Poučení z východní fronty

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Ty to z toho nevyvozuješ, já ano...
Jasně to to totiž ukazuje, že odsun si nevymyslel Beneš (jak jsem i psal), ani Československá vláda (jak jsem i psal), protože ho řešili Britové ještě dříve, než ho naše strana předložila... Je pochopitelné, že jakmile se jim dostala garance (byť i neformální), tak po tomto řešení šáhli, protože jednak souzněl s jejich cítěním (silná averze proti všemu německému) a jednak řešil důležitou otázku, která se revizí Mnichovské dohody objevila (co s německou menšinou)... A také je z toho jasné, že se toto muselo přetřásat v Britském kabinetu již dříve, protože Eden je neprosí o zvážení, ale už o souhlas (tedy to nějakým způsobem projednáno být muselo)... A v neposlední řadě je důležité, že kabinet souhlasil - ergo "obecně přistoupili na poválečný transfer německých menšin ze střední a jihovýchodní Evropy do Německa v případech, kdy se to bude jevit jako nezbytné a žádoucí"... Dokonce i Krystlík (který toto popírá jako vyjádření souhlasu Británie s odsunem) přiznává, že s tím memorandem byl kabinetem vysloven souhlas...

Můžeš to pochopitelně vidět jinak a já si za cíl nekladu tě přesvědčit...

Edit: "že jakmile se jim dostala garance předmnichovských hranic (byť i neformální)" - vypadla mi dvě slovíčka... Každý to asi pochopil, ale pro jistotu...
Naposledy upravil(a) Aaron Goldstein dne 3/1/2017, 16:57, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Zemakt »

A nebo uděláme to takhle, nemohu svoje tvrzení o tom, že po Mnichově se objevují první myšlenky na odsun nyní dokázat nejsme schopen dodat žádný věrohodný zdroj a psal jsme to na základě toho, co si obecně pamatuji a bohužel nemám paměť jako náš pan prezident, abych si vybavil přesně vše z konkrétní tiskoviny i kde se to v ní nachází.

No Dzine, obávám se, že pokud budeš hledat tak jako pan prezident, pravdivost své teze spíš podkopáš. Osobně si myslím, že pravda je někde uprostřed. Samozřejmě, že exiloví politici mohli ve svých hlavách či společných schůzkách myšlenku odsunu probírat. A někteří fantastové z nich, třeba i hned po Mnichově. Co by ne. Ale, stále to mohlo být takové "přání otcem myšlenky". Podstatné bylo co si myslí Britové.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Dzin »

Co jsme našel ohledně myšlenek na snížení počtu Němců v ČSR. Doma jsme nic nenašel, ale díky Frontě mám shrnutí ohledně toho, že myšlenka na odsun Němců zde byla přítomna.

Zde je odkaz

http://www.fronta.cz/dotaz/vyvoj-planu-odsunu-nemcu

Abych to shrnul, možnost odsunu alespoň části Němců se připouští už v době Mnichova, při Benešově tajném návrhu na řešení Mnichovské krize, v exilu to Beneš zpracovává postupně a veřejně se k tomuto vyslovuje v březnu 1940. Z domácího odboje do exilu přicházejí zprávy o náladách požadujících úplný odsun Němců od počátku okupace v roce 1939.

Exil tedy zpočátku hlavně pracuje s možností částečného odsunu Němců, byť je srozuměn s domácím pohledem na úplný odsun. Takže je vidět, že tato myšlenka se objevuje od počátku exilu, byť ano, oficiálně je formulovaná Benešem až v roce 1940.
Ale základ je evidentní, už předtím, než velmoci uznali naše předmnichovské hranice exil pracuje s možností částečného odsunu Němců. Pokud vezmeme v potaz to, že ví, jaké jsou poměry v domácím odboji i to, že v roce 1940 určitě Beneš nevystupuje bez toho, aby se věcí dopředu zabýval, tak si myslím, že moje tvrzení je dost opodstatněné.

