Maginotova a Alpská linie

Maginotova linie a jiné.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Lord »

Tuchačevskij píše:To boční křídlo na ochranu, které jsem přidal by zcela určitě postačilo k tomu, aby nemohlo dojít k přímému zásahu vrat. Také jsem ho doplnil záhozem k jeho zesílení. Vjezd by byl udělán samozřejmě dostatečně široký, aby se děla vytočili. Na začátku vjezdu by mohla být umístěna ještě jedna vrata a to mřížová. Aby nepřítel neměl okamžitý přístup ke střílně a samozřejmě také k samotným vratům.
Takhle by mohla vypadat mřížová vrata (Fort d'Aubin Neufchateau -za povšimnutí stojí poškození vrat střelbou z kulometu na ochranu vstupu)
No vidíš a to je právě důvod proč tam mřížová vrata u malého bunkru nedávat 8-) Ta střílna na ochranu vchodu by možná měla být rovnou kulometná a nic nevadit palbě. Chodbička musí být šiřší a možná o kousek kratší, než máš ty, pak je i větší vějíř.

Možno projít fotečky Maginot Line

Ono to zas není potřeba přehánět, protože ty můžou vypálit šlupku rovnou do střílny děla a prorazit slabý pancíř :down:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Škoda, že nežijeme v té době. V době, kdy se stavělo takovéhle opevnění :cry: Možná těch pár věcí, co tady vymejšlím-vylepšujeme by se opravdu uchytilo a třeba útok na tvrz La-Ferté mohl dopadnout úplně jinak :D
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od jmodrak »

Montgomery píše:
Tvrze Lembach, Four-à-Chaux, Hochwald a Schoenenbourg byly určeny jako body odporu proti možné invazi sil Varšavské smlouvy.
Měly by vůbec možnost odolat tehdejším zbraním? Takhle velké objekty by nebylo těžké zaměřit letectvem ani dělostřelectvem. Přišlo by mi reálnější využít lehké opevnění (jako u nás řopíky) jako kulometná hnízda.
Trochu zaplevelím, nech to potom Lord keď tak zmázne.Tie "presné zbrane" letectvo atď. zase nie je všemocné. Tento mesiac bude výročie "dobytia prvej pevnosti Al Kaidy v Afganistane"USA. Jednalo sa v podstate o kasárne s podzemnými priestormi, zrejme zosilnenými, asi po sovietoch. Al kajdaci samozrejme ťažké zbrane nemali. Kasárne- podzemie odolávalo tuším 5 dni. Najprv to skúšali delostrelectvom, potom povolali letectvo s 350 kg. bombami, s presným navádzanim, potom so "super " bombou. Tá zničila všetko na povrchu, ale do podzemia neprerazila. Tak ich nakoniec museli vytopiť. Takže je veľký rozdiel medzi "yotube" strelnicou a skutočným bojom. A to Afganci nemali ani PVO, ani delostrelectvo. O nejakých protiopatreniach - REB, maskovanie atď ani nehovoriac.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Polarfox »

Tuchačevskij píše:Škoda, že nežijeme v té době. V době, kdy se stavělo takovéhle opevnění :cry: Možná těch pár věcí, co tady vymejšlím-vylepšujeme by se opravdu uchytilo a třeba útok na tvrz La-Ferté mohl dopadnout úplně jinak :D
Na druhou stranu v té době by jste neměli přinejmenším polovinu těch informací na kterých stavíte :) Ale jinak hezky se tu pevnosti rozjely :up:
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

No, nerekl bych ;-) Vsechny veci, ktere tady zminujeme-vylepsujeme byli uz v te dobe vseobecne zname ;-)
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Lord »

