Souboj nad Karélií

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Já si myslím, že nic nekradečte. Jen doplňujete informace, které sem patří. A minimálně mě toto docela zajímá.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Hodně zajímavý je spíš ten Luciův odkaz, respektive Lazarevův Hurricane.

Byl to Hawker Hurricane sériového čísla Z2768, vyrobený u Hawker Aircraft Limited (Langley) v únoru 1941. RAF ho převzala 20. 2. 1941 jako Hurricane IIa s motorem Merlin XX, byl vyzbrojený osmi kulomety Browning.
18. března 1941 byl převeden k No. 310 (Czechoslovak) Squadron RAF. 27. března se v něm F/O Josef Hýbler zúčastnil boje, ve kterém byl pravděpodobně sestřelen Ju 88 (sestřel nepotvrzen, označen jako probable). Naši stíhači na něm odlétali několik dalších operačních letů. 1. července 1941 byl Z2768 přesunut od "třistadesítky".

27. 10. 1941 byl odeslán do SSSR, byl tedy v první dodávce Hurricanů pro VVS. V SSSR byla jeho výzbroj modifikována z osmi malorážových kulometů Browning na dva 20 mm kanóny Švak a dva velkorážové kulomety UB. Současně pod křídlo Sověti namontovali závěsy pro rakety RS-82.

Obrázek

Velké množství Hurricanů bylo na jaře 1942 takto přezbrojeno, důvodem byla jednak snaha o zesílení výzbroje a také zjednodušení logistiky. Toto zesílení výzbroje prosazoval zejména podplukovník Boris F. Safonov. Ten Safonov, kterého možná 30. 5. 1942 sestřelil Müller (Safonov letěl ten den v Tomahawku).


Obrázek

Mimochodem - Sověti už od počátku nechtěli od Britů stíhačky vyzbrojené jen kulomety, považovali je za nedostatečně účinné. Vyžadovali něco s kanónem. I proto šly zřejmě do SSSR Airacobry RAF.

P.S. - fotografie jsou jen ilustrační kvůli té netypické výzbroji, není to ani v jednom případě Hurricane ve kterém zahynul Lazarev.
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Tempik píše:Já si myslím, že nic nekradečte. Jen doplňujete informace, které sem patří. A minimálně mě toto docela zajímá.
souhlas, výborné



Co to má ten Hurr na první fotce za divnou vrtuli, ten nejbližší list je nějaký pokroucený, že by optický klam? Na opravu to nevypadá, pilot se očividně chystá na let (nebo se z něj vrátil?).
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nemůžu si pomoci a musím autorovi tak jako další přede mnou vyjádřit uznání. Dlouho jsem nic tak zajímavého nečetl, Zaujalo mě to i v souvisloti s nálezy munifikovaných těl středověku i pravěku. Po pravdě řečeno, škoda obou těch mladíků.....

Jinak nárokování sestřelů a porovnání nároků s realitou by možná stálo za samostatné vlákno. Podle mě kecali všichni kdo mohli. Ale tady toho nechte, i když vše co jste zde uvedli zajímavé bezesporu je. Ale pokud to nebude vadit autorovi nemám s tím problém.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Zajímavé na celé věci je, že smrt Lazareva nebyla aspoň úplně zbytečná, neboť se našli dokonale zachované jeho ostatky a tudíž i všechny věci, které měl při sobě a takové artefakty jsou vždy vítány.

Nedá mi nedat sem zmínku o super senzačním nálezu z r.1991 o kterém jste jistě všichni slyšely - nález muže z doby kamenné Otziho - dokonale zachovalého v ledu. Zde je starší článek, že vědci si myslí, že Otziho zavraždili v údolí a jeho tělo vynesli do hor a zde ritálně pohřbili. Taky jeden zajímavý příběh. kde by se byl kdysi Otzi nadál, že za tak dlouhou dobu bude ještě znám. :wink:
http://tech.ihned.cz/c1-46078030-otzi-m ... yl-nalezen
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ano tyto věci jsem myslel v souvislosti s pravěkem. Je to prostě extrémně zajíamavé. Škoda že se nenašli jeho potomci. Bylo by to trochu méně tragické.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Škoda že se nenašli jeho potomci. Bylo by to trochu méně tragické.
Nevím, vykopat mi mumifikovaného dědu z bažiny, tak mám asi dost rozporuplné pocity. Ono je to tak možná lepší.

Ale jinak za tohle prolnutí faktů s lidským příběhem palec nahoru.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Lucius »

Polarfox píše:
Škoda že se nenašli jeho potomci. Bylo by to trochu méně tragické.
Nevím, vykopat mi mumifikovaného dědu z bažiny, tak mám asi dost rozporuplné pocity. Ono je to tak možná lepší.

