Chanovice

Zajatci, Malmédy, Katyň, koncentrační a pracovní tábory.

Moderátor: Pátrač

Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Delší dobu mě zajímá cokoliv o tragické události, která se stala 6.5.1945 v Chanovicích.
Zámeček v Chanovicích patří od devadesátých let minulého století obci. Osudy rodiny posledních majitelů byly velmi pohnuté a trpké. Poslední šlechtický majitel pan František Goldegg byl znám jako velký milovník umění (sám také maloval) a velký "lidumil", podle dobových pramenů byl velmi oblíben.
Bohužel 6.5. během bohoslužby v místním kostele byl Goldegg se svým italským přítelem, který byl
u něj na návštěvě, vyveden samozvanými "partyzány" Viktorou a Šilhavým a po chvíli šikanování byli těmito "hrdiny" prakticky popraveni.

http://www.chanovice.cz/index.php?page= ... cz&task=on

http://www.turistika.cz/mista/zamek-cha ... sne-baroko

Vzhledem k tomu, že mám určitý vztah k této rodině a připravuji zveřejnění toho příběhu, uvítám jakékoliv informace nebo tip, kde ještě hledat .
Nepokládám uvedenou událost za čistě válečný zločin, ale spíše za zločin, který by se dal pokládat
za zločin poválečné totality, ačkoliv datem tomu neodpovídá.
Cokoliv dalšího o těchto "partyzánech", zda byli souzeni, jaký byl jejich další osud atd. všechno mě zajímá. Poměrně dost podkladů už mám, ale potřebuji si některé věci ověřit, doplnit atd. Současné zastupitelstvo obce nemá zrovna eminentní zájem otevírat toto téma z historie jejich obce.
V každém případě považuji za důležité nenechat tyto události zapadnout .
Jsem tu nová, včera jsem se zaregistrovala, ale na tomto tématu pracuji už delší dobu. Bohužel jsem uvízla na mrtvém bodě, informací mám poměrně dostatek, ale ještě mnoho jich chybí. Můj kamarád
mě upozornil na tento web a já věřím, že tady najdu nejen užitečné informace, ale i nové spřízněné duše.
Naposledy upravil(a) Bohemica dne 18/2/2014, 00:39, celkem upraveno 1 x.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Chanovice

Příspěvek od Stuka »

No, téma je to zajímavé, ale jak tak prohlížím webové stránky (tedy německé) tak zatím nic nenacházím.
Jde o rodinu Goldeggů ze Salzburku?
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Stuka píše:No, téma je to zajímavé, ale jak tak prohlížím webové stránky (tedy německé) tak zatím nic nenacházím.
Jde o rodinu Goldeggů ze Salzburku?
Ano!
Salzburg je dobrý směr. Vdova po Františkovi Golgeggovi (von Lindenburg) se po nějaké době z ČSSR vystěhovala
do Rakouska i s dětmi. Něco je mi známo o životě Hugo Golgegg v.Lindenburg a jednom dalším příbuzném rodiny, který dosud žije v ČR.
Víte něco víc?
Vcelku mi ani tak nejde o osudy pozůstalých, spíše o tu událost v Chanovicích , názory na "partyzány"
a postoj k tomuto jejich činu.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Chanovice

Příspěvek od Stuka »

Máš vztah k rodině? K té italské nebo větvy Goldeggů? Nebo k těm "partyzánům"?
Můžu jenom doporučit prohledávat záznamy k rodině jak rakouské tak italské. Jistě bude někde zmínka o tom, že Goldegg a ten Ital byli zabiti.

Našla jsem jenom zmínku o tom, že Goldegg byl zabit z pomsty bývalým zaměstnancem, kterého předtím propustil. Takže on ten zločin má asi jako prvotní motiv - osobní mstu a vzhledem ke konci války spojitost s možným vyspořádáním se s kolaboranty resp. bohatými cizími aristokraty, kteří nevzbuzovali důvěru. Někde to prostě vzali trochu zostra.
Já bych se spíš zaměřila celkově, jak dopadli ke konci války aristokrati - kterým se podařilo utéct, nebo kteří zůstali atd. K jednomu případu asi moc nenajdeš.
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Ano, mám "vztah" k té rodině i když ty, o které se mi jedná nepřiděluji k žádné konkrétní větvi. Narodili se a žili na území Čech. Navíc jeden dosud žijící člen rodiny zde ještě žije. Nechci to veřejně probírat, jedná se o soukromou záležitost. To, kdo a jak je popravil a proč (i když motiv je jaksi v rovině spekulací) a jak byli potrestáni, zda si případný trest odkroutili a jaké byly jejich další osudy, to mi stále do mozaiky chybí. V té obci to není ani dnes jednoduché. Momentálně pátrám v Ústavu pro studium totalitních režimů.
Mým cílem je, pokud se mi to podaří prokázat, zařadit tuto popravu mezi politické zločiny .
Kdybych se měla zabývat tím, jak dopadla po válce šlechta, vydalo by to na román a toto téma je mnohokrát (jistě lépe než bych dokázala já) zpracováno.
Právě poukázat na téměř zapomenutou historickou tragickou událost v "malých" poměrech na konkrétní rodině a na konkrétní vsi mi připadá smysluplnější.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Chanovice

