komunikace lodí

Osobnosti a vojáci Velké Británie.
Odpovědět
tankistka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 20
Registrován: 20/5/2015, 15:32

komunikace lodí

Příspěvek od tankistka »

Dobrý den, prosím o radu. Jak komunikovaly válečné lod na sklonku 19. století? myslím komunikaci s domovskými přístavy. Jak třeba předávali rozkazy z Londýna flotile, která byla třeba ve Středomoří (pokud to tedy vůbec bylo možné), když ještě neexistoval bezdrátový telegraf. Díky za odpověď :)
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4076
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: komunikace lodí

Příspěvek od jarl »

To je jednoduché. Přímá komunikace mezi velitelstvím a posádkou možná nebyla, takže velitelé válečných lodí dostávaly instrukce a rozkazy až po připlutí do přístavu napojeného na telegrafní síť. Bylo to zdlouhavé, ale pořád lepší než za časů plachetních lodí, kdy často docházelo k boji ještě dlouho poté, co byla podepsaná mírová smlouva, ale posádky na moři se o tom nedozvěděly.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: komunikace lodí

Příspěvek od Vlastimil Čech »

je to jasné... ovšem mohly nastat i jinačí situace. Tedy zde je zmíněna právě jen ta možnost, že:
1- posádky obou plavidel ví, nebo si myslí, že jejich země jsou ve válce.
2- obě posádky vycházejí z toho, že jejich země jsou v míru.
3- jedna z posádek se domnívá, nebo ví, že je válka, ale druhá posádka o válce nic neví. :?:
Tedy nejpříjemnější je setkání těch, kteří si myslí, že jsou přátelé a kolegové. :razz: :lej: Docela jasné je i pravděpodobně chování posádek v prvním případě. Ale jak se mohly obě lodě chovat v oněch docela čestných dobách, kdy se války ještě vyhlašovaly v případě třetím? Je něco o tom známo?
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: komunikace lodí

Příspěvek od Martin Hessler »

No, v dobách, kdy se války ještě vyhlašovaly, bývalo rovněž zvykem vyvěšovat na lodích před bojovou akcí tzv. válečnou vlajku (třeba v britském loďstvu se tuším bílá svatojiřská vlajka s Union Jackem vztyčovala jen v době válečného stavu, jinak byla k vidění obdobná s modrým pozadím) a na válečných plavidlech též tzv. vimpel - dlouhý trojúhelníkový praporec v barvách válečné vlajky na vrcholku hlavního stěžně. Takže kapitán, který potkal takhle vyzdobené plavidlo potenciálního nepřítele, měl většinou dost času vyhlásit poplach a nahnat obsluhu k dělům.
V podstatě to mělo stejný význam, jako když si Indiáni vzali štíty (na lov se štít nenosí) a pomalovali se válečnými barvami.

Nejsem zrovna specialista na námořnictvo, na Palbě jsou skuteční znalci, ale co vím, tak oni námořkové z těch praporků a vlaječek dokázali vyčíst leccos. Jen tak namátkou, co jsem různě vyčetl/zaslechl:
Červená vlajka neznamenala vzpouru, ale "Pozor, nakládá se munice".
Černá vlajka: Nebezpečný náklad (zpravidla výbušiny)
Žlutá vlajka: Nákaza na palubě/loď v karanténě
Vlajka vyvěšená obráceně: Žádost o pomoc (loď v akutním nebezpečí)
Pokud nadřízený důstojník/velitel eskadry vydal rozkaz pomocí signálních vlajek, musel podřízený vyvěsit a spustit stejnou sestavu vlajek na znamení, že signál byl přijat. Ale pokud je nechal místo spuštění viset v půli stěžně, znamenalo to, že signálu nerozuměl.

Zkrátka celá malá věda, tahle námořní signalizace...

Jenom na okraj, bylo celkem běžné, že při setkání na moři si kapitáni lodí vyměňovali informace a někdy i poštu. Takže ani v dobách plachetnic a neexistence telegrafu nebylo připlutí do přístavu jedinou možností, jak získat zprávy ze světa.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
tankistka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 20
Registrován: 20/5/2015, 15:32

Re: komunikace lodí

Příspěvek od tankistka »

Jste skvělí, díky moc! :) Můžete mi ještě poradit, jakou silou asi tak oplývala Royla Navy v roce 1899? Mám na mysli jak velkou flotilu udržovali v britských přístavech a vůbec v blízkosti Británie.
Děkuju
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Re: komunikace lodí

Příspěvek od Scrat »

Zběžně jsem prolistoval ročenky a vyšlo mi že k poslednímu prosinci 1899 by měla mít Royal Navy ve stavu 21 predreadnoughtů, 14 starých obrněných bitevních lodí, 12 pancéřových křižníků (5 nejstarších byly spíš pancéřové fregaty), 15 chráněných křižníků, 96 torpédoborců a zhruba 100 - 110 torpédovek. U těch menších se to už počítá dost blbě.
Celkově se to nezdá moc ale na základě zákona o námořní obraně (schválen 31. května 1889) byla přijata zásada známá jako "two-power standard". Tedy být silnější než součet druhého a třetího nejsilnějšího loďstva (v té době to byly Francie a Rusko) a Britové celkem neměli problém toto dodržet. S ostrovní ekonomikou v době královny Viktorie se nemohl měřit nikdo.

Středomořské loďstvo (Mediterranean Fleet) tvořilo deset bitevních lodí (vždy nejmodernější plavidla) a tři až pět velkých křižníků (bez rozlišeni typu), šlo o nejsilnější detašované uskupení Royal Navy. A síla byla potřeba protože tato flotila chránila životně důležitou spojnici s Indií, Austrálií a Novým Zélandem. Zbytek lodí byl součástí tzv. Channel Fleet a pár menších a starších plavidel bylo rozstrkáno po koloniích.

Scrat
Naposledy upravil(a) Scrat dne 20/9/2016, 16:33, celkem upraveno 1 x.
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
tankistka
svobodník
svobodník
Příspěvky: 20
Registrován: 20/5/2015, 15:32

Re: komunikace lodí

Příspěvek od tankistka »

Perfektní, děkuju za odpověď :) Ještě k té Channel Fleet, ta mě právě zajímá nejvíc. Dá se někde vyčíst, jaké lodě zahrnovala v roce 1899? A kde kotvily? Všechny v Portsmouthu? Nebo i jinde?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“