Horní Jelení za 2. světové války

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
bojcuk
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 16/6/2010, 18:54

Horní Jelení za 2. světové války

Příspěvek od bojcuk »

Ještě teď se v lese mezi Borohrádem a Horním Jelení nacházejí hromady munice. Viz. např. http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/v-lese-u-borohradku-nasel-kilogramy-munice20110608.html

Na netu jsem o aktivitě Němců za války v této oblasti nenašel vůbec nic. Zmínku o odpáleném muničáku mám jen z tohoto článku. Nevíte někdo něco víc?
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Máš trochu štěstí, protože z této oblasti pocházím a můj děda pomáhal partyzánům. V oblasti se nacházejí totiž lesy vhodné pro úkryt. Vedla tudy i důležitá železniční trať.

Stačí si přečít například www.politictivezni.cz/vaclav-kyncl.html

V Holicíh měli svoje centrum. Okolo muničáky. Známé je hlavně květnové povstáni v Holicích.
Květnové povstání v pětačtyřicátém roce jsem zažil. V tom jsem se také trošinku angažoval. Zastřelili mi spolužáka, který mi, když to tak řeknu, prakticky zemřel v náručí. Němci přijeli autama a motocyklama a začali střílet, takže před Holicema zabili asi čtyři lidi. Potom vlétli od shora na náměstí a začali střílet. Zdeněk Formánků akorát vyšel z radnice a zrovna dostal ránu. Odnesli jsme ho, jeho maminka byla v Hradci zdravotní sestrou, a vyjednávali, že ho tam zavezou s nějakým panem Horákem. Ten měl zraněnou nohu a byl potom invalida. Zdeňka do toho Hradce vezli, ale nedovezli, protože po cestě umřel. To byl jeden spolužák. Druhý spolužák zemřel u vagonů, které stály z Moravan až do Borohrádku. Potom za Holicemi k Pardubicím, říká se tomu Na Mušce, byli zastřeleni čtyři skauti.

Další informace třeba tady
Již od počátku okupace byl odpor proti nacistickému režimu v Holicích patrný. Ponejprv to ještě nebyla nijak organizovaná činnost, pouze určité skupiny lidí např. skrývaly osoby hledané gestapem, či sháněly potravinové lístky. Dělníci sabotovali výrobu, jak se dalo. Na radnici bylo také skryto několik zbraní. Lidé, zaměstnaní na radnici, též prováděli jinou, neméně nebezpečnou činnost. Po seskoku paraskupiny Silver A v roce 1942 a následném atentátu na Heydricha sháněli falešné doklady pro členy této skupiny. A to i přes přítomnost inspektora říšské policie Goebla. Na policejní odhlášce pro parašutistu Valčíka, který byl toho času zaměstnán v pardubické Veselce pod jménem Miloslav Šolc, bylo i falešné razítko s Goeblovým jménem. To, spolu s dobře vedeným jednáním zástupců města, zachránilo mnoho lidí před zatčením, když přijelo do Holic vyšetřovat gestapo. Mezi lidmi kolovaly i výtisky ilegálních novin.

Odbojová činnost stoupla na intenzitě a nabyla organizovanosti až v roce 1944. Bylo navázáno spojení se skupinou českých parašutistu z Anglie "Velký Josef", která byla ve městě i s vysílačkou určitou dobu přechovávána. Když riziko odhalení nebezpečně stouplo,skupina odešla na Rychnovsko a Žamberecko, kde byli dopadeni.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
bojcuk
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 16/6/2010, 18:54

Příspěvek od bojcuk »

Lord: díky za příval informací i když jsem většinu z toho znal. Taky jsem z té oblasti a tohle období mě dost bere.

V lese u toho H. Jelení se nacházejí dva celkem rozsáhlé bunkry,které jsou podle všeho dílem našich okupantů po r. 68. I když jsem narazil i na názor, že je budovali Němci.

Jen by mě zajímalo kde nálezce munice, z toho článku, na netu nalezl informace o odpáleném muničním skladu v blízkosti obce. Se strýčkem Googlem nejsem moc kamarád. Je asi nepravděpodobné o tomto najít informace na německých stránkách, že?
Uživatelský avatar
Zdeněk
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 117
Registrován: 21/1/2009, 08:20
Bydliště: Vysoké Mýto

Příspěvek od Zdeněk »

V Horním Jelení působily skupiny napojené na sovětský výsadek majora Krylova. Ten seskočil někdy v únoru jako jedna z prvních podobných skupin, dopal u Chrudimi a přesunul se k Chocni. Místní odboj jim dodával informace, které pak posílali 1. ukrajinskému frontu. Časem se v okolních lesích shromáždilo několik set uprchlých sovětských zajatců a lesy v Horní Jelení, Novohradsku a za Skutčí byly pro Němce na jaře 45 už nepřístupné. Vedou tudy komunikace, trať z Prahy do Olomouce a pochopitelně silnice. Mám v archivu seznam akcí, ne úplně přesný, na stránkách našeho muzea můžete najít také hafo fotek -
http://muzeum-myto.cz/katalog-vyhledavani.php
Nedávno jsem o tom psal kratší článek do místní tiskoviny, nejde mi pdf ale myslím, že je to někde tady
http://www.vysoke-myto.cz/portal/index. ... Itemid=205
Taky se o tom píše v příslušném díle Velkých ději ZKČ, Krylovově skupině je tam věnovaná dvoustrana. Jeho radista se pak přesunul do Prahy sondovat povstání, ale byl chycen, vyslýchán a odsouzen. Osvobozen byl s ostatními pankráckými vězni právě při povstání.
Ty zbytky buknrů jsou většinou opravdu po partyzánech.
Obrázek
Uživatelský avatar
bojcuk
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 16/6/2010, 18:54

Příspěvek od bojcuk »

Zdeněk: děkuji za info a zajímavé odkazy.

Ty bunkry co jsem myslel jsou velké betonové komplexy- pravděpodobně záložní velitelství posádky RA ve Vysokém Mýtě. http://databaze.fortifikace.net/index.php?q=objekt&id=534
Ale podle místních se v oblasti nachází i několik polozasypaných dřevěných krytů a ty vypadají na konec války.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“