Ale jinak za tohle prolnutí faktů s lidským příběhem palec nahoru.
A práve to je na tej inak strašnej a brutálnej vojne najzaujímavejšie, ludské osudy, bežných ludí :wink:
Inak čo sa stalo po vojne so sovietskymi Harikejnmi? Boli využívané ako terče, cvičné lietadlá či s nimi kolchozníci vykonávali postreky polí?
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Polarfox píše: Nevím, vykopat mi mumifikovaného dědu z bažiny, tak mám asi dost rozporuplné pocity. Ono je to tak možná lepší.

Ale jinak za tohle prolnutí faktů s lidským příběhem palec nahoru.
Lidský příběh ano, ale vykopou ho a najednou máte na krku náklady na pohřeb a ještě Vám to spočítá berňák a notáři. To je asi lepší nerušit minulost.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Nebyly na konci války už všechny vyřazené a sešrotované?
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1368
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Tuze zajímavý článek i diskuze pod ním. Smutné je, že podle fotek téměř dokonale zachované letadlo rozebrali a díly použili na jiný stroj. Podle mě trochu škoda, protože takhle to vypadalo jako dokonalý adept pro renovaci. S trochou nadsázky by mohl po potáhnutí skoro znova létat.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Polarfox píše:Nevím, vykopat mi mumifikovaného dědu z bažiny, tak mám asi dost rozporuplné pocity. Ono je to tak možná lepší.
Nakonec zde budu spamovat já...

V roce 1982 jsem se učastnil takové zvláštní akce na Dukle. Dnes po letech si bohužel nevzpomenu kde přeně to bylo ale bylo to někde u Hyrowy Hory. Byli s náma i Poláci a ze Sliače i Sověti. Mimo mnoha a mnoha nálezů munice, min a kdoví čeho jsem našli zborcený okop a nad ním prostřelenou sovětskou přilbu. V přilbě byly lebka s dírou po střele. Nad okopem vlevo a vpravo od přilby ležely dva násadkové granáty. V okopu potom samopal, zásobníky a zbytek kostry, pár dochovaných kousků kožených součástí vystroje..... a hlavně - gardový odznak, medaile Za odvahu a ještě dva řády, nevzpomenu si ale jaké.

Podle řádů se toho vojáka podařilo identifikovat. Na uložení jeho ostatků přijela odněkud od Kaliningradu celá jeho rodina, 13 jich bylo. Byli smutní, plakali ale byli i šťastní, že jejich chlapec už není nezvěstný ale hrdina co padl v boji a je řádně uložen do hrobu.

Tak jsem to myslel kolego když jsem tu větu napsal. Znovu musím uvést, Rase to je prostě něco co jsi sem vložil.....
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 2/2/2012, 13:16, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Lucius »

Pátrač - podobnú historku som počul od svojho otca. Niekedy v 70. rokoch čítal v novinách, že sa niekde na Morave identifikovali pozostatky ruského vojaka. Následne na jeho hrob pozvali jeho rodičov. Hovoril mi, že v novinách bola fotka jeho rodičov, teraz už starých ludí ako stáli pri hrobe s kvetinami. Vraj boli tiež radi, že ich syn leží v označenom hrobe, hoci aj ďaleko od domoviny...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Luciusi to totiž není nic neobvyklého. Sám Rase zde píše, že stroj a pozůstatky pilota našla nějaká petrohradská pátrací skupina "H". Tedy lidé kteří mají tuto práci jako zájem a koníček. Lidé kteří za strašnou válkou hledají lidi a jejich příběhy v tom mlýnu, co je nakonec semlel. Pokud se to podaří jako zde, je to dobré - pro objasnění alespoň čísti minulosti a také pro současnost asnad i pro budoucnost. A také pro pozůstalé.

Na Moravě v 80. letech probíhalo něco podobného. Objevila se zájmová skupina a hledala sestřelená letadla a několik jich také našla. Nálezy jsou uloženy v muzeu letecké techniky u Vyškova na Moravě.

Něco málo je k tomu zde: http://www.lhs-vyskov.cz/archexp.html
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 2/2/2012, 13:41, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

Já bych měl jednu technickou:

Ozývá se rána, letoun se otřásl, kokpit se tříští a pilotova tvář se rozbíjí o přístrojovou desku.

