Churchill o životě na cizích planetách

Osobnosti a vojáci Velké Británie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Churchill o životě na cizích planetách

Příspěvek od Rase »

sir-winston-churchill-statesman-d31b6e-640.jpg

Churchill o životě na cizích planetách

"Nejsem ohromen naší civilizací natolik, abych byl přesvědčen o tom, že zastáváme jediné místo ve vesmírném nekonečnu, kde se vyskytují živé myslící bytosti,
anebo že vůbec vytváříme nejvyšší úroveň fyzického a duševního vývoje, který se kdy v ohromné škále časoprostoru objevil." - Winston Churchill


Sira Winstona Churchilla si člověk obvykle vybaví jako věčně zamračeného buldoka s tlustým doutníkem, málokdo si ho ale dokáže představit jako dvaadvacetiletého příslušníka britské armády, který si v Indii v roce 1896 poctivě čte Darwinovu revoluční studii O původu druhů. Nebo jako vědeckého publicistu, který již v roce 1931 v The Strand Magazinu zveřejňuje článek Fifty Years Hence, v němž vysvětluje princip jaderné energie a jaderné fúze. V jiných textech najdeme pojednání o vývoji buněk atd. Churchilla lze zpětně reflektovat jako překvapivého a překvapujícího popularizátora vědy, který svůj přirozený zájem o sféru vědeckých objevů projevuje před, během i po skončení vlastní kariéry ve vrcholné politice. Byl prvním britským premiérem, který měl vědeckého poradce. Během druhé světové války Churchill podporoval rozvoj radaru a britského jaderného programu. Pravidelně se setkával s vědci, například s Bernardem Lovellem, otcem radioastronomie. Postaral se o vládní financování laboratoří a tím se nepřímo podílel na mnoha poválečných objevech a vynálezech v oblastech od molekulární genetiky až po rentgenovou krystalografii.
V období kolem roku 1938, patrně v reakci na světoznámou Válku světů, sepisuje Churchill jeden ze svých nejvýraznějších vědeckých textů vůbec – článek s tázavým názvem "Are We Alone in the Universe?" o potenciálním životě mimo naši sluneční soustavu. Na devíti stranách nejdřív velmi přirozeně shrnuje fakta o důležitosti vody pro vše živé, její přítomnosti v lidském těle a živých buňkách, aby následně přesně popsal svou teorii o tom, že jedinými potenciálně obyvatelnými planetami naší sluneční soustavy jsou pravděpodobně pouze Mars a Venuše. Předpovídá brzkou lidskou návštěvu Měsíce či Marsu a zdůrazňuje svou přesvědčenost o existenci megalomanského počtu exoplanet, které disponují vodními zdroji, atmosférou a teplotou vhodnou pro zrod života. Churchill dle všeho velmi pozorně četl výzkum astronoma Edwina Hubbla a pravidelně podléhal fascinaci průzkumem oblastí za hranicemi Mléčné dráhy. Patrně chtěl tento článek publikovat již v roce 1939, v nedělní příloze londýnských The News of the World, ale vzhledem k napjaté situaci v předválečné Evropě musel psaní přerušit. Text tak plně dokončil, byť nakonec nepublikoval, až v průběhu 50.let. Pozapomenutý rukopis je dnes uložen ve sbírce National Churchill Museum.

Zdroj:
http://time.com/4667004/churchill-life-in-space/
https://www.nature.com/news/winston-chu ... nd-1.21467
https://www.space.com/35713-winston-chu ... -life.html
http://www.cbc.ca/news/technology/churc ... -1.3987884
https://zpravy.idnes.cz/churchill-esej- ... anicni_ert
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2 ... ezena-esej
http://www.spirit.cz/index.php/predstav ... -o-vesmiru
http://extrastory.cz/nasla-se-ztracena- ... chill.html

winston-churchill-as-a-young-man-by-edwin-arthur-ward-1859-1933-a6c039-1024.jpg
Výstřižerttzzzk.JPG
Naposledy upravil(a) Rase dne 27/7/2022, 19:12, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Churchill o životě na cizích planetách

Příspěvek od Dzin »

Jako skalní scifista začínám k Churchillovi pociťovat ihned velké sympatie. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Churchill o životě na cizích planetách

Příspěvek od Rase »

