Animované mapy bitev

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Myslíte, že animovaná mapa je vhodný nástroj k analýze bitvy?

Ano
8
22%
Ne
0
Žádná hlasování
Pokud je správně udělána, tak ano.
27
73%
Nevím
2
5%
 
Celkem hlasů: 37

Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Kdyby byl svět podle Pátrače, tak se vojáci ještě tlučou klackama a kamenama :D nic ve zlým :wink:

Já to chápu, když si člověk na něco zvykne, umí s tím, tak se pak nerad učí něco novýho. Nemá důvod, myslí si...ale ono to tak vždycky není, nový technotogie, kromě všemožných úskalí, přinášejí i mnoho fíčur, který někdy třeba i tu válku můžou vyhrát.

Ale jinak si myslím, že v tomhle tématu nešlo o využívání interaktivních map na bojišti, ale spíš pro výuku, pěkně doma v teplíčku. Alespoň tak mi to přišlo...
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Animované mapy - super. Ja sa na to pozerám z pohľadu zatraktívnenia výučby dejepisu pre mladých. Tí sú odchovaný na kde akých grafických fajnotkách, tým klasická mapa poväčšinou nieže nič nepovie, tá ich môže úplne odradiť.
Dnešná mládež fičí na displejoch, ak ich to má zaujať, tak to musí na nich bežať. Takže, anim. mapy áno , ale historicky čo najpresnejšie a forma, je to jedno, nech sa na to dobre pozerá a zobrazuje zrozumiteľne to, čo to má zobrazovať.
Nech tam kľudne pobehujú aj malý vojačikovia s puštičkami a tankmi a v správnom čase a na správnom mieste sa budú páckať. Keby niekto takto spravil 2.svet vojnu, tak by sme boli možno prekvapený koľko mladých nadšencov by sa zrazu začalo o veci okolo nej zaujímať.
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Mít dostatek KVALITNÍCH podkladů, tak to není až takovej problém. A je fakt, že zrovna tohle by byla jedna z nejlepších reklam na Palbu, určitě by to přitáhlo mnohem víc lidí, než bannery (když zabrousím do jinýho tématu) :)
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

# píše:Kdyby byl svět podle Pátrače, tak se vojáci ještě tlučou klackama a kamenama :D nic ve zlým :wink:
Hihihihihi :D

To je tak. Největší bitvy dějin které se doposud odehrály nebo spíše velká většina z nich se vybojovali podle papírových map. Intuice velitele a mapa - to je základ úspěšného vedení boje.

Nevím jak to zadavatel mysle přesně a zcela jistě mu jako kartografovi jde o co nejlepší informaci o terénu.

Pro výuku dějin by animovaná mapa mohla být skutečně k nezaplacení. Když si vezmu moje oblíbence Mongoly tak možnost vidět jak se v časových třeba 5 - letých skocích rozrůstal jejich říše, jak táhly jejich armády světem - to by mohlo být super. A byla by možná i solidní přesnost - jsou k dispozici korektní záznamy.

A naví pro dněšní elektronikou odhadovanou generaci je to asi jediný přijatelný způsob příjmu informace - nemusela by nad tím přemýšlet.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
NOX666
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 27/5/2009, 17:57

Příspěvek od NOX666 »

To Patráč:

Já jsem velkorysý "znalec" II. světové války. Když jsem poprvé uviděl tu mapu na pobiteli.ru, tak jsem vůbec neřešil, nakolik je až příliš obecná či jinak nedostatečně propracovaná, odpustil jsem jí všechny nedostatky a poctivě jsem si proklikal všechny události. Některé věci tam byli celkem zajímavě podané. Navíc když díky té mapě měl poprvé pořádnou možnost sledovat pohyb fronty od 1941 do 1945, tak se mi na to moc dobře koukalo, protože to měl člověk na jednom platě.

Co se výuky týče, tak zanechme prosím naříkání nad povrchností, leností a pohodlností dnešní generace. Proč? No protože to tak prostě je, je to fakt, se kterým mi nic neuděláme. Takže se musí výuka pro tyto "blbečky" prostě přizpůsobit, ano my staří skauti či trampové či býv. vojáci (zákl.služba) a jinak old-schoolově ladění lidé si můžeme nahodit ironický úsměv a říkat si ... ha ha ha, bože to jsou pitomci ... ale to je tak jediné co můžeme dělat.

