•   Portál
      Obsah fóra
      Album
      Wiki




  •   OZNÁMENÍ A JINÉ
      Náměty
      Filmy, knihy
      Fikce, dohady
      Hospoda
      Vtipy, citáty


      LIDÉ, MILITÁRIE
      Osobnosti, příběhy
      Vyznamenání
      Uniformy
      Zločiny, Holocaust
      Ostatní
      BOJIŠTĚ WW2
      Západní fronta
      Východní fronta
      Středomoří
      Dálný Východ
      Komplexně


      EPOCHY
      Starověk
      Středověk
      Novověk
      WW1
      Po roce 1945
      ARMÁDY 1918-1945
      Německo   Británie
      USA   SSSR
      Itálie   Francie
      Japonsko
      Československo
      Ostatní

      ZÁBAVA, AKCE
      Bazar
      Spolky, akce
      Hry
      Modelařina
    TOPlist
      ARMÁDY 1945-200?
      SSSR-Rusko
      USA   NATO
      Varšavská smlouva
      ČSSR, ČSR
      Jaderné zbraně
      Ostatní




  •   LETECTVO
      Luftwaffe
      RAF
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Československo
      NATO
      Švédsko
      Válka ve vzduchu
      NÁMOŘNICTVO
      Kriegsmarine
      Royal Navy
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      Ostatní, ponorky
      Válka v Atlantiku
      Válka ve Středomoří
      Válka v Pacifiku
      Válka v Ind. oceánu
      TANKY, VOJSKO
      Německo   Tanky
      Zbraně   Pušky
      Waffen SS
      Velká Británie
      USA   poválečné
      Rusko   poválečné
      Itálie
      Francie
      Japonsko
      ČSR   poválečné
      Ostatní   NATO
      Varšavská smlouva
      SPECIÁLNÍ ZBRANĚ
      Wunderwaffen
      Tajné zbraně
      Rusko - PVOS
      Rakety, jaderné
      a kosmické zbraně




  •   Wiki




  •   Album
      Galerie
      Forumfoto



  • Portál     Obsah fóra     Články     Album     Forumfoto     Galerie     Chat     Nová témata     Nepřečtené     Bez odpovědí     Aktivní témata     RSS    
  • Dolů
  • Obsah fóra ‹ ARMÁDY A UDÁLOSTI PO ROCE 1945 ‹ USA ‹ Námořnictvo
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk
  • Novinky
  • FAQ
  • Chat
  • Registrovat
  • Přihlásit se

Fregata FFG(X)

Námořní technika všech typů a použití
Napsat komentář
Příspěvků: 3 • Stránka 1 z 1

Fregata FFG(X)

Příspěvekod Rase » 16/7/2017, 19:43


Obrázek

Projekt nové americké fregaty FFG(X)

Americké námořnictvo poptává nové lehké fregaty, které doplní pobřežní bojové lodě LCS (Littoral Combat Ship), rovněž mají doplnit torpédoborce třídy Arleigh Burke při operacích nižší intenzity. Nové fregaty sice budou menší a hůře vyzbrojené než torpédoborce, ale jejich nákupní cena a provozní náklady jsou mnohem nižší. Fregaty FFG(X) se stanou plnohodnotnou součástí CSG svazů, mají mít schopnost ničit plavidla nepřítele, ponorky a malé rychlé čluny. Plavidla mají mít rovněž pokročilé aktivní i pasivní systémy radioelektronického boje. Nové fregaty budou primárně samostatně zajišťovat přítomnost US NAVY na světových oceánech, podporovat bezpečnostní a humanitární akce. V případě konvenčního konfliktu budou působit v rámci svazů letadlových lodí, kde budou mít na starost boj s povrchovými cíli a protiponorkový boj. V případě potřeby budou doprovázet zásobovací lodě přes oceán. V prostředí prostředí středního a nízkého ohrožení budou operovat samostatně, a v prostředí s vysokým ohrožením budou působit v doprovodu torpédoborců s moderním PVO - systémem AEGIS. Námořnictvo tedy hledá nástupce oceánských fregat třídy Oliver Hazard Perry, vycházející ze zkušeností s třídou LCS (Littoral combat ship). V roce 2017 vypsalo US Navy nový tendr na tato plavidla a zveřejnilo žádost o předběžné informace o potencionálních uchazečích, jinak též RFI (Request For Information), ve které žádá výrobce o zaslání nabídek k programu. Americké námořnictvo požaduje zavedené a ověřené konstrukce, uzpůsobené americkým požadavkům. V tendru můžeme očekávat především evropské výrobce. Velká Británie nabídne fregaty Type 26, Francie fregaty La Fayette a Německo fregaty třídy Baden-Württemberg. Hlavním důvodem využití ověřených konstrukcí je potřeba stlačit vývojové náklady a jednotkovou cenu. US NAVY hledá dodavatele základní platformy s pohonem, ale bojové informační systémy, systémy řízení palby, komunikační a navigační systémy, senzory a zbraně si dodá samo. US NAVY v podmínkách trvá na třech základních věcech:

1) základní platforma, ze které bude FFG(X) odvozena už musí existovat a plout na moři
2) výroba bude probíhat v amerických loděnicích
3) US NAVY si vybralo a dodá bojové elektronické a zbraňové systémy (opět americké výroby), které jsou převzaty z ostatních programů US NAVY.


