Zdravotnické zabezpečení Rudé armády

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
igy
Příspěvky: 7
Registrován: 5/7/2007, 21:32

Zdravotnické zabezpečení Rudé armády

Příspěvek od igy »

Nemáte někdo představu nebo nějaké zdroje, kde b y se to dalo zjistit jakým způsobem fungovalo zdravotnické zabezpečení Rudé armády za II. sv. války - mám na mysli kompletní řetěz - bojiště až odsunové nemocnice, rehabilitační ústavy atd.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Babička byla zdravotnicí druhého ukrajinského frontu. Bohužel je už mrtvá a kromě toho o tom odmítala mluvit. Podle toho co se sem tam zmínila, to byl humus a neskutečné peklo. Řekl bych, že jedním z důvodů vysokých sovětských ztrát za války byl právě i zdravotnický systém.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6823
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dancer, jak Tě mám chlape rád, tak tohle je unfér.
Humus a peklo je samotná válka!!!
Tohle je třeba rozebrat po letech - 1941,42,43,44 a 45.
V každém roce a době je to jinak a od roku 1943 běžný standard.
Nemám bohužel přesně to co chce igy - ten kompletní řetěz od nosičů raněných v četě, rotě a výš. Ale existovalo to od začátku války.
Navíc bohužel nemám ani čas.
Přesto sem nějaké vědomosti, až budu mít čas dám.
Je třeba si uvědomit, že při ofenzívách Německa 1941 vše fungovalo ještě špatně, ale stejně fungovalo. S pomocí USA a VB, ale samotným přechodem SSSR na válku a pak totální válku se vše zlepšovalo.
Okolo Moskvy 1941( Leningradu) a Stalingradu 1942/43 už to bylo lepší.
Dokonce co mám o Moskvě a Stalingradu, tak 75% až 90% těžce zraněných ( když se nejednalo o amputaci), kteří se dostali do vojenské nemocnice bylo vyléčeno a vrátilo se na frontu.
Je zde základní hledisko - bylo to v obraně, bylo to v útoku lokálním, bylo to v době ofenzívy.
V počátku války byl určitě vyšší standard na straně Německa, to ano.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

->michan: Teď, když na to koukám uznávám, že jsem to napsal "blbě". To co jsem napsal se vztahuje k prvosledovým jednotkám a pohledu jedné účastnice těch bojů. To, co tam babička zažila byl opravdu "humus". To, že za to mohla vlastně válka je vedlejší. Kdybych sem nasypal i jen to málo, co se zmínila, tak budu vypadat jako čuně, co si libuje v prasárnách a negativním pohledu na Rudou armádu.
Určitě to takhle nevypadalo všude a vždy, ale o tom já nevím. Znám jen to, co babička říkala a já nemám důvod jí nevěřit. Možná se na jejím pohledu na věc podepsal fakt, že jí po válce sebrali všechna vyznamenání, degradovali ji a dokonce jí snad zakázali vstup na území SSSR (pocházela ze Zakarpatska, kde zůstali všichni její příbuzní) - to vše jen proto, že se v Praze zamilovala do dědy a rozhodla se tu zůstat. Ale nezlomili ji - dokonce ani nedostávala "veteránský" důchod jako jiní veteráni z východní fronty.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6823
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

V jedné věci máš Dancer, kolego pravdu - ta hrůzná mašinerie SSSR se mnohokrát chovala hůř k těm nezraněným, kteří za ně bojovali! Rozumím Ti.
A druhé říkáš také dobře - prvosledové jednotky.
Já ještě přidám jednu hrůzu:
"Byli jsme obklíčeni a Němci to do nás prali z minometů. Vedle nás v zákopu leželi lehce a těžce ranění. Ti těžce ranění, někteří s křikem, někteří tiše, umírali. Nikdo jim v palbě nemohl pomoci. Raději jsem se tam nedíval!"
Ano obklíčení a pod palbou, nejde zachránit vojáka, který by jinak i zraněn, pokud by mu byla poskytnuta pomoc, žil. A ta hrůza roku 1941, když v Rudé armádě nefungovalo skoro nic?
Zásobování pod palbou. Dojdou obvazy, dojde zdravotnický materiál a další a další bojové situace. Také záleželo i na velitelích ( a tady byl v Rudé armádě velký problém), jak náležitou pozornost věnoval týlu, zdravotnické problematice atd... I to bylo u různých velitelů různé!
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“