Samozřejmě i já upřednostňuji detailní papírové mapy do kterých si člověk může kreslit pastelkou, které si může zorientovat buzolou a vůbec si ji rozložit v lese a zakreslovat si do ní veškeré možné i nemožné kraviny. Ale digitální mapa mi přijde fajnové zjednodušení pro práci se studenty a je to rozhodně lepší než mapu nemít, nebo používat mapu s měřítkem 1.2000000 ze které se nepozná ani Ň.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

rabo píše:Dnešná mládež fičí na displejoch, ak ich to má zaujať, tak to musí na nich bežať. Takže, anim. mapy áno , ale historicky čo najpresnejšie a forma, je to jedno, nech sa na to dobre pozerá a zobrazuje zrozumiteľne to, čo to má zobrazovať.
Nech tam kľudne pobehujú aj malý vojačikovia s puštičkami a tankmi a v správnom čase a na správnom mieste sa budú páckať
Nieco podobne ako toto:
http://www.youtube.com/watch?v=IesCXZJa ... re=related
-lodky v prvej a osmej minute ( pekne urobena lietadlovka ale aj ostatne lode)
-vojacikovia od 3:30
A pokial preferujes vojaciov s tankmi tak je lepsi tento dokument ( V case 3:20 ):
http://www.youtube.com/watch?v=dyJghnxl ... re=related
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

NOX666 píše:To Patráč:

Já jsem velkorysý "znalec" II. světové války. Když jsem poprvé uviděl tu mapu na pobiteli.ru, tak jsem vůbec neřešil, nakolik je až příliš obecná či jinak nedostatečně propracovaná, odpustil jsem jí všechny nedostatky a poctivě jsem si proklikal všechny události. Některé věci tam byli celkem zajímavě podané. Navíc když díky té mapě měl poprvé pořádnou možnost sledovat pohyb fronty od 1941 do 1945, tak se mi na to moc dobře koukalo, protože to měl člověk na jednom platě.
To je přesně ono, když má člověk jen tupej a nehejbací obrázek s 20 stránkama textu, tak opravdu bude zajímat jen skaláky, takhle to vtáhne daleko větší masu, neboť si člověk udělá daleko dřív alespoň zevrubnej obrázek, jak to vlastně bylo. A na studium hard detailů je vždycky času dost, hlavní je přitáhnout a udržet pozornost.
NOX666 píše:Co se výuky týče, tak zanechme prosím naříkání nad povrchností, leností a pohodlností dnešní generace. Proč? No protože to tak prostě je, je to fakt, se kterým mi nic neuděláme. Takže se musí výuka pro tyto "blbečky" prostě přizpůsobit, ano my staří skauti či trampové či býv. vojáci (zákl.služba) a jinak old-schoolově ladění lidé si můžeme nahodit ironický úsměv a říkat si ... ha ha ha, bože to jsou pitomci ... ale to je tak jediné co můžeme dělat.
Co lidi slezli ze stromů, naříkají nad tím, jak je mladá generace povrchní a líná. Je to hloupost, je jen zkrátka trochu jiná (vývojově výš :D ) , to je vše. Byť mám na kontě zatím jen tři křížky, taky někdy zůstávám v úžasu stát, co vidím kolem sebe, ale jsem dalek toho je nazývat pitomci. Podle stejnýho mustru by se oni zase mohli smát (a taky se často smějou) starším, že neumějí většinou pořádně ani ovládat mobil, natož počítač. Kdyby mladí chtěli zvládnout buzolu a papírovou mapu, tak to zvládnou, není jedinej důvod, proč by tomu tak nemělo bejt. Jen to zkrátka nepotřebujou. Ostatně, neříkejte mi, že všichni starší to dokážou, nevěřím. Odhadoval bych tak... 10% z lidí nad 40 let, víc ne :)
NOX666 píše:Samozřejmě i já upřednostňuji detailní papírové mapy do kterých si člověk může kreslit pastelkou, které si může zorientovat buzolou a vůbec si ji rozložit v lese a zakreslovat si do ní veškeré možné i nemožné kraviny. Ale digitální mapa mi přijde fajnové zjednodušení pro práci se studenty a je to rozhodně lepší než mapu nemít, nebo používat mapu s měřítkem 1.2000000 ze které se nepozná ani Ň.
Mladej člověk si vezme GPS a jde na houby, buzola či sledování lišejníků je zbytečný zdržování 8-)
Don't worry, pee happy.
Lukasek
Příspěvky: 9
Registrován: 19/10/2009, 21:42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukasek »

Myslím že už se tato debata dost odklání od tématu, ale to nevadí. Díky za vaše inspirativní názory, dost mi to pomohlo oprostit se od svého neobjektivního názoru jedince a udělat si obrázek o tom, jak to vidí ti "co do toho trochu víc vidí".
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Musíš nám nechat trochu prostor. Lépe se nám potom formulují myšlenky.

Zatím je jasné že mimo dva lidi tedy mě a Destroymana máš zbytek diskutujích na své straně. Z toho plyne, že pro historické poznání vývoje států a jednotlivých válečných operací a nakonec i bitev by Palba jako celek kvalitní a historicky správné animované mapy přivítala.

A i v případě mém jsem je nezavrhl úplně - já mám rád nové věci ale pokud jim nerozumím, jsem prostě opatrný.

A myslím si že vyjádření kolegy dvojitého křížku je více než inspirativní. takže bys nám mohl říci něco více jak si to předtavuješ ty osobně. Třeba jaká by byla podkladovosta podobně.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Lukasek
Příspěvky: 9
Registrován: 19/10/2009, 21:42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukasek »

Pátrač píše:Musíš nám nechat trochu prostor. Lépe se nám potom formulují myšlenky.

Zatím je jasné že mimo dva lidi tedy mě a Destroymana máš zbytek diskutujích na své straně. Z toho plyne, že pro historické poznání vývoje států a jednotlivých válečných operací a nakonec i bitev by Palba jako celek kvalitní a historicky správné animované mapy přivítala.

A i v případě mém jsem je nezavrhl úplně - já mám rád nové věci ale pokud jim nerozumím, jsem prostě opatrný.

A myslím si že vyjádření kolegy dvojitého křížku je více než inspirativní. takže bys nám mohl říci něco více jak si to předtavuješ ty osobně. Třeba jaká by byla podkladovost a podobně.
No co se týče podkladu, tak dle mého názoru je vždycky potřeba dívat se na dvě věci - na prostorové měřítko a na charakter bitvy. Je jasné že čím menší měřítko bude (tzn. čím větší prostor bude zachycen), tím hůř se obecně povrch zobrazuje. Při velkých měřítkách podle mě docela dobře poslouží i starý dobrý vrstevnicový podkald, kdežto pro mapy středních a mlých měřítek připadná v úvahu k vyjádření povrchu spíše stínovaný pseudoreliéf.
Samozřejmě že nejlepším způsobem by bylo udělat to celé
3D, ale to už je z hlediska technické realizovatelnosti dost problém.
Druhou věcí na kterou se je podle mě potřeba zaměřit je samotný charakter bitvy - zkrátka pokud se bitva odehrává na placce, tak v podstatě nevidím důvod, proč se s reliéfem vůbec zabývat (pokud pomineme stránku estetickou)... Naopak třeba mapa historické bitvy u Thermopyl asi bude bez znáhzornění reliéfu (tedy té soutěsky) naprosto bezcenná.
To že nejdůležitější věcí je historická správnost, to už tady zaznělo víckrát a s tím asi nelze nesouhlasit... protože i když třeba ta mapa bude určena pro laickou veřejnost, tak by tam faktické chyby být prostě neměly...
Z hlediska znakového klíče se přikláním spíš k něčemu jednoduššímu, protože málokdo asi dokáže interpretovat dobové vojenské znaky. Takže já jsem spíš pro ty "vojáky a tančíky", jak tu někdo vtipně napsal. A vzhledem k tomu že mě jde spíš o mapy bitev, které by byly určeny pro "široké masy", tak by volba oficiálního armádního znakového klíče byla blbost.
Uživatelský avatar
Collombo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 205
Registrován: 1/3/2009, 12:18
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Collombo »

