Adolf Eichmann

Politici, přestavitelé, vedoucí organizací.
Odpovědět
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Adolf Eichmann

Příspěvek od Radar »

Adolf Eichmann
1906 - 1962
Narodil se jako syn účetního v Solingenu v Porýní. Když mu bylo 5 let, zemřela mu matka a s otcem a 5 dalšími sourozenci se přestěhovali do Lince v Rakousku. Eichmann nedokončil reálku a průmyslovou školu, na níž se měl vyučit mechanikem, opustil po dvou letech. Vystřídal pak různá povolání a nakonec se stal obchodním cestujícím americké společnosti Vacuum Oil Company. V roce 1932 jej přemluvil jeho známý, Ernst Kaltenbrunner, aby vstoupil do rakouské nacionálně-socialistické strany. V roce 1933 byl Eichmann propuštěn ze zaměstnání; ve stejném roce byla v Rakousku nacistická strana zakázána. Eichmann odešel do Německa, kde vstoupil do SS a sloužil po jistou dobu v koncentračním táboře v Dachau.
Od roku 1934 pracoval v centrále SD v Berlíně. Nejdříve pracoval v oddělení, které se zabývalo zednáři, později byl přeložen do nově založeného oddělení, jež mělo na starost dalšího "nepřítele" - Židy. Tak se Eichmann stal jedním z nejdůležitějších organizátorů protižidovských opatření.

Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 dostal Eichmann možnost prokázat svůj organizační talent, když byl poslán do Vídně s cílem zorganizovat co nejmasovější emigraci rakouských Židů. K rychlé emigraci rakouských Židů přispívala vlna protižidovského teroru a ponižování ze strany rakouských nacistů a dalších antisemitů. Eichmann podřídil židovskou obec ve Vídni pod svou kontrolu a přinutil její představitele ke spolupráci na nacistických protižidovských opatřeních - v této době tedy na emigraci Židů. Aby emigrační proces byl co nejefektivnější, založil v srpnu 1938 Ústřednu pro židovské vystěhovalectví (Zentralstelle für jüdische Auswanderung), která byrokratický proces emigrace za stálého ponižování židovských žadatelů znatelně urychlila. Podle vídeňského vzoru byla v lednu 1939 na Göringův rozkaz založena v Berlíně Říšská centrála pro židovské vystěhovalectví (Reichszentrale für jüdische Auswanderung) a po okupaci českých zemí v červenci 1939 zřízena obdobná Ústředna pro židovské vystěhovalectví v Praze.
Po rozpoutání války stoupl výrazně Eichmannův vliv a po zřízení Hlavního úřadu říšské bezpečnosti byl jmenován do čela přesídlovacího referátu Gestapa. Od března 1941 nesl Eichmannův "židovský referát" (Judenreferat) označení IV B 4. Eichmann hrál zásadní roli při vyhánění Židů a Poláků z polských území, jež byla začleněna do německé říše, a připravil systém masové deportace Židů (viz Akce Nisko). V říjnu 1940 osobně vedl deportaci 6500 Židů z Badenska, Falce a Sárska na území vichystické Francie. Eichmann udržoval síť svých podřízených ve všech Německem obsazených územích a ve státech, jež byly pod jeho vlivem. Nacističtí poradci výrazně ovlivňovali protižidovskou politiku v satelitních státech, např. na Slovensku, v Bulharsku či Rumunsku.
Poté, co byla v říjnu 1940 zakázána další emigrace Židů, stal se Eichmann a jeho úřad místem, z nějž byl organizován proud transportů z celé Evropy do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Odtud vycházela nařízení o místu a čase transportů, o počtu deportovaných, stejně jako o jejich cíli. Eichmannovi lidé zajišťovali spolupráci ostatních státních orgánů na deportacích židovského obyvatelstva, především Říšských drah. Eichmann hrál významnou roli při přípravě konference ve Wannsee, jejímž hlavním cílem bylo především zajistit hladkou spolupráci německých ministerstev a úřadů na "konečném řešení".
Po obsazení Maďarska německými vojsky v březnu 1944 dohlížel Eichmann osobně na zahájení deportací maďarských Židů. Během několika měsíců (od května do začátku července 1944) se Eichmannovi a jeho spolupracovníkům podařilo vypravit do Osvětimi transporty se zhruba 440 tisíci Židy z maďarských provincií. I po zastavení deportací v červenci 1944 se snažil různými manévry o deportaci budapešťských Židů, kterých se předchozím transporty převážně netýkaly. Protože osvětimské plynové komory již nebyly v provozu, vyhnal v zimě 1944/45 76 tisíc Židů na pochody smrti směrem do Rakouska, kde byli zavlečeni na otrocké práce do koncentračních táborů.
Na konci války se Eichmann ukryl a s pomocí Vatikánu se mu podařilo uprchnout do Argentiny. Tam byl v roce 1960 vypátrán izraelskou tajnou službou a dopraven do Izraele. V následném soudním procesu v roce 1961 byl odsouzen k trestu smrti a v roce 1962 popraven. Proces s jedním z hlavních organizátorů "konečného řešení" vyvolal diskuse o Eichmannově charakteru a o tom, jak se tento jinak vcelku banální úředník stal jedním z největších nacistických zločinců.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Za zajímavost jistě stojí, že Eichman v roce 1937 vykonal " služební cestu " do Palestiny, kterou mu osobně povolil jeho učitel a rádce Reinhard Heydrich. Tehdy ještě Hauptscharfuhrer Eichmann, ktrý dovršil 31 let a jeho nový nadřízený Herbert Hagen, maskováni jako novináři, meli přímo na místě studovat možnosti odsunu židů do Palestiny.Bristké úřady ( Palestina byla britským mandátním územím ) maskované turisty od SS odhalili a vykázali je ze země. Palestinská mise pro Eichmanna skončila hospitalizací v polní nemocnici s infekcí paratyfu....


