Anexe pobaltských států

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
gotti
Příspěvky: 8
Registrován: 6/10/2008, 08:16

Anexe pobaltských států

Příspěvek od gotti »

ahoj.čtu si o válce spoustu knih,ale občas se informace liší a tak jsem se chtěl zeptat tady na foru.každý něco říká,ale kde je pravda?

1)píší: SSSR dal územní ultimátum Finsku,které bylo nevýhodné a tak jej napadl.(zjednodušeně napsané)

četl jsem: 7-13.srpna 1939 na Karelské šíji se seskupovalo velké množství Finských vojáků a techniky.SSSR se snažil vztahy zlepšit a vyjednávat.o dva měsíce později začalo SSSR vyjednávat s Finskem o posunutí hranice,kde by SSSR dostalo území o rozloze 2761km a jako náhradu by jim dalo území o rozloze 5529km čtverečních.SSSR by tak zajistilo ochranu Finského zálivu a svého Leningradu před útokem Německa.Z Anglie od roku 1935-1938 byly do Finska poslány zbraně a technika za 221 milionů finských marek.Do začátku roku 1939 za pomocí Německých odborníků byla zřízena letiště,instrukroři z Anglie řídily výcvik finského sboru.26.11 1939 finské dělostřelectvo odstřelovalo sovětské vojsko u Leningradu.
Poradce státního departmentu USA Raymond Garthoff později přiznal,že "SSSR si nepřál válku s finskem" (the Soviet military policy New York-Washington 1966,p.14.)
Liddel Hart psal,že to pro Finsko zase tak nevýhodné nebylo.

jak to tedy vlastně bylo?je pravda,že konflikt Finsko plánovalo dopředu a západní svět jim v tom pomáhal?vyprovokovali konflikt finové samy?

2) čtu: SSSR napadl společně s Německem Polsko a předem bylo domluvené rozdělení "kořisti"

četl jsem: ve východním polsku bylo spoustu občanů západního Běloruska a západní Ukrajiny(Lvov...)proto sovětský svaz chránil tyto lidi proti německé agresi a tak chtěl část tohoto území.taky proto,že to byl další nárazník před Německem.kdyby mu šlo o zisk z kořisti,zaútočil by mnohem dříve a né až 17. den od začátku napadení Německem.

3) čtu: SSSR zabralo násilně Lotyško,Estonsko,Litvu

četl jsem: září 1938 dalo SSSR návrh Estonsku,Litvě a Lotyšku o podepsání smlouvy o vzájemné pomoci.v říjnu došlo k podpisu.SSSR předal Litvě Vilnius jež zabralo Polsko v roce 1920.14-15.7 1940 se konali volby.21-22-7. zvolení kandidáti schválili deklaraci podle níž byli tito státy prohlášeni za součást SSSR.lid v těchto zemích to uvítal.

4) čtu: SSSR zabralo severní Bukovinu a Besarabii

četl jsem: SSSR chtělo vrátit Besarábii a S.Bukovinu,kterou násilně odtrhlo Rumunsko.Napětí se mezi těmito státy stupnovalo.Rumunský král Carol II dokonce prohlásil,"že má dost sílnou armádu na to,aby potáhl na Moskvu"od ledna do března 1940 rumunská letadla několikrát pronikla do vzdušného prostoru SSSR.v květnu 1940 povolala Rumunská vláda do zbraně 1 milion záložníků.zároven zesílila teror proti obyvatelům Besarábie a Bukoviny.po výměně not mezi vládamy byli opět Besarábie a Bukovina vráceny sovětskému svazu.

5) četl jsem: SSSR byl jediný stát,který se zastával československa v době,kdy nás Francie a Anglie nechali na pospas Německé okupaci.byl ochotný nám vojensky pomoci

díky za reakce a vysvětlení
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Takéto veci čítaj opatrne lebo sa dostaneš pod žiaru rudé zvezdy.
Čo tam máš k tým Pobalstským krajinám? Mohol by si o tom napísať článok?
gotti
Příspěvky: 8
Registrován: 6/10/2008, 08:16

Příspěvek od gotti »

no mám toho docela dost.no psát se mi to nechce,protože píšu docela pomalu,ale mohl by jsem udělat fotku fotákem a dát to někam na internet.jestli to teda půjde.myslím že jo :D

no člověk neví,čemu má věřit.lhát můžou stejně dobře Rusáci,Britové i amíci.proč házet vše ruské do jednoho pytle lží.třeba takový američani nám lžou ještě dneska o Iráku...proto jsem chtěl vědět i názor lidí,kteří se o to také zajímají
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

No,já se tím zabývám,ale zabývám se až to,co se po tomhle stalo,tj.Maďarsko,Rakety na Kubě,Berlínská zeď,atd....
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

NO tedy ty jsi to rozbalil. Prosím Tě napřed se v klidu podívej po celé Palbě.

gotti

Pan michan zde zpracoval velké množství odpovědí na Tvé dotazy a to natolik podrobně a s tím, že konfrontoval velké množství zdrojů,že možná najdš to co hledáš. A to ani nevěděl že zde takové dotazy někdy budou.

