Překročení řeky Meuse v roce 1940 německými vojsky 2.část

Ponorková válka, letecká válka. Od roku 1944 invaze do Evropy.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Překročení řeky Meuse v roce 1940 německými vojsky 2.část

Příspěvek od Mantra »

Francouzský pokus o protiútok v sektoru 1. PzDiv

Velitel francouzského 10. armádního sboru generál Gransard správně rozpoznal vážnost situace a 13. května 1940 ve 21.00hod vydal rozkaz k protiútoku s cílem zničit předmostí vytvořená německými vojsky západně od Sedanu.

K provedení protiútoku byly k dispozici dva prapory lehkých tanků, 4. a 7. BCC (bataillon de char de combat), vybavené lehkými tanky FCM 36; a 205. a 213. pěší pluk. Ještě před začátkem operace se situace vyvíjela velmi špatně neboť jednotky měly problém se postavit do kolony kvůli rozbombardovaným silnicím, prchajícím civilistům a zbytkům zničených jednotek. Nikdo nevěděl kde jsou dělostřelecké baterie a v jakém stavu, takže jim nemohli být předány úkoly k podpoře tohoto protiútoku, spojení nefungovalo.... Německé bombardování přineslo úspěch, francouzi jsou úplně desorganizováni.
Obrázek
14. května se zvedla první vlna útočných jednotek, v čele se 7. BCC a 213. pěším praporem ve směru Chéchéry-Bulson, kde byly rozmístěny jednotky pluku Grossdeutschland, které čekaly na tankové jednotky. Mezitímco 4. BCC čekal na rozkaz k útoku. Velitel 213. pěšího pluku podplukovník Labarthe nevěřil
v úspěšné splnění tohoto úkolu a před odchodem z divizního VS prohlásil:„ Tato mise je obětní misí pro můj pluk, ale on(pluk) ji splní.“ Avšak místo v plánovaných 05.00 mise začala v 06.20, neboť „většina důstojníků se bála jít v čele svých jednotek do útoku při pohledu na změť prchajících jednotek, civilistů a zvířat.“

3. tanková rota narazila na postavení protitankových kanónů pluku Grossdeutschland, které ji poškodily 2 FCM 36, ale nijak vážně. Dva PaK 36 jsou zničeny a útok pokračuje, i přes zpoždění pěchoty. Zbytek jednotek postupuje normálně a vjíždí do Connage kde se německá pěchota dává na ústup. Linie Chéchéry - Bulson je dosažena, ale na scéně se opět objevují protitankové kanóny a jeden tank je ztracen. Jelikož pěchota byla značně pozadu musely se tanky vrátit zpět, aby se s ní spojily. Při tomto manévru jeden FCM 36 zapadl a osádka byla zajata.

Jelikož tento protiútok neunikl vzdušnému průzkumu byly pěším jednotkám vyslány na pomoc Panzery typ III a IV 1.PzDiv, které v Gaulier u Sedanu překročily řeku za pomoci mostních tanků Bruckenleger IVb a napadly francouzské tanky vracející se zpět k pěchotě. Lehké tanky neměly žádnou šanci. FCM 36 se příbližil na 15-20metrů k německému Panzerovi a svými 12 37mm průbojnými granáty mu nijak neublížil. Po chvíli příjíždějí další německé tanky
a strhla se jedna z prvních tankových bitev na západní frontě. Jeden Panzer je zapálen, avšak na scéně se objevil Panzer IV a zasáhl tank rotmistrů Le Talleca a Corbeta. Tank velitele roty je také zasažen a dál nepokračuje v boji:
Ze čtyř čelních tanků je pouze ten velitelský schopen střelby. Byl již dvakrát zasažen, ale jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Kapitán vydal rozkaz řidičovi, aby se otočil na místě a využil motoru jako ochrany v tomto beznadějném boji. V půli otočky však byl tank zasažen granátem z Pz IV a byl odhozen o několik metrů dál.“ Ze 13 útočících tanků se vrátily 3 a z toho jeden těžce poškozen.

