5. tankový den v Lešanech

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

5. tankový den v Lešanech

Příspěvek od Martan »

Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Týnce nad Sázavou se konal již 5. tankový den. Zahájil jej Náčelník generálního štábu AČR armádní generál Pavel Štefka impozantním způsobem - příjezdem v tanku T72M4.
Obrázek
Tento typ je v současné době ve výzdroji 73. tankového praporu v Přáslavicích. V Lešanech byl viděn jednak ve statické ukázce s odminovacím zařízením. Tedy vidět spíše nebyl, protože byl neustále obležen mladými i starými obdivovateli. V dynamické ukázce se nejprve předvedl jeden kus, aby po chvíli tříčlenná četa předvedla působivý tanec. V dopoledním programu byl dále viděn legendární LT-38
Obrázek
a skutečná rarita - švedský Strv M/37. Znalcům asi není potřeba vysvětlovat, že se vlastně jedná o AH-IV Sv. z ČKD. Předvedl se ve skutečně dobré kondici. Pracovníci švédského muzea, kteří jej předváděli, byli oblečeni do historických uniforem a tank předvedli s historických praporem jednotky, která tyto tančíky měla ve výzbroji.
Obrázek
VHÚ se navíc podařilo jeden exemplář získat do svých sbírek včetně některých náhradních dílů a v nejbližší době na něm budou zahájeny restaurační práce.
Obrázek
Dále se předvedl stíhač tanků Hetzer vyzbrojený 75mm kanónem PaK40.
Obrázek
Jak asi vypadal letecký útok jsme mohli zažít na vlastní kůži, když se nečekaně objevil letoun Jak 11, který se vzápětí předvedl v efektních ukázkách. Dále byl vidět již klasický učastník tankových dnů T34/85, následovaný typy T55AM1 a T72. Tyto tři stroje několikrát obkroužily lešanskou arénu a umožnili tak vidět pohromadě tři generace tanků sovětské tankové školy. Dalším málo viděným strojem bylo odpalovací zařízení protiletadlového kompletu KRUG.
Obrázek
Po něm následovalo britské průzkumné vozidlo Ferret Mk.2. Poprvé se tankového dne zúčastnila i Policie ČR se strojem OKV, což modernizované a pro policii upravené OT BRDM-2.
Obrázek
Rota středočeských aktivních záloh předvedla ukázku na téma: Patrola přepadená teroristy. Přitom jsme mohli vidět BVP-1 a T72.
Obrázek
Dopolední program zakončil seskok 5 výsadkářů z vrtulníku PZL Sokol. V odpoledním programu nejprve členové Klubu vojenské historie Gardekorps předvedli bitvu z východní fronty. Při ní byly vidět T34, Hakl, Hetzer, německá 10,5cm houfnice vz.18/40, ruský 57mm protitankový kanón vz. 42 ZiS-2, replika neměckého Sdkfz 222. Ukázka byla doprovázena pěknými pyrotechnickými efekty a byla opravdu dobře provedená.
Obrázek
Po ní se opět předvedla technika z dopoledních ukázek. Navíc se krátce ukázalo britské obrněné vozidlo Saracen. Před arénou u dřevěné budovy ještě z doby, kdy v Lešanech stál německý zajatecký tábor, stál britský tank Centurion Mk.9. Původně měl být vidět i přímo v aréně, což se bohužel z technický důvodů nepodařilo. Koho nebavily dynamické ukázky v aréně mohl se zastavit u mnoha stánků a atrakcí v režii různých klubů vojenské historie.
Obrázek
Svůj stánek tam měly i státní a vojenská policie. Do Lešan přijelo i mnoho historických vojenských vozidel - džípy, Dodge, T805, Gazy, motocykly apod. Otevřené byly samozřejmě i stálé expozice muzea. Pořadatelé odhadovali, že tankový den navštívilo na 30000 diváků.
Tankový den se podle mne velmi vydařil a zcela určitě se podívám na další ročník.
Další fotky najdete v galerii
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Díky za reportáž, velká většina palbáků tam určitě nebyla...


P.S. Trochu jsem přeformátoval obrázky. Zatím se nikdo neptal zda je lepší dávat obrázky do středu nebo na levý kraj. Co vy na to? Jaký je Váš názor?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Já jsem pro obrázky ve středu stránky. Dík za úpravu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr Tolar
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 12/5/2007, 16:34
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr Tolar »

Pěkné fotky, já jsem se byl podívat a stálo to za to!

