Jak se vařilo v armádách – část 3 – MRE

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Konec 80.let. Opravdu nemám žádnou negativní zkušenost s jídlem. Sice to co vy popisujete už jsem nejedl ale za to nezapomenu na, myslím 5l plechovky guláše v poli. Nic lepšího jsem nejedl, a v AČR vůbec ne.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

V době mé služby jsem měl pocit že jsem zakrmen dobře a dostatečně. Ale podle popisů si myslím že jsme jedli něco jiného než se zde často píše.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Okrem našich som mal možnosť skúsiť aj ruské a americké stravné dávky.
Z našich to boli hlavne obligátne "biele" KDéčka ešte na škole, obvykle v kombinácii s atomkeksami (keď ste mali dva balíčky, na jednom sa oplatilo dlabanec zohriať - poslúžil ako palivo :D ) Mne ale atomkeksy chutili.
Problém kádéčiek bol okrem iného v tom, že ich "celé" takmer nikto nevidel :evil:

Ruské konzervy majú (a mali) "obsah nevábneho vzhľadu", jesť to ale potme, tak poviem - dobré.

Americké - popísal to Mantra, praktické balenia, inak čistá priemyslová chémia.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Milda píše:Co si vzpomínám, tak na Doupově jsme kolikrát byli rádi, že nás kuchyň našla a nad kvalitou jsme přemýšleli až pak. Sežrali jsme šlichtu, na to čaj, kus kedru a čau. Pak cigáro, když bylo, a byli jsme v sedmém nebi. Hlad je dobrý kuchař i svině. V Haklu jsem měl stále pozašívané KDečka, cibul a jiné potraviny, prostě, co jsme na pluku čmajzli s kámošem. A němci a rusové- fazole a kroupy, to aby v zákopech měli neustále masky anebo 2promile aby jim ten plynný ,,semtex,, nevadil! :D :eek:
Při psledním cvičení na Doupově kluci vařili přímo skvěle :-)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Mimochodem, už jsme někdy někdo MRe jedl? Já jo a musím říci, že hodně záleží na typu. ALe obecně, hlavní jídlo nic moc, zato různé drobnosti jako hrozinky, sýr atd. byly dobré.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Příspěvek od Bax »

Já jsem to koupil tak před 5 lety ze zvědavosti - stálo to 120,-.
Vzal jsem kuřecí - ostatní riskovali všechny možný varianty (bylo jich 12 - jestli vzpomínám dobře tak tam bylo i MRE hamburgery), já jsem raději volil něco s masem - protože když bude hnusná příloha, tak ať mám za to kilo aspoň maso - říkal jsem si :D.
Hlavní jídlo bylo opravdu dobrý. Jenže maso nebylo maso. Byla to jakási hmota ve který byli vzduchový bublinky - takže rozmixovali to a pak slisovali do podoby kuřecího prsíčka a z každý strany vytlačili proužky, jako že je to ogrilovaný. Ale chuť hodně dobrá. Pak tam bylo něco jako instantní vanilkovej puding v prášku - bez hrudek OK, ale nevím jestli se to mělo nechávat ztuhnout nebo ne. Puding byl fakt dobrej :) pak tam byla hnusná tyčinka (něco jak Deli) - ale to je asi na vkusu každýho. K masu už nevím co bylo za přílohu.
Na airsoftu jsem viděl to samý MRE, ale špagety. Na pohled fakt hnus. Neochutnal jsem, protože ten kluk to měl jako oběd a kdyby mu to ochutnalo 20 lidí, tak by mu asi nic nezbylo :D
Podle mě se to může hodit třeba když jede člověk pod stan, jako doplňková strava. Asi určitě jeden komplet není denní dávka. Ale na oběd to vydá víc jak dostatečně a ještě zbyde.
"Maso" bylo velký a tenký jak v český restauraci :D.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

My na vojně dostali vojenské konzervy jednou..byla to trojice v jednom balení. Jedno chřoupalo po písku a v druhém, fakt nekecám, jsem našel kus gumové podrážky i se vzorkem. Takže po všech stránkách výživná strava :D...ale jinak obyč konzerva, normální.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak se vařilo v armádách – část 3 – MRE

Příspěvek od Martin Hessler »

Americkou stravní dávku MRE jsem jedl jen jednou - bylo v tom cosi jako vepřové maso a brambory, nakrájené na kostičky, s nasládlou omáčkou (jablečná?). No, popravdě, znám lepší věci, ale když si vzpomenu, co jsem byl ochoten sežrat v armádě (jednou na cvičení taky hada)... Moje stravovací zásada od té doby zní: "Dobrý prase všecko spase". Hlad to zahnalo a objektivně vzato, už jsem sprásknul mnohem nechutnější pokrmy.
Jen mě zarazily zbylé obaly. Očekával bych, že prázdné pytlíky od jídla určeného do polních podmínek půjdou bez potíží spálit, ale ukázaly se být prakticky nehořlavé!
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Firefly
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 175
Registrován: 25/12/2010, 13:58
Bydliště: Velký Beranov

Re: Jak se vařilo v armádách – část 3 – MRE

Příspěvek od Firefly »

Když jsem nucen jít do marketu-Tesco či Lidl a náhodou zabloudím mezi konzervy, tak si vzpomenu na KDP a NDP, které jsem fasoval na vojně. Dříve jsme nad nimi ohrnovali nos, jenže byl hlad a tři dny zavřený v tanku jsme přeživali na konzervách a topinkách z lihového vařiče. Dnes tak kvalitní konzervy skoro nejsou a když tak, stojí celkem dost peněz. Při jednom cvičení američanů na Doupově jsem dostal něco málo z jejich jídla, konzervu-pekáč s čevabčičia atd., opravdu si nežijí špatně. Co mě překvapilo, byl důraz na 0 obsah cholesterolu v potravinách a v oleji.
Obrázek

Největší životní úspěch? Nevím ještě. Ještě žiju! Josef Šnejdárek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“