Preventivní úder

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Preventivní úder

Příspěvek od Lord »

Generální štáby všech armád na světě zpravidla již v době míru vyhodnocují bezpečnostní rizika a plánují adekvátní vojenská opatření pro případ konfliktu. Nejinak tomu bylo i počátcích druhé světové války. Realizace stěžejní vojenskostrategické operace vyžaduje určitý čas na přípravu. V případě SSSR se jedná o strategický plán soustředění vojsk z května 1941 na válku proti Německu a jeho spojencům, zpracovaný maršálem Vasilevským.

Z německé strany jde o plán napadení Sovětského svazu pod názvem Barbarossa, podepsaný Hitlerem v prosinci 1940, tedy půl roku před zahájením vlastního útoku. Zatímco sovětský plán má charakter memoranda, o jeho realizaci teprve mělo být rozhodnuto, je plán Barbarossa již přímo směrnicí k provedení útoku s tím, že rozkaz k zahájení bude vydán podle potřeby. Existoval tedy časový náskok na straně Německa, které přikročilo ke konkrétním přípravám v oblasti soustřeďování sil, příprav potřebné infrastruktury a ideologického zdůvodňování.

Hitler si byl jist natolik úspěšností svého plánu, že se v průběhu přípravy na přepadení Sovětského svazu odvážil jako by mimochodem zahájit a úspěšné zakončit balkánské polní tažení v dubnu – květnu 1941 a našel ještě dostatek času k včasnému přesunu volných sil z Balkánu na východní frontu. Šlo přitom o přesuny ohromného rozsahu desítek divizí, o nichž věděli i prostí občané, natož pak výkonná zpravodajská služba, jako byla bezesporu sovětská. Ta určitě hodnotila situaci reálně a správně, ale politické vedení státu na její hodnocení dostatečně nereagovalo.

Nebo reagovalo? Nechtěli Sověti také provést preventivní úder? Bylo možné věřit Hitlerovy? Na sovětské straně nebyla vybudována účinná obranná zařízení a celková sestava sovětských vojsk neměla vyhraněně obranný charakter. To může naznačovat, že zásadním cílem byl preventivní úder proti nepříteli, připravujícímu se na agresi. Po mezinárodně právní stránce byla situace paradoxní, protože všechny přípravy na obou stranách probíhaly za existence paktu o neútočení z 23. srpna 1939, jehož pětiletá smluvní platnost ještě nevypršela. Každý z potenciálních protivníků přitom věděl, že pro oba diktátory nebude v Evropě místo.

Stalin chtěl Hitlerovi zabránit v tom, aby Německo plně nezapojilo ve svůj prospěch ekonomické a vojenskoprůmyslové kapacity celé Evropy a nezesílil tak své výhody. Anglie v té době nepředstavovala rozhodující vojenskou sílu v Evropě. Poměrná vyrovnanost sil ve vojenské oblasti mu podle jeho názoru dávala určité možnosti úspěchu a zřejmě počítal i s určitým protiněmeckým odporem evropských národů. V tom smyslu se jevilo Stalinovo úsilí jako morálnější a spravedlivější, i když o konečném cíli existovaly pochyby.

Od roku 1939 bylo Rudé armádě na základě dekretu uloženo, že již navzdory propagandě nesmí nadále závazně platit “tradiční” sovětská vojenská doktrína, že armáda je pouhým obranným nástrojem, jak tomu bylo doposud, ale že má jako útočná armáda “potírat nepřítele a obratně organizovanými společnými akcemi všech druhů zbraní ho musí v rozhodném útočném boji zničit na jeho vlastním území”.

Ne náhodou měly hlavní referáty generálů během zasedání velitelů obranných okruhů a armád v prosinci 1940, na němž se výlučně diskutovalo o operativních opatřeních proti Německu, následující obsah: Podstata moderní útočné operace, Vojenské ozbrojené síly v útočné operaci a v boji se vzdušnou převahou a Nasazení mechanizovaných vojenských svazů v moderních útočných operacích.

Hospodářská a vojenská situace Německa

V roce 1939 byl Hitler sice vojensky a hospodářsky schopen vést proti Polsku krátkou válku, ale více se odvážit nemohl. Podle Hitlerova požadavku z roku 1936 měla být sice obrana v r. 1940 připravena na případnou válku a být schopna plného nasazení, ale zbrojní program se rozbíhal velmi těžkopádně. Do září 1939 neexistovala v žádném německém hospodářském odvětví výroba, která by jen naznačovala přípravu na válku. Ještě v třetím roce války neexistoval ani centrálně řízený plán, ani centrálně řízená zbrojní výroba. Každá část branné moci – vojsko, válečné letectvo a námořnictvo – se vyzbrojovala sama za sebe, podle Hitlerem schválených programů. Stálé spory o suroviny a pracovní síly byly jen jedním z důsledků boje o příslušné kompetence.

