KX-B památník připomínající posádku Aloise Šišky od 311 sq.

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Joe CSC
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 9/3/2010, 12:50
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

KX-B památník připomínající posádku Aloise Šišky od 311 sq.

Příspěvek od Joe CSC »

Web tohoto parádní projektu: http://www.kx-b.com

Jsme příslušníci 222. výcvikové letky „ŠIŠKOVY“ Českého vojenského letectva, kteří se spolu s dcerou Aloise Šišky, Dagmar Johnson Šiškovou a s naším holandským spolupracovníkem Roelem Rijksem, rozhodli realizovat ušlechtilou myšlenku vytvoření důstojného místa, které by připomínalo událost z 3. ledna 1942.

Návrh památníku se skládá ze základního kamene, výše zobrazené pamětní desky a siluety zadní části potápějícího se Wellingtonu celkem za zhruba 150 000 Kč. Součástí celého památníku bude také informační tabule v holandském, a v anglickém jazyce. Společně budou připomínat poslední nálet bombardéru Vickers Wellington KX-B (seriové číslo T2553) 311. československé peruti RAF, který se v noci 28. prosince 1941 vracel z náletu na německý přístav Wilhelmshaven.


Obrázek

Držme palce, ať se jim realizace úspěšně podaří a snažme se projekt v rámci možností podpořit... alespoň popularizací!
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

KX-B neodpovídá byla snad první knížka o našich pilotech RAF kterou jsem četl, našel jsem ji v osmdesátých letech u dědy, vydáno to bylo někdy před rokem 68.
Přelouskal jsem ji za pár hodin, děj mě úplně vtáhl. Docela mě potom překvapilo, že u vydání z roku 1991 je "první vydání"...

Držím projektu palce i na nohou :up:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Joe CSC
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 9/3/2010, 12:50
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Joe CSC »

Jo, KX-B neodpovídá je supr.

Mimochodem, nevšední osudy předního střelce Pavla Svobody z Bohuslavic u Kyjova jsou popsány v knize Čestmíra Sládka Osudy palubního střelce (CSC - Čs. letci - Letecké knihy).
Přežil utrpení v záchranném člunu, podařilo se mu utéct ze zajetí a závěr války strávil u úkrytu nedaleko rodných Bohuslavic u Kyjova, zapojil se i do bojů po boku partyzánů.
Zemřel sice v Londýně, ale má na hřbitově v rodné vesnici připomínku na rodinném náhrobku (k nalezení je zhruba tady: mapy.cz)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Skvělá záležitost a skvělá kniha. Další kousek minulosti co dostane důstojnou připomínku. Takto by se to mělo dělat a snad se to tak dělat bude i jinde a jindy.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“