Jasně to tedy ukazuje, že Aaronovo tvrzení, že si odsun nevymyslel Beneš nemá oporu. Už před oním Edenovým memorandem (které se opravdu nedá vykládat jak Aaron píše, protože je patrné, že Eden žádá kolegy, aby toto akceptovali a ještě v roce 1944 byl postoj Britské vlády spíše odmítaví) se Beneš vyjadřuje k odsunu Němců a předpokládá jejich částečné vystěhování.


Jinak na Frontě je k tomu i celé diskuzní téma a vyjadřují se tam i renomovaní historici, takže kdyby to chtěl někdo projít a napsat tu nějaký souhrn, určitě by to do otázky vneslo více světla.

Zemakt
To ne, když bych nic nenašel, nějakou zásadní činnost bych v hledání nevyvíjel. Leda že bys mi udělal tiskového mluvčího, ale neměl bych tě jak zaplatit. ;-)
Téma odsunu mě nikdy moc nezajímalo, vždy jen tak, jak jsme se k tomu nachomýtl v rámci četby o politice našich představitelů obecně a tady se k němu dostalo spíše jako polemika s Aaronovým přesvědčením, že nám ho velmoci "vnutili" a mi jednali na jejich "příkaz". Šlo mi o to spíše poukázat na to, že se tou myšlenkou zaobírali naši politici už zpočátku.

Ano, může se mi namítnout, že pokud se k tomu Beneš oficiálně na veřejnosti vyjádřil až v březnu 1940, tak to není "po Mnichově", souhlasím, ale jak je vidět ze shrnutí na Frontě, ta myšlenka tu byla přítomna a to jak doma, tak i v exilu a vlastně to, že se k ní Beneš v roce 1940 začal oficiálně vyjadřovat znamená, že toto cítil nutnost zaujmout k ní nějaký oficiálnější postoj.

Tohle mi prostě přišlo jako podobné tvrzení, jako třeba že na Jaltě nás velmoci zařadili do sovětské zájmové zóny a my s tím nemohli nic dělat. Před hotové věci nás stavěl víceméně jen SSSR a to ještě ne vždy a i u těch, kdy to udělal to bylo minimálně s naším tichým souhlasem, kdy jsme se nějak výrazněji proti jeho počínání neohrazovali.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od kenavf »

Ohradzovať sa myšlienkou že "úvahy o odsune nemcov tu boli už po Mnichove" sa mi zdá také o ničom.Čo asi mali politici tvrdiť, veď je to klasická obrana "my sa vrátime a s nami príde zákon".Vtedajšie nadávanie na Mnichov bola tiež len také prázdne nadávanie,pretože Mnichov zmenil nejaký status a ten bol potvrdený mocnosťami,takže nejaká zmena naspäť nepripadala v úvahu.To by sa muselo definovať "aká aktivita sa považuje za snahu o odsun nemcov".Pretože v takom prípade(nebrať osobne) tu máme už dlhoročné aktivity o "odsun maďarov,rómov,židov,vietnamcov,slovákov,čechov,utečencov" ale stále je to len také hospodské plácanie u piva,aj keď to niekedy povie aj politik.
Skrátka by sa muselo definovať:čo je snaha o odsun nemcov aby za to nebolo považované aj "plácanie u piva" alebo nevýznamné populistické vyjadrenie politika.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Alfik »

Pánové, pánové.
Je mi úplně u zadele, kdo tento odsun vymyslel - ostatně kdokoli si může třeba na wikině zjistit, kolik bylo v historii odsunů před tímto.
Důležité je pouze, že odsun, ať už se to nácíčkům líbí nebo ne, splnil svůj účel. I díky odsunu máme v Evropě už dlouho mír. Řečeno slovy Churchilla, Německo už nemůže využívat svých menšin k nátlaku. Přesto se o to tato menšina stále snaží.
Je mimochodem s podivem, že JEN A POUZE TATO menšina - totiž s podivem je fakt, že Němci odsunutí z Francie, Beneluxu, Skandinávie, Polska, Ruska, Maďarska, a cojávímodkudještě, drží hubu a stydí se.
Jen Sudeťáci furt pi**jí. Asi jsme je měli místo odsunu majznout lopatou. A s nimi ty naše ko***ské politiky kteří se těm nacistům ještě omlouvají. No ale zvolili jsme si ty šmejdy sami, že...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od kenavf »