Protože v Německu až do té doby neexistoval žádný válečný plán, chyběl nutně i diferencovaný zbrojní plán. Např. v r. 1940, kdy činil podíl zbrojního průmyslu na celkové průmyslové výrobě stále ještě méně než 15 procent, bylo měsíčně vyrobeno 40-50 tanků (v protikladu k r. 1944, kdy se za měsíc vyrobilo více než 2000 tanků).

Porovnání se Sovětským svazem

Hospodářský a vojenský poměr sil mezi Sovětským svazem a Německem tedy neskýtal Stalinovi v oné době žádný motiv k tomu, aby si sugeroval znepokojení nebo dokonce strach a aby nechal svět věřit, že Hitler je snad schopen vážně ohrozit Sovětský svaz.

Proti 7184 dělům německého dělostřelectva v červnu 1941 obdrželo sovětské válečné letectvo od 1. ledna 1939 do 22. června 1941 na 17 745 bojových letounů a dělostřelectvo dostalo 99 578 kanónů a granátometů. V roce 1941 si sovětský zbrojní průmysl činil nárok na 43,4 procenta veškerého sovětského státního rozpočtu. 22. června 1941 disponovalo sovětské válečné letectvo proti německé branné moci v každém případě více než pětinásobným počtem letadel a více než sedminásobným množstvím tanků, což Hitler v r. 1941 ani nevěděl.

Zde je ovšem potřebné srovnání i s jinými prameny, i když v hlavních rysech zřejmě nepůjde o podstatné rozdíly.

V roce 1940 Stalin lavíruje mezi Hitlerem a Churchillem. Hitler se opět s větším důrazem zaměřuje na svůj starý cíl – získání “životního prostoru” na východě. Dochází ke změně orientace německého zbrojení a v listopadu 1940 i k prvním štábním cvičením na operačně taktické úrovni, jejichž předmětem je polní tažení na východ ve smyslu plánu Barbarossa. I na sovětské straně probíhají v této době synchronizované přípravy na vzájemné střetnutí, avšak Stalinův zálusk na války, které by mohly být pro něho užitečné, se již v té době nevztahoval pouze na Evropu. Šlo mu i o to, aby mohl zosnovat válku na Dálném východě, od níž si – stejně jako v Evropě – sliboval zisk.

Vzhledem k oboustrannému postoji a přípravám může být Hitlerova válka chápana ze strategického pohledu jako “preventivní válka”. Ideologická dimenze se v této souvislosti jeví jako druhořadá. Tendence vést rasově ideologickou válku, kterou Hitler uvedl do hry při rozhovorech koncem února 1941, se rozvíjela teprve v průběhu neúprosných bojových akcí na sovětském území.

Podle vyprávění maršála Vasilevského se v první polovině roku 1941 “velmi pečlivě studovaly otázky útoku a strategie obrany. Lidový komisař obrany požadoval ve svých směrnicích po vedoucích kádrech Rudé armády, aby věnovali obranným operacím stejnou pozornost jako operacím útočným”. Podle hesla, že nepřítele je nutno zničit na jeho vlastním území, se sovětské vedení již dříve (od r. 1938 obzvláště intenzivně) snažilo o to, aby stále více posilovalo svou hospodářskou a vojenskou moc.

Tyto předpoklady nakonec Stalinovi umožnily mít 22. června 1941 (podle sovětských statistik výroby z let 1938 – 1941) k dispozici 29 tankových sborů s minimálně 24 000 tanky (22. června 1941 disponovala Rudá armáda již více než 1862 exempláři nejlepších tanků na světě, typy T 34 a KV – Kliment Vorošilov – s nimž se německé tanky III a IV nedaly v žádném ohledu srovnávat), 23 245 válečných letounů (mezi nimi 3719 nejmodernější výroby), 148 000 děl a granátometů, k nimž na začátku německo-sovětské války neexistovala ani přibližně adekvátní německá protiváha: 3648 tanků a úderných děl (z toho 1700 zcela zastaralých), 2510 válečných letounů a 7147 děl.

Vzhledem k této skutečnosti se zdá přímo ohromující, jak špatně byl německý generální štáb informován.

Např. ještě dva dny před začátkem německo-sovětské války bylo zaznamenáno v jedné německé tajné informaci, že “Ruské vzdušné ozbrojené síly mají podle dosavadních podkladu jen něco přes 6000 frontových letadel”.

