Poučení z východní fronty

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Zemakt »

Dobrá tak tedy tři zoufalci. A jestli se to bude papouškovat stále dál, tak se určitě nějakej blb ještě objeví. Stojí to za to Mirku? Neřekl bych. Je to medvědí služba.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od skelet »

Ještěže tyhle problémy na Ostravsku nemáme...
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Mirek58 »

Asi jim to za to stojí, jiné vysvětlení není.
Předevčírem jsem se na Maledivách ( ráno jsem vypad z v Mnichově z letadla) bavil s klukem z Košic, téma 45, 68 a dál. v západních a sev Čechách.
Spoludebatér byl vysokoškolák cca 40 roků.
A nad jeho otázkami jsem kroutil hlavou zase já, na jaké doslova ptákoviny se mě ptal, zda jsou pravda.
Z toho plyne, že někdo vypustí blud, druhý jej živí, krmí, aby neuschnul a on ten blud si žije vlastním košatým životm.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

Mirek58 píše:Z toho plyne, že někdo vypustí blud, druhý jej živí, krmí, aby neuschnul a on ten blud si žije vlastním košatým životm.
Což je asi 75% historie, jen s odlišnou mírou zkreslení od nepatrné až po velice výraznou. Člověk se může maximálně snažit, aby byl co nejmenším krmičem nebo dokonce výrobcem bludů (či nahrazovačem bludů jinými bludy), ale to je asi tak vše, co i při dobrém svědomí a snaze zvládne.

Vozit se na extrémech, které šíří pár lidí, je bych řekl trochu ztráta času a mohlo by se upozorňovat na a odbludovávat tunu jiných užitečnějších věcí.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

V souvislosti s přepisováním historie jsem narazil na (dle mého vynikající) rozhovor se Zdeňkem Mahlerem...

http://citarny.cz/index.php/knihy-lide/ ... rii-ceskou?
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Polarfox »

AG: Tohle všechno vypadá krásně, ale v celkovém kontextu tohle "přepisování dějin" jako nějaký záměrný a dokonce vyjímečný akt nemůže obstát (často ti samí lidé, kteří brojí proti přepisování dějin, je běžně přepisují sami a vůbec je to netrápí, protože koukají zase svým tunelem). Jako takřka u všeho na světě platí to, že záleží jen na tom, jakým způsobem se záležitost podá, z jakého konkrétního úhlu/módy/zájmu/nostalgie/snášenlivosti/nesnášenlivosti/zaujatosti/nezaujatosti se na to díváme a jak moc se vše vytrhá z kontextu.

Na přepisování dějin se dnes podílí doslova každý člověk. A je jedno jestli vědomě (se zlým nebo bohulibým úmyslem) a nebo nevědomě (z neznalosti, nezájmu, lenosti a nebo prozaicky obecně z toho, že všichni tak nějak žijeme, nemáme čas a schopnosti vše podchytit a musíme někdy věřit a nebo chceme někdy věřit). Dějiny jsou spletenec osobních tunelů a individuálních zájmů a výkladů, které jsou nějakým způsobem zoficiálněny a průběžně podporovány nebo napadány. 99% událostí, o kterých se kdy kde dočteš, se stalo jinak....od zanedbatelného jinak až po monstrózní jinak. O valné většině z nich se už úplnou pravdu a přesný průběh/záměry ani nemáš šanci dozvědět a i přesný popis událostí bude s největší pravděpodobností interpretován různými lidmi opět alespoň trošku jinak a zase vzniká zkreslení. Tohle je nekonečný boj a kolotoč, jehož existenci většina lidí urputně ignoruje...a svým způsobem dobře dělá, protože bez toho zjednodušení, bez těch zkreslení, bez těch tendenčních, nacionlistických i dobře míněných simplifikací by z toho člověku ruplo v kouli a dávno by se zacyklil...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Polare, tak nějak jsem tušil, že hned přijdeš s nějakou antitezí... Ale upřímně, je mi bližší jak to podává pan Mahler, než jak to podáváš ty... Sorry jako... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od kenavf »

