Gestapo

NSDAP, SS, SA, SD, BDM, Hitlerjugend, Gestapo, zákony.
Odpovědět
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Gestapo

Příspěvek od Radar »

Vznik gestapa

Berlín ukazoval onoho 1. května 1933 vlídnou tvář. Na pláni letiště Tempelhof se shromáždilo 100 000 dělníků a Goebbels tu s velkým pohnutím vzpomněl sedmi dělníků, kteří společně s SA-many přišli o život během vůdcova „období boje“. Poté promluvil sám Adolf Hitler. Tento den, prohlásil, vejde do dějin pod heslem „Važte si práce a ctěte dělníka.“ A proto bude napříště svátek práce slaven na počest německého dělníka. To na tomto prvním máji nacistické éry znamenalo poselství naděje pro německé dělníky, kteří prahli po vizích, ale především po vůdci, který by jim dal víc než pouhé sny.

Dr. Goebbels si toho večera zapsal události tohoto dne, plného vzrušujících zážitků, do svého deníku. Kdo by se mu přitom díval přes rameno, našel by tu jen málo důvodů k obavám, až na jednu výmluvnou větu a ta zněla „Zítra obsadíme sídla odborů. Jen stěží narazíme na odpor. Následujícího dne vyšly Deutsche Allgemeine Zeitung s tučnými titulky:NACIONÁLNÍ SOCIALISTÉ PŘEBÍRAJÍ ODBORY-FUNKCIONÁŘI ZATČENI-AKCE V CELÉ ŘÍŠI. Od deseti hodin ráno zatýkaly oddíly SA odborové předáky, kteří byli do Berlína přilákáni na oslavu 1. máje. Pohled na hnědokošilaté SA hordy pod vedením jejich kapitána Ernsta Röhma se zjizveným obličejem a prasečíma očkama nebyl tou dobou v Berlíně už ničím novým. Na zatýkání odborových předáků se podíleli i příslušníci politické policie, která od vydání zákona z 26. 4. 1933 nesla název ÚŘAD TAJNÉ STÁTNÍ POLICIE-GEHEIME STAATSPOLIZEIAMT. Z toho záhy vznikla později nechvalně známá zkratka GESTAPO.

Hitler, kterému nechyběl talent strhujícího řečníka, nezbytný pro udržování nacionalistických nálad v jednotce, se také brzy stal důležitým člověkem politické straničce, k níž byl poslán jako pozorovatel. Byla to Německá dělnická strana-Deutsche Arbeiterpartei, která sledovala rasistické a antisemitské cíle a nenáviděnou versailleskou smlouvu odmítala stejně jako republiku a kapitalismus.

Zákon z 26. dubna 1933 založil oficiálně Úřad tajné státní policie, Gestapa. Nejdříve se počítalo se zkratkami GPA a GPS, to ale znělo až podobně jako sovětská státní policie GPU, a proto bylo od toho upuštěno. V uvozovkách vynález akronymu, jenž se měl stát jedním z nejslavnějších v dějinách, se přičítá prostému poštovnímu úředníkovi, který hledal takovou zkratku pro dlouhý název, která by se vešla i na razítko.

Struktura policie, kterou nalezl a převzal Göring, byla rozvětvená. V tomto ohledu se ani nic nezměnilo, když se v podobě gestapa stala ztělesněním byrokratické pedanterie. Neuniformovaná policie se od té doby skládala z kriminální policie, jinak Kripo a politické policie jinak Stapo nebo Staatspolizei. Uniformovaná policie se skládala z pořádkové policie, úředně zkracované jako Orpo, která měla kasárna i ve velkých městech a sloužila jako mobilní zásahová jednotka při narušení veřejného pořádku.

Göringův hlavní zájem se týkal Kripo. Z ní vyčlenil zvláštní politická oddělení, která se spolu se Stapo zabývala velezradou, a kromě toho kontrašpionáž-Abwehrpolizei. Vše dohromady spadalo pod novou zastřešující organizaci Gestapo. Jakkoli měla tato nová Tajná státní policie i jiné věci na práci, největší pozornost věnovala moci a vlivu komunistů. Než mohla pod pláštíkem legality začít jednat, musel být proto demonstrován přesný rozsah komunistické hrozby.