Příspěvek od Mirek58 »

Mohu znát důvod jaký vede vraždu z 6.5.1945 k řazení mezi politické zločiny?
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Budu mít dostatek ověřených detailů ke zdůvodnění, dám vědět! Věřím, že se podaří prokázat, že osobní msta lůzy, která se skryla
za samozvané "partyzány", kteří bez jakéhokoliv mandátu, pověření a soudu zlynčovali
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lyn%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD
dva nevinné životy, kdy se jednalo osobní mstu a zášť, kterou vykonavatelé skryli za politickou záležitost. Tehdy nebo o několik měsíců později tyto popravy byly z hlediska tehdejší moci považovány za oběti dané dobou a nikoliv za vraždy. Tomu také odpovídaly tresty.
Za totality se o tomto případu z pochopitelných důvodů nehovořilo a dnes to mají být stále dvě "obyčejné" vraždy? :(
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Chanovice

Příspěvek od Mirek58 »

Bohemica:
Takže, pokud chápu dobře.
Jako autor sama píšeš, že se jednalo o osobní mstu.
Ještě mi prosím osvětli, jakým způsobem tento akt
vykonavatelé skryli za politickou záležitost
.
Jen pro dokreslení:
6.5.1945 Us ozbrojené síly osvobozovaly Horaždovice a Blatnou.
Předpokládám, že Chanovicemi US prošly někdy odpoledne (možná).
Představa, že ve stejný čas se v oblasti prohánějí "čeští "partyzáni na motorce ( mše svatá cca od 16.00), nevím co si o tom myslet.
To by němci na ně jen museli koukat a mávat jim.
Z toho se mi dere další otázka na tebe, kdo je tedy politicky zodpovědný?
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Otázku názoru na ty popravy teď nechme stranou! Velmi mě ale zaujal tvůj postřeh! Pokud víš, jak rekonstruovat den 6.5. 1945
v Chanovicích z hlediska osvobozování, časové posloupnosti atd. moc bych to uvítala! Třeba byla mše Svatá právě právě na oslavu osvobození a třeba to nebyli "samozvaní" partyzáni jak se píše v ofic. stránkách, ale o nějaké revoluční gardisty. Pomoz mi nebo poraď kde tyto informace dohledat, byla bych ti moc vděčná. :-)
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Chanovice

Příspěvek od Mirek58 »

/kdy se sloužila mše svatá jsem odhadnul, ve všední den se zpravidla odsloužila po práci, aby se ji mohli zůčastnit i lidé zaměstnaní, ale záleželo na velikosti farnosti, pokud bylo dost věřících, sloužila se i tato mše dopoledne ( dvakrát za den), tady by spíš pomohli praktikující katolíci, já jako pohan s původem z východních stepí a franckých lesů se mohu mýlit.
/ pohyb vojsk US skončil 6.5.1945 v Blatné, to je snadno dohledatelné na síti, ale konkretně Chanovice zde jsem nenašel, ale mělo by to být v obecní kronice.
Chanovice jsou mezi Horaždovicemi , Blatnou a Kasejovicemi, tak je velice pravděpodobné, že byly osvobozeny po Horaždovicích, tedy odpoledne.
Protože jednotky přicházely z JZZ směru.
Časový údaj- odpoledne- vyhovuje oběma kriteriím.
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Chanovice znám, takže vím kde leží.
Ohledně času konání Mše Svaté - 6.5.1945 byla neděle, to bývají bohoslužby ráno nebo v poledne. Tvůj odhad času konání mše
v odpoledních hodinách je velmi nepravděpodobný.

Místní kroniku mám zjištěnou, ještě mě napadlo nahlédnout do "kroniky" místní farnosti.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Chanovice

Příspěvek od Mirek58 »

Jestli 6.5.1945 byla neděle tak je doba konání mše jasné, dopoledne.
A tedy i před příchodem US.
A zde bych byl velice opatrný s těmi partyzány. Co vím, tak ustupující vojska byla velice agresivní (předaná zkušenost ze severu Čech).
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Chanovice

Příspěvek od Bohemica »

Díky, ale moc tomu nerozumím. Pokud jsi přečetl výše vložené linky, tak se tam všeobecně píše o "samozvaných partyzánech" , kteří popravovali. Co s tím mají ten den společného ustupující vojska?
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Chanovice

Příspěvek od Mirek58 »

Konkretních informací jsi dala o Chanovicích pramálo.
Z toho mála usuzuji, že je velice nereálné aby se v dané době jen tak proháněli nějací "partyzáni".
Jinak partyzán je vždy "samozvaný"!
Ale ted jsem si vzpomněl. žes ještě neodpověděla co samotný akt, či vraždu řadí mezi politické zločiny a koho to je politický zločin?
ObrázekObrázek
Dr.Axl
Příspěvky: 6
Registrován: 18/2/2014, 17:08
Bydliště: Praha

