Sergej Leonidovič Markov & Markovci

Britské, americké, ruské, japonské osobnosti a vojáci.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sergej Leonidovič Markov & Markovci

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ljubov píše:vypadá to, že to není ani tato Bělá
Pak už jenom Bělá pod Pradědem http://www.bela.cz Dnes je to okres Jeseník, ale Jeseník byl dříve Frývaldov... (a nevím jestli Frývaldov byl dříve okresní město...)
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sergej Leonidovič Markov & Markovci

Příspěvek od Ljubov »

Není tam bohužel nikdo z okresu Jeseník ani Frývaldov/Freiwaldau (ten podle wiki byl politickým okresem od 1850), ale to nevadí. Začínám si být skoro jistá, že tam vůbec není. Ani jeden Němeček nepochází ani z jednoho možného okresu, podplukovník je mezi nimi jenom jeden – toho jsme díky Tkuhovi vyloučili, a kapitáni jsou tři – dva bojovali v legiích v Itálii, takže to nejsou oni, a ten třetí – Konstantin Němeček – se narodil v Žitomiru. O tom by se určitě Rusové nebo Ukrajinci někde zmínili. Při vyhledávání legionářů podle místa narození jsem zase nenašla nikoho, kdo by mohl připomínat svým příjmením Němečka. Nejspíše to bude nějaká kulišárna jako u Františka Krále a hodnost byla udělena až v Rusku. K tomu, jakou měl hodnost předtím, než byl z armády vyloučen (pokud je to pravda), se asi nedostaneme, i kdyby to ale byl předtím jenom vojín, pořád nám nebude u nikoho sedět místo narození. Třeba se něco ještě najde v nějaké publikaci. Budu se o to pokoušet.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Sergej Leonidovič Markov & Markovci

Příspěvek od Alfik »

To může být chyba vzniklá přepisem z Č do R a zpět. A tedy - musela bys hledat nejen Běl- ale i Bíl- (bílá), tedy všechny Bílé Vody, Bílé Potoky, Bílé Hory... a těch je na Moravě i ve Slezsku mnoho. Je to jeden z nejběžnějších názvů, resp. částí názvů dodnes v Česku.
A Frývaldovsko, stejně jako Opavsko a Krnovsko, nelze vyjímat. Historicky mělo Frývaldovsko vždy silné vazby na Slezská města, zatímco na Moravu, resp. Olomoucko (kam dnes patří pitomým politickým rozhodnutím) prakticky žádné. Je to daleko a za horama :)
A přidej si i všechny Bílé něco na Valašsku.
Nelehký úkol, protože pokud pocházel z nějaké dnes již zaniklé osady s takovým názvem, třeba i některé hornické kolonie, mohlo to vést k tomu, že třeba i sám uváděl jako místo svého narození tu "něco" Bílého - Bělého, tu Ostravu.

PS pro Aarona: Frývaldov byl skutečně okr. městem, už od doby kdy jej stát "získal" od církve, tedy od josefínských reforem. Pouze se jinak jmenoval - Altgebirge Freiwaldau, stejně tak za Protektorátu. Za první rep. se jmenoval okres Frývaldov. Po válce byl přejmenován na Jeseník. Teprve v 50. letech byl pro nízký počet obyvatelstva zrušen, resp. připojen k okresu Šumperk. Tento stav vznikl odsunem Něm. a nedostatečným přísunem Čes. obyv. v důsledku dopravní nedostupnosti - je to jediné území takříkajíc "za horama" a dostat se odsud kamkoli i dnes je problém. Buď přes Polsko, nebo těma našima píííp opičíma kopcama :D To je i důvod druhého nejpestřejšího národnostního složení, hned za Prahou :) Posléze v 90. letech byl okr. Jeseník obnoven.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Re: Sergej Leonidovič Markov & Markovci

Příspěvek od Ljubov »

Já se přiznám, že pro mě, jako člověka, který se primárně zajímal o Markova, to není úplně podstatný detail, kterému nemůžu věnovat dostatek času na projití všech možností, ale diskuze mě baví natolik, že mě ani nenapadlo ji utnout.

O rozšíření Bílá/Bělá a kolísání výslovnosti něco málo vím. Údaj o variantě Bělá jsem převzala z české korespondence. Je možné, že mohl název kolísat během 20. století a stal se z Bílé Bělou a naopak? O změnách názvů během minulého století toho vím hanebně málo. Škoda, že sem nelze vložit už vygenerovaný seznam všech Němečků z databáze, ale může si to kdokoliv zkusit zadat sám. Nenašla jsem v seznamu nikoho vhodného, kdo by seděl alespoň okresem do Slezska případně přiléhající části Moravy. Na běl/bil začínají jen dvě lokality, už zmíněné Bělušice u Kolína (tomu osobně nevěřím) a Bela Potok u Nitry (to už je od Ostravy docela daleko). I kdybychom úplně vypustili název, není tam nikdo z okresů Opava, Ostrava, Jeseník, Šumperk, Krnov atd. Nejblíže může být leda Prostějov, HK, Opočno nebo NM nad Metují. O těch by Čech nejspíše neřekl, že jsou od Ostravy. Jsou dvě možnosti: buď tam není (to si myslím já), nebo je to někdo, u něhož chybí datum a místo narození (a pokud to někdo z nich je, nesedí ani jedna z možných hodností). Fakt si myslím, že tam nebude. To vyloučení z armády tomu nasvědčuje.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, vojáci, příběhy“