Gestapo všude
Agenti gestapa si od počátku vzali za úkol důkladně sledovat všechny státní zaměstnance. Ti mohli být už za sebemenší kritické vyjádření na adresu režimu drasticky potrestáni. Všichni němečtí úředníci byli vedeni k tomu, aby na sebe vzájemně donášeli. Už samotný projev nedostatečné ochoty to dělat se považoval za služební přestupek.

Všudypřítomné donašečství se ale nikterak neomezovalo na úředníky. Německo bylo rozděleno na 32 žup, každá župa na kraje, každý kraj na skupinu obcí, každá skupina obcí na buňky a každá buňka na bloky, v jejichž čele stáli župní vedoucí, krajský vedoucí, vedoucí skupiny obcí, důvěrník buňky a důvěrník bloku. Pro gestapo byli pro svůj přímý kontakt s lidem bezpochyby nejzajímavější důvěrníci bloku, kteří měli na starosti určitý počet bytů či domů.

Důvěrníci bloku na nejnižším stupínku informačního žebříčku dodávali coby všestranní dohlížitelé zprávy o klepech, pověstech, vyslechnutých rozhovorech a událostech v domech.
Cokoli bylo podezřelé nebo se to podezřelým jevilo, dospělo až k vedoucímu skupiny obcí a podle skutečného nebo domnělého významu ke krajskému vedoucímu a tak dál až k řídícím úřadovnám gestapa. Každý podnik velký nebo malý, měl svého důvěrníka bloku. Výmluvným příkladem byla příhoda ze slavného mnichovského pivovaru U LVA, v němž působil důvěrník bloku Josef Scherl. 18. července 1933 podal Scherl zprávu o tesaři jménem Michael Hinteraurer, sládkovi jménem Matthiaz Moritz a zaměstnanci jménem Adalbert Faeth. O Hinteraureovi napsal, že se o něm v pivovaru všeobecně ví, že byl vždy aktivním marxistou a kromě toho má sestru, která je služebnou u známého židovského obchodníka Dr. Hermanna Schuleina z Richard-Wagner-Strasse . také Moritz je znám jako velký marxista a Faethova švagrová rovněž pracuje u Dr. Schuleina. Ti tři prý jeli na dovolenou do Francie, a člověk se proto musí ptát, kde na to vzali peníze, tím spíše, že zvláště Faeth si věčně stěžuje na finanční problémy. Scherl navrhl kontrolovat korespondenci a všechny kontakty těchto tří. Zvláště pak doporučoval, že nepopiratelný kontakt s dr. Schuleinem si bezpochyby žádá důkladné sledování.

Dlouhá paže gestapa ale dosáhla ještě mnohem dále. Cílem gestapa bylo vytvořit atmosféru, v níž už by nikdo nikomu nemohl věřit, sousedovi, učiteli ani tomu nejmladšímu členu Hitlerjugend. Dokonce i děti byly vyzývány, aby denuncovaly své rodiče, kdyby doma v soukromém rodinném kruhu kritizovali vůdce nebo stranu. Nebezpečí, že se kdykoli ozve zaklepání na dveře a člověk bude odveden mlčenlivými muži, se po celá ta léta vznášela nad bezpočtem rodin.. Ve Stuttgartu, průmyslovém centru na jihozápadě Německa, přinesl už první rok vlády strany tragédii Sclotterbeckových. Otec rodiny Gotthilf Schlotterbeck, 53 let, kovář, komunista a nezaměstnaný, byl zatčen a převezen do tábora Heuberg. Jeho syn Fridrich, jenž přežil smrt svých rodičů, sester a své snoubenky v Dachau, v roce 1945 vyprávěl:“ Gestapo odvedlo také mého bratra Hermanna…, protože roznášel komunistické letáky. Týrání ze strany SS spočívalo v tom, že ho zmlátili a ohodili na zem. Šlapali po něm, čímž mu zlámali kosti. Po pár týdnech ho pustili, ale i jeho vnitřní poranění byla tak vážná, že zůstal mrzák. Bylo mu teprve čtrnáct let. Gestapo chtělo, aby se už nikdy nevzpamatoval, a staralo se, aby jim nezmizel z očí. Při každém předvolání na gestapo kvůli lekci dobrého chování byl znovu zmlácen.