Ve východní části se 10 tanků 2.roty přiblížilo k Bulsonu doplněných skupinou 75mm kanónů ze 45.dělostřeleckého pluku a přinutili k ústupu 6 německých tanků, z nichž jeden shořel na kraji vesnice. Tank poručíka Leclaira se je vydal pronásledovat, po chvíli byl jeho tank zasažen a vzňal se. Zbylých devět tanků hraje s němci na schovávanou. Tato hra trvala několik hodin během nichž je několik Panzerů III poškozeno. Po tomto boji dostávají francouzi rozkaz ustoupit směrem na Arteise-le-Vivier. Při této cestě jsou opět přepadeni Panzery a jenom třem se podařilo uniknout. I přes tyto částečné úspěchy je velícím důstojníkům jasné, že bez posil tento těžce dobytý prostor neudrží a 1. záložní tanková divize DCR (Division Cuirassée de Réserve) je příliš daleko. Veškeré operace byly doprovázeny častými útoky Štuk. Při jednom takovém bylo zasaženo i velitelské stanoviště brigády na kterém přisli o život její velitel a plno dalších vojáků v té době se zde nacházejících.
Obrázek

V odpoledních hodinách 14. května se na bojiště objevily také 5. DLC v plné síle a 3. DIM s 3. DCR zastoupené svými průzkumnými jednotkami.
Major Kieimansegg z 1. PzDiv vzpomíná:
Na jižní straně vytvořeného předmostí, začaly prudké francouzské protiútoky. Naši ženisté (z 1. PzDiv) tvrdě a s úspěchem bránili důležitý dopravní uzel Chémery s cestou vedoucí na západ přes nezničený most na kanálu a dokázali jej ubránit proti útočícím obrněným jednotkám. V Bulsonu se střetly naše tankové jednotky s francouzskými. Po dvou hodinách urputného boje se francouzi stáhli a zanechali na bojišti 20 tanků. Pěší pluk, který stál proti nám a v jehož prostoru jsme pronikli obrannou linií na řece Meuse, se snažil probít zpět ke svým jednotkám, které byly rozmístěné v okolí vesnice Stonne, což bylo přibližně 8km. Tento prostor byl pro nás velmi důležitý, neboť jsme z něho mohli krýt postup našich jednotek na západ, ale v rukou francouzů představoval neustálé nebezpečí pro tento postup. Nebylo možné se dostat do lesů Mon Dieu severně od Stonne, kde byly rozmístěny tankové jednotky nepřítele. Po celodenních bojích se pluk zakopal před lesem.

Boje o vesnici Stonne a přilehlé okolí se změnily, podle německých pramenů, ve Verdun 1940. Vesnice během 3 dní změnila vlastníka celkem 17krát.
Víc na http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=45336

Ve finále, bojové akce 1.,2. a 10. PzDiv s plukem Grossdeutschland přinesly své ovoce. 55. DI je mimo hru s 90% ztrátami vojáků a 70% důstojníků. 3. DIM, která nahradila 55. byla schopna plně zasáhnout do bojů až 14. května v odpoledních hodinách, ale to už se Guderian rozhodl vyslat 1. PzDiv směrem na západ přes most u Chémery a Omicourt, které zůstaly netknuté.

Jak vidno 3 tankové divize měly větší štěstí při překračování řeky Meuse na francouzském území než 5. a 7. PzDiv na belgickém území, které se dále na severu probily k pravému břehu řeky Meuse a chystají se ji překročit…..

Severní úsek: útok 5. a 7. PzDiv

Francouzi zaujali prostor

Jednotky byly rozmístěny na linii Cave – Hun, kterou držela 5. DIM se 3. RI a dvěmi bateriemi dělostřelectva. Na jihu, na linii Hun - Anthée byl rozmístěn 129. RI s dvěmi bateriemi dělostřelectva. 39. RI, bez druhého praporu (jenž byl umístěn na pomezí 18. DI a 5. DIM) s dělostřelectvem 4. DLC je držen v záloze. Na břehu řeky byli umístěny předsunuté jednotky.
Jednotky 18. DI ještě nedorazily a tím linie není úplně přikrytá. Na čáře Granges – Bouvignes jsou dva prapory 66. RI. U Dinantu jsou dva prapory 77. RI. Jižně od nich je jeden prapor 125. RI, posílený několika jednotkami z 5. RDP a 19. pluku Dragounů. V týlu není v podstatě žádná jednotka, až na dvě roty, které zbyly z 1. DLC, když čelila útočící tankové divizi.

První pokusy o překročení

13. května v ranních hodinách začali němci s pokusy o překročení řeky Meuse. Neměli jinou možnost než použít nafukovací čluny neboť 12. května se francouzům podařilo všechny mosty zničit. Pro 5. PzDiv ale ponechali malý dárek v podobě nezničeného zdymadla u vesnice Houx, které je v těsné blízkosti říčního ostrova. Toto zdymadlo nechtěli francouzi zničit, aby nedošlo k přehrazení toku řeky a následným záplavám! Škoda, že na to brali ohled. Zdymadlo bylo chráněno druhým praporem 39. pěšího pluku.

