Bełżec

Zajatci, Malmédy, Katyň, koncentrační a pracovní tábory.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Bełżec

Příspěvek od Lena »

Vyhlazovací tábor Bełżec

Bełżec byl první ze třech vyhlazovacích táborů pro Akci Reinhard. Byl postaven nedaleko městečka Bełżec, v jihovýchodní části lublinské oblasti, blízko hranice Generálního gouvernementu s částí Polska okupovanou Sovětským svazem. Na počátku roku 1940 jej Němci původně založili jako pracovní tábor pro Židy, kde měli vězni budovat opevnění a protitankovou obranu před ruskými vojsky. Na podzim téhož roku byl však tábor uzavřen.

V říjnu 1941dal Heinrich Himmler vedoucímu policie v Lublinu a SS-Brigadeführerovi Odilo Globocnikovi dva příkazy: začít s germanizací v oblasti Zamosce a začít s výstavbou prvního vyhlazovacího tábora v Generálním Governmentu poblíž městečka Bełżec. Tato lokalita byla vybrána ze třech důvodů: byla umístěna na hranici oblastí Lublin a Galicia, tudíž zde mohli být dováženi Židé z obou oblastí; dále byla snadno dostupná po železniční trati Lublin – Lvov; a na severním okraji plánovaného tábora byly protitankové příkopy vykopané židovskými vězni z původního pracovního tábora, ty mohly být použity jako masové hroby.
Globocnikův expert na stavby SS-Obersturmführer Richard Thomalla zahájil výstavbu 1. listopadu 1941 s pomocí polských obyvatel a později Židů z okolních ghett. Tábor byl dokončen v březnu 1942.

Velením tábora byl pověřen SS-Hauptsturmführer Christian Wirth. Ten byl v případě nepřítomnosti zastupován Josefem Oberhauserem. Na konci srpna 1942 byl Wirth jmenován inspektorem všech vyhlazovacích táborů patřících do Akce Reinhard. Ve funkci velitele Bełżece ho nahradil SS-Hauptsturmführer Gottlieb Hering.

Bełżec odpovídal rozlohou i strukturou ostatním táborům Akce Reinhard. Byl obehnán dvojitým plotem zamaskovaným smrkovými větvemi a uvnitř tábora bylo pět strážných věží. Měl však jen dvě části: administrativní část, ve které byly baráky Ukrajinců a Židů a budovy pro zabavené oblečení a cennosti, a vyhlazovací část, s plynovými komorami a masovými hroby. Prostory, v nichž se příchozí svlékali, byly s plynovými komorami spojeny tzv. "schlauchem". Nejprve byly v táboře tři dřevěné plynové komory. Všechny dveře byly opatřeny gumovým těsněním, aby plyn, který vyráběl motor v boudě vedle objektu (zařízení vymyslel Christian Wirth na základě poznatků získaných při návštěvě tábora v Chelmnu), neunikal ven. Proces přípravy na likvidaci a její samotný průběh se shodoval s postupy v Sobiboru i Treblince.

Na konci února 1942 byly komory připraveny ke zkoušce, k níž byli přivezeni Židé z města Lubycza Królewska. A 17. března 1942 přijel první transport Židů z Lublinu.
Během prvních čtyř týdnů činnosti tábora - od 17. března do poloviny dubna 1942 - zde bylo zavražděno 30 000 Židů z lublinského ghetta, 15 000 ze Lvova a dalších 35 000 z ghett v lublinské oblasti a východní Haliče (Stanislavov, Kolomyya, Drogobych a Rawa-Ruska).

Od poloviny dubna 1942 byl vyhlazovací proces v táboře na čas přerušen. Stávající počet plynových komor nebyl dostačující díky stále častějším příjezdům transportů z Krakova a Lvova a bylo nutné je rozšířit. Staré prostory byly zbourány a byla postavena nová budova. V ní bylo šest komor o rozměrech 5 x 4 metry s celkovou kapacitou 1 000 až 1 200 osob, tedy asi polovina množství osob z dvaceti vagónů.

V druhém týdnu července 1942 začaly opět přijíždět transporty. V období od července do října přijelo asi 130 000 Židů z okolí Krakova, asi 225 000 z oblasti Lvova. Transporty přivážely také německé, rakouské a české Židy, kteří byli již dříve deportováni do polských ghett. V plánu bylo také přivézt 200 000 Židů z Rumunska, ale rumunská vláda je odmítla vydat.

Na konci prosince 1942 byla činnost tábora ukončena. V té době již byla převážná většina Židů z oblasti Generálního Governmentu vyhlazena a z rozhodnutí vedení Akce Reinhard byl tábor uzavřen. V práci pokračoval Sobibor i Treblinka a také Osvětim-Birkenau.

Mezi prosincem 1942 a jarem 1943 byly otevřeny masové hroby a těla obětí byla exhumována a spálena, jako součást „Akce 1005“. K tomu účelu bylo z kolejnic vybudován rošt na spalování mrtvol. Asi 600 vězňů, kteří museli pomáhat při kremaci, bylo zavražděno v Sobiboru. Stopy po táboře byly zahlazeny a na jeho místě vyrostl statek, kam se nastěhovali dva ukrajinští strážníci. V létě 1944 byl Bełżec osvobozen Rudou a Polskou armádou. Celkem bylo v táboře během sedmi měsíců zavražděno minimálně 600 000 lidí, většinou Židů a také několik tisíc Romů. Dnes je na místě bývalého tábora polský národní památník.

V Bełżci se o útěk pokusilo jen několik lidí a pouze jeden z nich, Rudolf Reder, přežil. Podařilo se mu utéct v listopadu 1942 a po válce napsal osobní svědectví o životě v táboře.

První velitel tábora Christian Wirth byl zavražděn partyzány v Itálii poblíž Trieste na konci května 1944. Jeho následovník Gottlieb Hering sloužil krátce u kriminální policie v Heilbronnu, roku 1945 zemřel. Pouze sedm členů SS sloužící v Bełżci po válce bylo obviněno v Mnichově, a pouze jeden, Josef Oberhauser, byl odsouzen k čtyřem a půl rokům vězení.
Obrázek
SS strážci
Obrázek
Židé v Bełżci
Obrázek
orientační plán tábora
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

z původního tábora opravdu moc nezbylo, na jeho místě byl postaven stejně jako u ostatních táborů památník ...
Obrázek Obrázek
Obrázek
nádraží
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

Mapa tábora:

1. vstupní brána
2. budova stráže
3. baráky ukrajinských dozorců
4. klinika, holič a zubař pro SS a Ukrajince
5. kuchyně pro SS a Ukrajince
6. želez. rampa
7. garáž
8. obuvník a krejčí pro SS
9. baráky pro židovské vězně
10. kuchyň a prádelna pro židovské vězně
11. sklad pro věci zabavené obětem
12. šibenice
13. barák, kde se museli oběti vysvléci ze šatů
14. místnost, kde ženám stříhali vlasy
15. prostor před "schlauchem" (angl. "tube")
16. plynové komory
17. přístěnek, ve kterém motor vyráběl plyn
18. masové hroby
19. protitankové příkopy použité jako masové hroby
20. rošty ke spalování těl obětí
21. baráky pro Sonderkommando
22. kuchyně pro Sonderkommando
23. dům, ve kterém bydleli SS
24. sklady pro zabavené věci obětí

Obrázek
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Odpovědět

Zpět na „Válečné zločiny & Holocaust“