Terezín

Zajatci, Malmédy, Katyň, koncentrační a pracovní tábory.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Terezín

Příspěvek od Lena »

Historie Terezína se začala psát koncem 18. století, kdy na základě zkušeností z několika prusko-rakouských válek rozhodl císař Josef II. o výstavbě pevnosti na soutoku Labe a Ohře. Jejím posláním bylo napříště zabránit pronikání nepřátelských vojsk do vnitrozemí Čech po komunikaci Drážďany-Lovosice-Praha a rovněž střežit vodní cestu po Labi. Pevnost vybudovaná v průběhu deseti let sestávala z Hlavní a Malé pevnosti. V průběhu válečných akcí však pevnost nikdy využita nebyla a její opevnění, v době svého vzniku prakticky nedobytné, zastaralo. Nakonec byla pevnost zrušena a Terezín se stal posádkovým městem. Již v průběhu 19. století si však smutnou proslulost získala trestnice umístěná v Malé pevnosti. Ta sloužila tomuto účelu i v první polovině 20. století. V letech 1. světové války v ní byla vězněna řada nepřátel habsburské monarchie včetně atentátníků ze Sarajeva – Gavrilo Princip, Nedeljko Čabrinovič, Trifko Grabež a další. Ještě během války zde vznikl i největší zajatecký tábor na českém území. V roce 1918 zde bylo vězněno i 560 účastníků rumburské vzpoury.

Stavba Terezína
Základem složitého opevnění byl protáhlý osmiúhelník, z jehož vrcholů vybíhaly pětiboké bastiony vzdálené od sebe 390 metrů. Bastiony byly propojeny valy tak, aby pod nimi probíhající hlavní vodní příkop propojil i vedlejší příkopy a vytvořil dokonalou obranu pevnosti. Bastiony nebyly příliš vysoké, důležité bylo rozšíření obranného pásma do hloubky terénu směrem k nepříteli. Bastiony byly odlišné tvarem, velikostí i účelem. Šest dutých bastionů ukrývaly ve svých prostorách skladiště, ubytovny i nemocnici. Tyto prostory se nazývali kasematy. Další kasematy byly ve valovém opevnění. Celý systém byl tvořen 55 fortifikačními články, které byly ukončeny podstavci pro 332 děl. Většina článků vnějšího a vnitřního valu byla spojena podzemními chodbami. Jejich celková délka byla téměř 29 kilometrů. Pevnost měla původně 4 brány. Jižní Bohušovická a severní Litoměřická byly zbourány v letech 1897-98. Na stavbě pevnosti se podílelo téměř patnáct tisíc lidí.

Nebezpečí pruského vpádu byl důvodem ke stavbě dalšího předmostí v podobě malých pevností, které již byly spojeny telegrafem. Délka opevnění se zvýšila z původních 7 200 metrů na 13 500 metrů.
Pro vojenskou posádku byla vybudována kasárna španělského dvorního typu. Uvnitř pevnosti bylo postaveno 12 erárních staveb. Město uvnitř pevnosti bylo budováno na pravidelném šachovnicovém půdorysu uprostřed s přehlídkovým náměstím, podél s dvěma až třemi bloky budov.


Malá pevnost
Malá pevnost ležící na pravém břehu staré Ohře má tvar rozbíhavého obdélníku se dvěma polobastiony a dvěma bastiony. Cesta vedoucí k hlavní bráně je vedena po dlouhém mostě. V prostoru pevnosti jsou shromaždiště, důstojnické pavilony, kasárna, správní a hospodářské budovy, dílny a objekty s vězeňskými celami. Po obsazení Československa, v červnu 1940, zřídili nacisté v Malé pevnosti policejní věznici. Z různých služeben gestapa sem byli posíláni čeští a moravští vlastenci, členové mnoha odbojových skupin a organizací. Kromě našich občanů (asi 90%) zde byli vězněni i občané bývalého Sovětského svazu, Poláci, Jihoslované, Francouzi, Italové, angličtí váleční zajatci a příslušníci dalších národů. Za pět let prošlo branou Malé pevnosti na 32 000 mužů a žen.

