Japonský raketový systém na lodích

Japonské lodě, ponorky

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Japonský raketový systém na lodích

Příspěvek od Lord »

Jak známo ke konci války nahrazovali Japonci nebo doplňovali protiletadlovou obranu lodí raketovým systémem ... ví o tom někdo víc ... bylo to fakt lepší než kulomety?

Obrázek
funshin
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Při salvě proti svazu přibližujících se letadel to možná mohlo mít nějaký úspěch ale na mířenou pl. palbu to nebylo. Byly to neřízené rakety podobného systému jako britské UP. Nevím ale jistě jestli za sebou také táhly ocelovou strunu jako jejich britské protějšky.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Díky, počítám, že se ty salvy odpalovaly po řadách? Ocelovou strunu za sebou, jako třeba dvě rakety nebo jedna, jako aby uřízla pilotovi hlavu?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Nevím jak to plánovali Japonci, ale u britského systému UP byla hlavní zbraní právě ta struna. Mělo to fungovat asi jako balónová přehrada a raketa byla jen něco jako nosič. A střílelo se opravdu salvami do letového koridoru přibližujících se strojů.
Ale příliš velký úspěch to nemělo.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Efekt to ale mohlo mít když letělo hodně letadel a začaly k nim letět rakety tak možná ani nešlo o to že bylo někeré z letadel zasaženo,ale třeba při sevřené formaci se mohly letadla navzájem srazit při uhýbání.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Něco podobného měli na některých lodích i Němci, aspoň jsem o tom četl v HPM v článku o potopení Altmarku...úspěch byl minimálně u této lodi nulový. Bylo to asi podobné tomu britskému systému.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Možná se mýlím, ale Japonci asi ty struny nepoužívali. Pravděpodobně se jednalo o rakety stabilizované rotací, raketa měla průměr 12 cm a výbušnou hlavici. Byla vybavena časovací rozbuškou, která byla nastavena buď na vzdálenost 1000 metrů nebo 1500 metrů (čas se tedy nastavoval na 5,5 sekundy nebo 8,5 sekundy). Rakety se vystřelovaly v párech, kadence byla asi 14 raket v deseti sekundách. Je to nazýváno jako AAW rocket launchers. Např. obří letadlová loď Shinano měla těchto odpalovacích zařízení 12 po 28 raketách, tj. 336 raket.

Odpalovací zařízení bylo adaptováno na stojan pro trojče protiletadlového kulometu ráže 25 mm.

Jinak co si myslíte o japonském kulometném trojčeti? Lepší než Bofors?
Některá stanoviště byla navíc ukrytá v jakýchsi kukaních, viz třída Yamato.

Obrázek Obrázek
japan 25mm triple
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

No jestli to opravdu byly jen neřízené stabilizované rakety, tak to byly zbytečně vyhozené prachy.
Asi jako při vývoji granátů sanšiki-dan. Taky na efekt dobrý ale úplně zbytečný.

Ty japonský trojčata nebyly kulomety ale automatické pl. kanóny ráže 25 mm typ 94 nebo 95. Byl to okopírovaný francouzský systém Hotchkiss. Lepší než Bofors 40 mm/56 Mk 1 nebo 2 určitě nebyly. Degradovala je právě ta malá ráže. Ale Japonci v r. 1945 vyrobili i prototyp 4cm Boforsu L/60 a ten už byl plně srovnatelný, možná i lepší. Jenže přišel pozdě.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mrkl sem do chytré knihy (Vojenské rakety) a o japonských PL raketách je tam jen zmínka - ráže 120 mm, 3 typy lišící se hmotností - 23,8 - 7 - 6 kg. Dostřel nejtěžší z nich 1800 m.

Námořnictvo vyvíjelo řízené PL rakety "Funryu" - verze 4 měla být naváděna dvěma radary, dolet 28 km, motory na KPH.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Možná by to spíše sneslo srovnání s 20mm Boforsem nebo Oerlikonem. Myslíš Sankaidan nebo také „San Shiki“? Po vizuální stránce to bylo velkolepé :)
Jinak ty rakety Funryu už byly o něčem jiném, naváděné radarem, neví o tom někdo víc?

Obrázek
Vlevo Funryu 2, vpravo Funryu 4
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Sorry, on ten překlad japonských názvů je vždycky dost divný.
Myslel jsem protiletadlové granáty ráže 356, 406 a 460 mm používané na konci války na bitevních lodích. Efektní výbuch, nádherný ohňostroj a to je všechno.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“