Plán je následující: V červenci 2017 byli sezváni dodavatelé a byl vydány první specifikace v rámci prvotní poptávkové fáze RFI. V srpnu 2017 dodavatelé předložili předběžné nabídky v rámci fáze RFI. Na základě těchto informací bylo v listopadu 2017 oficiálně vydáno detailní poptávkové řízení RFP na předložení nabídek na vypracování základního koncepčního návrhu lodi (Conceptual Design). Dodavatelé je předložili v prosinci 2017. V druhém čtvrtletí 2018 bude vybráno několik nejlepších návrhů a budou uděleny kontrakty na vypracování koncepčního návrh lodi během cca dalších 16 měsíců. Na konci 2019 bude vyhlášeno poslední kolo výběrového řízení RFP na detailní návrh a stavbu lodi (Detail Design and Construction - DD&C). Vítěz by měl být vybrán a kontrakt podepsán v FY 2020. Do tohoto posledního kola se opět může přihlásit každý bez ohledu na to, zda v některém předchozím kole už obdržel dílčí kontrakt na vypracování koncepčního návrhu. V letech FY2020 a FY2021 bude objednáno po jedné lodi a od roku FY2022 se bude objednávat dvojice lodí, takže poslední loď vstoupí do služby až po roce 2030. Celkem je požadováno minimálně 20 fregat třídy FFG(X) a pokud časem nahradí i plavidla třídy třídy Freedom a Independece, tak by se jednalo až o 52 nových fregat. V podstatě se jedná o protiváhou čínským fregatám Type 054A, kterých by je plánováno až 26.

Výzbroj a systémy nových fregat

Fregaty FFG(X) mají být bohatě senzorově vybaveny v elektromagnetickém spektru, systémy pro průzkum a sběr informací a být napojeny na senzorovou sít svazu a všechny tyto data sdílet a jiné přijímat. Oproti plavidlům LCS nové fregaty získají mnohem výkonnější radary. Protiponorkové systémy, řídicí systémy a různé sonary budou stejné jako na křižnících třídy Ticonderoga a torpédoborcích třídy Arleigh Burke Flight I a II. Systémy REB - tedy přijímače, výmetnice klamných cílů a aktivních návnad, budou opět standardizované systémy převzaté z modernizačních programů pro torpédoborce třídy Arleigh Burke a LCS. Protivzdušný radar bude EASR (Enterprise Air Surveillance Radar), což je zmenšená verze AMDR (Air and Missile Defense Radar) radaru AN/SPY-6, určený pro torpédoborce Arleigh Burke Flight III. EASR je radar typu AESA se třemi pevnými anténami, které používají polovodičovou technologii GaN (Gallium Nitride), jehož detekční schopnosti mají být srovnatelné s dnešními radary AN/SPY-1D, na torpédoborcích třídy Arleigh Burke Flight I a II. EASR budou sloužit také na nových vrtulníkových výsadkových lodích a letadlových lodích třídy Gerald Ford (od druhé jednotky CVN-79). Po roce 2020 se tak bude jednat o nejrozšířenější radar US NAVY. Námořnictvo požaduje integraci systému CEC (Cooperative Engagement Capability). Jedná se o datové propojení a zpracování informací, které lodím a letounům E-2, umožňuje v reálném čase přenášet sledovací a zaměřovací data o cílech zjištěných jejich palubními senzory. Získaná data tak mohou být použita pro sledování cíle a navedení řízených střel z druhé lodě.

Hlavňovou výzbroj bude tvořit námořní automatický kanón ráže 57 mm. Jedná se o licenční švédský BAE Systems (Bofors) Mk110 Mod 0, do nějž námořnictvo investovalo nemalé prostředky již v rámci programu LCS. Tento kanón vyniká nad ráží 30 mm především dostřelem a schopností likvidovat celou paletu cílů, jak člunů, tak i letounů, vrtulníků a protilodních řízených střel. Oproti kanónům větší ráže, pak jasně dominuje kadence 220 ran/min. Výhodou je rovněž certifikovaná, zavedená a sériově vyráběná programovatelná munice Mk 295 Mod 0. Ta má 6 různých módů činnosti programovatelného zapalovače - nárazový, se zpožděním, časovaný, přibližovací, atd. včetně speciálního módu proti řízeným střelám (až 8000 wolframových střepin). Ve vývoji je rovněž nová inteligentní munice AlaMo (Advanced Low Cost Munition Ordnance) od americké společnosti L-3 Mustang Technology. Ta má používat laserové poloaktivní navádění na cíl, být levnou a výrobně nenáročnou alternativou konkurenčních střel ORKA (Ordnance for Rapid Kill) Mk 252 Mod 1 od BAE Systems (Bofors).