Životní podmínky uvězněných se rok od roku zhoršovaly, vězňové byli nuceni k vysilující otrocké práci. Vnitřní komanda zajišťovala údržbu a chod věznice, obdělávání přilehlých polí a výstavbu různých objektů. Většina vězňů však pracovala mimo pevnost u různých firem v okolí a do posledních dnů války se podílela na válečné výrobě a práci pro Říši.

Od roku 1943 se prováděly v Malé pevnosti i popravy na základě "Sonderbehandlung" - bez soudního řízení. Celkem zde bylo zastřeleno více než 250 vězňů. Při poslední popravě 2.5.1945 byly zmařeny životy 51 vězňů, převážně představitelů mládežnické organizace Předvoj. Zločiny páchané v Malé pevnosti měli na svědomí dozorci SS v čele se svým velitelem Heinrichem Jöckelem.

V Malé pevnosti byli vězněni např. představitel odbojové organizace Ústředního vedení odboje domácího doc. Vladimír Krajina, vedoucí představitelé Obrany národa gen. Hugo Vojta, gen. František Kravák, gen.Viktor Spěváček, gen. František Melichar aj. V době heydrichiády v roce 1942 sem byli dopraveni roudničtí studenti a také příbuzní a pomocníci atentátníků Kubiše a Valčíka, z nich 252 osob bylo popraveno v říjnu 1942 v Mauthausenu.

Malá pevnost měla charakter průchozí věznice, odkud byli vězni posíláni po určité době před soud nebo do koncentračních táborů. Přímo zde zahynulo v důsledku hladu, týrání a nedostatečné lékařské péče a hygieny 2 600 vězňů, další tisíce jich zahynuly po deportaci z Terezína.


Ghetto Terezín
V prvních letech Protektorátu usilovaly německé okupační úřady o co možná nejradikálnější snížení počtu židovského obyvatelstva jeho vystěhováním z Protektorátu a Říše. V té době vstoupil v platnost celý rafinovaný systém diskriminačních opatření. Do prosince roku 1939 odjelo z Protektorátu 19 016, a v roce 1940 dalších 6 176 židovských vystěhovalců. V následujících dvou letech už jen 817. Hitlerův plán, který chtěl do konce roku 1941 deportovat nejen protektorátní, ale i německé a rakouské židovské obyvatelstvo, byl nesplnitelný. V této situaci se zrodilo východisko z nouze – Terezín.

Koncepci "ghettoizace" představil Reinhard Heydrich. Původní koncepce počítala s dvěma ghetty, jedním v Čechách, druhým na Moravě. Ghetta měla mít funkci nejen pracovního "Arbeitslager", ale i zaopatřovacího tábora "Versorgungslager". Pracovní příležitosti měly být vytvořeny přímo v táboře. Na konferenci ve Wannsee, 20.ledna 1940, bylo poslání Terezína – jako koncentračního a průchozího tábora – pevně začleněno do strategie závěrečné etapy "konečného řešení". Dne 24. listopadu 1941 dorazila do Sudetských kasáren v Terezíně skupina 342 mladých židovských mužů, příslušníků tzv. komanda výstavby. Jejím úkolem bylo připravit další objekty ve městě pro přijetí dalších transportů. Ty začaly do vznikajícího ghetta proudit od 30. listopadu, zde měli být soustředěni do doby, než budou vyhlazovací tábory na východě připraveny k jejich konečné likvidaci

Terezínskému táboru pro Židy velela nacistická komandantura v čele s táborovým velitelem. V této funkci se postupně vystřídali dr. Siegfried Seidl, Anton Burger a Karl Rahm - všichni v hodnosti SS-Obersturmführer. Komandatura předávala příkazy tzv. židovské samosprávě. Ta se starala o vnitřní chod tábora. Přímý dohled nad vězni vykonávali protektorátní četníci, kteří z velké většiny sympatizovali s uvězněnými, snažili se jim pomoci a udržovat kontakty s vnějším světem.