Re: Chanovice

Příspěvek od Dr.Axl »

Pro upřesnění malá rekognoskace - Chanovice byly blízko za hranicemi Sudet z r. 1938 již na území pozdějšího Protektorátu, ale před demarkační linií US army, viz odkazy:
http://sudetenland.cz/mapa-sudet-1939/
http://www.aic.cz/osvobozeni/americka-v ... cni-linie/
http://www.kampocesku.cz/gallery/2010_03/16_linie1.gif
http://www.kampocesku.cz/gallery/2010_03/16_linie2.gif
Dle různých zdrojů o tamějším období panuje dodnes v obci jisté tabu, zvláště pak v rodinách potomků oněch samozvaných rádobygardistů,
které se posléze angažovaly v průběhu totalitního režimu.
Vzhledem k území mimo Sudety, zde nedocházelo k masovým pomnichovským stěhováním českých rodin, takže mnohé rody tu mají až
několikagenerační kořeny.

P.S. K pochybovačům, chytrolínům a spekulantům - Popsaná událost je zdokumentována v kronice obce i zámku, na základě četných průkazných očitých svědků.
Domnívám se, že pokud Palba deklaruje možnost přístupu i z řad laických zájemců o historii, či konkrétní události, měli by její "zasloužilí" registrovaní respektovat alespoň triviální princip webu a pravidla, a neměli by napadat nebo diskriminovat důvěřivé a neznalé nováčky.
U zbraní a bojových událostí jsou akceptována fakta s doložením zdrojů, leč v quasichatovacích tématech se náhodný návštěvník může zhrozit pustých emocí až chimérických konspirací.
(Odborné portály si většinou snaží zachovat úroveň, kvalitu a objektivitu, na rozdíl od různých bulvárních blogů, kde řádí netová lůza zneužívajíce anonymity).
Je těžké nalézt, ale nerozumné nehledat.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Chanovice

Příspěvek od Pátrač »

To je jedna z mnoha neznámých špatností které konec války přinesl. Pro Mirka58 bych chtěl uvést, že 6.5.1945 samozvanců kteří brali "právo" do svých rukou u nás běhalo, denunciovalo, týralo a vraždilo mnoho a mnoho. A většinou jim to prošlo - oni přece napravovali křivdy. Přitom většinou zahlazovali stopy po vlastních svinstvech, mstili se a šli po majetku.

Já se to jednou pokoušel zdokumentovat na Bučovicku a po půl roce práce jsem to vše vyhodil, protože se mi dělalo velmi nevolno.

Bohemica toho moc uvést nemohla, už její první věty z ní, že se o tento případ z osobních důvodů zajímá a hledá pomoc k tomu, aby práce kterou o tomto skutku připravuje měla potřebnou úroveň.

Tak jak to vypadá nyní, je to více než zajímavé a skutečně bych si jednou rád ten Bohemicin článek přečetl. Bohužel sám jí pomoci nemohu, bez informací co zde jsou bych ani nevěděl, kde se to stalo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Chanovice

Příspěvek od parmezano »

Ono se to dneska pěkně "dumá" , že jsme se po válce špatně chovali k poraženým, ale málokdo připomene , jak si ti "poražení" chovali k nám , když vítězili(ne všichni). Moje mamka byla dva roky na " Němcích" jako děvečka a hospodářka se s ní chodila dívat , když krmila prasata , jestli neujídá , těm prasatům. Pak po frontě RA snědla dědovu krávu , tak si šel do toho statku pro druhou. Mamku dostal z toho statku , německý úředník z pracáku ve Vyškově
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Chanovice

Příspěvek od Pátrač »

Nad ničím nedumám. Jen jsem konstatoval fakt. Byly dvě linie náprav křivd a trestání zlých věcí. Ta probíhající podle platného práva a potom ta druhá, divoká. Kam spadá popsaný případ nevím. Ale řekl bych, že do té druhé. Počkám si, co z toho časem vzejde pokud vůbec něco.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Chanovice

Příspěvek od skelet »

OT smazáno
ObrázekObrázekObrázek
Dr.Axl
Příspěvky: 6
Registrován: 18/2/2014, 17:08
Bydliště: Praha

Re: Chanovice

Příspěvek od Dr.Axl »

Ještě jedna podstatná faktická poznámka - v r. 1946 byl přijat zákon s retroaktivitou (zpětnou platností), kodifikující beztrestnost podobných excesů, jaký je zmíněn i v předmětu vloženého tématu. I proto někdejší viníci unikali trestu a s odstupem doby při apelaci na křiklavou amorálnost, se na tehdejší právní úpravu alibisticky odvolávají.

"Aby bylo možno vyhnout se soudům za zločiny, byl v provizorním Národním shromáždění 8. května 1946 schválen zákon o beztrestnosti za činy spáchané v „boji za svobodu“ mezi 30. zářím 1938 a 28. říjnem 1945."
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/zak ... -8-5-1946/
Je těžké nalézt, ale nerozumné nehledat.
Odpovědět

Zpět na „Válečné zločiny & Holocaust“