je to celkem obecný fakt, že v souvislosti se sestřelem, nouzákem či jiným crashem dochází v lepším případě k zlomenému nosu, líci nebo pár stehům na čele. Ať už o zaměrovač nebo palubku. Co je toho příčinou? Že by nevydržely kurty? Nebo pilot je má nastaveny spíše volně? Nejdřív jsem si myslel, že v tomto případě je to způsobeno strukturální destrukcí při nárazu, ale po zhlédnutí vyzvednutého Hurriho....., no nevím trup vypadá fajne.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Velké množství Hurricanů bylo na jaře 1942 takto přezbrojeno, důvodem byla jednak snaha o zesílení výzbroje a také zjednodušení logistiky. Toto zesílení výzbroje prosazoval zejména podplukovník Boris F. Safonov. Ten Safonov, kterého možná 30. 5. 1942 sestřelil Müller (Safonov letěl ten den v Tomahawku).
Farky, vím, že píšeš MOŽNÁ, ale někdo by to časem mohl zapomenout a fáma je na světě :)
Žádné MOŽNÁ nebylo Müller Safonova sestřelit nemohl.
Jednak celý souboj trojice P-40 s Ju-88 sledovalo mnoho námořníků konvoje PQ-16 a nikdo z nich si žádných Bf-109 nevšiml, jednak sám Safonov hlásil rádiem poškození a vysazení motoru a pád letounu do moře byl opět sledován z konvoje, ale hlavně pětka Bf-109F z JG5 Eismeer zcela jinde (cca 200 km od konvoje) nejprve neúspěšně napadla MBR-2 a následně svedla boj se 6-ti Hurricany 2.GIAP, které amfibii "přišli na pomoc" (dva z nich sestřeleny, dva poškozeny). K PQ16 se tedy ani nepřiblížili. Mimochodem Hurricany startovaly současně s P-40. Není tedy možné, aby se Müller vyskytoval současně na dvou místech, nehledě na to, že vzdálenost letiště JG5 - místo boje s Hurricany - PQ16 a zpět vysoce překračovala dolet Bf-109F na cestovní rychlosti. O spotřebě při souboji s Hurricany ani nemluvě.
Příčinou smrti Safonova tedy nade vší pochybnost je vysazení motoru - buď z důvodu závady (motory P-40 byly známy svoji poruchovostí - mimochodem Safonov vstupoval do tohoto boje sám, protože jeho číslu haproval motor a musel se vrátit) a nebo z důvodu poškození, které utrpěl při útoku na Ju-88 (pravděpodobnější, protože dle svědků na moře nepřistál nýbrž do něj spadl - což ukazuje i na další možné poškození)
Podrobnosti zde:
http://airpages.ru/cgi-bin/yabb/YaBB.pl ... 1233485779

Sorry, je to v ruštině, ale nemám ani čas ani sílu to celé překládat - byť je to velmi zajímavý popis. Detailní.
A omlouvám se za částečný OT, ale když ono vše souvisí se vším :)
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Nebyly na konci války už všechny vyřazené a sešrotované?
Hansi, podle mých údajů byly Hurricany vyřazeny již v roce 1943.
Jedinou výjimkou je 246. IAP, který byl v lednu 1944 vyzbrojen Hurricany Mk.IID (to je ta "protitanková hrůza" s dvojicí 40mm kanónů kterých bylo do SSSR dodáno 46 kusů). 246. IAP byl sice v červnu 44 poslán na frontu, ale bojů se prakticky nezúčastnil a 17. září 1944 své Hurricany předal k likvidaci a přezbrojil na Jak-1. Jedinými "ztrátami" 246.IAP tedy bylo 10 Hurricanů rozmlácených při 18-ti nehodách. Mk-IID fakt nebyl dobré letadlo :)
Zda Hurri nelítali někde ve výcvikové jednotce nevím, ale je to dost nepravděpodobné. Udržovat zahraniční letadla bez náhradních dílů asi nestálo za to.
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Lucius »

Pátrač píše:Luciusi to totiž není nic neobvyklého. Sám Rase zde píše, že stroj a pozůstatky pilota našla nějaká petrohradská pátrací skupina "H". Tedy lidé kteří mají tuto práci jako zájem a koníček. Lidé kteří za strašnou válkou hledají lidi a jejich příběhy v tom mlýnu, co je nakonec semlel. Pokud se to podaří jako zde, je to dobré - pro objasnění alespoň čísti minulosti a také pro současnost asnad i pro budoucnost. A také pro pozůstalé.

Na Moravě v 80. letech probíhalo něco podobného. Objevila se zájmová skupina a hledala sestřelená letadla a několik jich také našla. Nálezy jsou uloženy v muzeu letecké techniky u Vyškova na Moravě.

Něco málo je k tomu zde: http://www.lhs-vyskov.cz/archexp.html
Na englishrussia sa z času načas objavia fotky takýchto hladačov. Prehladávajú bojiská a vykopané pozostatky zatvoria do krabíc a posielajú na expertízu. Naposledy objavili snáď nejakú starú polnú nemocnicu, samozrejme so zakopanými nešťastníkmi, ktorí podlahli zraneniam. Ako si poznamenal, ešteže sa takýto nadšenci nájdu.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Skeptiku, neřeš to. Vím jak skončil Safonov, vím i jak ten boj pravděpodobně proběhl. Ale jelikož dbám pokynů moderátora, neřeším tu už ověřování sestřelů. Je pro mě snazší napsat možná (v souvislosti s tím co je napsané v článku) i s vědomím, že to někoho uvede v omyl. S tím dokážu žít.

Zřejmě poslední sestřel za pomocí Hurricanu v SSSR se odehrál 26. listopadu 1944. Sloužily u PVO pluků snad ještě v roce 1945. Pochybuji, že některý z nich "přežil" do roku 1946.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Hodně zajímavé fotky z vojenské archeologie se dají najít na www.ww2.ru .
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“