Židovským vězňům sloužila k ubytování nejprve kasárna a po vystěhování terezínských obyvatel v polovině roku 1942 i všechny civilní domy. Při obrovském přeplnění tábora však obývali i půdy, sklepy a kasematy ve valech. Terezín se stal největším koncentračním táborem na území českých zemí. Proudily sem tisícové transporty Židů nejen z Protektorátu, ale i z Německa, Rakouska, Holandska, Dánska a koncem války i ze Slovenska a Maďarska.

První vedoucí terezínské rady starších, Jakub Edelstein, a jeho nejbližší spolupracovníci doufali, že by organizováním produktivní práce v terezínském ghettu mohli před deportacemi na východ zachránit značnou část českých Židů anebo alespoň jejich deportaci oddálit. V létě 1942 koncepce produktivního a hospodářsky soběstačného ghetta ztroskotala a tak se z Terezína stalo ghetto pro staré a nástroj nacistické propagandy.

Od října 1942 směřovaly téměř všechny transporty do Osvětimi - Birkenau, nejstrašnějšího z vyhlazovacích táborů. Z Terezína na východ bylo vypraveno celkem 63 transportů, jimiž odešlo více než 87 000 osob. Z nich se dočkalo osvobození 3 800.

Za necelé 4 roky prošlo Terezínem více než 155 000 vězňů - mužů, žen i dětí. V posledních dnech války k nim přibylo ještě na 15 tisíc vězňů, kteří dorazili do Terezína s tzv. evakuačními transporty z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou. Na 35 000 vězňů zde v důsledku stresu, hladu a hrozných ubytovacích a hygienických podmínek zemřelo.

Osvobození
Jak již bylo řečeno, ke konci války přijížděly do Terezína evakuační transporty z východu. Tisíce zubožených a těžce nemocných vězňů s sebou přivezli skvrnitý tyfus, který se rychle rozšířil i mezi původními židovskými vězni. Mezitím byl zjištěn tyfus i ve věznici v Malé pevnosti. O tom se dozvěděli lékaři v Praze a zorganizovali tzv. Českou pomocnou akci na pomoc terezínským vězňům. Vedl ji pražský epidemiolog MUDr. Karel Raška.

Ve večerních hodinách 8. května projely Terezínem ve směru na Prahu první jednotky Rudé armády. Sovětští vojáci pak v následujících dnech převzali na žádost českých lékařů ochranu celého Terezína a poskytli i potřebnou lékařskou pomoc. Již koncem května byla nejhorší vlna epidemie zdolána; před smrtí bylo zachráněno na 30 000 lidských životů.



Zdroje: www.pamatnik-terezin.cz , www.ushmm.org , www.holocaust.cz , www.deathcamps.org/reinhard/terezin.html

knihy - Terezín: místa utrpení a hrdinství - L. Chládková, V. Blodig
Průvodce Terezínem :
Obrázek
mapa terezin3
Obrázek
Mapa Terezín č. 2
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

další fotografie ...
Obrázek
vstup do Malé pevnosti
Obrázek
věznice v Malé pevnosti
Obrázek
vězeňská cela
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

...
Obrázek
honosná vilka velitele tábora
Obrázek
uvnitř Malé pevnosti
Obrázek
letecký pohled na dnešní Terezín
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
lembloud
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 14/11/2005, 13:09
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od lembloud »

K tomu opevnění - chybí mi popis tzv. naslouchacích a minových štol. Obvyklým způsobem dobývání takových pevností bývalo totiž podkopání a následné podminování opevnění. Aby se tomu zabránilo, ve speciálních štolách byli "naslouchači" a pokud došli k názoru, že se k nim někdo snaží prokopat, odpálili vlastní nálož. Tím jednak zabili kopajícího nepřítele a navíc "přeorali" terén a další kopání se ztížilo. Šachty obvykle sahali až několik set metrů před pozemní opevnění.
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

lembloud: díky za doplnění. Je pravda, že moje informace jsou jen okrajové. Neměla jsem žádný pořádný zdroj, kde by opevnění bylo pořádně popsáno. A v pamětech vězňů toho moc není.