Aaron Goldstein píše:V souvislosti s přepisováním historie jsem narazil na (dle mého vynikající) rozhovor se Zdeňkem Mahlerem...

http://citarny.cz/index.php/knihy-lide/ ... rii-ceskou?
:up:

Len aby Zdeňka Mahlera,za jeho upozorňovanie na snahy meniť históriu,neoznačili za rusofila.Pretože za komentovanie Stehlíkových prehlásení sa to deje.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Po stopadesáté osmé... Stehlíkovo tvrzení je pravdivé... A nic na tom nezměníš i když to budeš recyklovat každý rok... Se stim smiř... Ale třeba se na ten Vávrův film k 30. výročí osvobození Rudou armádou konečně jednou podíváš... Zjistíš, že tanky Rudé armády projely od okraje Prahy na Staroměstské náměstí rychleji, než to zvládneš dnes autem a tedy asi těžko mohli lámat nějaký německý odpor... Maximálně umlčet nějaké to lokální ohnisko odporu (jako třeba to na Klárově)... A pokud to ukazuje film natočený na objednávku Komunistické strany k výročí osvobození, tak to asi nebude výmysl Eduarda Stehlíka...

EDIT: Sakra!!! Ještě není květen a už je tu zase causa Stehlík... Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od kenavf »

Aaron Goldstein píše:Po stopadesáté osmé... Stehlíkovo tvrzení je pravdivé... A nic na tom nezměníš i když to budeš recyklovat každý rok... Se stim smiř... Ale třeba se na ten Vávrův film k 30. výročí osvobození Rudou armádou konečně jednou podíváš... Zjistíš, že tanky Rudé armády projely od okraje Prahy na Staroměstské náměstí rychleji, než to zvládneš dnes autem a tedy asi těžko mohli lámat nějaký německý odpor... Maximálně umlčet nějaké to lokální ohnisko odporu (jako třeba to na Klárově)... A pokud to ukazuje film natočený na objednávku Komunistické strany k výročí osvobození, tak to asi nebude výmysl Eduarda Stehlíka...
Ano,Vávrúv film je propaganda na objednávku komunistickej strany o tom ja nepolemizujem.Ale ty teraz používaš argumentáciu typu "a v americe mlátí černochy" akurát v opačnom garde.
Keď takú manipuláciu s dejinami robili komunisti neznamená že ju teraz môžu robiť demokrati.A na to stačí,určité veci zmieniť a o iných nespomenúť nič,aj keď navzájom spolu veľmi súvisia.(napr.Pražská operácia a oslobodenie Prahy).A na tie veci ktoré začínajú "na slovíčkách" upozornil aj Mahler.
Naopak Ziegler vo svojom príspevku písal že nemci boli slušní ale slovo zločinci spomenul len v spojitosti s Rudou armádou.
Ten Ziegler nespomenul to že tí slušní nemeckí poručíci si možno potom kúpili sirky a na Ukrajine potom pozapalovali stovky dedín aj so ženami nahnanými do stodôl a kostolov,ktoré im nestáli ani za obyčajné znásilnenie,takú šancu im nedali, ako dostali nemky od znásilňujúcich rusov a znásilňujúcich američanov.
Kultúra a úroveň vtedajšieho ruského človeka bola vtedy v priemere podstatne nižšie ako tých nemcov so sirkami.(imho:Kultúrnu a materiálnu úroveň budú rusi doháňať ešte dlho,to je na generácie)

Ale pozerám že to môže byť aj inak,pretože niektorí experti prehlásili že Osvienčim oslobodili Ukrajinci pretože to bol Ukrajinský front.Tak potom by sa dalo to Zieglerove tvrdenie " vojáci 2. ukrajinského frontu Rudé armády, mezi nimiž byli i propuštění krinálníci" vysvetliť tak,že medzi ukrajincami boli kriminálníci a rusi s tým nemajú v podstate nič spoločné."Oslobodzoval" vlastne nejakú časť Európy nejaký ruský front?Nebolo to tak že východnú Európu "obsadili" ukrajinci,bielorusi a pobaltské krajiny?(Ukrajinský front,Bieloruský front,Baltský front) :)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