V jednu hodinu ráno je velitel 5. DIM (Divisions d'Infanterie Mécaniques) mechanizované pěchoty, generál Boucher informován o proniknutí německého průzkumného oddílu (AufklAbt. 8, 5. PzDiv) ke zdymadlu. Jakmile pěší jednotky zjistili, že zdymadlo se dá přejít ihned toho využily a uchytily se na druhém břehu.
Další pokusy o překročení byly s příchodem dne odraženy, neboť francouzské dělostřelectvo 66. RI se svými 155CS kanony zahájilo palbu na přístupové komunikace ke zdymadlu a způsobilo němcům těžké ztráty.
Praporčík Blunk vypráví: „V 08.00 jsme dostali rozkaz překročit Meuse. Ve skupinách po pěti, s rozestupy 100m vyrážíme vpřed a hledáme vhodné pozice pro skrytí se před dělostřeleckou palbou. Po přiblížení k řece jsme museli běžet po jeden metr široké lávce pod palbou kulometů, která přicházela z naší pravé strany. Mrtvý padali do řeky a zranění se pevně drželi lávky. Prostor před námi je přeorán silnou dělostřeleckou palbou, která stále nabírá na síle. Kulometná palba utichá umlčená naším dělostřelectvem a tanky. V 10.00 hodin byla rota na druhé straně za cenu 10% ztrát.“
Obrázek

Druhý prapor byl odříznut od 5. DIM a byl vystaven třem útokům u Anthée. Po jeho zničení a zajetí většiny vojáků se 1.průzkumná motorizovaná skupina 5. DIM, které se podařilo uniknout z prostoru, spojila na jihu s 18. DI.
Předmostí je v prekérní situaci neboť francouzské jednotky, které jsou kolem něj vytrvale vzdorují a stále není možné převést tanky na druhou stranu aby podpořily pěchotu. Němcům se nedařilo kvůli silné palbě postavit žádný most. Ztráty na německé straně v tomto úseku jsou 24 mrtvých, z toho 2 důstojníci a 110 zraněných, z toho 11 důstojníků.

Na jihu, se Rommelova 7. PzDiv pokoušela překročit Meuse tváří v tvář 18. DI. Jedinou možností jak se dostat na druhou stranu byly nafukovací čluny, které byly po celou dobu pod francouzskou palbou, která přicházela z druhého břehu. První pokusy skončili katastrofálně, ani jeden člun se nedostal na druhou stranu a ztráty byly vysoké, že i samotný Rommel se přijel podívat na místo:
6. střelecký pluk při pokusu o překročení řeky byl vystaven silné dělostřelecké palbě a palbě z ručních zbraní. Francouzi byli velmi dobře skryti ve skalách na západním břehu. Když jsem přijel na místo, nebyla situace nijak růžová. Čluny byly jeden po druhém zničeny a překonávání řeky již dál neprobíhalo. Nepřátelští vojáci byli tak dobře zamaskováni, že je nebylo možné najít ani po delší době dalekohledem. Několikrát jsem se se svým doprovodem dostal pod PALBU.

Aby umožnil překročení řeky, Rommel nechal zapálit domy v údolí a kouř zahalil okolní skaliska takže němci mohli postupovat pod touto kouřovou clonou.
S příchodem večera se konečně německé pěší jednotky bez podpory tanků dostaly do Bouvignes. Přes noc byl postaven most na plovoucích podpěrách pro Panzery I a II a 14. května jich bylo celých 15!! na druhé straně. Což nebyla žádná sláva. Němci potřebovali dostat na druhou stranu i těžší tanky a tak poručík Zebel se se svým Panzer III pokusil přejet tento most ale ten se pod tíhou tanku vychýlil z osy a tank sjel do řeky. Celá jeho osádka se utopila.
Ono převést 22tun těžký tank na mostě, který je pro vozidla s max. hmotností 10tun je docela pěkný ořech.
Tyto tanky musely počkat na postavení pontonových mostů a soulodí s větší únosností, jelikož 7. PzDiv neměla v sestavě Bruckenleger IVb.
V rámci této akce ztratila 7.PzDiv 60 vojáků, z toho 4 důstojníky a měla 222 zraněných z toho 15 důstojníků. Situace vypadala hodně zle a hrozilo, že protiútok vedený francouzi bude úspěšný a zažene němce zpátky za řeku.......
Obrázek