Jen ty děsný fronty! :roll:
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Lépe se diskutuje o nějaké technice, když ji člověk vidí na vlastní oči...
Samozřejmě, dynamická ukázka toho moc neukáže, ale aspoň napoví.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tady je záznam z Bahen 2008

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10 ... 00209.html

Není to sice tankový den, ale nechtěl sem dělat další téma
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

A byl letos někdo na Tankovém dni v Lešanech? Nebo v Kopřivnici na Tatra dnu?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pro mě jsou Lešany trochu z ruky - 270 kilometrů.Takže jsem je vypustil. Místo toho jsem vyrazil do dvou zpřístupněných fortových pevností kolem Olomouce - Křelov a Radíkov. Bylo to solidní ale ti lidé co tam zakládají muzea jsou bohužel diletanti. Nepřesnosti v určováné zbraní a materiálu, průvodce neví o čem mluví. Brekekekekek........... Ale mají snahu. Pojedu tam znovu, dohledávám podklady abych jim pomohl a pustím jim pár kontaktů na potřebné odborníky.

V Lešanech jsem byl loni a to hlavně proto že jsem chtěl vidět Merkavu. Solidní muzeum, myslím že je to tam dobré a stále se to lepší.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Tak něco málo fotek z letošního tankového dne:
Zeshora (pro druhoválečníky a strejdu Jistotu): Merkava Mk.I; T-72A; T-72M4CZ; kus družstva aktivních záloh převlečeného za amíky*; muzejní T-55AM; JS-3
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

*hned po defilé tanků následovalo divadýlko "záchrany sestřeleného pilota v afghanistánu". Což jsem já moc neviděl (jen přijíždět a odjíždět), protože mezi mnou a jimi stál pahrbek pro předvádění tanků, ale podle lidí z opačného konce jeviště to byla ostuda: pilot si proběhl palbou pro Sa58 od mrtvého "Talibance", "brit" s M82A1 (o které záložák, co to později měl vystavené na stánku ani nevěděl, jestli je to M82A1 nebo M107) to nepoužil a místo toho seděl nečinně za kopcem se Sa58, nikdo z "amíků" se nenamáhal krýt, vozidla (Dingo a ještě něco) nechali stát s otevřenými dveřmi bez osádek i dozoru a utekli si bojovat, povstaci nakonec přijeli s BMP-1, ale podle bráchy co to sledoval střelec (který se ani nenamáhal "vystřelit" na Toyotu HiLux od 601.s.s.s., která po něm prala kulometem) vylezl a běžel do boje se samopalem, načež bylo BMP "zničeno" RPG-75.. No srandy kopec.

P.S.: omluvte případné vady snímků, mám novou "hračku" (Kodak Z8612) a ještě s tím neumím úplně jak bych chtěl
Naposledy upravil(a) cover72 dne 29/8/2009, 18:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17770
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Jak tě tak čtu tak v Darkovičkách jsou lepší herci. Tam záložáci "simulovali" i močení talibanců na hlídce :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

"brit" s M82A1 (o které záložák, co to později měl vystavené na stánku ani nevěděl, jestli je to M82A1 nebo M107)
No,mezi těmito puškami je rozdíl akorát v délce zbraně a hmotnosti.
Obrázek
Uživatelský avatar
Marin
Příspěvky: 6
Registrován: 29/6/2009, 14:15

Příspěvek od Marin »

tak ty talibanci se jim fakt nepodarili - češi strileli jeste tak minutu po tom co byly všichni talibanci mrtvy a pritom tom utoku s BVPeckem, když talibanci seskakali, tak zase nestrileli
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

Právě jsem se vrátil, ne z Hradu ale z Lešan. Program skvělý, nádherné ukázky, vcelku kvalifikované průvodní slovo. Fotek jsem pořídil hromadu, ale žádná z nich není zásadně lepší či výstižnější než ty, které jsou už tady vystaveny a proto je sem nebudu dávat.
K ukázce pikniku chrabrých hochů s talibánci, z toho tedy amatérismus vyloženě tryskal. Snad nejpovedenější okamžik nastal po příjezdu talibánského BVP-1, který se dostavil čelem k napadené hlídce a boj zahájil v naprosto nekrytém postavení tak, že učinil "vlééévo v bok" a vystavil tak celou boční siluetu napadené hlídce, která toho samozřejmě využila k aplikaci ruční protitankové zbraně.
K aktivním zálohám, které vystupovaly jako pořadatel: překvapila mě nízká úroveň ustrojovací kázně či nošení podivných doplňků. Na straně druhé je však nutno ocenit, že někteří z nich měli krásně natřený obličej maskovacími barvičkami, čímž nepochybně přispěli k estetické úrovni celé akce.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Peters: to je sice pravda, ale čekal bych, že když už s tím dělá (nebo to vystavuje), tak bymohl vědět co to vlastně je. Ikdyž je fakt, že ti záložáci mají asi polovinu těch zbraní osobních - druhý z těch týpků tam měl AR-15 ve zkrácené (M4-like) .22LR verzi - což opravdu nebude standardní zbran záloh.