Měl komplexy z toho, že všichni v SD měli na vedoucích postech vysokou školu. K tomu se ještě přidávali zlomyslné posměšky jeho kolegů o jeho židovském vzezření. Říkali mu "Siggi" Eichmann. Dále i kvůli tomu, že jeho žena Věra byla češka. Oficálně se proti tomu nedalo nic namítat, ale ostatní na něj koukali z patra...

K jeho systému " dobrovolného odsunu židů z Vídně a Rakouska vůbec " se vyjádřil jedem židovský funkcionář při návtěvě vídeňské ústředny pro odsun židů:

" Dovnitř vejde na jedné straně žid, který ještě něco má, obchod, továrnu, nebo bankovní konto. Pak projde celou budovu, od okýnka k okýnku, od oddělení k oddělení, a když na opačné straně vyjde, je oloupen o všechna práva, nemá ani fenik, ale zato má pas ve kterém stojí: Ve lhůtě 14 dnů opusťte zemi, jinak budete dopraven do koncentračního tábora....

Eichmann psal do říše, že do 21.řijna 1938 bylo z Rakouska vyhnáno odhadem 50 000 židů. V německu to bylo za stejné období pouze 19 000 židů.....

Jeho "úspěch" okomentoval tehdejší šéf Gestapa Heinrich Muller:

Mít padesát Eichmannů válku bychom vyhráli a nebyl by zde jediný žid.....
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Radar:Nemáš nějaké informace k té ženě Věře,jak dopadla atd.?
Obrázek
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Gaja: Sorry, že jsem napsal Věra, ale byla to Veronika ( Vera ) německy. Něco mám:

Veronika Lieblová se narodila 3. dubna 1909 manželům Marii a Matyáši Lieblovým v Mladém u Č. Budějovic. Měla několik sourozenců, otec vlastnil rozsáhlou zemědělskou usedlost čp. 20 (domek měl později čp. 58, zřejmě po přečíslování, jak uvádí ve své knize Únos ze San Fernanda E. Kulka). Veronika Lieblová žila v Mladém až do své svatby s Adolfem Eichmannem v roce 1935. Když za ní Eichmann dojížděl, měl v cestovním pase uvedeno "Obchodník z Pasova", ale byl již organizátorem zahraniční nacistické propagandy SS. Proto byly jeho návštěvy Čech sledovány. Českobudějovické hejtmanství oznamuje

5. března 1934 Zemskému úřadu v Praze:

"… Eichmann má vážnou známost s dcerou rolníka Leibla v Mladém u Českých Budějovic

a do Mladého často dojíždí. Posledně prý byl v Mladém u Liebla o vánočních svátcích minulého roku (1933). Vždy se hlásil v Mladém k pobytu. V rodině Lieblově se alespoň bere jako vážná známost.

