Leningradská blokáda

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Blokáda

Příspěvek od Milda »

Co,mě na stalinovi štve, je to, že kvůli němu pomřelo tolik civilistů! Přitom času je vylifrovat do zápolí bylo dost! Měli tam zůstat lidé na provoz města, továren, prostě lidé, co tam měli co dělat a ženy s dětmi a staří a nemocní pryč a rychle! To od něj byla podlost prvního řádu! Civil na frontě nemá co dělat! A Leningrad byl fronta!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Něco o taktice " Spálené země" Němců, při ústupu za Dněpr je zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1512
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

To zní celkem věrohodně a aspoň to vysvětluje ty špionážní informace. Jen se mi nezdá (ale to je jen můj názor, prostě jen logická-nelogická úvaha), že by na základě zrovna toho Hitler zastavil dobývání. Už jen z několika důvodů: jestliže se s tím podminováváním 12.9. ještě ani nezačalo, dost těžko se informace mohly dostat k někomu mimo okruh velitelů, pokud to ovšem nepustili schválně jako dezinformaci nebo pro odrazení zápalu Němců k postupu do města. (což by byl geniální tah a určitě by se s ním po válce sakra chlubili). Navíc i ten Hitlerův rozkaz asi nebyl minutové rozhodnutí a připravoval se nějakou dobu, včetně plánování přesunů atd.. Mě se spíše zdá (jak už tady píše Mr. michan), že ten stop rozkaz byl prostě jen čistě následek celkové slabosti Německé armády a toho, že Hitler nerozuměl strategii a jejím hlavním zásadám, jako je určení cíle a ne jeho změny v průběhu operací atd. Tím nechci říct, že já tomu rozumím lépe, já nebyl ani ten svobodník, jsem jen armchair-general :D .
Ještě jeden dotaz, jestliže Němcům padly v říjnu 41 do rukou plány na podminování Charkova, jak to mohlo ovlivnit jejich rozhodování už v září??
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Takto to nelze chápat, první byl Minsk - tuším červenec, srpen 1941 a tam podminování skladů, taky to tady někde je. A pak přes opatrnosti další výbuchy ve větších městech.
Pročtěte si všechny subkapitoly - Východní fronta a to teprve dá celkový přehled. Jenom podminování není žádný důvod ( je jen z několika), proč Hitler zastavil útok na Leningrad.
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=179
Když si všechny subkapitoly 1941-42 přečtete tak nejzásadnější důvod je, že Hitler odebral v září ts, později TA od Leningradu pro Kyjev, ale především " Tajfun" útok na Moskvu.
V těch subkapitolách je vše - stačí číst!
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=181
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=180
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=179
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Ale stejně by mě zajímalo jak to bylo s těmi špionážními informacemi. Nějaké podrobnosti. Pokud je známo, německá rozvědka v SSSR nebyla příliš úspěšná. Ono taky v zemi kde Tě "zbalili" za to že jsi se podíval do vchodu hotelu Inturistu když jsi kolem něj procházel není divu. Jedna věc je mít ve městě 5-tou kolonu, druhá je předávání informací a kontrašpionáž NKVD. Tak jestli můžeš Michane, napiš o tom něco.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Sawyerik, až někdy, krátce to nelze, jednalo se o finské nacionalisty Lotyše, Litevce a Estonce - občany SSSR. Na jiných územích SSSR se to dařilo v chaosu 1941,42. Později již to bylo horší. Vše mám v dobových poznámkách z let 1964,65 z knih vydaných v zahraničí. Odkaz Ti žádný nedám. Spokoj se zatím s tím.
ObrázekObrázekObrázek
Lom
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 24/10/2008, 10:45

Příspěvek od Lom »

michan napsal 25.11.05:

"V září 1941 utrpěla německá vojska značné ztráty explozemi časovaných min po dobytí Kyjeva, které tam zanechali Rusové.
Dálkovým ovládáním byly zničeny celé bloky domů. Hlavní třída tímto způsobem zcela vyhořela."

Podle mého velmi dobrého, již zesnulého, přítele (a nebolševik) mám informaci, že časovanými minami byly zaminovány domy na hl. třídě (Chresčatyk) a to různé úřady a pod., které byly evakuovány. Ale k obětem z řad Němců ani nedošlo, protože ti se prý ubytovali v obytných domech v souběžné ulici výše nad Chresčatykem (kde on s rodiči dříve bydlel). Zaminované budovy byly prázdné - snad prý o tom Němci věděli a bylo to tedy k ničemu. Po válce se tvrdilo, že to udělali Němci.
Takto mi to bylo řečeno.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK Lom, dobré doplnění, ale jak víš, tak v tom samém příspěvku také říkám Hitler o podminování Leningradu věděl a je to souběh dalších podminování v Kyjevě, Minsku a Charkově atd..
Zde je také důvod, proč měl jen o Leningradě a okolí Hitler tak dobré zprávy. Toto vysvětlení zde dlužím i pro Sawyerik, viz zde nahoře - to vysvětlení proč Němci vše věděli je z 16.6. 2008 z 10 hodin 14 minut na tomto odkazu:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=196 ... sc&start=0
ObrázekObrázekObrázek
Miroslav Comorous
desátník
desátník
Příspěvky: 54
Registrován: 19/9/2007, 22:41
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Miroslav Comorous »

V listopadu 1941 se dávky chleba snížiny na nejnižší úroveň za celou dobu blokády. Dělníci v továrnách dostávali 375 g, techničtí pracovníci 250 g a ostatní pouhých 125 g chleba. Nedostatek chleba pekárny kompenzovaly nedostatečným propečením bochníků. Navíc 40 % chleba tvořily přísady sladového ječmene, sojových bobů, krmného ovsa, plev a jedlé buničiny. Následkem podvýživy jenom v lednu 1942 zahynulo 120 000 lidí.
Zdroj:Obléhání Leningradu - David M. Glantz
Můj Staline. Lid i já sám, Josife Vissarionoviči Staline, si dobře pamatujeme vaši moudrou předpověď: Hitler v roce 1941 nezaútočí!
Lavrentij Pavlovič Berija , 21.června 1941
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“