Na rozdíl od německého velení byli Sověti informováni o síle svého nepřítele opravdu spolehlivě. V lednu 1941 počítali přibližně s 210 divizemi, což do jisté míry odpovídalo skutečnému stavu věcí. 22. června bylo na německé straně připraveno: 153 německých divizí, 12 rumunských pěších divizí, 2 slovenské pěší divize, 3 italské motorizované divize a 18 finských divizí. K tomu přistupovaly: 4 rumunské jezdecké brigády, 1 tanková brigáda a 3 horské brigády, 2 maďarské motorizované brigády a 1 jezdecká brigáda a 1 slovenská motorizovaná divize.

Od května 1941 už v Sovětském svazu nemohly být probíhající změny utajovány. Žáci vojenských akademií byli předčasně posláni zpět ke svým jednotkám, letiště byla maskována a 1. května 1941 bylo povoláno 800 000 záložníků.

Stalinovo konstatování, že válka mezi Německem a Sovětským svazem začne “téměř nevyhnutně v roce 1942” a bude eventuálně rozpoutána Sovětským svazem, utkvělo v paměti všem osobám, které ho slyšely. Poté, co Stalin vyjádřil názor, že německý útok nemůže být očekáván, protože “je již pozdě”, připravovalo se v Sovětském svazu všechno na to, aby se německým možnostem “předešlo” vlastním útokem, jak to bylo naplánováno ve zmiňovaném operačním plánu, podepsaném Timošenkem a Žukovem.

Stalinův odhad, že by Hitler mohl “přijít” nejdříve začátkem roku 1942 způsobil, že vysocí důstojníci, se svými přípravami příliš nepospíchali. Kdo ovšem vychází z toho, že Stalin chtěl rozpoutat svůj útok až v roce 1942 přehlíží fakt, že Rudá armáda by v tomto případě musela přezimovat venku, nebo zvládnout zpáteční pochod na místa s postačujícím množstvím vybudovaných zimovišť.

Díky mocnějším výkonům německého vojenského velení a jednotek bylo sice dosaženo v operaci Barbarossa mimořádných úspěchů, které přivedly sovětskou brannou moc na pokraj porážky, avšak tento “recept” nikdy nemohl nahradit operační plán, který by vzhledem k poměru sil a šíři válečné scény měl od počátku zaměřit na možnost případně usilovat o zničení sovětské branné moci ve dvou polních taženích.

Okolnost, že Hitler svým útokem Stalina předešel, a tím prakticky vzal na sebe úlohu věrolomného partnera, měla své historické důsledky. Vedla k porážce Německa a vynesla Stalina do pozice vítěze a vládce ohromného impéria, které přežilo jeho smrt téměř o čtyřicet let.

Obrázek
Evropa - SSSR.: propaganda
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Hmmm, něco Tě i může podporovat. Např. sovětské dělostřelectvo stálo 22. července Na dohled od německých pozic. To rozhodně není obranné postavení. Dále většině velitelů byly doručeny speciální rudé obálky s rozkazy. které se mohly otevřít pouze na Stalinův rozkaz. Přesto po napadaní to něktří velitelé udělali z vlastní iniciativy. Následoval tak mj. útok některých divizí na východní Prusko a vplutí Černomořské flotily do Dunaje.
Dále: Už cca od roku 193? vyráběl sovětský svaz jakýsi hybrid tanku a formule. Dosahoval rychlosti až 70km/h. Problém byl, že ke svému přesunu potřeboval alespoň částerčně zpevněné cesty. Čím leší, tím lépe. Tento "tank" byl vyráběn v obrovském množství. Pomalu ve větším, než všechny ostatní tanky světa dohromady. Ale při obraně sovětského svazu by asi moc uplatnění nenašel. I dnes v Rusku není moc dálnic. Ty však už tehdy existovaly v Německu a většině zbytku okupované Evropy.
Navíc:22 června zastihl německý útok sověty ještě nepřipravenější než obvykle. Vypadá to, že zrovna tu noc se místní velitelé přímo přesouvali ke svým jednotkám ze štábů. Proto pak ten hrozný zmatek.
Otázka spíš zní, mělo-li k útoku dojít již v roce 1941, kdy by to bylo? O kolik dnů Hitler předešelStalina?
Uživatelský avatar
Elvis
četař
četař
Příspěvky: 66
Registrován: 14/3/2005, 12:16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elvis »