Zdravím,
už tohle vlákno pár dní sleduji a dovolil bych si pár vět:
at1)
Studování - vede papírová mapa (u mne) jelikož: dám si ji extra na stůl a hledám, čtu, listuji, googluji, čmárám, gumuju a nevím jak kdo, ale já se strašně bavím. Tady je pro mne animace na monitoru nudná nalejvárna.

at2)
Na druhou stranu, pro rychlé dostání se do obrazu (tady já, tam voni, pak se tudle stalo todle) mám tyhle mapky rád, u věcí které mne až tak moc nezajímají, ale je fajn je znát abych pochopil proč se co dělo ve věcech příštích.

at3)
Cokoliv není jen nudná nalejvárna je mezi laickou veřejností, kam se řadím sám od sebe, bráno všema deseti (hýbe se to a je to barevné),
navíc je tu šance že se kolemcivící chytne a podívá znova, pak koupí knížku, papírovou mapu...

at4) Dablkřížek má naprostou pravdu!!!

resume- 2:1 pro, tyhle věci mají cenu, dle mne, velikou. Už jen to že historie je nádhernej koníček a čím víc lidí se chytne, tím lépe!!!

Lukasek, tvoř!!!
In hoc signo vinces.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Mno, když už jsem byl Pátračem zařazen mezi staromilce a dědky nad hrobem, měl bych na Lukáška jeden dotaz.
Jak se to v interaktivních mapách vlastně řeší s terénem? Uvedu malej příklad:
Významnou součástí Bitvy u Hradce Králové v r. 1866 byl boj o tzv. Svíbský les. Ve zkratce: Z jedný strany vlezly do toho lesa asi dva pruský regimenty a když z něj za hodinu na druhý straně vylezly, zbylo jich akorát tak do mariáše. NOJO! Jenže dneska už myslím neexistuje vesnice Svíb (stala se součástí jiný vesnice) a neexistuje ani Svíbský les, protože nejbližší shluk stromů, kterej by se dal považovat za les je asi deset kilometrů daleko! Jistě - v tomto případě se to dá vyřešit hrabáním ve starejch katastrálních mapách (když to vezmeš poctivě), ale kde podobný údaje vezmeš pro - když už jsi to načal - Bitvu u Thermopyl? Docela mi to vrtá hlavou... :roll:
さようなら。
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Imho máš tři možnosti, buď vycházíš z dobových nákresů (map), vzpomínek (kronik) a popisů krajiny (jsou-li), nebo určitě fungují nějaké matematické modely, díky kterým lze s větší či menší přesností dojít k výsledku a nakonec.... odhaduješ na základě současnýho stavu. Ideální je asi kombinace všeho.
To se ale netýká přece jen interaktivních map, ale jakýchkoliv, když je budeš chtít dělat. Nicméně si myslím, že u slavných bitev je popisů relativně dost, jsou přece pýchou každýho vojevůdce, takže se určitě sám postaral, aby nevyšuměly do ztracena. O jejich věrohodnosti a historické přesnosti se můžeme přít, ale to je tak jediný, co můžeme dělat. :)