Alfik píše:...
Je mimochodem s podivem, že JEN A POUZE TATO menšina - totiž s podivem je fakt, že Němci odsunutí z Francie, Beneluxu, Skandinávie, Polska, Ruska, Maďarska, a cojávímodkudještě, drží hubu a stydí se...
A "polský nemci" nepindajú a nesnažia sa o návrat alebo reštitúciu?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

kenavf: Tohle je slovíčkaření, protože "prázdné plácání" předcházelo i 99% událostí, které se později staly. Kde a jak přesně nastavíš hranici? Co bude jen prázdné plácání bez podpory, pevného záměru a následné realizace a co prázdné plácání, jež bylo součástí procesu převedení v čin?

Celé toto je vůbec slovíčkaření. Pokud zde byla na straně Čechoslováků vůle a záměr prosadit odsun, tak se za tento odsun přinejmenším (!) zasadili a jsou za něj spoluzodpovědní. A je zcela jedno, jestli to bylo po Mnichovu, nad Mnichovem, pod Mnichovem, 2,5 měsíce a 4 dny po Mnichovu atd. atd. Dzin tu napadl tu myšlenku, že za odsun mohou Britové a my nic my muzikanti, my jsme nic nechtěli, nic nedělali a pokud chtěli a dělali, tak jsme k tomu byli donuceni, neboli my opět nic. Což není nic jiného, než alibismus, neochota postavit se své vlastní historii (a budoucnosti) čelem, vypořádat se s tím a udělat za tím tlustou, ale spravedlivou čáru, aby se mohlo jít dále. Alibismus, který zapadá do současného trendu populismu, xenofobního nacionalismu a zabetonování se ve falešných jistotách a stereotypech falešné minulosti.

Alfik: Promiň, ale tady se zase z organismu velikosti krásnoočka dělá brontosaur. Většina této kontroverze plyne pouze z toho, že do toho jak ty říkáš někdo stále p**uje a pořád ty Sudeťáky, Beneše, vyjádření toho či onoho řeší (plus pokud možno ještě z afektovaného národoveckého pohledu). A nejen že se to nafukuje, ale zároveň se to i překrucuje a vykládá tak či onak. Tohle je oblast, na kterou bude česká xenofobní dušička slyšet vždycky a udělat z lejna kuličku je více než snadné. A klidně to ani nemusí být pravda, klidně to může být jinak, klidně to nemusí být důležité....s tím už si xenofobní stádnost poradí a proaktivně to nafoukne do olbřímích rozměrů a udělá z toho národní problém číslo jedna. Nemusíme chodit daleko, že ano...značná část ČR se cítí být uprchlíky ohrožena pomalu více, než všechny ostatní země Evropy dohromady. A jsme papežštější než papež... A pořád se něčeho bojíme, pořád nám někdo něco nutí, pořád nám někdo ubližuje, pořád se vyrábí problém...aby jsme mohli jít, zavřít se do ulity a spokojeně brblat, jak je vše okolo blbé a jak my nic, my chudáčci.

A řeknu to zcela na rovinu - jděte už s tímhle přístupem lidi víte kam. Národních mindráků se člověk nenají a budoucnost na tom nevybuduje... Pořád se řeší kdo co pindá, ale nic, na čem opravdu záleží.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13140
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Rase »