Atlantis píše:Dále: Už cca od roku 193? vyráběl sovětský svaz jakýsi hybrid tanku a formule. Dosahoval rychlosti až 70km/h. Problém byl, že ke svému přesunu potřeboval alespoň částerčně zpevněné cesty. Čím leší, tím lépe. Tento "tank" byl vyráběn v obrovském množství. Pomalu ve větším, než všechny ostatní tanky světa dohromady. Ale při obraně sovětského svazu by asi moc uplatnění nenašel. I dnes v Rusku není moc dálnic. Ty však už tehdy existovaly v Německu a většině zbytku okupované Evropy.
Navíc:22 června zastihl německý útok sověty ještě nepřipravenější než obvykle. Vypadá to, že zrovna tu noc se místní velitelé přímo přesouvali ke svým jednotkám ze štábů. Proto pak ten hrozný zmatek.
Otázka spíš zní, mělo-li k útoku dojít již v roce 1941, kdy by to bylo? O kolik dnů Hitler předešelStalina?
Niekto tu asi čítal Všechno bylo jinak od Viktora Suvurova. :)
Na tie jeho výmysly o tankoch by som sa veľmi nespoliehal, - Suvurov píše o tankoch BT a väčšina veci o nich sú dosť ďaleko od reality.

Aj keď je to dosť známy fakt, že Stalin nejaký útok proti Nemecku v lete 1941 plánoval.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Je pochopitelné, že Rusové neseděli s rukama v klíně, ale uvažovali i o eventuelní obraně, protiútoku, kdyby je Německo napadlo. Ovšem měli podobně jako Francouzi určité nedostatky v technice, či komunikaci, rychlé koordinaci tanků – dorozumívání pomocí praporků, apod. Ovšem to bylo způsobeno zaostáváním v oblasti elektroniky, elektrotechniky. Jinak co se týče množství výzbroje bylo obrovské. O tom, že by SSSR chtělo opravdu vážně „osvobodit Evropu“ od Hitlera neexistují přesvědčivé důkazy, spíše jak je v článku napsáno se to pohybovalo v teoretické rovině.

Co se týče Viktora Surovova (Rezina), bývalého člena KGB, který si jako svůj pseudonym zvolil příjmení slavného ruského vojevůdce, tak tento típek píše beletrie, ale ne seriozní vědecké práce založené na přesných pramenech, identifikaci atd. Ovšem nutno říci, že pro určitou skupinu lidí je tato četba populární. Nakladatelství je proto rádi vydávají, protože je mnohem větší šance, že to někdo koupí než kvalitní a obtížně pochopitelné odborné práce. Rezin jako důstojník KGB se prý dostal k velice zajímavým tajným dokumentům. Důkazy pro jeho historky jsou, ale bohužel zatím tajné.

Pasáž o kolopásových tancích BT je legendární. Tyto tanky opravdu existovaly a měly možnost sejmout z tanku pásy (sejmutí pásů trvala asi půl hodiny) a pokračovat v jízdě po silnici na velkých kolech s gumovými obručemi.

Walter J. Christie byl konstruktér, který věřil v koncepci tanku s vysokou rychlostí a s dobrou průchodností terénem. A právě Christie razil myšlenku kolopásového tanku, tj. vozidla, které se v terénu mohlo pohybovat na pásech a na silnicích, po sejmutí pásů, po velkých pojezdových kolech s gumovými obručemi. Toto řešení se však nakonec všeobecně nerozšířilo, jen některé nápady se ujaly do budoucna, tank nebyl např. příliš pancéřován, některé jeho úlohy převzaly spíše obrněná vozidla atp.
Co se ovšem uchytilo bylo nové odpružení, které Christie navrhl. Každé kolo bylo nezávisle zavěšeno na klice a odpruženo vinutou pružinu. Tato koncepce umožnila propružení podvozku v desítkách centimetrů, čímž dokázalo tlumit značné nerovnosti terénu při vysoké rychlosti.

Americká vláda neměla o Christieho návrhy zájem. Zato Rusové s ním navázali spolupráci. Christie zaslal Sovětům za finanční odměnu dokumentaci tanku a prototypy. Rusové si dokumentaci a stroje prostudovali, ale poté navrhli svou konstrukci do značné míry využívající poznatky z Christieho návrhů. Na jejich základě vznikla řada lehkých sovětských tanků BT. Celkem bylo vyrobeno 7275 tanků řady BT. Tank BT-7 využíval předchozích zkušeností z modelů řady BT, bylo vyrobeno celkem 4965 tanků BT-7. Hlavní důraz při vývoji byl kladen na zlepšení spolehlivosti a zvýšení bojových vlastností.