Ale je to jen můj odhad, třeba se Lukášek zasměje pod kníra a napíše něco úplně jinýho :)
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Křížek: No nevím, řekl bych, že jsi - nic ve zlým - se starejma mapama nebo dobovejma kronikama asi nikdy nedělal, že? :wink:
Já teda jen trochu a kdysi, ale snad můžu říct, že starý mapy jsou na tom s přesností všelijak (zlepšilo se to až někdy v posledních 250-ti letech) a kronikáři na popis krajiny obvykle dost kašlou. Není pro ně zajímavé popisovat kopec, kterej v daný době všichni znají, oni spíš popíšou, že vojevůdce se před bitvou pomodlil, protože když kronikář ukázal jakej je pan generál vzornej křesťan, možná z něj vyrazil nějaký prachy. To se už dá víc zjistit z účetní či daňové evidence místních zemědělských usedlostí (když tam bude figurovat hodně pšenice - nebylo tam moc lesů; když bude v účtech hodně ryb - byly v okolí rybníky apod.), problém je, že tyhle účty se zachovaly nesouvisle a chaoticky - pokud ovšem vůbec. A hrabání se v tom není vůbec žádná sranda. Může se úplně klidně stát, že prosedíš v archívu měsíc a - k ničemu to není! A to už vůbec nemluvím o tom, že se to vůbec nedá číst! Přečteš třeba tohle? Já jen po bedlivém průzkumu poznal, že to je česky, a že se jedná o "robotní povinnosti vůči gruntovní vrchnosti" jakýchsi Jiřího a Matěje Černíků. A teď si představ, že podobný ptákoviny musíš číst německy nebo latinsky! Anebo když ty ptákoviny nejsou vůbec - jako třeba ona výše zmíněná Bitva u Thermopyl, kterou popsali 2, možná 3 starý Řekové a od tý doby od nich jen všichni opisujou! Myslíš, že tohle je ještě práce pro kartografa, kterej sice umí makat ve fleši, ale o slově paleografie si možná myslí, že je to postarší technologie sítotisku?
Tím chci říct asi toto: Klasická mapa má tu výhodu, že si je člověk vědom, že tak nějak to vypadalo přibližně. Kdežto u interaktivních map je mi cpáno horem spodem, že takhle to bylo skutečně, protože "Máňo, máme přece ty nový technologyje pyčo, a hezky se tam hejbaj tam ty pajďuláci".
さようなら。
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Ne, se starýma kronikama jsem opravdu nic nedělal, jen jsem psal, jak si to představuju. Že v nich nebudou žádný přesný kóty, to mi je jasný, ale každej zlomek informace je cennej, třeba že "moudrý xyz přesunul část sil na pravý okraj lesa a zaútočil pak nepozorovaně z boku, jelikož ho krylo návrší", prostě cokoliv, co pomůže.

Prosedět měsíc v archívu, to mi přijde hodně málo, protože tenhle typ publikací (knih, map, atd.) dělají lidé, kteří se tomuto tématu věnují desítky let. Za měsíc se toho moc nezjistí.

Ten text nepřečtu, měl bych? Nevěnuju se tomuhle tématu, ale člověk, který ano, by to nejspíše dal "na první dobrou" :wink:

Každej kartograf potřebuje kvalitní podklady, je samozřejmý, že na všechno nemůže stačit sám, proto taky nepracuje sám. Jak je to v tý jedný hezký písničce- ten dělá to a ten zas tohle... :)

Interaktivní mapa samozřejmě vychází z klasické, to je naprosto logické, pokud se ti nelíbí styl, jakým je ti výsledek podáván, je to chyba buď tvoje, nebo (častěji) toho, kdo jí vytvořil, ale ne interaktivní mapy jako takové. Jak jsem už jenou psal, všechno se dá udělat dobře a blbě. A toho blbýho je víc.

To, co popisuješ (pajďuláci), to není jen o mapách přeci, kolik stovek webů podobnýho ražení jsi viděl? Lidi dostanou do ruky novou technologii (často jen novější verzi stávajícího programu, třeba toho Flashe, jak jsi psal) a začnou být naprosto odvaření z toho, co všechno to umí. Ztratí soudnost a mocí Mermo chtějí vše využít naráz a i tam, kde se to naprosto nehodí, aby bylo vidět, že to mají a umí.... a to je veliká chyba.
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

No nic, hádat se asi nemá smysl, mě jen ten cirkus o interaktivních mapách připomíná podobnej cirkus, kterej se cca před 3-5 lety odehrával kolem Powerpointu. Vzpomínáš? Tehdá to vypadalo tak, že v blízké budoucnousti (=dnes) budou i uklízečky muset v Powerpointu smolit grafy o spotřebě saponátů v závislosti na ročním období. Kdo byl proti, byl samozřejmě "zpátečník" a "nechápal potřeby nové doby".
Já se tomu tehdá chechtal, stejně jako se dneska chechtám houbařům, který se po lese motaj s GPS navigací.
A kde je dneska Powerrpoint? Ani pes po něm neštěkne a je dost možný, že podobnej osud čeká i interaktivní mapy. Počkáme, uvidíme.
さようなら。
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No pravda asi bude, že pokud jde o zjednodušení pro výuku bez zásadních kartografických reálií tak na vyvoření animované mapy pro danou bitvu bude stačit udělat syntézu několika písemných pramenů. Postavit proti sobě dva obdélníky - kdy jedni jsou červení a druzí modří a tyto různě dělit a posunovat podle mánévrů na bojišti by neměl být problém. Zde není potřeba nic převratného řešit.