A. Eichmann podává 21. října 1934 do Berlína na velitelství SS žádost o povolení ke sňatku, ta byla kladně vyřízena - a tak se v roce 1935 konala svatba Eichmanna a Lieblové v Berlíně. Po svatbě žili Eichmannovi na různých místech Německa, na začátku německé okupace ČSR - v roce 1939 dostali dům v Praze ve Střešovicích, v ulici U laboratoře. Jméno "Adolf Eichmann" málokomu co říkalo a název úřadu, jehož byl šéfem, vypadal seriózně - "Vystěhovalecká úřadovna".

V této vile Na Ořechovce bydlela Veronika Eichmannová se svými třemi syny (Klaus, Dieter, Horst) po celou dobu války, zatímco Eichmann zde pobýval velmi málo. Jako muž

č. 1 v záležitostech "Konečného řešení židovské otázky" (holocaustu židů) měl málo času. Sadistický vrah Eichmann se musel věnoval výstavbě stále nových koncentračních táborů, v nichž umíraly milióny židů.

Během války si rodina Veroniky Eichmannové velmi pomohla. Dva její bratři pracovali na Gestapu. Straší Franz se "vypracoval" až na velitele Gestapa v Hradci Králové. Další její bratr byl arizátorem židovského majetku. Všichni z rodiny Lieblů byli bezpochyby vášniví fašisté.

Když se blížil konec války a Eichmann se obával, že se bude muset zodpovídat za své zločiny, poslal v březnu 1945 svou ženu Veroniku Eichmannovou s dětmi do bezpečí - do Fischerndorfu. Eichmann se naposledy objevil v pražském bytě 29. dubna 1945: Sbalil si cestovní kufřík a v taxíku opustil hlavní město tehdejšího protektorátu…. Z Prahy zamířil nejprve do jižních Čech - tady se vyznal a mohl zde strávit bez obtíží den či dva. Po opuštění Č. Budějovic o něm nikdo dlouho nic neslyšel. Jeden americký agent odjel do Fischerndorfu

a v č. 8 zde našel ženu která se jmenovala Veronika Lieblová (viz dívčí jméno Eichmannové). Tvrdila, že se s Adolfem Eichmannem rozvedla a od té doby ho neviděla.

Z Fischerndorfu se Eichmannová s dětmi odstěhovala do Aussee. Židovský stát pokračoval v pátrání po Eichmannovi, a proto byl do Aussee vyslán polský žid M. Diamant, jehož celá rodina zahynula v Osvětimi. V Aussee vystupoval jako holandský kolaborant, okouzlil několik místních esesáckých vdov, oblíbili si jej též Eichmannovi synové, ale u Veroniky Eichmannové neměl úspěch.

V roce 1947 požádala V. Eichmannová okresní soud, aby jí úředně potvrdil úmrtí bývalého manžela, a to na základě místopřísežného prohlášení Karla Lukáše z Prahy, pracovníka Vojenského zeměměřičského ústavu (nikoliv ministerstva zemědělství jak uvádí S. Wiesenthal ve svých pamětech), který tvrdil, že Eichmann byl v Praze zastřelen v pouliční přestřelce 30. dubna 1945. Když soudce zjistil, že Lukáš je manželem sestry paní Eichmannové - Marie Lieblové a že jde o podvod, žádost zamítl.

Na jaře roku 1951 zmizela V. Eichmannová z Ausse a to když dostala dopis z Argentiny, že "strýček vašich dětí, kterého všichni pokládali za mrtvého, žije a daří se mu dobře".

15. srpna 1952 dorazila Veronika Eichmannová s dětmi do argentinského Tucumánu.

