Leningradská blokáda

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Spalovat??? Oni měli palivo na pálení lidí??? To bych spíš čekal, že jimi zatopí...

Zajímavé, Finové jsou asi jediný národ, se kterým měli Rusové opravdu vždy problémy.:-)
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Atlantis: Finsko nemělo problémy s Ruskem, ale bolševiky. Když získalo nezávislost na Švédsku, tak se v podstatě dobrovolně stalo součástí Ruska s tím, že mělo znašné výhody.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

já sem taky četl že během blokády byl v Leningradu vyroben i samopal
pps-43. zaujímavé ne?
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Vyroben nebo vyráběn? A je to co za zbraň?
Každopádně při napadení Leningradu, nebyl by to druhý Stalingrad?
btw:Pomáhali alespoň Finové nějak Němcům co se týče zimní výbavy a zkušeností vedení zimní války?
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

mám na mysly tenhleten. on byl vyráběn. už se nevyrábi :-)
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Bože! Jasně, ale jestliu byl v daném roce 1943 vyroben (zřejmě poprvé) ve Stalingradu nebo vyráběn. Já vím, že možná i obojí, ale otázka zní, jestli platí nebo neplatí to první.
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

platí to že byl vyroben v Leningradu během blokády města. :-)
neber úplatky,neber úplatky nebo se s toho zblázníš
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Dobrá, stejný dotaz, jen zaměňuji Stalingrad za Leningrad.
Uživatelský avatar
ivan_kovar
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 120
Registrován: 9/11/2005, 20:51
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivan_kovar »

nevím jak to myslíš. máš na mysli jestli se tenhle sapík vyráběl v Stalingradu?
neber úplatky,neber úplatky nebo se s toho zblázníš
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Příspěvek k Leningradu

Při čtení poznámek o dobývání Leningradu bylo několikrát ve fóru konstatováno nesmyslnost rozkazu Hitlera, město nedobýt a některé jednotky poslat na jiné směry.
Co ovlivnilo Hitlera, že prováděl tyto nesmyslné manévry:
Historie říká:
V září 1941 utrpěla německá vojska značné ztráty explozemi časovaných min po dobytí Kyjeva, které tam zanechali Rusové.
Dálkovým ovládáním byly zničeny celé bloky domů. Hlavní třída tímto způsobem zcela vyhořela. Hitlera tato událost velmi rozrušila.
A bylo hůř, v říjnu 1941 padly 6. armádě do rukou plány na podminování města Charkova. Kdyby se odpálení povedlo jednotky by skončily pod troskami.
I tak velitel 68 pd generál Georg Braun vyletěl 14.listopadu 1941 se svým domem v Charkově do povětří dálkově ovládanou minou.
V tom domě předtím bydlel Chruščov před vyklizením města.
Časovaná mina byla instalována s jeho svolením ještě za jeho pobytu.
Hitler o těchto akcích věděl a napadala ho paralela s požárem Moskvy, který byl počátkem konce Napoleona v Rusku.
Ždanov v Leningradě nezůstal pozadu. Experti tomu dlouho nevěřili, ale v letech 1964, 1965 toto plně potvrdily zveřejněné ruské údaje.
Admirál Pantělejev náčelník štábu Baltského loďstva uvádí, že od 12.září 1941 byly sestaveny v Leningradě oddíly, které byly pověřeny přípravou totálního zničení města.
Hitler měl v Leningradě velmi dobrou špionážní činnost a o přípravě plánů na vyhození města věděl. Prohlásil sice kdo se probojoval až sem ( Leningrad ) těch pár kilometrů překoná také, bylo to však jen pro veřejnost, měl ale v úmyslu město vyhladovět.
Druhý Hitlerův důvod předisponování jednotek byl též, že mu vždy někde na hlavním směru ( Schwenpunktu ) chyběly nějaké jednotky. Připomínám Dunkergue příprava na útok na jih Francie, Moskva zase na jih na Kyjev apod
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

