Líster, Enrique

Britské, americké, ruské, japonské osobnosti a vojáci.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

Líster, Enrique

Příspěvek od kovtun »

Enrique Líster Forján

(1907-1994)

Byl prototypem muže, jehož osudem bylo projít všemi tragickými událostmi dějin 20. století: ruskou revolucí, nástupem fašismu, stalinismem, druhou světovou i studenou válkou, vzestupem „reálného socialismu“ i jeho zhroucením na konci 80. let.
Byl chudým rolníkem v Galicii, stavěl paláce v Havaně, hloubil tunely pod Moskvou, bojoval před Madridem, na ruských pláních i v kubánské džungli, spřádal plány v Paříži i v Praze, stal se generálem čtyř armád – španělské, sovětské, polské i jugoslávské!

Jesús Enrique se narodil 21. dubna 1907 v obci Ameneiros, nedaleko od Santiago de Compostela v severozápadním Španělsku. Matka byla chudá rolnice a otec zedník. Měl sedm sourozenců – pět bratrů a dvě sestry. Stejně jako oni i Jesus začal již jako chlapec pracovat na poli a protože škola byla příliš vzdálena, než aby ji mohl navštěvovat, zůstával negramotným. V 11 - ti letech odcestoval s otcem na Kubu, kde již pracovali jako zedníci jeho dva starší bratři. V Havaně ve dne zedničil a po nocích se učil číst a psát. Jednou přijal nabídku na lehkou, ale slušně placenou práci poslíčka. Roznášel balíčky na různé adresy, které mu dávala jistá dívka. To vše až do chvíle, kdy byl jedním z adresátů - policejním provokatérem - zadržen a předán policii. Ani bití ho nepřinutilo prozradit nikoho z těch, co mu údajnou výbušninu v balíčku dali a dostal dva roky polepšovny. Když opustil brány káznice, bylo mu 17 let. Jeho otec sehnal práci na stavbě Kongresu v Havaně. Enrique měl v plánu zde zůstat a dál pracovat s otcem, ale všechno se změnilo 25. ledna 1925. Toho dne obržel dopis od souseda z vesnice, ve kterém stálo, že jeho matku zneuctili dva muži. Byli to místní kovář a jeho syn. Zpráva ho natolik pobouřila, že dal dohromady všechny své úspory a vydal se lodí do rodné Galicie, kam dorazil 11. února. Jeho matka se snažil bagatelizovat celý případ, zatímco kovář a jeho syn utekli a skrývali se. Četníci zabavili zbraň, kterou u něho našli, ale Enrique si záhy opatřil novou. K nevyhnutelnému střetnutí došlo 30. dubna a Enrique z něho vyšel s poraněním hlavy a kovářův syn s kulkou v plicích. Za pomoci bratrů se skrýval v Andalusii, kde se zapojil do ilegální činnosti proti diktatuře Prima de Rivery. Po jednom incidentu s četníky však musel uprchnout ze země a v lednu 1927 se vrátil na Kubu. Vstoupil do Komunistické strany Kuby (PCC), vedené Ricardem Mellou a Rubenem Villenou Martínezem, rovněž Galicijci. Když Machadova tajná policie mu začala šlapat na paty, strana rozhodla, že nejlépe bude když opustí zemi na lodi směřující ilegálně přes New York do Španělska. V roce 1928 dorazil do La Coruně, kde byl kontaktován místní organizací Španělské komunistické strany (PCE), jíž se stal záhy členem. Poté, co byl četníky dopaden, skončil opakovaně ve vězení. Definitivně propuštěn byl teprve 4. května 1931, po vyhlášení republiky. Nyní začal aktivně pracovat ve straně. S podporou několika set členů svolal sjezd, na kterém ho poté zvolili předsedou. V únoru 1932 byl na regionální konferenci strany zvolen delegátem sjezdu v Seville, na němž byl kooptován do ústředního výboru. Když se pak opětovně dostal do konfliktu s četníky, rozhodla strana o jeho vyslání do SSSR, kde od září 1932 do září 1935 absolvoval Frunzeho vojenskou akademii a rovněž se podílel na stavbě moskevské podzemní dráhy, při které byly jeho zkušenosti z Kuby velice ceněny.
Líster se vrátil do Madridu v roce 1935. Po návratu do Španělska byl kromě budování protiletecké obrany pověřen dohledem nad organizováním Protifašistické lidové milice (MOAC), která se měly stát údernou silou Lidové fronty poté, co se chopí moci proti případné reakci armády. V počáteční fázi války plnil velmi důležitou úlohu při organizování školy založené v zkonfiskovaném klášteře, která se stala centrem náboru a vojenského výcviku milicí. Do konce července 1936 vyrazil 5. pluk milice pod jeho velením do bojů k Toledu jihozápadně od Madridu, kde jeho technické znalosti a organizační schopnosti byly rozhodující při odražení pučistů. Náčelník jeho štábu, major Jose Sanchez Rodriguez, o něm napsal, že byl vynalézavý a odvážný, ale nemilosrdný, velitel. Líster byl poté přidělen ke štábu 11. divize, patřící k elitním jednotkám republikánských ozbrojených sil. S ní se zúčastnil všech důležitých střetnutí španělské občanské války.
V létě 1937, kdy republikánská vláda byla ovládnuta agenty Moskvy, zúčastnil se potlačení Regionální rady pro obranu Aragonu, řízenou anarchokomunisty. 11. divize pod jeho velením byl nástroj, který Negrínova vláda použila k nastolení komunistického monopolu moci podle stalinského vzoru a k potlačení libertinské revouce v Katalánsku a Aragonu. Tam následně zůstal jako velitel republikánských ozbrojených sil a řídil vojenské operace proti nacionalistům a italským interventům. V bitvě u řeky Ebro v jižním Katalánsku, která začala v červenci 1938, a při kterém vedl 5. armádní sbor, se mu podařilo zachránit většinu sil pod svým velením před obklíčením. Zde se ale projevila jeho určitá bezradnost při velení větším vojenským seskupením. V listopadu byl přinucen ke generálnímu ústupu a po ztrátě středního Katalánska počátkem února 1939 překročil francouzské hranice. Ve Francii se pokoušel znovu zformovat republikánské síly, ale po puči plukovníka Casada počátkem března pochopil, že válka je ztracena.