Už dávno před WW1, snad už od poloviny 19.století, bylo jasné, že v českém prostoru dřív nebo později musí zvítězit ať čeští, nebo němečtí nacionalisté. Celý prostor měl být buď český, nebo Německý. Nějaké klidné spolužití nebylo reálné, obě strany si ho nepřály. Vídeň tento problém odsouvala, Praha ignorovala, Berlín se ho pokusil vyřešit postupně, leč neměl dostatek času. Po válce, jej Praze pomohly vyřešit Vítězné mocnosti. Rychle, razantně a efektivně. Pokud by se tak nestalo, dál by to tady bublalo a bylo by to tady zase jako na houpačce.
Co se týče "polských Němců" tak v našem případě je to problém docela malé skupiny lidí a jinak je tady klid. V případě polska to tak snadné není, Východní hranice Německa byla uznána až dost pozdě a pro Němce je ztráta Slezska bolavjejší část historie, než nějaké Sudety. Taky Slezsko bylo součástí Pruska, tak se uprchlíci asimilovali do nového státu snáz než třeba Bavoři a Sasové, kteří mají poněkud jinou historii než Prusové. Sudetští Němci byli vždycky jiní než bývalí říšští Němci, kteří se na ně koukali vždycky přes prsty. Mluvili divnou němčinou, měli divné zvyky atd. Zkrátka po roce 45 je nikdo nechtěl a to ani v Německu, tak i v Rakousku, tak z toho mají komplex a léčí si ho v "landsmanšaftu".
Připomenu, že když se po roce 1918 bojovalo ve Slezsku mezi poláky a Freikorpsem, tak nálady českých němců nikoho v německu nezajmaly. Pochybuju, že by byl Freikorps vyslán pomoct českým Němcům, i kdyby byla československá armáda pomalejší a pacifikování pohraničí se někde zaseklo.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Dzin »

kenavf
V tomhle šlo primárně o tvrzení, že nám byl odsun Němců "vnucen" mocnostmi a u naší exilové reprezentace se z touto možností vůbec nepracovalo, teprva až po vyřešení hranic a naznačení Britů, že by se to mohlo udělat. Což právě není přesné.

Alfik
To už zase otázku posouváš jiným směrem a někam dál. Ale právě toto propojování je možná důvod, proč je odsun stále chápán tak kontraverzně. Připomíná mi to, když jsme svého času napsal na Frontě příspěvek o velikosti reparací, které vyčíslila naše poválečná vláda a myslel jsme to jen jako zajímavost, rozpoutali se kolem toho dost emotivní reakce, co autor těmito hausnumery chce říci a ihned se psal "protipříspěvek" kolik majetku tu museli Němci zanechat při odsunu. Je to prostě z obou stran stejné.
Je to podobné, jako když se debatuje o tom, zda Barbarossa byla nebo nebyla preventivní ze strany Němců a současně se to jednoznačně propojuje s tím, zda SSSR chtěl nebo nechtěl zaútočit. A automaticky se bere, že pokud SSSR chtěl útočit, musela být Barbarossa preventivní resp. pokud nebyla preventivní nemohl SSSR chtít zaútočit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Opět se směšuje to, co si představoval (o čem snil odboj) s tím, o čem se jednalo se spojenci... Je pravdou, že Beneš vzpomenul veřejně odsun již v roce 1940, (konkrétně 8. března 1940 Beneš na přednášce v Chatham House (pobočka oxfordského Ústavu pro mezinárodní vztahy), ale podívejme se jak a v jakých konotacích (dle J. Smutného):

Dr. Beneš ve svém výkladu dokázal, že Republika v každém případě určitý počet Němců ve svých hranicích mít bude. Neboť nelze vystěhovat 3 1/2 mil. Němců. - Se zásadou stěhování však souhlasí a počítá s ní. Uděláme-li určité korektury hranic vůči Německu, kompensované zase na druhé straně, musíme hledět, aby s odstoupeným územím event. byl odstoupen co největší počet Němců. Vnitřním stěhováním je nutno zrušit všechny jazykové ostrůvky, zajistit aby strategicky důležitá místa, jmenovitě v severovýchodní Moravě, byla česká. Němci soustředění v určitých okresech, hlavně na západě a severu Čech, mohou pak dostati „local governement“.