Obrázek
Tanky BT-5 byly rychlé a obratné v terénu i na silnici.

Obrázek
Tanková skupina složená z BT-5.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Tank BT-7 Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Ohledně toho, jestli byli Sověti soustředěni na útok, co se jen tak zběžně podívat na to, kolik vojska z celkového počtu měly soustředěno v západních VO. To samo o sobě něco napoví.
Jinak sami němečtí generálové vedoucí útok pochybovali, že by Sověti konali přípravy k vlastní ofenzívě a vyjadřovali se ve smyslu, že spíše ne.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Dzin: A nemohl by jsi sem hodit ty statistiky vojska??? Kdo to má hledat?
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Atlantis: V knihách. :o)
K 22.6.41 Rudá armáda měla celkem 5.7 milionu lidí, 26 000 tanků, 120 000 děl a minometů a 25 000 letade, pozemní armáda měla 303 divizí. V Západních VO bylo soustředěno 174 divizí, dalších 16 se sem přesunulo od května. Celkem disponovali 3.3 miliony lidí, 60 000 děl a minometů, 11 000 tanků a 10 000 letadel.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A to myslíš že není předofenzivní příprava? Nebo naopak je?
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Právě že moc ne. Na první pohled je jasná podzbrojenost vojsk v Západních VO. Je v nich soustředěno asi 3/5 divizí a vojáků RA, ale jen 2/5 (až 1/2) veškeré výzbroje, což je vzhledem ke koncentraci vojsk poměrně méně, než by se dalo čekat (porovnejme třeba s Němci).
Ostatní VO nemůžeme brát jako zálohu pro Západní VO v případě ofenzivních akcí, protože jsou na to příliš vzdálené. Stejně i přesuny vojsk do Západních VO jsou pomalé, 16 divizí od května do 22.6. nenasvědčuje nějakému velkému tempu.
Podobně i jednotky nejsou umístěny co nejblíže hranic, ale spíše jdou více do hloubky a do šířky. Například na středu fronty se podařilo Němcům na hlavních směrech postupu dosáhnout koncentrace v linii dotyku zhruba 5 divizí na jednu sovětskou.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Však také Stalin myslel, že válka vypukne až v roce 1942. Tím by bylo možné situaci vysvětlit ... ale je to jen neověřená hypotéza.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11457
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

To také není zcela pravda, Stalin počítal s vypuknutím konfliktu i dřívě. Ale vypadá to, že si myslel, že nejprve dojde na německé straně k realizaci Seelöwe a proto bude mít volné ruce. Osobně bych se přikláněl k tomu, že si konflik v roce 41 nepřál, ale byl připraven v případě německého vylodění v Británii využít příležitosti.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

No tak my to nakonec rozluštíme ... chce to více zdrojů dat, více názorů, vytvářet triangulaci dat a nakonec se nám to začne rýsovat!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Počkej, chceš říct, že v případě vylodění Německa v Británii by Sovětský svaz zaútočil??? Tak to by byla docela síla. Obzvlíšť jestli by to udělal již v roce 1940 (kdy byla IMHOdle mě jediná rozumná šance ještě provést operaci Seelöve)

Džin: Nezapomínej na to, že sověti nikdy nedisponovaly až tak vysokou mechanizací (až do roku cca 1942/1943) jako západ.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tys nečetl knihu Den M od V. Suvorova? Je známý jako Döniken WW II :lol: Je tam plno strašných nesmyslů, zvláště co se techniky týče (BT, Su-2,...) ale ne vše musí být nasmysl...

Ale vážně: myslím, že to přeze všechno preventivní útok byl, Stalin by zaútočil dřív či později. 1941 nebo 42, to je jedno.

Mechanizace: no, Němci měli také jako základní dopravní prostředek vůz o 2 hp :mrgreen:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

To je obecně pravda, taky dojeli na tohle u maeričanů (resp. proti nim). Co zajímavého napsal o tomhle Suvorov??? A dá se to někde sehnat na netu???
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

To nevím, jestli na netu, ale ta knížka je dost rozšířená. Je to taková teorie o supergeniálním, superpředvídavém superStalinovi, který to všechno skvěle naplánoval, jak obsadí celou Evropu, až ho Adolf předešel a zaútočil dřív :mrgreen:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

patří spíš do beletrie, prameny jsou prý tajné, ale on jako bývalý člen KGB je prý viděl, atd. Přitom není odsouzen za vlastizradu ... Rusové by tím přeci potvrdili jeho pravdu :)
Říká se na každém šprochu pravdy trochu, ale Surovov to rozvijí až do absurdity.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A jméno té knížky...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Den M
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“