Finsko ve WW2

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Inger, a co to takto přeložit do Finštiny (po domluvě s Michanem kvůli autorským právům) a nabídnout to nějakému deníku ve Finsku?
Myslím si, že tak kvalitní práce z pohledu nezúčastněného je pro každý národ velmi zajímavá...

BTW, je toho několik dílů, jeden lepší než druhý. Takže jsi to určitě nemohla přečíst tak rychle celé...
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Ja cetla jen 3 dily zatim- je to moc zajimave. Prelozit bych to mohla, a mohli by mi to otisknout v denniku v Kuusamu- Koillis Sanomat (Zpravy z Koillis- to je oblast u nas okolo mesta Kuusamo), ja uz napsala pro Koillis Sanomat dost clanku o CR i historii CR- a mistni lidi to zajimalo, i me telefonovali. Ale musel by mi to Michan povolit, neb se jedna o autorska prava, a vydala bych to zde pode jeho jmenem, ja jsem jen tlumocnikem. Myslim ze by mohli mit zajem. Jinak muj mail je: pikkuirwin1@luukku.com
Dekuji Vam.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Jak na tom vlastně bylo Finsko po válce? Měli na svém území nějaké Sovětské základny? Mám na mysli především Hanko, kde, pokud se nepletu si Sověti v mírové smlouvě podmiňovali zřízení vojenské základny.

Taky mi říkal kolega z práce, který nějaký čas ve Finsku byl, že před sovětskou atomovou hrozbou, se Finsko prakticky "zavrtalo" do země. Prý továrny, teplárny atd...v Helsinkách jsou vlastně pod městem. Říkal mi i aquaparku, který je vyhlouben do skály. Co je na tom pravdy?
Naposledy upravil(a) kacermiroslav dne 11/6/2008, 13:45, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Příspěvek od G.Reiner »

kacermiroslav píše:Jak na tom vlastně bylo Finsko po válce? Měli na svém území nějaké Sovětské základny? Mám na mysli především Hanko, kde, pokud se nepletu si Sověti v mírové smlouvě podmiňovali zřízení vojenské základny.
Přečti si toto:
http://www.paralaxa.cz/lide-a-spolecnos ... nska-cesta

Jinak Finové po válce měli ve výzbroji i sovětské Mig - 21.
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Příspěvek od G.Reiner »

Co mě konkrétně zajímá: chování finských vojáků za tvz. pokračovací války se SSSR k sovětským (ruským) civilistům. Nevíte o tom někdo něco? Jak se chovali, možné válečné zločiny atd.?
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Příspěvek od G.Reiner »

Co mě konkrétně zajímá: chování finských vojáků za tvz. pokračovací války se SSSR k sovětským (ruským) civilistům. Nevíte o tom někdo něco? Jak se chovali, možné válečné zločiny atd.?
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Zadne valecne zlociny se zde nedely. Finove se chovali k civilistum slusne. I kdyz dnes jeste na Rusy "prskaji", ale zadna velka nenavist zde neni. Pokracovaci valku samezrejme nepamatuji, ziji ve Finsku od roku 1990, ale co jsem slysela od starych lidi, tak zadne problemy nebyly.
Dnes sem Rusove jezdi na dovolenou, skupuji pozemky- Finove z toho maji penize, tak ze je vse dobre. Sama ziji 50km od ruske hranic, ale ta je nadale uzavrena, Rusove musi mit viza.
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“