Vlákno upraveno ...
Příspěvky o ruském opevnění jsem přesunul, klikni.
Tuchačevskij píše:Vsechny veci, ktere tady zminujeme-vylepsujeme byli uz v te dobe vseobecne známé.
Ano, to je pravda ... ale nebylo známo kudy se povede útok :lol:
Ale dost srandy a diskutujeme věcně ju :raf: Diamanťák je naprostej základ, a moc navíc pravda, by to ani stát nemuselo ... díra pro základy se musí stejně vykopat, a pak betonek v příkopu stačí slabší.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Tak mě to dnes v práci nedalo a trochu jsem si hrál... :lol:
Namaloval a vystříhl jsem si zjednodušenou kresbu děla. Tu jsem pak použil jako pomůcku k tomu, abych mohl nakreslit vjezd do objektu. Tak, aby se v něm dělem na kolové lafetě dalo skutečně vytočit. Včera už jsem zde zjednodušený návrh ukazoval. Vjezd do objektu jsem ještě pro svou ochranu vybavil granátovým skluzem. V každém křídle vrat je uzavíratelná střílna pro ruční zbran. Tak, aby byla vykryta hluchá místa vedle kulometné střílny postřelující chodbu. Pro nelibost Lorda jsem celou vstupní chodbu uzavřel mejma tak moc oblíbenýma mřížovýma vratama :lol:
Tak tady je :lol:
1.
Obrázek
2.
Obrázek
3.
Obrázek
4.
Obrázek
5.
Obrázek
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Lord »

Takže si jezdíš s dělem po papíře a motáš se tam, dobrý :) Ta 6. je granátový skluz? Měl by jsi nakreslit celý bunkr, aby to vycházelo proporčně, protože třeba ta stěna je delší než celý dělo.
Jinak si myslím, že u La Ferté měli postavit podobné dělostřelecké kasematy jako Rusáci na Molotovce. Propojit ještě tento jeden sroubek s podzemím, umístit ho mezi objekty a bylo by vymalováno. Samozřejmě doplnit příkop, kopuli, etc.

Obrázek

Ona se vlastně předpokládala tato obrana ... ale Němci to obešli z boku. Hlavně ta artilerie selhala :neutral:

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Vypadá to jako 6. ve skutečnosti tam má být G. Lihovka se mi trochu zpila. Ten skluz je jen taková malá pojistka pro všechny případy. Jinak ta zed je namalovaná delší z toho důvodu, abych nemusel malovat ten zbytek...
(Lord: Cenzura na sociálních sítích neriskuj, šéf by tě mohl chytit za flígr!)
Jinak s tou dělostřeleckou kasematou máš pravdu, když se tak na to dívám, tak Rusáci to opevnění měli celkem dost do detailů promyšlené. To se musí nechat. Jen jsem u nich nikde nenašel obranný prvek a to granátový skluz...
Naposledy upravil(a) Tuchačevskij dne 19/11/2012, 20:22, celkem upraveno 1 x.
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od kopapaka »

Tuchačevskij: to už bych radši použil některý horský kanón, ty se normálně rozebíraly pro přepravu a vchod by mohl být menší.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Je třeba zmínit také kasemat d'artillerie de Villy Est pro 75mm dělo a kulomet. Jeho výzbroj nebyla tak špatná, leč uspořádání vchodů zranitelné. O kousek dál stál sice druhý podobný objekt Villy Ouest s 75mm kanonem, ale nebylo to nic platné. Střežil silnici z druhé strany. Mezi objekty byla mezera.

Obrázek
Zdroj: Wikimapia La Ferté

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Chybou se spíše zdá, že tyto objekty nebyly schopny dostatečně dlouho podporovat samotnou tvrz La Ferté a nebyly s ní spojené podzemím. Jednalo se o provizorní řešení, které mělo nahradit otočnou dělostřeleckou věž samotné ouvrage.
kopapaka píše:Tuchačevskij: to už bych radši použil některý horský kanón, ty se normálně rozebíraly pro přepravu a vchod by mohl být menší.
To ano. Já jsem ale reagoval na tenhle konkrétní objekt, kde jak vidíš, tak obrovskou slabinou bylo uspořádání právě vjezdu pro dělo...
Vycházel jsem z toho, že konkrétně tady do toho objektu měla být umístěno dělo na kolové lafetě... Obrázek toho děla zde také najdeš
Canon de 75mm mle 1897/33 :lol:
ObrázekObrázek
Já jsem reagoval konkrétně na řešení vjezdu do objektu, jako je na tomhle druhém obrázku (objekt je vybaven dvěma kanony)...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Lord »

Tuchačevskij píše:Jinak s tou dělostřeleckou kasematou máš pravdu, když se tak na to dívám, tak Rusáci to opevnění měli celkem dost do detailů promyšlené. To se musí nechat. Jen jsem u nich nikde nenašel obranný prvek a to granátový skluz...
To je možný, to mě tedy trochu zklamali!
Tuchačevskij píše:Canon de 75mm mle 1897/33 :lol: Já jsem reagoval konkrétně na řešení vjezdu do objektu, jako je na tomhle druhém obrázku (objekt je vybaven dvěma kanony)...
Ano, toho měli frantíci velký zásoby ... měli ho radši montovat na traky :D Možná by udělali lépe a nemusela by být zrovna na pásovém podvozku.