kenavf píše: Ano,Vávrúv film je propaganda na objednávku komunistickej strany o tom ja nepolemizujem.Ale ty teraz používaš argumentáciu typu "a v americe mlátí černochy" akurát v opačnom garde.
Keď takú manipuláciu s dejinami robili komunisti neznamená že ju teraz môžu robiť demokrati.
Neupozorňuji na to, že film natočený Vávrou je propaganda, ale poukazuji na to, že i v propagandistickém filmu natočeném na objednávku strany je jasně ukázáno to, co prohlásil Stehlík - tedy, že se Praha osvobodila sama a že ve chvíli, kdy do Prahy vjížděla Rudá armáda byl v Praze již německý odpor zlomen... Tedy těžko může jít o nějaké zkreslení vůči Rudé armádě, protože to by komunistická strana asi nepřipustila... Že se v pořadu věnovaném a priori Pražskému povstání, nevzpomenula Pražská operace je dáno tím, že ten díl byl věnován právě jen a pouze Pražskému povstání a jednotlivé díly Historie.cs jsou zpravidla velmi úzce zaměřeny... Což ti ovšem nebrání si tam dosadit něco, co tam nebylo (tedy jakési přepisování historie) a již několikátý rok nás tímto svým výmyslem ověnčeným "spravedlivým hněvem" častovat...

Takže po stopadesáté deváté... Stehlík se žádného zkreslení nedopustil... Jediné zkreslení je tady to tvé zkreslení a vytržení z kontextu toho výroku... Stejně se obávám, že s tím tvým nesmyslem o Stehlíkově výroku sem v květnu zase naběhneš a dáme si repete... :(

Ziegler je novinář (notabene pouze bloger), nikoliv vojenský historik... Jeho tvrzení má asi takovou váhu jako plky Klvaňy... Pokud však chceš poukazovat na každý bulvární výkřik do tmy a hluboce ho rozebírat, tak hodně štěstí...
Naposledy upravil(a) Aaron Goldstein dne 18/3/2017, 13:44, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Zemakt »

Keď takú manipuláciu s dejinami robili komunisti neznamená že ju teraz môžu robiť demokrati.
Těmi demokraty myslíš koho, nás? Protože já se považuji za demokrata, nebo jsi spíš myslel tebou zmíněného pomatence? On je drobet rozdíl mezi státem cíleně řízenou propagandou a myšlenkovým tokem několika pošahanců.

Edit: viz AG
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od kenavf »

Zemakt píše:
Keď takú manipuláciu s dejinami robili komunisti neznamená že ju teraz môžu robiť demokrati.
Těmi demokraty myslíš koho, nás? Protože já se považuji za demokrata, nebo jsi spíš myslel tebou zmíněného pomatence? On je drobet rozdíl mezi státem cíleně řízenou propagandou a myšlenkovým tokem několika pošahanců.
Tých pošahancú -Zabudol som to dať do úvodzoviek -"demokrati"

EDIT:
Štátom riadená propaganda a jej existencia či neexistencia,je na iné vlákno.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od kenavf »

Aaron Goldstein píše:...
Neupozorňuji na to, že film natočený Vávrou je propaganda, ale poukazuji na to, že i v propagandistickém filmu natočeném na objednávku strany je jasně ukázáno to, co prohlásil Stehlík - tedy, že se Praha osvobodila sama a že ve chvíli, kdy do Prahy vjížděla Rudá armáda byl v Praze již německý odpor zlomen... ..
Tak to potom beriem,ohľadom tej propagandy a bitia černochov,späť.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Mirek58 »