Winston Churchill (1874-1965) když byl ještě holčička - patrně někdy kolem roku 1877. Na snímku s ním je jeho maminka - Jennie Jerome, žena lorda Randolpha Churchilla. Nejednalo se ale o nic atypického, tehdy totiž byli i chlapci oblékáni do dívčích šatiček. Fungovalo jakési pravidlo, že do tří let se děti obou pohlaví odívala identicky, do krajkových, volánkových šatečků s pentlemi, a tak bylo jen těžké rozeznat chlapečky od holčiček. Důvod k této módě však není zcela známý. Někteří tvrdí, že vyšší úmrtnost chlapců v kojeneckém a batolecím věku vedla k pověře, že Smrt a zlé duchy lze obelhat právě převlékáním chlapců za děvčata, nicméně stejně tak je pravděpodobné, že "holčičková" móda se zkrátka líbila a byla pohodlná. Chlapcům se také do tří let nestříhaly vlásky.

http://www.alamy.com/stock-photo-jennie ... 43697.html
https://www.loc.gov/exhibits/churchill/wc-youth.html

15da47e5318d8daed3b1f0919f3b7b3c.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 27/7/2022, 19:21, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Churchill o životě na cizích planetách

Příspěvek od Rase »

Churchill jako voják a válečný dopisovatel

Nebudeme přehánět, pokud řekneme, že rodiče mladému Winstonovi neprojevovali náklonnost nebo lásku. Již v sedmi letech nastoupil na elitní školu St. James, později přešel do Brightonu a po jejím absolvování se rozhodl pro vojenskou kariéru. Na Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu, se dostal až na třetí pokus, v roce 1893 zde si již vedl mnohem úspěšněji. V hodnosti nadporučíka, odcestoval roku 1895 na Kubu, kde působil jako válečný dopisovatel a vojenský pozorovatel. o dva roky později se zúčastnil bojů v severozápadním pohraničí Britské Indie proti paštunským kmenům Áfaridů a Orakzáíů. Z několika bitev vyšel nezraněn, ačkoliv podle svých nadřízených prováděl šílené věci, jako například jízdu velice blízko rojnice. V roce 1898 se vypravil do Súdánu, kde se účastnil bitvy u Omdurmánu. Velitel velké dervišské armády, Chalífa Abdalláh zde vrhl do boje 50 000 mužů. Byla ale rozprášena, za sebou nechala 9 000 mrtvých a ještě více zraněných, zbytek povstalců prchal, pronásledován egyptskou a britskou kavalerií. Winston Churchill zde bojoval na exponovaných úsecích, kde padlo několik jeho blízkých přátel, on sám však z boje vyšel nezraněn. Za svůj život vděčil, jak sám zmiňuje, jedné z prvních samonabíjecích pistolí - Mauser C96. "Tak skončila bitva u Ummdurmánu - nejvýznamnější triumf, kterého kdy dosáhly armády pokroku nad barbary. Během pěti hodin byla nejsilnější a nejlépe vyzbrojená armáda divochů, která se v dějinách postavila moderní evropské velmoci, zničena a rozprášena. Bez větší námahy, s poměrně malým rizikem a zanedbatelnými ztrátami na straně vítězů." Britové Mahdího ostatky hodili do Nilu, hrobku srovnali se zemí a jeho děti na deset let uvěznili v Káhiře. Samotný Churchill si ze Súdánu odvezl velice negativní postoj k islámu a muslimům. Po návratu se neúspěšně pokusil prosadit v politice, leč v říjnu 1899 vypukla v jižní Africe búrská válka a Winston Churchill zde začal působit jako dopisovatel listu Morning Post. Během búrského přepadu britského obrněného vlaku byl zajat a uvězněn. Z vězení v Pretorii se mu podařilo uprchnout a tajně přejet vlakem 500 km až do portugalského Mosambiku a z něj pak na území kontrolované Brity. Toto dobrodružství z něj udělalo na nějaký čas národního hrdinu,dokonce byl navržen na vyznamenání Viktoriiným křížem. Právě působení v Jižní Africe pro něj znamenalo velký zlom a otevřelo mu dveře v budoucí politické kariéře. Po neúspěšném vylodění v Gallipoli na Dardanelách, byl 18. května 1915 odvolán z vlády a v listopadu nastoupil jako reaktivovaný důstojník v hodnosti major do armády. Odcestoval do Francie, kde byl později povýšen do hodnosti podplukovníka. Již v květnu roku 1916 se ale Churchill vrátil do Dolní sněmovny a od následujícího roku se opět vrací do vrcholné politiky jako ministr pro výrobu válečného materiálu, čímž končí jeho kariéra jako vojáka i válečného dopisovatele.

https://zpravy.idnes.cz/sekty-kulty-mes ... anicni_bse
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4664

1WIQyFy82ixBNk6uIb-IQs5HvCOBA-XoieJKQYMWlzs.jpg
Churchill ve věku 21 let v husarské uniformě

Obrázek
během bůrské války (1899)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Churchill (vpravo) ve skupině britských zajatců během búrské války
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“