Kerbal Space Program

Hry s válečnou tématikou, strategie, akční.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Kerbal Space Program

Příspěvek od Trismegistos »

Obrázek
Kerbal Space Program

Kdo z vás se jako malý kluk (dámy prominou) netoužil stát kosmonautem? Tomuhle povolání v mých dětských letech mohla konkurovat jen profese tajného agenta. Dětská léta jsou sice již pryč, ale touha po dobrodružství nám většinou zůstala. Pojďme si zkusit připomenout ty časy kdy jsme si stavěly raketky a jména jako Shepard či Leonov pro nás byli idoly...
Obrázek
Kerbal Space Program je "simulátorem" kosmického programu. Takový váš soukromý NASA. Můžete zde postavit kosmické nosiče, raketoplány, meziplanetární sondy atd. Hra je postupně vylepšována jak po stránce fyzikálního modelu tak z hlediska vybavenosti. S každým patchem přibývají konstrukční prvky, motory i planety s měsíci. Nemůžu zapomenout ani na komunitu hráčů, která je v ledasčem před vývojáři. Z komunitních stránek je tak možné stáhnout i repliky skutečných kosmických lodí a nosičů.

Jakmile spustíte hru (v mém případě verze 0.18.2, ale k dispozici je již patch 0.18.4) přivítá vás pohled na vaše kosmické středisko ležícího u pobřeží oceánu. Zleva doprava uvidíte:

Hangár pro raketoplány - Navzdory názvů, jedná se spíše montážní halu. Zde si sestavíte svůj raketoplán, nebo raketový letoun.

Montážní hala - Zde si už můžete postavit pořádnou mašinu. Je libo gigant velikosti Saturnu V? ... tak jen klidně do toho.

Odpalovací plocha - Odtud vypouštíte více méně zdařile své výtvory.

Sledovací stanice - Odtud je možné koordinovat navigaci jednotlivých lodí. Velmi důležité, až si hru osaháte a začnete provádět obtížnější kousky, jako stavbu orbitální stanice, přečerpávání paliva do meziplanetární lodě apod.

Runway - Je vidět v pozadí, odtud startují vaše raketoplány.

V hangáru pro raketoplány a v montážní hale máte k dispozici vždy všechny konstrukční prvky, jediní rozdíl spočívá v tom, že stroj postavený v hangáru pro raketoplány bude startovat horizontálně a potřebuje podvozek, zatímco stroj postaveny v montážní hale se vypouští vertikálně a podvozek mýt nemusí.

Konstrukční prvky jsou rozděleny do několika sekcí:

Kabiny - Každá konstrukce začíná výběrem kabiny. Najdeme zde kabiny pro supersonik, jednomístnou i větší třímístnou, kabinu pro raketoplán atd.

Pohon - Raketové motory, proudové motory i scramjety, boostery na TPH i iontový motor.

Avionika - Řídící jednotky bez kterých se váš stroj určitě neobejde. Pomáhají udržovat stanoveny kurz a stabilní let.

Konstrukce - Adaptéry, výztuže, oddělovače, pozemní podpůrné systémy apod.

Letecké díly - Křídla, aerodynamické kryty, vstupy vzduchu k motorům, kompresory, aerodynamické ovládací prvky.

Zařízení - Elektrické systémy, baterie, el. pohon, světla, solární baterie, radioizotopové zdroje, podvozek, padáky atd.

Vědecké přístroje - Měřící přístroje, antény, senzory atd.
Obrázek
Pokud jste si tedy sestavily funkční raketu a dostaly se na orbitu určitě zatoužíte jít dál. A rozhodně je kam jit. KSP svět je s každým patchem o něco více plný. Zatímco na začátku byl pro hráče k dispozici pouze Kerbal a jeho měsíc ve verzi 0.18.2 nam soustava krásně nabobtnala.

Jen jedno varování na konec, Kerbal Space Program je silně návyková hra.

Stránky hry KSP

Pár videi:



Pár obrázku ze hry:

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Alfik »

