Tajné války

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Tajné války

Příspěvek od jaromír dolanský »

Dějiny tajných válek

Dějiny lidstva – to jsou dějiny válek.
Někde jsem před časem četl, že za celou dobu, co existuje paměť naší civilizace, bylo v součtu bez válek, alespoň těch oficielních, snad jen jen pár měsíců.
Budeme -li se zabývat válečnými konflikty pouze minulého, tedy dvacátého století, zjistíme řadu zajímavých skutečností.
Například to, že obě světové velmoci – tedy Amerika a Sovětský svaz - byli iniciátoři mnoha konfliktů. Není tak důležité, zda pod hlavičkou rozšiřování „komunistického ráje na zemi“ nebo naopak pokusů jeho zastavení.
Dodnes obě země, u Sovětského svazu jeho nástupce – Rusko, poskytují zbraně a techniku do všech koutů světa.
A řada dalších, např. Čína, jim úspěšně šlape na paty.
Krom jiného, je to dobrý kšeft. A zároveň i možnost politického ovlivňování vývoje v regionech.
Otevřeně nebo skrytě.
Značná část nedobytných dluhů, které má Česká republika ještě z dob minulého režimu u různých rozvojových zemí, vznikla právě nezaplacením dodávek zbraní a vojenské techniky, dodávané s vědomím a na popud Sovětského svazu zemím, které „bojovali za osvobození od kapitalistického útlaku“.
Nechci se tu s kýmkoliv hádat a přít o politické či morální aspekty, i když „ válka je pokračování politiky jinými prostředky“, že ?
Přidávám tedy jeden link, který o jedné takové „tajné“ válce mluví.

http://www.ikoktejl.cz/magaziny/koktejl ... o0204.html
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Když si někdo přečte bez znalostí všech souvislostí celý článek André Vitcheka, je jasné kdo za vše může - přece USA!!!
To je však skutečně bez znalosti souvislostí a dějin oblastí Laos, Kambodža a Vietnam.
Tvrdím, a pojednáním o Vietnam 1964 - 75, který budu v srpnu dávat na Palbu, že to není zcela a jednoznačně pravdivé.
Stejně jako určitě největší podíl má USA, tak nemenší podíl má Čína, bývalé SSSR a Vietnamští komunisté.
Vše je nutné, a já to udělám, objasnit v souvislosti 30ti leté války za nezávislost ( 1945 - 75) ve Vietnamu.
Takto vytrženo z kontextu tohoto faktu, tento článek působí příliš jednostraně, v neprospěch, jak je od ww2 zvykem - největší nepřítel všech lidí je USA.
Přesto podklady pro tento článek mu poskytla právě sebereflexe USA, její autoři a otevřená demokracie USA, která své chyby popisuje.
Co dělají přátelé lidstva, komunisté Číny, SSSR a Vietnamu? Také hovoří o své úloze v tomto konfliktu?
Rusové ztěžka a jen částečně!
Takže, v srpnu se pokusím v mnoha dílech, celý problém Indočíny rozkrýt!
A budu říkat pravdu - padni komu padni!

Ještě snad taková poznámka - ještě dnes 2007, jsou velice obtížná jednání USA - Laos, Kambodža. Představa, že by američtí ženisté byli požádáni o pomoc při odminovávání - no přinejmenším absurdita!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

A to je naprosto v pořádku "padni komu padni" ( i když mám značné výhrady k člověku, který v naší politice toto úsloví tak často používal )
Myslím, že můj první příspěvek neevokoval nějakou nenávist ke Spojeným státům, naopak. Snažil jsem se otevřít podle mně zajímavé téma, nikoliv se obouvat do US, což je u nás nyní moderní. Tedy, NEJSEM kritik Američanů z principu, jako mnoho lidí u nás. Ale ani kritik kohokoliv jiného, protože se to momentálně nosí.
Pokud budu mít pocit, že mám napsat svůj názor, napíši ho, bez ohledu na momentální názor většiny. A bez ohledu na to, co si o mně ta většina bude myslet, protože zrovna jdu proti proudu.
Nikoho nenutím samozřejmě mé názory přijímat .
Na druhou stranu samozřejmě uznávám, že článek, na který jsem poslal link, tak pro někoho vyznít může.
To, že obě velmoci, i další státy podporovaly různá politická uskupení ve světě, podle toho, jak se jim hodila do jejich velmocenské politiky je podle mně nezpochybnitelný fakt. Nebo máš za to, že ne ?
A o tom, že komunisté, ať už čínští, ruští nebo ti naši, jsou přátelé lidstva, o tom jsem snad nikde nepsal. ( Články o gulagu, pro boha snad nevyznívají jako opěvování bolševismu . Pokud ano, prosím uveď kde a já se omluvím.
Jinak, vzhledem k tvému projektu, který chystáš se pokusím této problematice vyhnout.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Aby bylo patrné proč to bombardování USA Laosu a Kambodže, tajná operace o které neměl skutečně dlouho ani senát USA vědomí. Ještě než USA začali bombardovat, probíhala tajná operace komunistů severního Vietnamu. Přes Laos - tzv. " Kozí roh" - severovýchodní Laos, vedla několik stezek tzv. Hočiminova stezka. Zbraně SSSR, Číny, ale i kulomety ČSSR putovaly s vojáky VDR do Jižního Vietnamu - přes suverení stát tajně. Tak také tajná vojenská operace USA na co největší eliminaci.
Já neříkám, že jsi o komunistech psal.
To jsou moje slovní obraty, komunisté se vždy tvářili, my nic my muzikanti - to vše USA.
Nemusíš se ničemu vyhybat. Piš co Tě baví.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

OK, myslím, že se v názorech i používaných pramenech shodneme. Nejsem profesionální historik a jak říkáš, píši, protože mě to baví a možná naivně si myslím, že mohu přinést něco nového, alespoň úhel pohledu. A když ne nového, tak třeba názory, které někoho přimějí přemýšlet.
Tajných válek vedl Sovětský svaz určitě stejně tolik, jako USA a jak jsem již v prvním příspěvku psal, nechci se pouštět do morálních a politických rozborů.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jo teď mě taky trochu došlo.
Jseš trochu vztahovačný, přečti si můj článek ještě jednou.
Obracím se a vše vztahuji k - André Vitchek, autor pod linkem, že nedal vysvětlení, proč USA bombardovalo Laos a Kambodžu, když si dal práci s tím, že aspoň trochu popsal historii( skutečně jen částečně) a politiku těchto zemí.
Proč!
Proč se ani trochu nezmínil, že 12 let, nikoliv 10 let, tedy od roku 1960 - do roku 1972, většina zásob a všeho šla do Jižního Vietnamu přes Laos a Kambodžu.
Přes demilitarizované pásmo 17 rovnoběžku, která rozdělovala Severní a Jižní Vietnam to totiž moc nešlo, ta byla hlídána.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Jo, taky jsem to teď pochopil. Takže OK ? :lol:
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nic se neděje, něco se tady řeklo, že i některé články nejsou vždy ideální - ač v oficielních tiskovinách. :wink: :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Možná další "taná válka" na obzoru ?
http://www.novinky.cz/zahranicni/vychod ... 09oqt.html
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Na to vychode se deje porad neco, Iran- Irak, tam bude valka asi nekonecne. Ti Arabi se jinak neuklidni, nez se postrileji navzajem.
Uživatelský avatar
nmkcz
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 23/1/2008, 14:02

Příspěvek od nmkcz »

Inger: Mluvit o Irancich jako o arabech neni ani moc vtipne. Asi jako tvrdit, ze bavoraci jsou slovani.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“