Obrázek
VBAL 39 (Canon de 75 mle 1897/38) – from Sept 1939
VBAL 41 (Canon de 105 mle 1934 or Canon de 105L mle 1936) – 144/159 during July/Aug 41

Zdroj: panzercentral.com
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od kopapaka »

Tady je myslím jedno z prvních řešení pevnostního objektu pro boční palbu...
La casemate Ouest de Bourges du fort d’Uxegney.
http://www.fortiffsere.fr/cuirassements ... ge2560.htm

Obrázek

Obrázek

Zbraň je stejná, Canon de 75mm mle 1897, ovšem bez nutnosti tahat dovnitř polní lafetu...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Lord »

kopapaka to vypadá dobře, akorát objekt nemá nahoře moc krakorce a diamanťák, kopuli, jinak ta lafetace je zajímavá. Nahoře jsou vidět i koleje, zřejmě pro výměnu hlavně, promyšlené.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Jo, to mě na těch rusácích také moc mrzí :cry: Musí se ale nechat, že až na tohle se jim moc dalších věcí vytknout nedá... Jejich opevnění na mě působí dost promyšleně a vymakaně. Když vezmu tedy v potaz jednotlivé objekty. Mají lomené chodby, které jsou kryté střílnou a vybavené štěrbinou, která sloužila k vyrovnání tlaku při výbuchu. Přiznám se, že s tímhle řešením jsem se nikde jinde u opevnění nesetkal. Je zajímavé, že tohle řešení bylo použité i u malých objektů a ne jen u srubů... Docela by mě zajímalo, jak se tohle řešení osvědčilo v praxi. Každopádně u opevnění SSSR je tomuto řešení přikládána opravdu veliká váha.
Jinak ta La casemate Ouest de Bourges du fort d’Uxegney. Vypadá opravdu moc dobře-pokrokově :lol: Krakorce a diamanťák opravdu ale postrádá. Zcela určitě bude také postrádat i granátový skluz... Je potřeba vzít hlavně v potaz stáří tohoto objektu, které mě docela překvapilo... Také mě překvapil moc pěkný a udržovaný stav. V popředí si všimněte moc pěkně dochovalé "fortové mříže", která měla sloužit jako proti pěchotní překážka. Tento prvek byl hojně používán i v pozdějším období...


Valdeblore-Bojový objekt na okraji silnice D2565, chráněný neobvyklou fortovou mříží na tvrzi RIMPLAS

To mě opravdu dostalo! :lol: Diamanťák jištěný ještě "fortovou mříží" :lol: Moc zajímavá kombinace!

Obrázek

Saint Roch Mohutný srub B4 chráněný mříží. Ve stropnici jsou vidět dvě ze tří kopulí CJM a pod nimi střílna kanónu
Obrázek

To mě opravdu dostalo! :lol: Diamanťák jištěný ještě "fortovou mříží" :lol: Moc zajímavá kombinace!
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Montgomery »

Tomu se říká sichr. Ale musí se nechat, že dostat se k tomu objekt bylo dost obtížné.
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Jo, to je sichr! :lol: Muselo to být hodně obtížné, výzbroj objektu dokázat vyřadit. Pomineme-li samozřejmě přímý zásah dělostřeleckým granátem... :)
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Montgomery »

Řekl bych, že pro ženisty snad i nesplnitelné.
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Nesplnitelné asi ne, ale hodně obtížné určitě! :lol: Ještě je dost možné, že prostor celého objektu postřeloval nějaký další sousední objekt. To bylo častou praxí :D
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Montgomery »

Potom je chybějící granátový skluz velkým nedostatkem. Ten by situaci, kdy by se někdo dostal pod střílny, rychle vyřešil.
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
Odpovědět

Zpět na „Opevnění & bunkry“