Dobříš 1945 8.5.2016

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Dobříš 1945 8.5.2016

Příspěvek od t.hajek »

Dobříš 1945

Obrázek

ano, 8.5.2016 bylo včera, tzn. kdo tam nebyl, ten tuhle akci už neuvidí, takže jen krátce.

Já osobně jsem o ní nevěděl a úplnou náhodou díky všem uzavírkám dálnic, jsme jeli včera odpoledne přes město Dobříš a v tom.. závora, policista, vedle toho tak 30 sovětských vojáků a SU.. No zaparkovali jsme a šli se na to kouknout a viděli jsme prakticky celou akci „Dobříš 1945“.

Jednak mě překvapilo, že to bylo přímo na náměstí v Dobříši, jednak, že to byla RA, která podle mě až tolik příznivců vojenské historie nemá a k tomu mě dostal i velký počet účastníků. Vojáků na sovětské straně mohlo být tak 60-80, možná ještě víc. Němce jsem viděl jen 4 zajaté a asi 10 „mrtvých“, ale určitě se někde schovávali :D .
Krásné různobarevné a vyšisované uniformy a uzlíčky na zádech Rusů, německé maskáče, vypiplané uniformy četnictva a upravené vítající dívky.. Bylo to opravdu moc pěkné.

A opět na sovětské straně mě překvapila početná technika- T-34/85, SU (asi 100 nebo 122 odhadem jen podle ráže děla), 2x BA-64, Willys, motorky.. paráda :up:

A něvěřil bych, jak se střelba v ulicích rozléhá. A že tedy náboji vůbec nešetřili – včetně SU..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jsem rád, že tam něco takového proběhlo a vzpomněl jsem si pamětní desku před Dobříšským zámkem, která připomíná nadporučíka Saveljeva padlého v květnu 1945.
ObrázekObrázekObrázek
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobříš 1945 8.5.2016

Příspěvek od ringlett »

ohledně techniky, jednalo se o SU-100 a T-34/85, obojí z poválečné výroby v Martině
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Dobříš 1945 8.5.2016

Příspěvek od Tomass »

Pěkné zpestření. Já se plzeňským oslavám letos úspěšně vyhnul. Konvoj Jeepů, M3 a nějáké té M8 už je po těch letech docela klišé.

Jen taková perlička - shodou okolností se v Plzni na Americké posledních několik měsícu rozpadal žulový pomník "Díky, Ameriko!" a jelikož se stal kolemjdoucím nebezpečný, tak byl na konci dubna odstraněn.
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Krojc
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 14/10/2013, 21:23

Re: Dobříš 1945 8.5.2016

Příspěvek od Krojc »

Já poznal tu SU-100 je podle velitelské věžičky a vztyčeného skoro čtvercového deklu. Zezadu jsou od SU-85 ty "stovky" poznat snad je podle toho - úsťovou brzdu to taky nemá a odhadovat ráži hlavně od oka je věc ošidná. Na snímcích to vypadá moc pěkně -. chválím organizátory i účastníky.
Dá se to někde najít inzerované dopředu třeba na příští rok?
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Dobříš 1945 8.5.2016

Příspěvek od t.hajek »

nevím, jak jsem psal, byla to náhoda

ale asi nejlíp na stránkách města Dobříše, ale to tak až v lednu 2017 nebo na pechotnik.com, což byla jedna ze skupin
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobříš 1945 8.5.2016

Příspěvek od Martin Hessler »

Doufám, že řidiči sůčka, T-34 a "Bobika" nedostali svorně a nerozdílně od dobříšských měšťáků pokutu a trestné body za porušení značky Zákaz vjezdu. Popravdě, v Čechistánu bych se ani nedivil. Jinak, moc pěkné fotky :D
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“