Souboj nad Karélií

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Skeptiku, neřeš to. Vím jak skončil Safonov, vím i jak ten boj pravděpodobně proběhl.
Farky, sorry, ale jeden z důvodů proč sem chodím je, abych se dozvěděl něco nového. Občas žasnu nad Tvými znalostmi (a asi i archívem, protože vždy odněkud "vytáhneš" dokument jak Pokustón králíka) a proto mne mrzí, když se nechceš podělit :(
Myslím, že zvláště v historii Východní fronty je více otazníků než faktů a každý z faktů je zahrabán v hromadě propagandy nahrnuté oběma stranami a dezinformací plynoucích z ústního předávání příběhů a nedokonalosti lidské paměti.
Nemyslím si, že by jakýkoli moderátor mohl mít cokoli proti "odkrývání historie" - pokud se samozřejmě vztahuje k tématu a pokud není vedena jakoukoli ideologií.
A teď k tebou udávanému údaji
Nebyla tam žádná německá úderná skupina, jen šest Bf 109 na volném lovu.
Určitě tam nebyly FW-190A z 14(J)/JG5 ?
Některé materiály je totiž udávají a to včetně hlášení, že na letiště Vaenta dopadly 4 bomby z nichž jedna zničila Hurricane
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Zemakt píše:Já bych měl jednu technickou:

Ozývá se rána, letoun se otřásl, kokpit se tříští a pilotova tvář se rozbíjí o přístrojovou desku.

je to celkem obecný fakt, že v souvislosti se sestřelem, nouzákem či jiným crashem dochází v lepším případě k zlomenému nosu, líci nebo pár stehům na čele. Ať už o zaměrovač nebo palubku. Co je toho příčinou? Že by nevydržely kurty? Nebo pilot je má nastaveny spíše volně? Nejdřív jsem si myslel, že v tomto případě je to způsobeno strukturální destrukcí při nárazu, ale po zhlédnutí vyzvednutého Hurriho....., no nevím trup vypadá fajne.
Omlouvám se že sem přišel až teď. V okamžiku nárazu nebyl (prý) pilot připoután, snažil se vyskočit, tak se rozepnul, ale na výskok z letounu již byl přiliš nízko. Přijde mi to jako automatický reflex, já by se nejspíš taky rozepnul a snažil se vylézt, spíš než se jen zapřít v letadle a čekat náraz. Podle oněch archeologů byl pás rozepnutý, tak jim asi musíme věřit.

- ona pátrací skupina možná byla oficiální organizací co pátrá po tělech pohřešovaných vojáků (něco takového mají i v Americe, jezdí po tichomořských ostrovech a zbírají těla pilotů atd.).
- sem rád za pozitivní ohlasy. Vždycky rád lidem připomínám že válka není jen o technice a úhlech sklonu pancíře, ale hlavně o příbězích. Možná si ještě vzpomínáte na můj miniserál o střetu tanků v Kolíně nad Rýnem. Pomalu zbírám i fotky mrtvých osádek tank, tak o tom někdy třeba taky něco sepíšu.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Pátrač nás rozseká. :roll:
Skeptik píše: Nemyslím si, že by jakýkoli moderátor mohl mít cokoli proti "odkrývání historie" - pokud se samozřejmě vztahuje k tématu a pokud není vedena jakoukoli ideologií.
Osud Borise Safonova sem právě vůbec nepatří. Můžeme si na to založit nové téma, tady to nechci řešit. :wink:

Určitě tam nebyly FW-190A z 14(J)/JG5 ?
Mohly tam být. Vím v které knize by se dala nalézt odpověď, ale já ji nevlastním. Můžu zkusit kontaktovat jednoho kamaráda co se specializuje na Jabos, ten by to ověřil okamžitě. Ale nic neslibuji.
Občas žasnu nad Tvými znalostmi (a asi i archívem, protože vždy odněkud "vytáhneš" dokument jak Pokustón králíka) a proto mne mrzí, když se nechceš podělit
Není třeba žasnout, jsem pouhým opisovačem z knížek parazitujícím na něčí práci. O východní frontě vím houbeles, i když se občas snažím předstírat opak. Rád se podělím s kýmkoliv o cokoliv (tedy, téměř o cokoliv, že), mělo by to ale být v tom správném vlákně. Můžeme řešit Safonova, můžeme řešit potvrzování sestřelů u jednotlivých stran. Jen ne tady prosím. Ten článek připomíná, že válka není o nějakých tabulkách, statistikách, typech zbraní. Je to především obrovská tragédie, kde umírají lidé. A duch toho článku se měl asi zachovat i v debatě. Mrzí mě, že se to tu zvrhlo v žonglování s numerama (i mojí vinou).
jíra
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 134
Registrován: 26/5/2011, 18:53