Chlapcům řekla, že muž, za kterým přijeli, je bratrancem jejich zemřelého otce. Ti si jej oblíbili a přivítali, když si pana "Klementa" vzala. Eichmannovým se narodil čtvrtý syn - Ricardo Francisco - pojmenovaný na počest františkánského mnicha, který A. Eichmannovi pomohl utéct z Itálie do Ameriky. Ricardovi bratři se na nic neptali, i když jejich bratr byl pojmenován Klement Eichmann. Nebyli moc bystří - po otci. Ten si jednou postěžoval, že neprojevují vůbec žádný zájem o vzdělání a ani se nepokoušejí rozvinout své tzv. vlohy.

Až v březnu 1960 izraelská tajná služba získala nezvratné důkazy, že Ricardo Klement (Adolf Eichmann) je hledaným vrahem židů. Prvním důkazem byla Eichmannova fotografie, kterou získali od Eichmannovy milenky a pak květiny, které 21. března 1960 přinesl své ženě Veronice ke stříbrné svatbě. Toto sentimentální gesto ho usvědčilo.

20. května 1960 uneslo komando izraelské tajné služby Eichmanna z Buenos Aires do

Tel Avivu a zde byl 15. prosince 1961 odsouzen k trestu smrti. Proti rozsudku se Eichmann v řádné lhůtě odvolal. Odvolací řízení skončilo 29. května 1962. Eichmannovi byla dovolena jedna návštěva jeho ženy. Veronika Eichmannová přiletěla z Argentiny dne 28. dubna 1962, ještě téhož dne se oba setkali. Během hodinového rozhovoru mu vzkázala mnoho pozdravů. Druhého dne ráno, 30. dubna, odletěla Eichmannová zpět do Argentiny. O dva dny později,

2. května, přinesl časopis Kol Haam článek s titulkem: "Návštěva likvidátorovy manželky

v předvečer Dne umučených vzbuzuje hněv veřejnosti".

Smrt Adolfa Eichmanna při popravě nastala 31. května 1962 ve 23:58. Jeho tělo bylo spáleno za svítání 1. června 1962. Popel rozprášil do moře za výsostnými vodami šéf věznice

Arieh Nir, "aby ani jeho popel neposkvrnil izraelskou půdu".

Po popravě svého manžela se Věra Eichmannová stáhla do ústraní a nejsou dosud žádné informace o jejím soukromí
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Radar:Hmm,to jsem nečekal,ale pár otázek,ta Veronika Lieblová byla zřejmě němka nikoliv češka,že?!No,a synové po příjezdu do Argentiny nepoznali svého otce,když jim matka řekla,že je to strýc?Pokud jsem to vše správně pochopil.
Obrázek
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Radola Gajda: No češka to byla určitě, viz bydliště + původ rodičů, možná je matoucí zapojení jejích bratrů ad. Gestapo Hradec Králové, ti se však okamžitě přihlásili k říšskému občanství, tedy je němci brali ( a museli brát jako němce ).

Ano děti svého otce s odstupem času vůbec nepoznali, velkou roli hrálo hlavně to, že děti se na narodili zhruba v průběhu 4 let ( přesně to nevím ), takže když se s odstupem času Veronika dostala za manželem do Argentiny otce vůbec nepoznali, i když po letech nejstarší dítě prohlásilo, že mělo jité tušení, že se jedná o otce....

No není se čemu divit, že otce nepoznali, když Eichmann byl v průběhu války silně vytížen " židovskou otázkou " a doma pobýval minimálně....
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Tak nám Radara citují na idnes:

http://zpravy.idnes.cz/nacista-eichmann ... domaci_itu

konkrétní výňatek:

"Její dva bratři pracovali na gestapu. Starší Franz se vypracoval až na velitele této tajné policie v Hradci Králové, další bratr byl arizátorem, tedy se podílel na záboru židovského majetku," popisuje Václav Noha, který své poznatky o Eichmannovi publikuje na serveru Palba.cz."
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Ano. Již jsem na to upozornil Adminy.
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Odpovědět

Zpět na „Pohlaváři“