Jo, ještě mě dostala jedna věc - někdo tam prodával levné čínské kuličkovky (to se ani nedá nazvat "airsoftka"), takže po areálu posléze pobíhaly desítky dětí s AKčky, AUGy a M16 různýh verzí. Načež se jedno z povedených dítěk zeptalo rodiče, jestli může střílet po exponátech a po kladné odpovědi (!) se jalo ostřelovat R-400 na venkovní ukázce. Kam ten svět spěje :roll:
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kruciš , prosím autora fotografií aby je upravil na bežný formát palby. Já mám malý monitor a nějak se mi znich tam vleze jed jedna čtvrtina. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-souhlas, také běhám s mousem abych to projel komplet :roll:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

To snad není možné - vyjma IS-3 jsou 800x600, nejmenší rozlišení dostupné ve Windows už od dob w3.11 je 640x480, normálně mají všechny stanice 1024x768.. Nemáte tam nějaké zvětšení, pánové?
A ono to není na palbě, ale u mě na serveru, protože to hostuju i jinde - tak se to moc zmenšovat nedá, pokud bych nevytvořil i nějakou mini-kopii..
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Hele, tak to píchni tady do fórumfota, než to admini budou muset udělat za Tebe.

Jinak v Lešanech se mi nejvíc líbil LT-35, MK48, MK60 to bylo železné rozhledny v pohybu (jejich potíže se zařazením rychlosti také moc nepřesvědčily) Leopard 1 byl vcelku slušný, ale také velký krám...
Nejvíce se mi líbila T72M4, pak Merkava, která pohyblivost nemá sice kdovíjakou, ale ctí šikmé tvary a rozumnou výšku - IS-3 také nebyl špatný, ale to je spíše dělo na podvozku.
Nevím jestli je to standard, ale u Merkav bych doporučil lepší zadní zástěrky (aspoň do Lešan), protože prášila ze všech tanků nejvíc - pokud to není záměr - a v terénu na sebe tím podle mne hodně upozorňují.

Komedie s pilotem nemá snad ani cenu komentovat.

Pandur, Dingo - hrozné stroje. Jestli to je vývoj, no potěš.
Terénní Toyota - stačí malá nálož na silnici a je hotovo. Kromě toho tyto vozidla spíše používají gerily než armáda...
Škoda, že nedali do ukázky Pandura a OT-64 (letos ho nějak schovali).
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Merkava Mk.I; T-72A; T-72M4CZ; kus družstva aktivních záloh převlečeného za amíky*; JS-3
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Forumfoto nemám rád - zabere x minut, než člověk najde správnou kategorii, popíše to a nahází sem náhledy.. Oproti FTP hrozně pomalé.
Condor
Příspěvky: 2
Registrován: 31/8/2009, 16:46
Bydliště: Praha

Tankový den

Příspěvek od Condor »

Dobrý den
Nedá mě abych neodpověděl na kritiku akce AZD
Uvědomte si prosím že jakákoliv ukázka je vždy jen divadýlko pro lidi a tudíž reálu velmi vzdálená. Jistě že se spojenečtí vojáci nekryli,v Lešanské aréně totiž jaksi není kde a pokud se budeme schovávat lidi nic neuvidí.
K BVP - nestřílelo protože nemělo čím, při první ráně se zaseklo PKT a do kanónu jaksi nemáme slepé náboje. To že popojelo bokem aby ho mohl podle vás lépe "smáznout" někdo RPG bylo čistě z důvodů bezpečnosti diváků,aby "výbuch" byl co nejdále od lidí a byl "bevkem"cloněn.
Že si pilot doběhl pod palbou pro samopal Talibance? odověď - je to zase jen divadlo.
Vozidla mimochodem bylo to Dingo,RG 31,Iveco a Hilux byla do ukázky zapůjčena zčásti armádou (Dingo) a z části prodejci a tak jistě i světa znalí válečníci jako vy pochopí že jsme si nemohli dovolit je poškodit a tak zůstala stát stranou.(mimochodem v každém byl řidič)
Na závěr : velice rádi se přijedeme podívat na nějaké vaše ukázkyabychom se poučili a jistě nám rádi pomůžete s realizací ukázky na Tankovém dni 2010.
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“