Povšimněte si prosím, že vystěhování nenavrhuje, ale vyjadřuje s ním souhlas, tedy že myšlenka musela být v Británii (kde přednášel) již živá a Beneš se k ní jen přihlásil (pochopitelně, protože přesně souzněla s tím, co chtěl odboj)... V rámci našeho odezdikezdismu se takováto teze (jek je vidět na reakcích výše) považuje za tvrzení, že nám myšlenku vnutili mocnosti... Nevnutili... Radi jsme jí přijali... A z největší míry jí realizovali... Ale nejsme to my, kdo jí vnutil spojencům... Jenže po naší textilní revoluci se stalo módou jakési sebemrskačství a to se promítlo i do interpretace historických událostí...
Alfik píše:A s nimi ty naše ko***ské politiky kteří se těm nacistům ještě omlouvají. No ale zvolili jsme si ty šmejdy sami, že...
Tohle je přesně to jádro pudla o které mi jde... Že se sebemrskačsky omlouváme za něco, co bylo realizováno jako důsledek války a nástroj denacifikace Německa realizovaný nikoliv z naší zvůle, ale jako součást spojeneckých poválečných kroků...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Pátrač »

Ani jsem nechtěl do tohoto vstupovat ale nakonec pá slov musím vypustit.

Jestli byl odsun Němců naše jediná či druhá, třetí touha hned po Mnichovu nevím, a myslím si, že je to úplně. Jakmile to bylo položeno na jednací stůl a já si myslím, že dříve než v roce 1942 to být nemohlo - tedy s nějakou vážností na ten stůl položeno, tak se nad tím někdo zamyslel a prošlo to zcela jistě dlouhým a složitým rozhodovacím procesem.

Ale že byli odsunuti a to jak se to dělo včetně násilí vraždění a dalších aspektů, je plně naše odpovědnost. Pokud bychom řekli že si je necháme - žili tady s námi de facto 700 let - nikdo by nás k odsunu nenutil. Proběhla by denacifikace podle vzoru z okupovaného Německa a kdo ví, jak by vše dnes vypadalo.

Ale opakuji - je to naše odpovědnost. Stalo. Omlouvat se není za co, tato podivná móda mě nikdy neoslovila a považuji to za krajně neblahé. Když už jsme do toho šli, nediskutujme o tom a nepřipouštějme o tom jinou diskusi něž ve studovnách mezi historiky

Jinak v odsunu je skryto několik aspektů:

- frustrace z naší vlastní neschopnosti- velmoci nám udělaly stát skoro tak jak jsme chtěli, měli jsme se o něj řádně starat a výsledek je naprostá katastrofa- hodit část viny na někoho a odůvodnit tím proč musí vypadnout je potom skoro logické

- naprosté selhání v oblasti národnostní politiky. Plná rovnoprávnost nebyla přiznána ani Slovákům, o Němcích a dalších ani nemluvím. Vědělo se to, ale neřešil to nikdo. Chudáka Peroutku, který na to opakovaně poukazoval měli nakonec za zrádce národa. Když zde menšiny nebudou nebo budou zanedbatelné, už takto selhat znovu nemůžeme.

- chování samotných Němců v době pro republiku nejtěžší bylo jaké bylo a nemohl nikdo čekat, že se budou všichni tvářit, že se nic nestalo. Nakonec do fatrlandu chtěli, tak se tam dostali. Že jejich představy byly původně jiné, je věc druhá.

- nikdo dnes nepřipomíná důležitou věc. Pomocí podivného procesu nám spojenec - SSSR, sebral velkou část území. Představa, že by se to mohlo za pár let opakovat - tentokrát demokratickou cestou i u Sudet, musela tehdejší politiky děsit. Tím byla tato možnost eliminována.

- jednoznačně to zvýšilo vnitřní bezpečnost poválečného státu, s tím jako bývalý voják nemám nejmenší problém - jazykové ostrůvky, nepřátelský nebo potenciálně nepřátelský živel u strategických lokalit, to vše odsun vyřešil excelentně.