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od jíra »

OT: Že se vám do toho pletu, tak mi tohle připomnělo záležitost, která mi u některých článků na Palbě vadí.
Možná pro to, že nemám ve zvyku opravovat články tři roky staré,
Někdo napíše článek a pak je v diskusi někde na straně 24 upřesněno co článek tvrdí a třeba jsou teprve tam publikovány pravdivé údaje. Původní článek ovšem nikdo neopraví a údaje tam nedoplní. Člověk co přjde někde z venku si většinou nemá čas a chuť číst spoustu příspěvků v diskuzi pod článkem a bere ho teda jako konečnou věc. A čte si vlastně zastaralé informace, nebo rovnou polopravdy.
To není proti nikomu konkrétnímu, jen mně to tak napadlo.
Možná bych ti mohl pomoci opravit tvé články, ale nějak je nevidím
Tohle je už takový folklór...
"Havloidní židokavárna pracuje na českém majdanu! Tohle vám neprojde idioti!"
-Helena de Farkas
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od Stuka »

Opraviť článok je potrebné, ak v diskusii niekto na chybu poukáže. A je jedno či hneď po uverejnení alebo po 20 stránkach diskusie alebo v rámci diskusie po rokoch, ak tu ešte autor chodí. Vtom má jíra pravdu. Hlavne keď ide o drobnosti, ktoré zaberú pár minút času.
Ak sa ale v diskusii napadne celý článok alebo jeho podstatná časť, v tom prípade ťažko žiadať od autora že ho celý prepracuje - to je nerealizovateľné. Tým sa spochybňuje právo autora napísať svoj názor na vec (aj keď podľa niektorých mylný). Ale toto asi Jíra nemyslel.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od jarl »

Badaxe, má trpelivost s tvým projevem na Palbě je u konce. Dlouhodobě se tu chováš neomaleně, věčně se nad někým povyšuješ a tváříš se jako bys sežral veškerou moudrost světa. Kritika se dá podat mnoha způsoby, jenomže ty si vždy zvolíš ten nejhorší, kdy se nad prací jiných ušklebuješ a navážíš se do nich stylem „já jediný tomu rozumím a vy jste všichni idioti“ . Proto jsem v koši založil nové vlákno, kam zítra přesunu tvé příspěvky z této diskuse. A upozorňuji tě, že pokud svůj přístup nezměníš, tak se ani nenamáhej s psaním dalších příspěvků, jelikož je budu bez upozornění přesouvat do koše.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od Franz Trubka »

Jarle, podle me nemas pravdu.
Badaxe neni diplomat a jeho nektere prispevky jsou az prehnane tvrde a kriticke. Ok, kazdy jsme nejaky. On jen pise, co si mysli.
A ma to podlozene vedomostmi. Za tech nekolik let,co na palbe pusobi, opravil spoustu clanku a hodne veci uvedl na spravnou miru.
Takze neco mazat, protoze Te to sere, je blbost. Mazat ne, prosim.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4131
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od Alfik »

Taky se přimluvím. Ne každý dokáže mluvit s každým, ne vždy se zadaří - sám jsem měl s Badaxem pár rozepří a ukázalo se že to jde se s ním domluvit. A že se začasté jedná jen o nedorozumění (jak se říká - jeden o koze, druhý o voze).
A pro Palbu bude myslím lepší když napíše v čem se daný článek rozchází ať už s fakty nebo s jeho názorem, než aby to neudělal nikdo.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od jarl »

Jak už jsem včera avizoval, Badaxeho arogantní příspěvky jsem i s většinou navazující diskuse přesunul do koše. Až se tu ukáže Rase, přesunu tam i odkaz na ten Badaxeho článek. Podle nového Desatera http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=1&t=2025 se od nás všech vyžaduje slušné chování, což Badaxe soustavně porušuje a pokud svoji rétoriku nezmění, skončí v koši i jeho další příspěvky. Na hrubý pytel, hrubá záplata.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od Tunac »

jarl píše:Jak už jsem včera avizoval, Badaxeho arogantní příspěvky jsem i s většinou navazující diskuse přesunul do koše.
Já osobně si myslím, že zase tak moc Badaxe neujíždí proti pravidlům fóra. Většinou jsou jeho příspěvky OK, dle mne. Tak bych je nevyhazoval, ale to je jen můj osobní názor.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Souboj nad Karélií

Příspěvek od Stuka »

Ja sa tiež prihováram, aby Badaxe nekončil v koši. Má svoju prísnu a nekompromisnú rétoriku - ale taký už je a baránok z neho nikdy nebude. Má ale znalosti a opravuje chyby.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“