Podivný bodák

Koupím, prodám, vyměním vojenské věci, knihy, sběratelství.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Podivný bodák

Příspěvek od Rase »

Nenašel sem vhodnou sekci tak to dám sem. Mám takový zvláštní bodák, nebo spíše útočný nůž. Absolutně ale netuším o co se může jednat (a to se v bodácích poměrně vyznám)
střenky jsou nové a celý nůž byl prý nedávno zčerněn (ztmaven nějakou chemickou metodou)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Tak se mi podařilo zjistit (na detektorwebu) že se jednalo o vzor 1901 tzv. Hirschfänger (lovecký tesák) jde prý o slavnostní nebo náhradní bodák k pušce vzor 98. jednalo se o soukromou osobní zbraň příslušníku armády. Některé měly čepel s pilou a další typy měly právě ono zvláštní dvojité ostří.

Na jedné ruské stránce sem pak našel že se jednalo o krátký bodák vzor 1898 Přijaté v roce 1901 pro kulometné jednotky. V roce 1902 byl zaveden v pruské armádě a v roce 1903 i v bavorské armádě. Od října 1913 jej používaly i letecké jednotky. Vedle kulometných jednotek jej v průběhu války používaly i spojaři, automobilové jednotky a již zmínění letci. Také je používaly německé koloniální jednotky v Německé Východní Africe a Kamerunu. Drážkované rukojeti byly vyrobeny z kůže, tvrdé pryže nebo hladkého dřeva (obr. 46-49). Dřevěné střenky se začaly používat od konce roku 1913. Mezi léty 1933-1945 se na rukojetích těchto bodáků často přidávaly znaky nejrůznějších polovojenských jednotek a organizací. Tyto krátké bodáky také sloužily jako vzor pro slavnostní hasičské nože kolem roku 1930. Během první světové války vznikla i varianta tohoto bodáku, jako zákopový nůž (Obr. 57), který používali nejen vojáci ale i důstojníci císařské armády.

ObrázekObrázek

A právě zmíněný zákopový nůž bude asi můj případ

Taak a konečné překvapení, náhodou sem našel nůž se stejnou čepelí na jedné americké burze. Má se jednat o extrémě raritní krátký bodák k pušce KS-98 Vlámských jednotek SS (podle rytiny na čepeli) bla bla. Ale teď cena: $ 1,695 (!)

Sice ten můj nemá originální pouzdro, povrchovku ani rukojeť ale i tak se jedná o unikum
http://www.johnsonreferencebooks.com/ca ... /26598.htm
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

A co teď s ním budeš dělat?
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

mno co leto, prece ne? doba grilovani a ohnu, takze s tim bude krajet chleba a narezavat burtiky :D

ale kudlicka hezka ... jak jsi k ni vubec prisel? jestli nejaka koupe tak to puvodnimu majiteli asi ani radsi nerikej :)
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Rase kdyby to bylo pravé tak máš klenot, ale spíš to bude kopie, ale vypadá to vcelku věrně. Sám píšeš, že tam byl pokus o nějakou patinu chemickou metodou. Dřevo se jim, ale už tak „opatinovat“ nepodařilo. Konec nože má asi symbolizovat hlavu orla se zobákem, což by odkazovalo na Třetí říši.

Jdou koupit různé repliky už o 690 Kč
http://www.mujnuz.cz/noze/noze-pro-sber ... -vz--1936/
Ty máš sice něco jiného, ale může to být také replika.

Nebo toto je více podobné ... cena 450 Kč
http://www.army-shop.cz/produkty/noze-- ... e/722.html

Nůž kopíruje dýku bodákového typu – používaný Hitlerjugend.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No podobný tvar měla i dýka Hlinkovy gardy.
http://www.vhu.cz/cs/stranka/sbirkovefo ... -dopravaci
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Nuž nechám si ho a nejspíš se pokusím sehnat nějakou starou ručku a vrátím ho do šuplíku... na krájení špekáčků :D

No, po delší debatě sem sejnom vyzjistil že to je zkrátka nějaký vycházkový nůž ve stylu útočného nože - tedy jenom na parádu. No o repliku by se asi jednat nemělo, jelikož mi ho dala onehdá bába. Jinak hrál sem si s ním už jako malý jouda, nebo spíš mi ho vždycky sebrali (jako jouda sem si i hrával s takovou starou mosaznou vrtulkou z bomby - s vyraženým textem) :D Takže se nejedná o novou repliku, možná dost starou repliku, navíc kdyby to byla replika tak je ten tvar profáknutý (jeden kus se přeci nevyplatí) tak jako různé dýky SS a Hitlerjugendu. Jinak ten bryndýr prý dělal soused - takhle černil (prasil) nože lidem v celé ulici :D Střenky jsou samozřejmě nové a dávno přilepené nějakým tavným lepidlem. Ještě se musim vyzeptat kde ho bába vzala, jelikož sem tím zamotal hlavy i detektorákům (!)