Pokud ale by se šlo i po kartografické stránce tak čím hlouběji do minulosti tím více potíží. Terén díky lidské činnosti podléhá rychlé proměně a co bylo v jednom roce považováno za neměnnou konstantu za sto let není. Zde má Destroyman pravdu.
Stačí aby před sto lety někdo srovnal dva říční menadry což byla běžná činnost a v dnešní době je zde terén k nepoznání odlišný. Dále těžební činnost, výstavba komunikací, zalesňování a odlesňování a hlavně zemedělská činnost. Ta je neuvěřitelně krajinotvorná.

Pokud by byla pochybnost zejména o posledním tvrzení- mohu doložit a to by jste koukali, co taková snaha mít rovné pole s krajinou ale i s pozůstatky lidské práce dokáže udělat.

Každopádně by tvorba animovaných map s kartografickou informací byla řehole. Ale kolega Lukášek sem ty dotazy nepsal z plezíru. Takže to asi chce zkusit a na nás je, abychom mu řekli jak to vidíme. Takže čím více informací , pochybností, hodnocení sem dáme, tím lépe se mu bude časem tvořit. Pro výuku vskutku přínos začínám vidět už i já a to se sám divím.

A já doufám, že i reakce pochybovačů smím-li tak sebe a Destroymana nazvat - navíc psané korektně a se zájmem o věc, kolega Lukášekpotřebuje.

Jinak bychom se s psaním neobtěžovali ani jeden - třeba já jsem povahou líný a než napíšu řádek tak se třikrát otočím abych se neodpařil.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 28/10/2009, 11:00, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

Destroyman:
Po Powerpointu neštěkne pes? Asi záleží, ve kterých sférách se pohybuješ, ale ujišťuju tě, že pro prezentace je pořád zatraceně využívanej :wink:

Jinak jsem nezaznamenal, že by bylo umění dělat v Powerpointu nějak zásadní, ani teď, ani před pěti lety. Jsem IT profík už dlouhý roky, ale nikdy jsem v něm neudělal nic. Nepotřebuju to, ale zároveň nezatracuju :) Jestli to u vás chtěli takhle masivně, tak jsou ve vedení, s prominutím, idioti :wink:

Jinak si stále myslím, že mícháme hrušky s jablkama, ty bereš interaktivní mapy jako něco, s čím budeš chodit do přírody (případně podle čeho by se mělo bojovat) a já je beru jako zjednodušenou pomůcku výuky. V tom je, myslím, náš zásadní rozpor.
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Som z toho volajaký zmätený. Nejdřív píšeš
# píše:Mladej člověk si vezme GPS a jde na houby, buzola či sledování lišejníků je zbytečný zdržování
Anebo
# píše:ale ono to tak vždycky není, nový technotogie, kromě všemožných úskalí, přinášejí i mnoho fíčur, který někdy třeba i tu válku můžou vyhrát.
A nakonec z tebe vyleze
# píše:ty bereš interaktivní mapy jako něco, s čím budeš chodit do přírody (případně podle čeho by se mělo bojovat) a já je beru jako zjednodušenou pomůcku výuky.
Tak nevím, ale někdo z nás dvou v tom má hokej. :wink:
さようなら。
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

to nebyly reakce přímo na interaktivní mapy, ale na nový technologie jako celek, obecně, proto tam taky píšu
Ale jinak si myslím, že v tomhle tématu nešlo o využívání interaktivních map na bojišti, ale spíš pro výuku, pěkně doma v teplíčku. Alespoň tak mi to přišlo...
:wink:
Don't worry, pee happy.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“