Plán přeměnit Německo v policejní stát měl zajisté nepřátele i uvnitř státní správy. Již v tak raném období jako byl 2. červenec 1933 se vedoucímu státnímu zástupci v Mnichově II zdály nápadné četné nevysvětlitelné případy úmrtí v koncentračním táboře v Dachau, náležícím do jeho kompetence. V memorandu pro bavorského ministra spravedlnosti konstatoval, že bude třeba události v koncentračním táboře Dachau velmi důkladně prošetřit. Už v druhém květnovém týdnu proběhlo vyšetřování smrti 4 vězňů s výsledkem, že je táboroví dozorci utýrali k smrti.

Pro mnoho lidí v postsovětském, postkomunistickém východním Berlíně neměl jistě pohled na někdejší hlavní sídlo gestapa, před nímž vedla Berlínská zeď ke kdysi slavnému Checkpoint charlie, příliš velký význam. Museli se potýkat s jinými, novějšími problémy. Nicméně stará adresa Prinz-Albrech-Strasse o sobě dávala a pořád ještě dává vědět.

Všechna svědectví, která se na berlínské gestapo zachoval, nejsou tak temná. Vila ve Wannsee, v níž se konala pověstná konference ve Wannsee, s adresou Am grossen Wannsee č. 56-58, byla změněna v muzeum. Do roku 1943 sloužila jako zotavovna SS. Na konferenci ve Wannsee se připravovalo konečné dokončení židovské otázky. Heydrich 20. ledna 1942 v poklidném a příjemném prostředí této vily přímo u jezera přečetl svým čtrnácti posluchačům – byli to všichni vysocí činitelé SS, policie a ministerstva vnitra – statistiky: přes 500 000 židů z Pobaltí, z Běloruska a Ukrajiny bylo za od této chvíle eliminováno, neboli zavražděno. Cílem porady bylo vysvětlení dalších organizačních, věcných a materiálních záležitostí ohledně konečného řešení evropské židovské otázky. Tato vila je dnes jakoby cestou do minulosti. Po rozsáhlé rekonstrukci a renovaci je nyní přízemí s jídelnou, v níž tehdy konference zasedala, uvedeno do původního stavu. Pod sklem na stole uprostřed leží jediný dochovaný originální protokol konference tak, jak jej Adolf Hitler vyhotovil. Vila je ale něčím víc než jen studeným muzeem. Stálá expozice dokumentuje pronásledování židů.

Téměř stejně děsivé jako konkrétní nástroje hrůzy a mučení, jichž gestapo používalo, byly tlusté spisy a fascikly doslova o milionech lidí. Při obsazování Prinz-Albrecht-stresse kupříkladu vojáci Rudé armády narazili na prakticky neporušenou obsáhlou kartotéku podezřelých Berlíňanů. Mnohé z těchto dokumentů dobyvatelé zničili.

Avšak zdaleka ne všechny dokumenty zanikly v plamenech kobercového bombardování, odvál je vítr, rozmočil déšť nebo je gestapo samo ještě na poslední chvíli zničilo. Dost zůstalo těch, kteří mohou sloužit jako důkazy proti poválečným zločincům nebo oponovat historikům, kteří vystupují jako apologeti nacistické éry.

Dokumentační středisko v Berlíně kupříkladu vlastní celý jeden regál výhradně se spisovým materiálem o činnosti zvláštních jednotek. Jsou to dokumenty, které samou svou existencí dokládají, jak se totalitní diktatura a aparát tajné policie, která diktaturu všemi prostředky podporuje, mohou stát ztělesněním zla. Je to varování pro všechny budoucí časy……

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Jen dodám, že Gestapo vzniklo z iniciativy Hermanna Göringa z politického oddělení pruské státní policie (pozn. v Německu měl předtím každý německý stát svoji vlastní policii, např. v Bavorsku ovládal policii Himmler). Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 se stal Göring ministrem vnitra a dosadil na čelní místa zasloužilé členy NSDAP, SS a SA. S nárůstem sil a úkolů byl poté v polovině roku politický referát přejmenován na tajnou státní policii. Problémem bylo, že říše měla více represivních orgánu, které si lezly do zelí, tj. klasická policie, SS nebo SA, resp. byla nutná spolupráce mezi nimi (Gestapo například potřebovalo vyslýchat vězně z koncentračních táborů, které měla pod správou SA apod.).