Pořádně pořád nevím co by to mohlo být, možná nějaký hasič nebo nějaká jiná divnost. Zatím vím jen to že je to divný bodák a taky se mi podařilo zjistit že němci dělali ohromné množství různě divných bodáků, nožů a dalších divností nejrůznějších tvarů. Osobně si ale myslím že to bude nějaký slavnostní bodlo pro hasiče - ale kdo ví.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Aneb krájení špekáčků s historií :D Každopádně i kdyby byl nějak cenný a chtěl jsi ho prodat, tak nevím, co by ta nová střenka a to černění provedlo s cenou, nevyznám se v tom, jen odhaduji. A s těmi detektory jsi to myslel přesně jak? Já o těhle opatřeních ztratil iluze když jsem studoval, šel na náslech k soudu a prošel tam nevědomky s nožem přes detektor.
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

sem si takrka jist ze detektorakama myslel http://www.detektorweb.cz a ne ze tim zkousel prochazet ramama :D
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Polarfox píše:Aneb krájení špekáčků s historií :D Každopádně i kdyby byl nějak cenný a chtěl jsi ho prodat, tak nevím, co by ta nová střenka a to černění provedlo s cenou, nevyznám se v tom, jen odhaduji.
Jestli odhadujete, že by cena klesla na cenu kovu ve sběrných surovinách, máte asi pravdu.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

sem si takrka jist ze detektorakama myslel www.detektorweb.cz a ne ze tim zkousel prochazet ramama
*dělá že tu není* :D...chybička se vloudila. Ale tak může zkusit i tohle, třeba je nezachytitelný a cena by zas vzrostla :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Jinak tenhle bryndýr (černění) se prý dělalo v rozžhaveném motorovém oleji - postup si už nepamatuju, ale bába mi to tehdy tak popisovala. Jinak sehnat původní rukojeť není zase až tak těžké (samozřejmě drahé) navíc to bodlo má pro mě cenu hlavně osobní, tak proč se ho zbavovat že. A k ceně, asi byste hleděli, za jakou cenu se třeba v emerice prodávají původní bodáky opatřené novým leptem (vypáleno laserem) - navíc se prodávají jako originály... (je ale trochu divné mít obyčejný bodáky s leptem. Takto se totiž zdobily v podstatě jenom důstojnické bodáky a nože, ne frontová pižladla). Lidi jsou hloupí a skočí na kde co.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Amíci jsou takoví ..no..nemůžu najít správný výraz, abych je moc nehaněl. Mě stačilo, když mi říkal brácha, jak si tu v Praze cvakali nějaký dům, protože jim přišel hrozně historický a on neměl to srdce je upozornit na tu cedulku, kde bylo napsáno že byl postaven v roce 1985 :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Rase píše: A k ceně, asi byste hleděli, za jakou cenu se třeba v emerice prodávají původní bodáky opatřené novým leptem (vypáleno laserem) - navíc se prodávají jako originály... (je ale trochu divné mít obyčejný bodáky s leptem. Takto se totiž zdobily v podstatě jenom důstojnické bodáky a nože, ne frontová pižladla). Lidi jsou hloupí a skočí na kde co.
Co je to "důstojnický bodák"? Ale v mírovém období existovala jedna sběratelsky zajímavá kategorie - vycházkové bodáky, které vyráběly ty samé firmy, jako normální bojové, ale v luxusním provedení, s lepší rukojetí, chromovanou čepelí, často leptanými nebo rytými nápisy. Kupovali si je vojáci za svoje peníze, mohli je nosit když šli ven z kasáren, bodáky měly možnost nasadit na pušku a po konci prezenční služby si je vojáci nechávali na památku. Takže bodák označený tak nějak jako "Hans, I. regiment + datum" nemusí být nezbytně padělek.
Odpovědět

Zpět na „Bazar“