Bavíme li se o výroku p. Stehlíka, ve skutečnosti hovoříme o faktu, že jeho výrok z úrovně historika dává "punc pravosti" úvahám, že Praze v 1945 byla RA vlastně k prdu a následně na obtíž.
Bavíme li se i o p. Zieglerovi, tam jsme o "level výše" v propagandistickém ranku, ale neustále ve stejném směru uvažování. Obzvláště, když se vezme v potaz jeho včerejší následný příspěvek jak v 1941 "rusáci" vraždili v Litvě. A tam nastupuje už spojení bloger Ziegler- Džamila Stehlíková- prezidentka Litvy a to už není náhoda, ale jasně rozpoznatelný směr propagandy.( text se původně objevil v r. 2014)
( Vyvražděný tábor litevských skautů - myslím, že organizace skautů byla jako první po zabrání pobaltských států zaražena, objev umučených dne 26.2.1941 poté co v oblasti dva dny působil Mansteinův tankový sbor)
Edit:
Čecháčci si 15. březen za dvojí metr zaslouží
17. 03. 2017 17:56:24
Zdroj: http://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=593317
Naposledy upravil(a) Mirek58 dne 19/3/2017, 09:05, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Mirek58 píše:Bavíme li se o výroku p. Stehlíka, ve skutečnosti hovoříme o faktu, že jeho výrok z úrovně historika dává "punc pravosti" úvahám, že Praze v 1945 byla RA vlastně k prdu a následně na obtíž.
Jenže tohle Stehlík nikdy neřekl... Ba naopak zdůraznil, že bez Rudé armády by Praha nikdy svobodná nebyla....
To je právě ten problém.... Vytrhnete výrok z kontextu, dosadíte si tam co potřebujete a pak tím jako klackem máváte...

Ohledně Zieglera mám pro tebe tu samou doušku, co pro kenavfa... Chceš-li do hloubky rozebírat každý bulvární blábol, tak hodně štěstí...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Opět záměrně zavádíš... Není to posun v názoru v historiků, ale názory některých nových historiků... Ale i tak do toho pojďme rýpnout....

rok 1975 - film Osvobození Prahy - film ukazuje , že se Praha osvobodila sama
rok 2008 - díl Historie.cs s Vladimírem Nálevkou, Jaroslavem Hrbkem a Stanislavem Kokoškou - Praha se osvobodila sama, ovšem proti největšímu náporu ze strany bojové skupiny Wallenstein pomohli Praze příslušníci ROA...

rok 2014 - Rozhlas Dvojka - Praha se osvobodila sama, významně pomohli Vlasovci, komunistická moc později potrestala některé vůdce povstání...
rok 2014 - článek v Trampském internetovém časopise - Praha se osvbodila sama - Vlasovci významně pomohli, Rudá armáda Vlasovce zlikvidovala
rok 2015 - článek MČ Praha 3 - Praha se osvobodila sama (pouze perex, celý článek už není ani v archivu)

Tak kde přesně má být ten posun??? Jediný posun je, že oproti Vávrově vizualizaci v Praze významně pomohli Vlasovci (což se vědělo i dříve, jen se o tom z pochopitelných důvodů nesmělo mluvit)

A na závěr se pojďme podívat, koho nám vlastně ty sám vydáváš za historiky...

historie.cs - tady jsou opravdu historici... Rozhlas Dvojka- historik Jan Boris Uhlíř... článek MČ Praha 3 - jednak jde pouze o perex a druhak v něm figuruje pouze Pavel Kmoch, člen klubu vojenské historie Gardekorps Praha... Trampský internetový časopis - Frank - vlastním jménem Ladislav Nykl (chartista a publicista)...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Mirek58 »

Jenom technická poznámka.
A na závěr se pojďme podívat, koho nám vlastně ty sám vydáváš za historiky...
Já jsem nikoho za historiky nevydával, nejsem totiž autorem uvedených článků, ani moderátorem rozhovoru.
Tak tuto " zásluhu", kterou mi přisuzuješ, musím odmítnout.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučení z východní fronty

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Mirek58 píše:Jenom technická poznámka.
A na závěr se pojďme podívat, koho nám vlastně ty sám vydáváš za historiky...
Já jsem nikoho za historiky nevydával, nejsem totiž autorem uvedených článků, ani moderátorem rozhovoru.
Tak tuto " zásluhu", kterou mi přisuzuješ, musím odmítnout.
Ale ale.... Zbytečně falšná skromnost....
Mirek58 píše:Hezky rozpoznatelný posun v názoru historiků v čase na Pražské povstání
A pod to jsi dal uvedené linky, ergo tvrdíš, že v těch (tebou daných) odkazech prezentují své názory nějací historici... :rotuj:
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“