Já osobně nedokážu k odsunu zaujmout jednoznačné stanovisko. Ale je v tom velké poučení- viník války a jeho pomahač musí v případě porážky počítat s tím, že se mu dostane zacházení, které se mu nebude líbit. Je ale poučení to, co je naprosto normální?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Mirek58 »

Pomocí podivného procesu nám spojenec - SSSR, sebral velkou část území.
Když už to zde padlo, jak to vlastně bylo s Podkarpatskou oblastí?
Jak k ní tehdejší ČSR přišla?
Co vím, byla maďarská, rumunská, samostatná,ukrajinská zkrátka prošla kdečím.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

Aaron Goldstein píše:Tohle je přesně to jádro pudla o které mi jde... Že se sebemrskačsky omlouváme za něco, co bylo realizováno jako důsledek války a nástroj denacifikace Německa realizovaný nikoliv z naší zvůle, ale jako součást spojeneckých poválečných kroků...
Jádro pudla je, že Německo alespoň něco dokázalo a reflektovalo, zatímco Češi se stále dokáží akorát rejpat v pí**vinách a lhát si do kapsy. Každopádně při troše "štěstí" půjde jednoho dne v Německu sebemrskačská reformovaná klika, na které nikdo nemůže nechat nit suchou, od válu, do zadku kopnou ďábelskou Merkelovou a spol., k lizu se dostane nějaká místní verze "tradičních hodnot" a "národa", Německo si pěkně pojede zase samo na sebe a mnohým se konečně možná splní jejich kýžený sen o obsazení, kterým se každý den straší před spaním místo horroru...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Dzin »

Aaron
Přesně si to naspal, směšuje se tu několik věcí. Bavili jsme se o tom, že to bylo naše rozhodnutí a přešlo se k tomu, o čem a kdy se se Spojenci jednalo, atd.

Základ je, že nám nikdo nic nevnucoval, stejně jako my jsme Spojencům také nic nevnucovali. V rámci jednání s nimi jsme prosazovali určitá řešení, které nakonec byla akceptována a posvěcena. Stejně tak nevidím nic sebemrskačského na tom, když se prostě popíše, co se dělo. Že nebylo nijak proti naší vůli odsunout Němce případně že jsme se sami aktivně podíleli a prosazení jejich odsunu. Je to historie a proč by její popis měl být sebemrskačský?

Spíše jde o to, že za totality se prosadil pohled na historii stylem, že je ji třeba vykreslovat tak, abychom z ní vycházeli jako hrdinové (buď my nebo spřátelené síly) a to vždy podle ideologické definice. Což nedělali jen komunisté, ale to nijak nepopírá jejich přičinění o devastaci historické vědy a povědomí ve společnosti.

Pátrač
Aneb jak se říká, dějiny vrhají stín dopředu. Poučení z historie je potom jaksi běžné ovšem záleží co si kdo z toho vezme.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Polarfox píše:Jádro pudla je, že Německo alespoň něco dokázalo a reflektovalo, zatímco Češi se stále dokáží akorát rejpat v pí**vinách a lhát si do kapsy. Každopádně při troše "štěstí" půjde jednoho dne v Německu sebemrskačská reformovaná klika, na které nikdo nemůže nechat nit suchou, od válu, do zadku kopnou ďábelskou Merkelovou a spol., k lizu se dostane nějaká místní verze "tradičních hodnot" a "národa", Německo si pěkně pojede zase samo na sebe a mnohým se konečně možná splní jejich kýžený sen o obsazení, kterým se každý den straší před spaním místo horroru...
Absolutně nechápu ani o čem mluvíš, ani co se snažíš říci... Možná je to tím, že reaguješ na něco, co sis sám do někoho projektoval a ve skutečnosti to existuje pouze u tebe a proto tomu ostatní (nebo minimálně já) nerozumí... Takže tvou myšlenku nemohu ani vyvrátit ani potvrdit, neboť je pro mě nesrozumitelná... Je mi líto...
Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