Nepovedený protiútok francouzských vojsk v sektoru 5. a 7. PzDiv

13. května, v 10.30 hodin se konala porada na velitelství 18. DI, kde bylo rozhodnuto, že protiútok bude zahájen v 18.00 hodin. Tohoto protiútoku se měli účastnit 1. a 3. prapor z 39. RI, za podpory 3.roty tanků R 35, ze 6. BCC a dělostřelectva. Poté co se podařilo veliteli 39. pěšího pluku shromáždit podřízené jednotky a vyrazil do výchozího postavení byl napaden Štukami a ztratil hodně času. První hlášení o připravenosti k útoku měl podat v 19.00 hodin, ale udělal tak až ve 20.00hodin:
Ve 20.00 hodin jsou některé jednotky na místech. Pomalu žádný kulomet. Není možné vytvořit efektivní palebný systém. Nemáme žádnou záložní munici, jen tu co mají vojáci s sebou. I přesto, dělostřelecká příprava začala v 19.50 hodin a tanky vyrazili ve 20.00hodin bez podpory pěchoty, překonaly bez potíží asi kilometr volný prostor, který je dělil od lesa poblíž Survinaux, vjely do něj, a aniž by někoho potkaly jedou dál na sever, vyhýbajíc se přitom německým opevněným prostorům. Němci, přibližně o síle praporu, kteří byli rozmístěni na jižní straně vznikající kapsy se při pohledu na blížící se tanky vzdávali. Jenže tanky bez pěchoty nemohli ani udržet dobytý prostor natož zadržet tyto vojáky. S příchodem noci se tanky vrátily k pozicím francouzské pěchoty a tlačily před sebou 7 zajatců!!"

Tento úspěch nemohl být dále rozvinut neboť pěchota byla ve stavu totálního rozkladu. Dle tvrzení velitelů praporů bylo hlavní příčinou tohoto stavu německé bombardování.
Naposledy upravil(a) Mantra dne 20/9/2013, 21:12, celkem upraveno 5 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Mantra dobrý.
Měl bys uvést zdroj.
I já mám v plánu, jak asi víš dle Úvodu k Západní frota 1939 - 1945, viz zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2411
psát o těchto operacích v kapitola VIII. Francie 1940.
Prosím Tě samozřejmě žádný problém, jen jestli bys řekl zdroj a rozsah, v jakém chceš operace popisovat, a až kam, abychom se třeba nekřížili.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Zdroje jsou ve třetí části. Našel jsem jenom zajímavý článek o těhle bojích, tak jsem to přeložil. Dál už nic nemám.
Tady jsou links na kterých jsem byl:

http://www.histoiredumonde.net/article. ... ticle=1845

http://france1940.free.fr/oob/gqg.html

http://secondeguerre.net/articles/evene ... ce.html#_5
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Pohoda, takže to mám brát, že je to v tomto rozsahu?
Pak se tedy chci dovolit Tebe, jestli až budu psát Francii 1940 a dostanu se k těmto operacím - jestli mohu tyto links použít?
Klasicky jak je zde zvyk, že napíši dobře popsáno mantra viz: atd.
Jinak není problém zde psát bitvy a pod, jen se vždy domlouváme zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1428&start=80
Jo jinak mantra - dobrá práce.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

tady je moje svolení. A jsem zvědavý co uděláš. Kdy vidíš možnou publikaci?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6811
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Netroufám si přesněji odhadnout.
Velice hrubý odhad ( jsem u konce II. díl) - pozdní podzim 2008, začátek roku 2009 - je to VIII. díl.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Jen pro doplnění:
Bruckenlegepanzer IV / Bruckenleger IV byl postaven na podvozku Panzer Ausf C / D. Prvních 20 kusů bylo postaveno pro operaci Fall Gelb. Byly přiděleny k 1., 2., 3., 5. a 10. PzDiv. Po jejím skončení byly opět předělány na klasické Panzery.
Obrázek
Hlavním důvodem bylo přilišné zatížení podvozku a program byl oficiálně zrušen v roce 1941.
Most jako takový byl 9m dlouhý a vysouval se vpřed. Jeho únosnost byla 20tun. Osádka 2 muži.
Obrázek

Velmi zajímavý projekt, a myslím, že byl velmi vhodný pro jejich Blitzkrieg. Zajímalo by mě proč to zastavili? Vždyť předělat podvozek nebo upravit pérování nemůže být až tak velký problém. Takhle museli chvátat, aby zajistili všechny mosty na cestě nepoškozené. Pak zbytečně čekali na postavení pontonových nebo dřevěných mostů a přívozových soulodí.
Tohle vysouvání mostu dopředu si němci zachovali i pro dnešní Brückenlegepanzer "Biber".
Výhoda tohoto vysouvání je maskirovka. Nízká silueta, lehce se schová za křoví. Rychlost položení je stejná jako u tzv.nůžkových mostů (MT-55), ale ty mají při pokládání vysokou siluetu viditelnou z opravdu velké dálky. (jako britský TITAN - 13m!)
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta“