Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřesiny

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Michal Richter
Příspěvky: 1
Registrován: 3/11/2013, 09:37

Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřesiny

Příspěvek od Michal Richter »

Dobrý den,
rád bych Vás požádal o informace, odkazy na web či knihy zabývající se bojem v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřesiny v době Ostravské operace. Mám zájem o počty vojáků obou stran a ztrát, použité technice, válečné příběhy atp. Děkuji za odpovědi.
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od zved »

V knize: "1. československá samostatná tanková brigáda v SSSR" od Kopeckého je jen letmá zmínka na straně 197 (boje ve dnech 28. až 30. 4. 1945).
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od danny1691 »

Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od skelet »

http://www.kpmopava.cz/historie/16-hlav ... -pala.html
Výňatek z malého článku Klubu plastikovách modelářů o Vojtěchovi Pálovi, rodákovi z Dolní Lhoty, který co by nadšený fotoamatér zaznamenával své okolí po ukončení Ostravské operace:
V jednom z dopisů je dotazován na zajímavý případ ruské lékařky, která padla při bojích v oblasti Háje ve Slezsku – Chabičova:
..."Před dvěma lety jsem o vás slyšel vyprávět ve Slezském muzeu, kde jsem pátral po padlé ruské kapitánce – lékařce, která v Chabičově v kostelní věži zlikvidovala esesáky, kteří z těžkého kulometu začali pálit do týla sovětských vojínů, kteří byli touto palbou přibiti k zemi a nemohli jít kupředu. V jednom domku byla ruská kapitánka – lékařka, která poskytovala pomoc zraněné české ženě, která byla zraněna střepinou granátu a lékařka ji ránu ošetřila a obvázala.
Když esesáci začali střílet, doktorka vyšla ven z domku a zjistila, že domek, který byl vedle kostela v Chabičově (dnes v Háji ve Slezsku) se nachází v hluchém prostoru, to je, že esesáci nemohli ji vidět. Opodál domku ležel zabitý esesák, stáhla z něj kabát, ten si oblékla a vzala jemu samopal a granáty, potom se připlížila k vratům kostela, dávkou ze samopalu zabila tam stojící hlídku a šla na Němce do kostelní věže.
Ti neměli potuchy, že doktorka převlečená v německé uniformě je Ruska, ona hodila na kulomet ve věži granáty, samopalem zastřelila ještě se hýbající esesáky a šla z věže kostela dolů. Ve vratech stahovala ze sebe kabát, ale tam poblíže stál ruský voják, který myslel, že je to esesák a vypálil po ní dávku. Byla těžce zraněná a po krátké chvíli skonala.
Ruský voják, který po ní střelil se chtěl zastřelit, jeho kamarádi mu z rukou vytrhli zbraň, on nevěděl, že je to jejich doktorka, která byla v útvaru velmi oblíbená. Po osvobození Chabičova ji pohřbili vedle kostela, kde zlikvidovala obsluhu těžkého kulometu. Právě když ji pochovávali, z děl pálili čestnou salvu a to naostro a rovnou na pozice fašistů, ti zažili takový cirkus, že jim nebyl žádný dekunk platný.
Velice rád, bych chtěl zjistit její jméno, o tomto případu vím již 17 roků a zatím jsem nemohl její jméno vypátrat. Může být, že jste její hrob fotografoval a na něm může být i jméno kapitánky – lékařky, o které jsem Vám napsal"...
Z dopisu Zdeňka Pavlíka Vojtěchu Pálovi 31.3.1980.
ObrázekObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od Martas2411 »

Díky za odkaz skelete,ten příběh je zajímavý.Ty fotky jsou úžasné.Pěkně se to tady u nás mlelo.
Zde jenom doplním odkaz z článku.Nádherné záběry zničené vojenské techniky,zvlášt tanků zničených v obcích na ostravsku.

http://kvhslezsko.com/Fotogalery/Dobove/index01.html

Na třetí stránce je zničený německý tank.Připadá mi to Panzerkampwagen 38(t),teda bývalý československý LT 38.Je to vůbec možné aby tento typ Němci ještě v dubnu 1945 na ostravsku používali?Teda jestli to je LT 38.Nejsem zas tak velký odborník na obrněnou techniku.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od skelet »

Otázka pro Hanse.. tohle je Fw 190?
http://kvhslezsko.com/Fotogalery/Dobove ... 813%29.htm
ObrázekObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od Martas2411 »

skelet píše:Otázka pro Hanse.. tohle je Fw 190?
http://kvhslezsko.com/Fotogalery/Dobove ... 813%29.htm

No já bych tipoval že jo,teda jestli ta věc vpravo je hvězdicový motor.Bf 109 měl řadový.Nad ostravskem létali z prostějovska,tuším že to byla bitevní eskadra SG 4.V Dolním Benešově zase sídlila část eskadry JG 77 "Herz As" i s tehdejším komodorem Erichem Leiem-121 vítězství.Nějaké mezky byly i na letišti v Ostravě (myslím že to byla část Hrabůvka),myslím že to byla taky část JG 77.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od Mirek58 »

Není, podívej se na zachovanou ocasní část, vodorovné ocasní plochy jsou umístěny nad trupem. U Fw 190 jsou usazeny do ocasní části trupu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od skelet »

Jo, máš recht... je to 109
ObrázekObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostravská operace, boje v okolí Klimkovic, Hýlova a Vřes

Příspěvek od Martas2411 »

Máte pravdu :oops: .vyškovky jsou víc posazené blíž ke směrovce.On ten motor nebo bůhví co to je,taky nevypadá jako hvězdicový.Fotku jsem si zvětšil a odvolávám co jsem napsal výše,kromě těch letišt.Těma sem si jistý :D

Jinak zde potvrzení od odborníků

http://www.sbirani.cz/viewtopic.php?f=84&t=2332
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“