Pokud jde o protilodní zbraňové systémy, tak nové fregaty budou osazeny dvěma typy, které jsou vyvíjeny a testovány pro lodě LCS. Prvním je systém krátkého dosahu SSMM Longbow Hellfire (Surface-to-Surface Missile Module), určený pro boj s roji rychlých člunů, který používá střely s radarovým naváděním Longbow Hellfire. Druhým systémem je OTH Weapon with FCS, jehož protilodní střely jsou odpalované z šikmých kontejnerů (2x v bloku po 4 kusech). Jedná se o moderního nástupce systému RGM-84D Harpoon Block 1. Samotné střely dodá společnost Raytheon, bude se jednat o licenční norské protilodní řízené střely Kongsberg NSM (Naval Strike Missile) kategorie stealth. Mají hmotnost jen 410 kg, bojovou hlavici 125 kg, dolet 185 km s pasivním elektrooptickým naváděním v koncové fázi.

Pokud jde o protiletadlové střely, tak zde je snaha osadit na plavidla vertikální sila VLS pro protiletadlové řízené střely RIM-162 ESSM Block II (vstoupí do služby v roce 2020) a již zavedené střely RIM-174 Standard ERAM (SM-6). Tyto střely mají vlastní aktivními radiolokátory a kombinují až tři způsoby navedení – inerciální s upřesňování polohy cíle pomocí datalinku, poloaktivní nebo aktivní v koncové fázi. Střely jsou schopné ničit cíle za horizontem. Tyto střely také mají schopnost vysazovat podvodní, hladinové a letecké drony. Instalace těchto vertikálních sil výrazně ovlivní cenu samotných plavidel, jejich velikost i výtlak. Fregaty ponesou ale jen malé množství zmíněných střel ESSM Block II a zejména SM-6, jejich úloha ve svazu bude primárně, pomocí vlastních senzorů sledovat a případně i navádět řízené střely z lodí se systémem AEGIS. Kombinace střel s vlastním koncovým radarovým navedením a systému CEC, lze bojovat s letouny a protilodními řízenými střelami letícími v nízké výšce na velmi velké vzdálenosti.

Palubní zbraně a senzory doplní bezpilotní průzkumný vrtulník UAV typu MQ-8C Fire Scout a víceúčelový námořní bojový vrtulník MH-60R Seahawk. Na jeho palubě je radar, ponorný sonar, sytém radiotechnického průzkumu a REB, EO TV/IR senzor / řízené střely Hellfire, APKWS, protiponorková torpéda, kulomety ráže 0,50 a další. Oba stroje budou mít místo na zádi plavidla. Krom vlastních senzorů na lodi, tak poskytnou osádce fregaty celou plejádu senzorů, které budou schopny zachytávat údaje z co nejširšího elektromagnetického spektra, chytře je zpracovávat a přehledně je poskytovat posádce nebo ostatním lodím svazu, distribuovanou pomocí míněného systému CEC.

Zdroje:
viewtopic.php?f=326&t=7369&p=245789&sid=66b333220321af32682f95a6688ef94a#p245789
http://www.armadninoviny.cz/ffgx-americ ... omentvypis (text od Starlight)
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C ... zard_Perry
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C ... La_Fayette
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C ... berg_(F125)

Obrázek


zkouška systému SMM Longbow Hellfire pro boj s roji rychlých člunů za každého počasí


norské protilodní řízené střely Kongsberg NSM (Naval Strike Missile)
Obrázek
Lidskými hnáty zúrodníme lán.
Uživatelský avatar
Rase
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 4769
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov
Nahoru

Re: Fregata FFG(X)

Příspěvekod Zemakt » 16/7/2017, 20:05


Jedná se o datové propojení a zpracování informací, které lodím a letounům E-2, umožňuje v reálném čase přenášet sledovací a zaměřovací data o cílech zjištěných jejich palubními senzory. Získaná data tak mohou být použita pro sledování cíle a navedení řízených střel z druhé lodě.


Max. vzdálenost navádění je tedy "limitována" max. dosahem senzorů E2, respektive jeho boj. doletem, tedy cca 1 300 km plus dosah radaru?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 3145
Registrován: 28/8/2008, 10:14
Bydliště: Cheb
Nahoru

Re: Fregata FFG(X)

Příspěvekod Rase » 16/7/2017, 20:16


Tak ony tu střelu můžou navádět i letoun z jiných lodí, nebo lodí ve svazu. Jediným limitem je tak dosah samotné střely a poloha naváděcího prostředku (jak blízko se dostane k cíli). Ono to propojení systémů plavidel, letounů atd. je hodně pozoruhodný krok. V podstatě obdoba pozemního systému digitálního bojiště.
Obrázek
Lidskými hnáty zúrodníme lán.
Uživatelský avatar
Rase
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 4769
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov
Nahoru


Napsat komentář
Příspěvků: 3 • Stránka 1 z 1

Zpět na Námořnictvo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

  • Nahoru
  • Portál » Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra • Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Portal by phpBB3 Portal © phpBB Türkiye