Reaguji na to tvé sebemrskačství a Alfikovy obavy o obsazení a podobně. Já ti jen říkám, že se tu uměle vytváří problém a dělá se z toho mnohem více, než to ve skutečnosti je. My se tu pořád sebemrskáme, přinášíme obrovské oběti na oltář bůhvíčeho, do ČR míří statisíce uprchlíků, každý Němec dle nás řeší nějakého přiblblého landsmanšafťáka a vůbec ho to zajímá a mezitím skutek utek.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od skelet »

Polare, ale ty vskutku reagujes sam na sebe.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

Skelet: Čím? Tím, že říkám, že se tu se vším tím sebemrskačstvím a spol. akorát plácá z prdu kulička? Tím, že říkám, že uznat chybu neznamená se před někým kořit a že to vyžaduje mnohem vyšší morální sílu a vyspělost, než to zametat pod koberec a držet se předsudků? Vyhnali jsme přes dva milióny (!) lidí (!), kteří sem dlouhodobě patřili a vůbec jsme se s tím nepárali. Dobově pochopitelný akt pomsty a chladné kalkulace....ale nikdy z toho nic jiného než akt pomsty a chladné kalkulace nebude, ať už se to zabalí do jakéhokoli oblbovacího pozlátka. A udělali jsme to z vlastní vůle a s plným vědomím, tedy za to neseme i odpovědnost. Minulost je minulost, ale ovlivňuje i budoucnost. A pokud budeme zavírat oči a dělat, že se to nestalo, tak se to stane znovu...ať už v jakékoli formě. Pokud mají národy v Evropě nějakým způsobem koexistovat, tak se musí vypořádat se svou minulostí...nás nevyjímaje. Momentálně se píše rok 2017, ne 1945. Mnoho jiných už to pochopilo dávno, nám to stále trochu trvá...

Mimochodem dost pochybuji o tom, že ten Hermanův projev hodně lidí vůbec četlo. V xenofobních stereotypních Čechách je jakékoli dotknutí se citlivého tématu jak krmení piraní...cejtí krev a je jedno, do čeho se zakousnou, hlavně když to bude ostře a rychle. Jestli je ten projev ztělesněním sebemrskačství, tak potěš koště, to má pak ČR v morálním dospívání ještě co dohánět, alespoň z mého pohledu.

Jako jestli má někdo dojem, že...když mě podvede ženská, já ji v afektu natruc podvedu také, rozhodneme se ale zůstat spolu, načež se budu až do jejího důchodu vyžívat v tom, jak mlátí palicí o zem, budu jí to pořád předhazovat a sám nad svým činem ani nehnu brvou (a odmítnu říct "mrzí tě to a mě to taky mrzí, nebylo to to nejlepší, co by asi člověk měl udělat, ale byl jsem v těžké situaci, promiň") a v lepším případě to svedu na to, že mi to poradili kamarádi a za nic nemůžu...tak že to bude jedna velká partnerská idylka a dokonalé prostředí pro výchovu dalších generací a jejich přístupu k partnerství, tak ať ho má. To je každého volba...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od skelet »

Jediny kdo tu v tomto tematu zavedl sebemrskacstvi jsi ty. Nikdo jiny
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5859
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

Skelet:
Aaron Goldstein píše:Tohle je přesně to jádro pudla o které mi jde... Že se sebemrskačsky omlouváme za něco, co bylo realizováno jako důsledek války a nástroj denacifikace Německa realizovaný nikoliv z naší zvůle, ale jako součást spojeneckých poválečných kroků...
Aaron Goldstein píše:Jenže po naší textilní revoluci se stalo módou jakési sebemrskačství a to se promítlo i do interpretace historických událostí...
Neřekl bych, že v záhlaví je úplně napsáno Polar...

Mimochodem doporučuju si najít článek o černochovi na Lidl letáku na Parlamentních listech a diskuzi pod tím (a ostatně kdekoli jinde na podobně "zájmovém" webu). Tam uvidíš věcí, za co všechno Němci mohou a co tu potřebujeme zuby nehty bránit za hodnoty...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“