Sovětské trestné jednotky

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Buhel
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 27/12/2008, 20:26

Sovětské trestné jednotky

Příspěvek od Buhel »

Nemáte někdo informace o sovětských trestných jednotkách.
Po tom co jsem objevil ruský seriál "Štrafbat" si dávám dohromady informace o nich,ale to co jsem dal zatím dohromady(článek AJ wiki) mě moc nedává smysl.
Např. dle rozkazu 227(léto 1942) se měly formovat trestné prapory(pro důstojníky) a trestné roty(pro mužstvo a poddůstojníky).
Do nich byli zařazováni:
-vojáci kteří se provinili dle rokazu 227 a paragrafu 58 sovětského zákoníku
-osvobození zajatci
-dobrovolníci z řad civilních vězňů

Ovšem to co jsem dal dohromady mě často hapruje
-Civilní vězni.Šli do "důstojnických" praporů nebo k mužstvu do rot?
-Civilní vězni.Maršál Rokossovskij se ve svých pamětech zmiňuje o střleecké brgádě z přihlášivších se vězňů.A to na začátku roku 1942....
-Počet praporů.Provinivší se důstojníci nemohli naplnit několik set uváděných praporů.

Vzhledem k tomu jsem došel ke dvoum závěrům:
1.Kromě trestných praporů existovali i jiné"instituce" zajišťujcí nasazení vězňů do bojů(Zařazování krimináníků a nepřátel lidu do normáních jednotek???)
2.Bylo zrušeno rozdělení:důstojníci-prapory
ostatní-roty
a přešlo se na "praporovou soustavu".

Ovšem jsou to jenom mé doměnky a byl bych rád kdyby je mě někdo potvrdil nebo vyvrátil.

A ještě na okraj.Narazil jsem na informaci o trestné letce,která měla být nasazena u Stalingradu.Nevíte někdo o dalších trestných jednotkách druhů vojsk(tankové trestné odíly...) nebo to byla jenom snaha nestratit dlouho cvičený kádr(on se letec cvičí déle než takový dělostřelec nebo tankisty...

A ještě jedna věc.Pracovní jednotky Rudé armády.Narazil jsme na ně v souvislosti s vyřazení vojáků německé národnosti z bojových jendotek Rudé armády...,ve vzpomínkách našich východních vojáků,v Solženicynovi.
Měli kombinovat vojenskou jednotku s pracovním táborem.Nevíte někdo podrobnosti?

Předem díky za všechny odpovědi.
huberth
Příspěvky: 3
Registrován: 4/2/2009, 09:50

Příspěvek od huberth »

huberth
Příspěvky: 3
Registrován: 4/2/2009, 09:50

Příspěvek od huberth »

Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Podle mých informací byly roty formovány na stupni pluk a prapory na vyšších stupních. Důstojníci a ostatní vojáci sloužili spolu, důstojníci jako velitelé.
Obrázek
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Pánové,pokud se nemýlím,tak Trestné prapory v Rudé armádě byly zřízeny 28.7.1942 známým Stalinovým výnosem "Ani o krok zpět".Zde povolil vel.frontů aby vytvářely až tři"trestní prapory(štrafnyje bataljony-štrafbaty) o síle 800 mužů v závislosti na místní situaci.Sovětské "štrafbaty" měly sestávat z bývalých důstojníku "středních a vysoké úrovně"-neboli důstojníku a politických důstojníku odpovidajících hodnosti,kteří se provinili porušením disciplíny,zbabělosti nebo vahavosti.Tyto "štrafbaty byly nasazovány do akci rozkazem vel.frontu.
Armády měly zároveň vytvářet,opět podle situace,pět až deset trestních trestních rot (štrafrorty),které byly složeny z provinilých vojáků a poddůstojníku.
Dle sovětských údaju na každý front připadal jeden štrafbat a celkem existovalo 1 049 trestních rot (štrafrot)
Dále Stalin ve svém rozkaze nařídil armádním velitelům zakládat u každé armády tři až pět dobře vyzbrojených zachycovacích oddílu(zagraditělnyje otrjady).

V roce 2004vysílala ruská televize dokumen nazvaný Štrafbat-1 a 2. díl.Údajně se to dá sehnat i na DVD.
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“