Při formování nacistického státu a jeho aparátu existoval mezi jednotlivými organizacemi boj o moc (každá organizace si chtěla přirozeně urvat co největší podíl na moci), vše vyřešila až „Noc dlouhých nožů“. SA byla svým sociálním složením různorodou formací, rekrutovanou z nejrůznějšího prostředí. Nejpočetnější vrstvu SA představovala tzv. střední třída (drobní podnikatelé, obchodníci, úřednicí, zemědělci – šlo o skupinu, která byla v letech hospodářské krize částečně zbídačená), dále šlo o mládež, která nemohla v důsledku krize najít zaměstnání, ale přitom pohltila NSDAP a SA statisíce příslušníků tzv. společenské spodiny (lumpenproletriátu). Magnetem, který přitahoval tyto živly zejména do oddílů SA byla mimo jiné i touha vybíjet si své nejnižší pudy. Vytvořit totalitní stát bez likvidace skupin a frakcí uvnitř NSDAP, bez její proměny do podoby organizačního a ideologického monolitu považoval Hitler za nemožné.

Postupem času vzniknul Hlavní bezpečnostní úřad říše (Reichssicherheitshauptamt, RSHA) založený v září 1939 pod správou SS, který se stal jakýmsi centrálním koordinačním orgánem, tam se poté po organizační stránce převedlo i Gestapo. Před vznikem RSHA bylo gestapo částí státní bezpečnostní policie (Sicherheitspolizei, Sipo). Pod vedením R. Heydricha začaly jednotlivé složky mezi sebou lépe spolupracovat, Heydrich byl předtím šéfem SD. Jedním ze základních cílů byla snaha o koordinaci útvarů Sipo a SD. To mělo mimořádný význam s ohledem na začínající světovou válku a na perspektivy rozšíření území říše. SD byl původně orgán, který vzniknul jako bezpečnostní služba politického charakteru.

Pro laika je těžké vyznat se v hierarchii a organizačním uspořádání třetí říše. Obecně platí, že se vše vyvíjelo zpočátku živelně a na další směr vývoje měli vliv jednotlivý fýrerové. Hitler jim nechával relativně volný prostor, občas vydal nějakou směrnici či vystupoval v roli arbitra. Postupem času stoupala jeho důvěra v SS, která se s růstem svých pravomocí začínala stávat jakýmsi státem ve státě a byla eventuelně připravena převzít na sebe aparát složek, které se neosvědčily (jako např. spojení Abwehru a SD, ale to už by bylo asi na samostatnou kapitolu).
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Hodlám postupem času doplnit všechny organizace a uskupení.....
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

práce gestapa
neber úplatky,neber úplatky nebo se s toho zblázníš
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Jak jsi poznal že je to práce gestapa?
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Rozhodně to byli skopčáci!!!!
Obrázek
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

Při obrázku odkud sem to stáhl to bylo napsáno :-)
neber úplatky,neber úplatky nebo se s toho zblázníš
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Aha.......
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

a tohle taky.
neber úplatky,neber úplatky nebo se s toho zblázníš
jirka
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 14/12/2006, 20:07

Příspěvek od jirka »

Více o této nechvalně známé policii je v knize Gestapo od Roberta Butlera.

Člověka až mrazí, co všechno se dělo na Prinz-Albert-Strasse

Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.........
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

ivan_kovar píše:práce gestapa
Tohle je obrazek z knizky "Hitler versus Stalin" a rozhodne to neni prace gestapa, protoze to je ze Stalingradu, tusim naopak ze to je prace NKVD ci milice...
válka je vůl
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Nyni napisi neco o prestavbe ridicich uradoven v lete 1943:

V 15.6.1943 doslo k rozhodnuti od RSHA k vnitrni reorganisaci ridicich uradoven Gestapa. Usporadani vypadalo takto:
1.oddeleni- osobni.
2.oddeleni- hospodarske azpravni.
3.oddeleni technicke zaleziotosti.
4.oddeleni- exekutiva,- a v ni-
Referat 4-1- Oposice 1a- levicove hnuti.
_komunismus, rozhlas, vyhodnocovani letaku, marxismus.
Referat 4 1 b- pravicove hnuti.
-nemecka pravicova oposice,
-cizi pravicova oposice, film, tisk.
Referat 4 1 c- zahranicni delnici, valecni zajatci.
V ni byly tyto podreferaty.
- uteky z prace v risi, vyhybani se praci.
- rusti emigranti a delnici z vychodu, sledovani cizincu.
Dale referat 4-2.- sabotaze.
- sabotaze, neopravnene drzeni zbrani.
-parasutiste, radiove protihry
- identifikace osob.
Referat 4-3- obranne zpravodajstvi(protispionaz)
Referat 4-4- svetobnazorovy protivnik.
- cirkve, sekty.
-zide.
Referat 4-5.-zvlastni pripady-
- ochrana vedoucich cinitelu.
- stala sluzba.
-zalezitosti NSDAP.
Referat 4 N- zpravodajska sluzba, kontrarozvedka.
Referat G- hranicni zalezitosti (od listopadu 1944).

Tato struktura zustala az do konce valky.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Vyslechova praxe Gestapa:

Vseobecne se povalecne vypovedi prislusniku Gestapa shoduji v tom, ze metody vyslechu nebyly nijak ustanoveny, a kazdy je delal podle vlastniho uvazeni. Podle predpisu nemelo byt pouzivano fysicke nasili, avsak vyjimku predstavovaly txz."zostrene vyslechy". Tento predpis se mel objevit uz v roce 1933, podle jineho zdroje az v roce 1936. Vynos k pouziti zostreneho vyslechu nesl znacku nejvyssiho stupne utajeni. Podle ustanoveni musel zostreny vyslech schvalit RSHA.
Vezen mohl byt bit holi o sile 2cm, neb gumovym obuskem, puvodne za pritomnosti lekare, a to v poctu 5 az 25 ran na zadni cast tela.
Puvodne smela tato forma muceni byt pouzivana jen k odhalovani komunisticke cinnosti, ale v roce 1940 rozsiril RSHA jeji uziti proti vsem nepratelum rise, a proti prislusnikum Protektoratu zacaly byt zostrene vyslechy pouzivany od srpna roku 1939. Z tohoto vykladu Himmlerova predpisu by se mohlo zdati, ze fysicke nasili pri vyslesich predstavovalo vyjimku. Ve skutecnosti tomu bylo naopak!

I sam Himmler dobre vedel jiz pri vydani predpisu, ze se nebude dodrzovat, ale slo mu o to, aby muceni bylo alespon navenek legalizovano, a on aby mel alibi. To, ze ve skutecnosti dochazelo k brutalitam- ho nezajimalo.
A take o povoleni k zosrenemu vyslechu se v praxi prilis nezadalo, nebot ho gestapaci povazovali za formalitu. Temer vsichni meli byti ve svem repertoaru. Tloukli vyslychane obusky, dutkami, kopali, a palili cigaretami, zarazeli jim spendliky pon nehty, nutili je delat drepy az do uplneho vycerpani, a vsechny tyto metody jeste zhorsovali.
Hlavnim duvodem se stala skutecnost, ze jejech nadrizeni jen zcela vyjimecne trvali na dodrzovani predpisu. Vsichni zamestnanci byli hodnoceni podle vysledku- a tech chteli dosahnout za kazdou cenu.
Po vypuknuti valky se hrube nasili stavalo beznou formou.
Zejmena se "proslavili" pomocne sily, kteri tyrali obet, tak casto, dutkami a jinym mucenim- az se dotycny priznal.