Obrázek

Líster s manželkou azyl v SSSR, kde pokračoval ve studiu na Frunze akademii spolu s dalšími bývalými republikánskými veliteli - Modestem, Taguenou, Cordonem, Casadem a mnoho dalšími. Po německé invazi do Sovětského svazu byl odeslán do střední Asie, kde pomáhal vycvičit polské jednotky, s nimiž pak prodělal boje na frontě. Zúčastnil se také prolomení blokády Leningradu na jaře 1944. Aby získal potřebné zkušenosti k vedení partyzánské války, požádal o možnost být vysazen jako instruktor u Titova štábu. Bylo mu vyhověno a tak se v listopadu 1944 zapojil do osvobozovacích bojů v Jugoslávii. O několik let později se na Tita obrátil s žádostí o poskytnutí vojenské pomocí při plánované invazi do Španělska, ale místo toho dostal jen finanční podporu. V té době už ve Francii formoval z bývalých republikánských bojovníků komunistického odboje MAQUIS Španělské gerillové jednotky (AGE). Během svého působení tam byl dvakrát zatčen - v roce 1948 a 1949. Na základě změny postoje Stalina k podpoře protifrankistické gerilové války odešel v roce 1951 do Československa, kde žil do roku 1956. V roce 1959 ho kontaktovala KGB s úkolem, zřídit na Kubě Výbory pro obranu revoluce (CDR). Líster se nového úkolu ujal s vervou sobě vlastní a začal budovat profesionální kubánskou revoluční armádu. Tak i jeho zásluhou pak v dubnu 1961 utrpěla invaze proticastrovských sil v Zátoce sviní debakl.
Mezitím však došlo ke změnám v jeho vlastní straně, které začaly s nástupem eurokomunisty Santiago Carrilla do jejího čela v roce 1959. Krize ve straně vyvrcholila po okupaci Československa v roce 1968, ke které zaujalo vedení negativní stanovisko. Líster poté, co byl v roce 1970 ze strany vyloučen, založil v roce 1973 promoskevskou Španělskou komunistickou dělnickou stranu (PCOE).
V roce 1977 požádal na konzulátu v Paříži o povolení usadit se ve Španělsku a bylo mu vyhověno. Tam pokračoval ve svém boji s Carrillou. V dubnu 1986, rozhodla PCOE na svém sjezdu o svém sloučení s PCE. V roce 1988 pak XII. sjezdem strany byl Lister opětovně zvolen za člena ústředního výboru.
Zemřel v Madridu dne 8. prosince 1994, bez pozornosti médií, téměř v zapomění.
Naposledy upravil(a) kovtun dne 24/3/2009, 13:26, celkem upraveno 35 x.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Budiž mu rudá země lehká........................
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