Nemáte o tom opevnění něco víc? plánky těch podzemních chodeb, štol atd. ...
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
lembloud
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 14/11/2005, 13:09
Bydliště: Hořovice

Příspěvek od lembloud »

Naprosto vyčerpávající popis i s mapkou je na:
http://www.terezin.cz/vismo/dokumenty2. ... =0&p2=&p3=
Většina šachet je ale minimálně zadězná, spíše zasypaná. Němcům za 2. sv se určitě nelíbily. Obrovské problémy s nimy byly během povodní, kdy se propadaly.
Já na tuto taktiku dobývání pevností narazil u první světové války, při bitvách na rakousko-italských frontách vyletěl do povětří celý bráněný vrchol jedné hory.
Uživatelský avatar
Ralph Kerr
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 215
Registrován: 28/11/2005, 18:51
Bydliště: Lubník

Příspěvek od Ralph Kerr »

Exhumace obětí z hromadného hrobu u Malé pevnosti - po osvobození 1945
Obrázek
Obrázek
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Posledni poprava v Terezine:

Jak zaridit likvidaci veznu bylo velkou starosti sefa prazskeho Gestapa gr. Gerkeho. Svolal na pocatku roku 1945 nekolik porad, aby tito vezni nebyli osvobozeni rudou armadou. Gerke pozadal velitele Terezinske pevnosti, H. Jöckela, aby nasel vhodny zpusob likvidace politickych veznu. Jelikoz nebyl dostatek cyklonu B, zkouseli otravit vezne desinfekcemi,- ale top se neosvedcilo. Soubezne probihaly v Terezine popravy bez soudu. Nejvyc nebezpecni veznove byli oznaceni XYZ, a meli byt prednostne odstaneni. Od ledna 1945 byly uskutecnovany popravy na zaklade "zvlastniho zachazeni", ty postihovaly dopadene zajatce, kteri se pokouseli uprchnouti z tabora. Tak bylo popraveno 11 ruskych vojaku- to vsak byla predehra k poslednimu masovemu "sonderbehandlungu", ktery mel postihnout prevazne komunisty.
Pres 50 veznu dal Gerke popravit po konzultaci s K.H. Frankem jeste 2.5.1945- tito veznove byli komunisticti funkcionari ze site Predvoj.
Tato poprava ale nebyla poslednim slovem dr. Gerkeho,- nebot podle jeho pokynu byli likvidovani i ostatni vezni. Gerke navrhl vyhodit celou malou pevnost do vzduchu. K tomu ale nedoslo, nebot ruda armada osvopbodila Terezin 8.5.1945.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Ingere nebyl to náhodou Herr Gerke kterého tak chtěla ČSSR po NSR dlouhá léta a nějak to s tím vydáním Německu nešlo také dlouhá léta?!Nejde to nějak rozumně vysvětlit mě obyčejnému člověku, proč nejde vydat zločince z jedné země do druhé, například p.Dr.Gerke? A že to byl velice známý p.Dr.
Obrázek
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