Pomerne casto take kombinovali brutalni tyrani a zdanlive "lidske jednani! tj, utok na psychiku.
Zpravidla vyssi urednici Gestapa si nechali predvest ztyranou obet a s pomoci cigarety, kavy, alkoholu se pokouseli dosahnout "doznani" Nekdy uspesne.
Pri vyslesich se Gestapo snazilo dusledne drzet v izolaci od sebe cleny odbojove skupiny. Casto take zacinali vyslechy otazkami, na ktere uz znali odpoved z jinych zdroju, bud od konfidentu, neb po tyrani jineho zatceneho. Nakonec zmucenemu odbojari spravnou odpoved sami rekli.
A toto divadlo nekolikrat opakovali. Snazili se tak obet zmast, vzbudit celkovou depresi ve vezni, pocit, ze Gestapo stejne vse vi, a tim ho donutit k vypovedi, co naciste jeste nevedeli.
V pripade, ze vyslychajici donutil k odpovedi,- musel ji vyslychany podepsat,- casto ani nevedel, co tam bylo psano, nebot byl tyranim zcela vycerpan. Opravdu priserne veci tato organizace delala.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Od leta 1942 zacaly vyslechy nabirat na ostrosti, od teto doby bylo povolovani zostrenych vyslechu v pravomoci sefu sluzeben, kteri davali souhlas k nim dalnopisem.
Podstatne vsak bylo, ze az na nepatrne vyjimky temer nikdo nekontroloval pouzivani fysickeho nasili. Od pocatecniho kopani, fackovani, prichazeli gestapacti sadiste k dokonalejsim formam tortury. Vymysleli napr. tzv: Stalinovu houpacku. Vezen byl spoutan do kozelce, mezi ruce a nohy mu byla prostrcena hul. Na te byl pak zavesen mezi stoly a pomoci kopancu houpan. Nebo tzv: vanova lazen. Svleceny vezen byl strcen do vany s vodou a gestapak mu strikal studenou vodu silnym proudem do obliceje. Pozdeji prisli na dalsi, tak ze strcili vezni hadici do ust a vodou ho dusili. Zcela beznym se stalo, paleni cigaretou, drceni prstu, otloukani hlavy o zed, mlaceni holemi pres chodidla, veseni na mrize..- vse zalezelo na vynalezavosti sadisticky zalozenych gestapaku.
Naciste zkouseli i pouziti injekci- psychofarmak- s jejich pomoci chteli dostat vezne do polovedomi, a tak vymamit z tyraneho vypoved. Tyto metody se vsak neosvedcily- tak zustali gestapaci u metod "klasickych".
Hovorit pri bestialnim muceni o "zostrenem vyslechu", pro ktery predpis stanovil max. 25 ran holi, - by bylo prilisnou ironii.

Je vsak treba videt ze ve vyslechove praxi byly rozdily. Metody, o nichz jsem se zminila se pouzivaly bezne u prislusniku komunistickeho i nekomunistickeho odboje, ale casto rozdilny postup byl proti parasutistum. V jejich pripade se muceni pouzivalo jen vyjimecne, a to pokud Gestapo nechytlo celou skupinu najednou, nebo jestlize zatceny parasutista odmitl zcela vypovidat.
Hlavni snahou bylo ziskat zadrzeneho pro spolupraci, proto probehl vyslech zpocatku slusne. Nebot pro Gestapo byl nepratelsky agent vzacna vec pro sve vedomosti a skoleni, a tak kazdy agent byl vhodny pro spolupraci. Pak se ukazalo, jaky ma kdo charakter. Ten, kdo odmitl spolupraci, byl mucen a poslan do Mauthausenu.
Na kolisaveho se pusobilo psychickym natlakem. Dostalo se mu ujisteni, ze nejde o zradu, ze bude o neho postarano, a svym " rozumnym jednanim" zachrani narod pred takovymi tragediemi jako byly napr. Lidice.

Proc Gestapo volilo tento zpusob?- Odpoved je snadna. Pro spolupraci s Gestapem prichazeli v uvahu sifranti, resp. telegrafiste. Odmitl- li spolupracovat, pak nemelo cenu ho nutit, jelikoz Gestapo vedelo, ze kazdy sifrant ma urcite poznavaci znacky,- ktere kdyby zatajoval, zpusobil by Gestapu blamaz.

Avsak i mezi vyslechy parasutistu byly rozdily. Gestapaci se relativne slusne chovali k tem, kteri prichazeli z Velke Britanie. Vysadkari ze SSSR, byli bud komunisty, nebo bojovali po boku Rude armady, a proto proti nim referaty volily drastictejsi metody.
Jakmile vsak nekdo z nich odmitl spolupracovat, pak nebylo zadneho rozdilu.
Vyskytly se vsak i ojedinele pripady, ze gestapak byl potrestan za uziti hrubeho nasili. Delo se tak tehdy, jestlize mucenim zpusobil smrt odbojare, na zaklade jehoz vypovedi Gestapo chtelo odhalit sirsi odbojovou sit, a jindy proto, ze se vynucene odpovedi ukazaly nepravdive.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Predani a pouziti ochranne vazby:

Zpocatku se stavalo, ze obvineny pred vysetrujicim soudcem uvedl, ze k doznani byl donucen nasilim. Tehdy justicni organy vracely spisy k dosetreni. RSHA sice zakrocil a vynutil si prislib, ze na vypoved vezne pred soudem nebude bran zretel, ale soucastne bylo Gestapo nuceno v kazdem trestnim spisu uvest, zda bylo pouzito zostreneho vyslechu, ci ne.
Zpracovane trestni oznameni predavaly uradovny soudcum. Vysetrujici soudci Nemeckych zemskych soudu v Praze u mimoradne zavaznych provineni velezrady a zemezrady postupovali zalezitost vrchnimu risskemu nadvladnimu pri Lidovem soudu v Berline.
Mensi pripady resily soudy v Praze, Brne, nebo pri nich byly zrizeny zvlastni soudy tzv. Sondergericht, ktere pusobily od 21.2.1940.
Nebot mezi Gestapem a soudy dochazelo ke stretum, u Gestapa nabirala stale vetsi oblib ochranna vazba.
Navrh pro RSHA mohl obsahovat jen jednoduche zduvodneni a vezen putoval rovnou do KT.
Proti rozhodnuti RSHA neexistovalo zadne odvolani, a melo-li Gestapo zajem na likvidaci vezne, pak "zemrel na srdecni slabost", neb "pri uteku". Bylo to jednoduche, nebot Gestapo predstavovalo v podstate soucast SS. Stacilo dat politickemu oddeleni Gestapa v KT pokyn, a to zaridilo "vse potrebne".
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Velitele Bezpecnostni policie a SD v Praze:

Vrchni vladni rada dr. Otto Rasch- 8.5- cerven 1939
dr. Walter Stahlecker - cerven 1939- deben 1940.(byl popraven ruskymi partyzany v roce 1942)

Horst Böhme - duben 1940- 1.9. 1942.
dr. Erwin Weinmann 1.9. 1942- 9.5. 1945.

Ridici uradovna Gestapa v Praze:

Einsatzgruppe I Böhmen -
dr. Otto Rasch 15.3. 1939- 8.5. 1939.
zastupce. Ludwig Hahn 15.3. 1939- cerven 1939.

Geheime Staatspolizei/ leit/ stelle
Velitel:
dr. Hans Ulrich Geschke--- cerven 1939- rijen 1942.
dr. Ernst Gerke-------------rijen 1942- 9.5. 1945.

zastupce:
Ernst Ilmer ---------------cerven 1939- unor 1942.
dr. Josef Witiska ----------unor 1942- brezen 1943.
Heinrich Berger -----------brezen 1943- duben 1944.
dr. Gerhard Andrejs ---- deuben 1944- 9.5. 1945.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Vztah Gestapa a SD:

Vedle policie existovala v nacistickem systemu jeste SD( Sicherheitsdienst). Zpocatku figurovala jako bezpecnostni sluzba, a vedl ji od sveho vzniku 19. cervence 1932 R. Heydrich. Postupem doby se vyvijela v dulezity zpravodajsky organ a jeji centralou se stal Hlavni bezpecnostni urad se sidlem v Berline. Zpocatku predstavovala zpravodajskou sluzbu NSDAP, a pusobila ve vsech oblastech.
Vzhledem k jejimu rychlemu rozmachu bylo nutno stanovit ji presnejsi okruh cinnosti.

Velmi dulezite narizeni v tomto smeru predstavoval Heydrichuv vynos o rozdeleni funkci z 1. cervence 1937. SD dostala za ukol resit vseobecne otazky v nichz neprichazelo v uvahu policejni exekutivni opatreni, naproti tomu Gestapo resilo pripady v nichz prichazeji v uvahu policejni exekutivni opatreni.
Gestapo dostalo za ukol provadet zatykani bez souhlasu prokuratora a vysetrujicich organu. Po celou dobu vysetrovani u Gestapa nesmel do prubehu nikdo zasahovat a zatceny nemel pravo na obhajce. Teprve po skonceni vysetrovani a predani zatceneho soudci ( pokus k tomu vubec doslo), mohl zadat obhajce. V tom nacismus poprel jeden ze zakladnich principu obcanskych prav.
Odpovědět

Zpět na „Organizace“