Jojo, znám, hraju asi dva týdny a nedoporučuji, pokud se chcete vyspat :twisted: je to nehorázné - ještě tenhle pokus... a ještě tenhle jeden...
Mám zatím tyto úspěchy (ovšem za cenu mnoha mrtvých Kerbíků:
První týden (cca): Kolem planety krouží Sputnik 1, Na Munu sedí sonda Lunik Munik, na Minmusu Minmunik :) , z Munu se vrátila sonda "se vzorky" :D , z Munu se mi podařilo vrátit prvního co na ní přistál (neměl palivo na návrat, musel jsem pro něj vypravit záchrannou výpravu s palivem, naštěstí to byla konstr. s dockem, takže stačilo přečerpat, ale to už je záležitost druhého týdne), dále také na Munu přistála tříčlenná mise která se v pořádku vrátila, a kolem planety mi krouží stanice Dýp spejs 1.
Druhý týden: Na Kerbostacionální dráze krouží satelit Kerbtelsat 1 (nakonec vyhrálo tohle jméno), který umožní milionům Kerbíků sledovat jednak všechny příští přímé přenosy z kosmu, a jednak projevy vznešeného vůdce národa a planety a přilehlého kosmu Velkého Džebedáje Chechtala, který přinese všem Kerbíkům blábláblá :D A kromě toho taky budou moci sledovat přímé přenosy z Kerbympijských her. A možná, bude-li přenosové pásmo, zbude něco i na Kerbnet. Plánuje se vyslání dalších dvou, na dráhy o 120 st. od sebe, aby byla pokryta celá planeta. Aby se nikdo nemohl vymlouvat že neslyšel projev :D
Na povrch Munu byl úspěšně vysazen Munochod 1, který úspěšně (a spěšně) dojel k legendárnímu Oblouku - byl vysazen kousek od něj, páč je vidět k kosmu. Kdybych z kosmu viděl i ty ostatní eggy... Budu muset přijít na to, jak je hledat.
Bohužel, z dalšího výzkumu na Munu, během přejezdu k Luniku Muniku, jsem zjistil pár věcí:
1) kolečka musí být hooodně naširoko!
2) rychlost nad 10m/s je tak vysoká, že Munochod na terénních nerovnostech skáče i několik metrů. A mění směr.
3) terénních nerovností je Mun plnej!
4) Jít si dělat kafe při rychlosti Munochodu cca 16m/s je prostě blbej nápad! :D
Na povrch Munu byl vysazen Munochod 2 (má kolečka do čtverce a dost od sebe). Zdařilo se jej "posadit" cca 7km od Luniku Muniku, kam neprodleně dojel. Pak jsem s ním asi dvě hoďky brázdil povrch Munu, abych našel jiné eggy, ale nenašel jsem ani jeden. Takže Oblouk je zatím jediný. Pak nastala Munární noc. A moje taky :)
Dnes nebo zítra mě čeká dvojice Kerbtelsatů (chci zkusit vypustit je najednou, ale asi to nepůjde, protože má každý svou "hlavici"), chci jimi doplnit přenosovou soustavu, cílem je mít tři satelity 120 st. od sebe aby pokryly celou planetu (kromě polárních oblastí).
Pak budu plánovat stálou obydlenou bázi na Munu. Bude z částí, postup. dopravených, a na místě sestavených. A pokračovat ve stavbě Dýp spejs 1.A pak... planet je v soustavě ještě dost! :lej:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od kopapaka »

Hele vy dva, tohle to mi opravdu nedělejte :)
Stačí kolik času mi zabralo WoT a teď ještě takové lákadlo.
Takhle už nic nenapíšu :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Polarfox »

Hmm, jdu se na to mrknout a za všechno můžete vy, kdyby něco :D
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Franz Trubka »

Na stara kolena taky chci byt kosmonautem, ne duchodcem. Za vsechno muze Tris :razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od kopapaka »

Checht :)
No, ale nakonec to asi dopadne dobře - podle požadavků na komp si to asi moc nezahraju :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Polarfox »

No já mám taky takové obavy...nemluvě o tom, že rychlost downloadu je víc než tragická :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od kopapaka »

Polar: moje jistota je stejně tragická, jako to stahování...
Asi půjdu radši to tanku...
Sakra. já vlastně chtěl psát :shock:
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Hektor »

Prečo mi tie ich loadnuté črepy vybuchujú na rampe?

Alfik nádherný popis vesmírneho programu nechcel by si podávať pravidelné spravodajstvo?
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Trismegistos »

Hektor píše:Prečo mi tie ich loadnuté črepy vybuchujú na rampe?
Podívej se co máš napsané v logu mise. Máš v něm napsán vždy čas a popis události. Většinou dochází k tomu že povolí některý konstrukční prvek. Osvědčilo se mi používání výztuh, v podstatě něco na způsob "výpletu" mezi křídly dvouplošníku.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Hektor »

Som z toho jeseter. Čakal som viac manažérsku úlohu: Vybrať cieľ a spôsob ako ho dosiahnuť.
Trochu pindať do toho ako to má vyzerať.
Inak ide mi to v "brutálnom" tempe ale za to môže asi môj super počítač vylúhovaní čajom a kakaom od 3 ročného synovca, našťastie už prestal vylupovať tlačítka. Seká to ešte niekomu?
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Trismegistos »

Tak je pravda že je KSP drobet nenažrané ale já to jedu na notebooku, jen jsem osekal detaily na minimum a jde to v pohodě. Pouze na startu, kde se raketa skládá ze spousty nádrží motoru, RCS motorku apod. padne FPS na hodnoty kolem 15 - 20, ale dá se. Mimochodem chybějící úkoly a managerská výzva prý přibudou později, alespoň se o tom zmínil jeden z vývojářů. Aktuálně se snaží vyladit engine a postupně přidávat komunitní nápady.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Stuka »