Já odpovídat nebudu - bylo by to nadlouho a lépe než pan michan to nedokáže hned tak někdo. Jinak se připrav na studium obrovského množství dat, pan michan píše podrobně a pečlivě.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
gotti
Příspěvky: 8
Registrován: 6/10/2008, 08:16

Příspěvek od gotti »

Byl by sem radši,kdyby mi k tématům někdo ochotný odpověděl přímo,ale určitě se tu po foru podívám
Uživatelský avatar
Peters
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 243
Registrován: 21/2/2009, 14:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Peters »

Třeba najdeš,to co hledáš.....
Ale taky třeba ne.Ale já tu našel věci,o kterých jsem si myslel,že nenajdu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

gotti - vezneme to postupně. Tady máš první odkaz

http://www.palba.cz/viewforum.php?f=188

a vyber z něj pouze to, co se týká první Rusko-finské války, tedy jak se někdy píše, Zimní válku.

Problém není v tom, že by nebyl někdo ochotný odpovědět. Ale ty jsi položil otázky takové, že odpověď na každou z nich vydá za dlouhé pojednání nebo rozklad.

Takže navrhuji Ti toto: Proběhni si dodané vlákno a pak se k tomu vrátíme. Ale chci Tě čestně upozornit. Nebudu diskutovat na obsahem děl Viktora Suvorova. Nepovažuji ho za seriozní pramen.

Zdá se, že by to mohla být prima diskuse, tak se do toho pusť. Těším se nový kolego.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
gotti
Příspěvky: 8
Registrován: 6/10/2008, 08:16

Příspěvek od gotti »

nevíte někdo s jakou silou by nás mohlo německo v r.1938 napadnout?

vím že čísla nic neznamenají,ale zajímalo by mě to.


Čs.armáda:

osoby
1 280 000
koně
217 000
motorová vozidla
26 000


pušky 762 000 (jen nové vzory)
pistole 188 000 (jen nové vzory)
kulomety 40 000 (jen nové vzory)
minomety 900 (jen nové vzory)
protitankové kanony 780 (bez kanonů v opevnění)
polní děla 2 270 (včetně 40 těžkých děl)
lehké tanky 350
obrněné automobily 70
tančíky 70 (
obrněné vlaky 17 (5 stálých, 12 improvizovaných)
letadla 950 (z toho 610 v 1. linii)
protiletadlové kulomety 230
protiletadlové kanony 250



jinak super články,pěkně dlouhý.povětšinou jsem odpovědi na moje otázky našel,ale ještě nemám úplně ve všem jasno :)
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Gotti, fakt si projdi zdejší čtení, na téma Mnichova už tu byly vášnivé debaty ... http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2741&highlight= (Názor na Mnichov 1938 - Debata)
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=373 (Ubránili bychom se v roce 1938??)
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=197 (Příčiny a události vzniku 2.sv války)
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=125 ... sc&start=0 (Stav čs. armády v září 1938)
http://www.fronta.cz/situace-letectva-c ... odzim-1938 (Situace letectva ČSR na podzim 1938)
víc toho v záložkách popisného nevidimm ... přesto doporučuju přečíst Žáby v mlíku :-), nic hezčího jsem nečet, holt je to fikce (bránili jsme se, ubránili a nebyly vlny emigrací apod., prostě dneska tu byla úplně jiná společnost).

Edit Ohledně důvěryhodnosti mi přijde Rusko na tom níže, než západní země s ohledem na dlouhodobě silné centrální řízení
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

gotti: Co se týká toho, na co jsi se ptal:
1)
je pravda,že konflikt Finsko plánovalo dopředu a západní svět jim v tom pomáhal?

To je samozřejmě výplod sovětské propagandy. Jediný, dko plánoval konlikt byl SSSR, Finové až ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se mu nelze vyhnout. Samozřejmě, nebereme klasicképlánování případné obrany země.


vyprovokovali konflikt finové samy?

Ne, konflikt vyprovokoval SSSR.

2)
Dříve nemohl, potřeboval se k tomu také připravit.

3)
COž nijak nepopírá okupaci pobaltských republik.

4)
Otázka stojí jak moc měl SSSR nárok na zmíněné území narozdíl od Rumunska.