dr. Gerke nikdy nebyl souzen, a zil az do sve smrti pod vlastnim jmenem v Bethelu u Bielefeldu. Zemrel 7.11.1982.
Na 90 pametnich spisu predanych prislusnym organum v Nemecku od r.1965 Cs. vladni komisi pro stihani nacistiskych valecnych zlocincu, reagovala zapadonemecka prokuratura jen formalne po uplynuti rady let. Pan dr. Gerke se dostal pred soud az v roce 1980- a to uz byl ve velmi spatnem zdravotnim stavu.(rakovina zaludku), vezeni by nebylo mozne, proto byl ze zdravotnich duvodu propusten na svobodu. 2 roky na to pak zemrel.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Je to zarážejíci 35 let do roku 80 chudáčka p.doktora nezatknout a neodsoudit a mnoho a mnoho jiných SS-manu a gestapáku taky!je Ingere vidět, že sociální cítění v nyní SRN nevymřelo!Řekni mi co si lidé východních zemí, kteří 2ww odskákali nejvíc mají myslet?!Myslíš,že lidé na vše zapoměli i po těch letech? To jste na omylu!
Obrázek
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Muhu Vam jen odpovedet, ze v poslednich letech zivota dr. Gerke velice trpel v dusledku terminalniho stadia nadoroveho onemocneni. Cely soud jsem sledovala, ac jsem v te dobe byla jeste dite. Nakonec byl propusten pro "nedostatek dukazu" a velmi spatny zdravotni stav. Mildo, Vy jste pana Gerke nevidel,- mohu rici ze byl ve velmi spatnem stavu, a umiral dlouho a dost nedustojne. (byl odkazan na pomoc druhych) Ty posledni roky byly jen utrpeni.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Inger píše:Muhu Vam jen odpovedet, ze v poslednich letech zivota dr. Gerke velice trpel v dusledku terminalniho stadia nadoroveho onemocneni. Cely soud jsem sledovala, ac jsem v te dobe byla jeste dite. Nakonec byl propusten pro "nedostatek dukazu" a velmi spatny zdravotni stav. Mildo, Vy jste pana Gerke nevidel,- mohu rici ze byl ve velmi spatnem stavu, a umiral dlouho a dost nedustojne. (byl odkazan na pomoc druhych) Ty posledni roky byly jen utrpeni.
Myslíš si, že jeho oběti umírali důstojně????
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Inger píše:Muhu Vam jen odpovedet, ze v poslednich letech zivota dr. Gerke velice trpel v dusledku terminalniho stadia nadoroveho onemocneni. Cely soud jsem sledovala, ac jsem v te dobe byla jeste dite. Nakonec byl propusten pro "nedostatek dukazu" a velmi spatny zdravotni stav. Mildo, Vy jste pana Gerke nevidel,- mohu rici ze byl ve velmi spatnem stavu, a umiral dlouho a dost nedustojne. (byl odkazan na pomoc druhych) Ty posledni roky byly jen utrpeni.
Že by alespoň občas zafungovalo ono rčení o Božích mlýnech?
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Mate pravdu, dr. Gerke si vytrpel dost. Nechme to uz spat.
Olaf
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 17/6/2007, 18:52
Bydliště: Praha

Příspěvek od Olaf »

S tím nesouhlasím. Dr. Gerke byl válečný zločinec a je smutné, že nebyl postaven před soud a potrestán za své zločiny proti lidskosti.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

dr. Gerke si to urcite sam pred smrti uvedomil tez, a nebylo mu dobre. Nema smysl stavet pred soud stare nemocne lidi, kteri by zemreli ve vezeni hned. Po valce nebyl odsouzen, nebot byl velmi potrebny pro rozvedku R.Gehlena, vedel o komunistech, jak proti nim bojovat. Gerke byl velice peclivy, systematicky,- to se jim hodilo.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Veľmi príznačné.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Inger píše:dr. Gerke si to urcite sam pred smrti uvedomil tez, a nebylo mu dobre. Nema smysl stavet pred soud stare nemocne lidi, kteri by zemreli ve vezeni hned. Po valce nebyl odsouzen, nebot byl velmi potrebny pro rozvedku R.Gehlena, vedel o komunistech, jak proti nim bojovat. Gerke byl velice peclivy, systematicky,- to se jim hodilo.
Je zvláští,že do transportů šli jako první lidé staří,nemocní a s těmi nikdo slitování neměl.
Promiňte,ale Vaše obhajování válečných zločinců mě osobně docela vadí.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Co je priznacne? Neco o dr. Gerke napisi.:
On absolvival pravnickou fakultu v Kielu, slouzil od roku 1935 u Gestapa. Od listopadu 1939 byl ve funkci velitele ridici uradovny Gestapa v Breslau.
Prichod dr. Gerke do rahy 15.10.1942 prinesl zmeny ve stylu prace. Uz se nespolehalo na masovy teror, ale na budovani konfidentskych a volavcich siti. To bylo ucinnejsi. On presne zameroval teror na komunisty, v nichz videl po pravu take nejvetsi nebezpeci. Mel velkou pravomoc, neb na jeho vuli zalezelo, zda zatceny bude predan soudu, nebo poslan do KT bez soudu, neb propusten. Gerke take podporoval rozvinuti metod nasazovani konfidentu, a on organisoval radiove protihry se zahranicim a budoval "prijimaci site" pro parasutisty vyslane zejmena ze zapadu Pro odboj tak pripravil horke chvilky.
Zamčeno

Zpět na „Válečné zločiny & Holocaust“