michan: Velmi zajímavý příspěvek. Ono je v dnešní době moderní házet všechny Hitlerova rozhodnutí do jednoho pytle a dávat jim nálepku nesmyslné, ale to, že část z nich byla vynucená válečnými událostmi (obvykle ta z počátku války) či na nátlak německých generálů se už nevidí. A rozhodnutí ohledně Leningradu bylo jedním z nich. Já osobně za hlavní považuji nutnost soustředit vojska Wehrmachtu na hlavním směru, tedy Moskvu a Leningrad, který se nepodařilo obsadit "z chodu" musel holt počkat. Nedostatek sil byla ostatně bolísta Wehrmachtu té doby a jedna z věcí, která mu neumožnila postupovat podel plánu po celé frontě a postupně přenášet údery z jednoho místa na druhé (což je po válce opět často kritizováno jen jako nesmyslná Hitlerova rozhodnutí).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Některé skutečnosti pro mě jsou zcela nové a překvapivé, že byl rozsah zaminování měst tak veliký jsem netušil. To pak skutečně poněkud ochlazuje nadšení k dobývání. Problém nedostatku sil pak je jasný.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Nevypisoval jsem všechny známé případy podminování měst,bylo jich podstatně víc,ale jeden ještě uvedu.po dobytí Minska německou armádou vyletěl do povětří muniční sklad dálkově ovládanou minou,německá armáda ztráty neuvedla,ale hovoří o velkých ztrátách.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Vůbec jak se Němci zapletli do bojů ve městech, tak měly zaděláno na problémy, v lepším případě "jen" zdržení, což však bylo pro Blitz smrtící.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 8
Registrován: 12/10/2005, 21:56
Bydliště: Sereď
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raven »

Ak by som k téme blokády Leningradu mal niečo pridať, bolo by to asi to, že prečo Leningrad nepadol. Bol som nedôsledný, a za to mi prepáčte a neprečítal som si všetky príspevky. A preto neviem, č to tu je. Takže to sem aj tak pridám. Dobytie Leningradu, resp. jeho nedobytie záviselo na dvoch hlavných veciach,. Zo strany Nemcov to bol ten známy rozkaz k zastaveniu a zo strany Rusov to bola úctihodná obrana Leningradu. Tá závisela na viacerých predpokladoch, z ktorých boli hlavné propaganda a vlastenecký boj. Propaganda zabezpečovala mužov do boja, a vlastenecký boj zabezpečovali práve oni. Podľa môjho názoru Ruská silná propaganda, ich odhodlanie a nebojácnosť zabezpečili prežitie Leningradu, ako aj celého Ruska. Avšak straty boli hrozivé, to všetci dobre vieme. Odporúčam si o blokáde prečítať rovnomennú knihu od A. Čakovského.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

michan píše:Příspěvek k Leningradu


Ždanov v Leningradě nezůstal pozadu. Experti tomu dlouho nevěřili, ale v letech 1964, 1965 toto plně potvrdily zveřejněné ruské údaje.
Admirál Pantělejev náčelník štábu Baltského loďstva uvádí, že od 12.září 1941 byly sestaveny v Leningradě oddíly, které byly pověřeny přípravou totálního zničení města.
Hitler měl v Leningradě velmi dobrou špionážní činnost a o přípravě plánů na vyhození města věděl. Prohlásil sice kdo se probojoval až sem ( Leningrad ) těch pár kilometrů překoná také, bylo to však jen pro veřejnost, měl ale v úmyslu město vyhladovět.
To datum je celkem zajímavé, zrovna 12.9. je datovaný ten Hitlerův rozkaz zastavit dobývání Leningradu a jen ho obklíčit, ne? A 11.9. večer byl Žukov u Stalina a následně odletěl do Leningradu. Že by dostal rozkazy a přivezl je tam? (Btw., nepíše náhodou ve svých pamětech, že naopak zastavil podminovávání lodí, zabránil panice a zachránil Leningrad?)
Hitler měl v Lenigradě "špionážní činnost"? Tomu zaprvé pořádně nerozumím, zadruhé to slyším poprvé (ale tím netvrdím, že to není pravda, jen o tom nevím), nemáš k tomu zdroj?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Věci se dělají dopředu ( rozkaz byl vydán mnohem dřív, než měl být vyplněn) a ještě lecčemus neporozumíš. První co děláš dobře je, že aspoň čteš a víš kde co najdeš. Čti dál, ještě Ti chybí mnoho dalších souvislostí!!!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

No však hlavní účel těchle mojich poznámek tady je, abych se něco dozvěděl a dal informace do éteru. Když plácnu blbost, někdo mě opraví (pokud možno s nějakým odkazem) je to super, když mám pravdu, potěší to taky. Jen na to mám čím dál tím méně času a brzo to bude ještě horší, no uvidíme...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dlužím ještě jedno vysvětlení.
Z tajných operací ve ww2 plyne, že v Leningradu byla část lidí Lotyši, Litevci a Estonci a také Karelo - Finové. Z nich se rekrutovala tzv. "5. kolona" pracující pro Hitlerovo Německo. Odtud měli Němci zpravodajské informace o Leningradu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Předpokládám, že tuto taktiku při ústupu používali také Němci, protože SSSR hovoří o taktice spálené země. A že ji sám používal, jsem také předpokládal, ale až Michan tu přináší konkrétní a přesné informace.

BTW, víte vůbec, jaké tuny materiálů musel přečíst, aby se k těmto informacím dostal?

Lorde, za to by měl dostat nějaký metál (s těma vyznamenáníma by se mělo něco udělat, ale to asi probereme jinde).
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“