5)
Nebyl ochotný nám vojenskz pomoci. Řekl to naprosto jasně, dostojí svým spojeneckým závazkům. A ty byly takové, že nám vojensky pomůže jen tehdy, když nám pomůže Francie.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Dzine, mne by zajímalo, jestli by nám Rusáci fakt prodali snad 1000 čajek (tuším, že I-16?) v případě našeho zájmu a smyslu této transakce na podzim 1938? To je jedna z mejch možná tří nejasností okolo Žab.
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramon »

gotti píše:nevíte někdo s jakou silou by nás mohlo německo v r.1938 napadnout?
Z tohohle článku se dají vyčíst předpokládané počty wehrmachtu po případné mobilizaci v roce 1938:
http://www.valka.cz/clanek_12709.html
A tady jsou počty zbraní pro rok 1938 (část ale jen z dubna 1938):
http://www.fronta.cz/dotaz/vyzbroj-csa- ... -zari-1938
Jinak si projdi ty diskuze co vypsal vencour.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

vencour: Dost pochybuji. Jejich dodávky zbraní se řídili politickým kalkulem a těžko by dodávali zbraně buržuazní republice, pokud by neměli jistotu, že v ní bude nastolen komunistický loutkový režim.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Dzin: Čína, Španělsko. A v jednom z případů tu jistotu neměli, což nám ovšem neřekne zda byla reálná šance na dodávky.
Vlastně ani nemusíme tak daleko, stačí vzít do úvahy SB-2 dodané k nám..
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4131
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Jestli byli ochotni nám pomoci, to se opravdu neví. Do Stalinovy hlavy neviděl nikdo tehdy, natož pak dnes...
Druhá věc je praktická možnost a ta byla limitně blízká nule.
Tehdy přicházel do úvahy transport pouze po železnici, a nebyla k dispozici žádná, která by nešla buď přes Polsko nebo přes Maďarsko.
Oba tyto státy byly krajně na kordy se SSSR a na 100% by transport ešelonů přes své území nepovolily - a co víc, oba státy (bohužel) aktivně napomáhaly likvidaci ČSR přes to že (zvláště Polsko) s námi měly dohody o blablabla.
V případě Poláků pak lze říci (na Ukrajině se říká takové přísloví - Poláci jsou nejstatečnější ze zabedněných a nejzabedněnější ze statečných) že jedině blbec se sám zaslouží o to, aby zničil příznivě nakloněného souseda a sám se nechá obklíčit ze všech čtyřech světových stran...
Osobně si myslím, že sověti by co nejdéle lavírovali a pak řekli "my jsme chtěli ale..."
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Mno v zásadě lze říct, že SSSR až do podpisu paktu Ribentrop-Molotov. Jel dvoukolejnou zahraniční politiku. Proč? Protože se bál mezinárodní izolace jako máločeho. Je taky pravdou že se víc snažil o spojenectví se západními státy než s nacistickým Německem byť to samozřejmě dopadlo nakonec jinak zřejmě právě díky jisté přezíravosti představitelů západních mocností.

Jestli by nám mohli pomoct? Možná by i chtěli (buržoazní republika, je ve výsledku menší zlo než náckové ne?) lhostejno s jakým záměrem. Ale technicky to bylo naprosto nerealizovatelné.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

kopapaka: Jistě. Co se týká Španělska, tak zde si SSSR nemohl dovolit nepomoci, protože by tím oslabil významě své pozice. Podobně i Čína. Myslel jsme to, že Československo byla z pohledu SSSR stále buržuazní tedy nepřátelská republika. Jeho snaha mu pomoci byl kalkul, který spíše počítal s využitím situace k útoku na Polsko. Navíc nikdy nebyla pomoc SSSR míněna vážně, vždy se jednalo jen o vágní ujišťování.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 22/10/2011, 11:43, celkem upraveno 1 x.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Bleu: Hele jak se to vezme. Komunisti vyznávají jednoduché pravidlo, nejnebezpečnější nepřítel jsou levicové strany. Po nich až pravicové (samozřejmě v chápání komunistů). Možná to zní neuvěřitelně, ale je to tak, pravicová nepředstavuje přímou konkurenci, zatímco levicová ano.
Nacisté byli bráni jako přirození a úhlavní nepřátelé, ale to se spíše vztahovalo v otázce geopolitiky, kdy zde na sebe narazila expanze Německá a Sovětská (Ruská). Ostatně, ideologické rozdíli nacistů a komunistů se ukázali jako poměrně snadno překonatelné, ale co se ukázalo jako nepřekonatelné byla právě Německá a Ruská geopolitika.
Takže spíše je to nutno brát z pohledu Československo je menší nepřítel než Německo. Ano ideologie ano, ale v rámci uvažování Sovětů se zde prolnula komunistická ideologie s tradiční Ruskou geopolitikou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
mr_kosa
desátník
desátník
Příspěvky: 41
Registrován: 24/6/2011, 20:15

Příspěvek od mr_kosa »

Dotaz: nacizmus ako narodny socializmus je lavicova ideologia, ktoru do extremnej pravice zaradili media aby sa ludia mohli vnutorne aj navonok nejako "jasne vymedzit" bez rozmyslania...mylim sa?
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“