Příspěvek od kovtun »

Thór píše:Budiž mu rudá země lehká........................
Vidíš, a začalo to tím, že dva mizerové zneuctili jeho matku ... :wink:
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Kovtun-zmítáni pocity, jsme možná schopni dosáhnout nějakých cílů. Ovšem občas jsme zmítáni, bez dosáhnutí ničeho. Nebýt Tebe, tak o této osobě nic nevím. Pro bolševiky, to ovšem může být "persona grata".
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Příběh člověka, který dostal úder a ten ho přivedl k víře. Že celý život věřil ve špatnou věc? Kolik takových lidí po světě už chodilo? Kolik jich chodí a chodit bude.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

Příspěvek od kovtun »

Thór píše:Kovtun-zmítáni pocity, jsme možná schopni dosáhnout nějakých cílů. Ovšem občas jsme zmítáni, bez dosáhnutí ničeho. Nebýt Tebe, tak o této osobě nic nevím. Pro bolševiky, to ovšem může být "persona grata".
To je omyl! Ve španělštině existuje článek nazvaný Lísterových 7 zkoušek víry! V nich je podrobně popsáno 7 událostí v jeho životě od vstupu do strany, kdy své pocity a osobní postoje musel potlačit v zájmu či na příkaz strany. Oni tomu říkají "stranická disciplína" :lol: ... tím se liší od nás, libetinců. Ano, my libertinci se sktečně řídíme spontánními pocity a "vyšším" enthusiasmem, jak tomu říká soudruh Durruti :wink:

P.S.: Líster byl ve Španělsku náš nepřítel, dokonce takový, jako pro naše soudruhy v Kronštadu byl v 21. roce "kat revoluce" Tuchačevský ...
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

Příspěvek od kovtun »

Pátrač píše:Příběh člověka, který dostal úder a ten ho přivedl k víře. Že celý život věřil ve špatnou věc? Kolik takových lidí po světě už chodilo? Kolik jich chodí a chodit bude.
Pravda pravdoucí že s vírou se úderům čelí lépe ... ale je třeba dodat, že tenhle úder nebyl zcela náhodný a měl politické pozadí. Za diktatury Prima de Rivery docházelo ve Španělsku k častým stávkám a vzpourám proti neúnosným sociálním poměrům - zejména v chudých zemědělských oblastech, jakými Baskicko či Galicie byly. Zdejší majitelé dolů a statkáři si platili bandy nájemných zabijáků, tzv. Pistoleros, jejichž úkolem bylo zabíjet neúplatné odborové předáky a zastrašovat zemědělské dělníky a horníky. K takovým patřili i oni dva zneuctitelé - chtěli zastrašit hlavně Jesusovy bratry, kteří byli aktivní v odborech :!:
Mimochodem, Líster byl křtěný prvním jménem Jesus (Ježíš), ale na revolucionáře je to trochu divné jméno, tak po vstupu do strany začal pooužívat výhradně své druhé jméno Enrique ... :lol:
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

kovtun-že nepoužíval jméno Ježíš, se ani nedivím. Ještě svatozář a možná by ho ani nevzali do strany :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, vojáci, příběhy“