Máš dobrej notebook, když to na něm jedeš. Kéž bych měla víc rozumu, když jsem kupovala svůj. :rotuj:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Polarfox »

No, můj start první dvoustupňové rakety made in Polarland bych vám přál vidět...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Alchymista »

Dobrý ohňostroj nie je nikdy lacný.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Alfik »

Nejvíce se to sekne na rampě, hned poté, co se na ní objeví raketa. Je to způsobeno tím, že program dost brutálně přepočítává Newton. fyziku, a to pro KAŽDOU součástku na raketě. Dělá to i za letu (proto se raketa tak vlní).
Doporučuji čtyři věci:
1) šetřit s počtem dílů - čím jednodušší raketa, tím lepší. To je jako v reálu (Oberthův paradox). Na oběž. dráhu dostanete Kerbíka s dvoustup. raketou, tzn. kabina, padák (nebo ne :D ), menší nádrž, motor, větší nádrž, motor. Šest dílů, malá hmotnost, dostatečný výkon. Sám jsem jej tam dostal na první pokus, hned poté co jsem program stáhl. Ve většině videí na Trubce jsou neskutečně složité rakety, které mají práci vynést samy sebe - sice si berte inspiraci, ale snažte se o co nejjednodušší konstrukci.
2) nedělat příliš "svíčkovou" ani příliš placatou raketu, aspoň do začátku. Míra vlnění se stupňuje a pak se raketa rozláme - rovněž dop. číst logy po failu, je tam napsáno co do čeho narazilo.
3) Naopak nešetřit na "lepicí pásce". Většina nezdarů pramení z toho, že se např. boostery na rampě prověsí (zhupnou dolů kolem závěsu), a po zážehu se naopak vyvěsí (opačně - zhoupnou se nahoru kolem závěsů) a narazí do konstrukce.
4) pamatujte, že je to hra, a tudíž je tam ta fyzika zjednodušená! Nesnažte se za každou cenu kopírovat reál. rakety, nejde to, nepoletí. Příklad: v reálu se dávají řídící plochy na záď, a pak už ne. Tady se vyplatí mít menší plochy, na každém stupni který prolétá atmosférou (dvěmi spodními "modrými"), a to veprostřed. Tak se eliminuje vzájemné "lámání" při řízení, hlavně ve fázi naklánění rakety k využití rotace jako přídavného zrychlování (gravity turn).
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Alfik »

Máme novou verzi :) takže šup šup, stahovat! Kerbíci jsou po vesmíru úplně žhaví! :D
Z novinek vyjmenuju jen těchto pár: Kolečka. Eletrická, natáčecí, odpružená, tři velikosti. I a H profily (konstr ocel - vlní se jaxfiňa :) ). Pár nových základů - na sondu, na vozejk. Při překročení rychlosti zvuku vznikají aerodyn. "čertíci" (nemají vliv na aerodynamiku, je to jen grafický efekt). A - pozooor - při návratu na Kerbal se krááásně rozžhaví návratový modul, šlehají plamínky... Rovněž jen grafický efekt - alespoň zatím se mi žádný Kerbík neusmažil. Ale je to pěkné a vypadá to fakt jak v týví když ukazují návrat nějaké té rakety :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Trismegistos »


Nová verze (0.20) přináší optimalizaci, nové součástky a lunární vozítka. :D
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Trismegistos »


Ed Lu je bývalí astronaut NASA, který letěl s STS, Sojuzem a byl na stanicích Mir a ISS. Strávil stovky dní ve vesmíru a podnikl i výstupy do prostoru. Jak to dopadne, když si postaví raketu v KSP a pokusí se s ní letět? :D
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Kerbal Space Program

Příspěvek od Alchymista »

Tak som si stiahol free verziu - po štyroch postupne menej a menej katastrofických pokusoch sa kerbík dostal na orbitu, aj z orbity dolu.
Tretí pokus pritom "skončil tragicky" pre dosiahnutie a vysoké prekročenie únikovej rýchlosti - predpokladal som orbitálnu rýchlosť 7800m/s, ale Kerbin ju má len asi 2500m/s a 3431m/s je už úniková rýchlosť (druhá kozmická).

Alfa a omega úspechu je zistiť - a zaistiť - správnu postupnosť činnosti jednotlivých dielov vašej rakety - je hlúpe, ked sa prvý a druhý stupeň oddelia skôr, ako sa otvorí štartovacia rampa :roll: .
Rozhodne odporúčam nešetriť na riadiacom a stabilizačnom systéme - riadiť a stabilizovať let rakety ručne, z klávesnice, je umenie náročnosťou provnateľné s takýmto ovládaním lepšieho leteckého simulátoru. Vo free verzii sú pre raketu krídla nanič - RCS systém je oveľa efektívnejší (a funguje i vo vesmíre)
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a deskové hry“