomby.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Zkratky - vysvětlení a otázky

Příspěvek od Haness »

Vzhledem k tomu že jsem se už setkal s několika otázkami ohledně zkratek v článcích, píšu tuhle část/“článek“ kde se pokusím všechny co znám (a na které si vzpomenu popsat). Přiznávám že ti co se ptali mají pravdu, pže u svých článků jsem legendu nepsal, takže se omlouvám, ale nejde jenom o mé články!!!
Byl bych taky moc rád kdyby jste mi psali dál a ptali se na cokoliv co by jste nevěděli ohledně tohohle tématu, zkratek a všeho jiného, pokusím se vám to vysvětlit, teda jestli toho budu schopen;).
Chtěl bych taky apelovat na všechny ostatní aby sem přidávali další zkratky s vysvětlením. Aby všichni věděli o co jde pže myslím že nejsem sám kdo používá hodně zkratky.

AAAnti-Aircraft = protiletecký
AAAAnti-Aircraft Artillery = protiletadlové dělostřelectvo
AAGAnti-Aircraft Gun = protiletadlové kulomety/kanony
AAMAir-to-Air Missile = střela vzduch vzduch
AGM Anti-Ground Missile = proti-pozemní střela (zkratka se používá u střel, např. AGM-65 Maverick);může být také překládáno jako Air-to-Ground missile = střela vzduch-země
ASRAAM - Advanced Short Range Air-to-Air Missile = pokročilá střela vzduch –vzduch krátkého doletu
AMRAAM Advanced Medium Range Air-to-Air Missile = pokročilá střela vzduch- vzduch středního doletu
Flak – hovorově používaný výraz pro protiletadlové dělostřelectvo, z německého slova Fliegerabwehrkanone
- infračervený
IR Infra Red = infračervený
MIA missing in action = nezvěstný v akci
KIA killed in action = zabitý v boji
VSTOL - Vertical Short-Take-off and Landing = krátký vertikální vzlet a přistání,tuto schopnost má třeba Hawker Harrier
USN United States Navy – Námořnictvo USA
USAF United States Air Force – Letectvo spojených států,dříve bývalo USAAF
PVO – proti-vzdušná obrana
ASM Anti-Ship Missile = proti-lodní střela
AT Anti-Tank = proti-tankový
ATM Anti-Tank Missile = proti-tanková střela
LGB Laser Guided Missile = laserem naváděná střela
AAM Anti-Armour Missile = proti-pancéřová střela
RAF Royal Air Force = Královské vojenské letectvo
RSAF Royal Saudy Air Force = Saudské Královské vojenské letectvo
AG Anti-Ground = proti-pozemní
SSASM Small Size Anti-Submarine missile = menší protiponorková střela
GBU - Groun Bomb Unit = dosl. proti-pozemní složky, je to označení proti-pozemní,většinou laserem navaděné pumy (proti-pozemní pumová soustava)

A ještě jedna zkratka opět pro rejpaly – nejsou podle abecedy pže se mi je nechtělo seřazovat a psal jsem to jak mě napadlo.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

mam tehle zkratek strasne moc, naprosta vetsina je pro moderni letadla a nebo se tyka taktiky, takze nevim, jestli to sem dat, urcite to ale nebudu prekladat, je toho hodne 8)

pokud vam to nevadi anglicky, tak muzu slouzit :wink:
válka je vůl
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

zdarec,

však já tam mám taky většinu pro moderní letadla, takže tím líp.Když se ti to nechce překládat tak mi to pošli soukromou zprávou a já si to přeložím;)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Přidávám ješta další na který jsem přišel až teď

HARM- High Speed Anti-Radar Missile = vysokorychlostní proti-radarová střela
NFO - Naval Flight Officer = námořní letový důstojník, tak se označuje operátor zbraňových systémů v dvoumístných letadlech třeba v F-14 Tomcat
NPO - Naval Pilot Officer = námořní pilot důstojník, takhle se označuje zase pilot v dvoumístných letadlech jako F-14 Tomcat
PLŘS - proti-letadlová řízená střela
PTŘS - proti-tanková řízená střela
PRŘS - proti-radarová řízená střela
MAD - Magnetic Anomally detector = detektor magnetických anomálií,používají letadla která jsou určena pro boj s ponorkami
COD - Carrier Onboard Delivery = lodní doručování, takto se označují letadla která jsou upravena (nemusí být upravena) pro doručování zásilek na letadlové lodě,ale mohou to být i vrtulníky v případě lodí bitevních a jiných
SAM - System of Anti-Air Missiles = systém proti-vzdušných raket
HUD - Head-up Display = průhledový display
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“