Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Polarfox »

Stuka píše:Naopak - naozaj mu išlo o zachovanie všeobecnej bezpečnosti (aspoň teda do augusta 39).

Svedčí o tom jeho iniciatíva hneď v apríli osloviť Britániu a francúzsko, aby sa vytvorila politická a vojenská aliancia proti Nemecku s klauzulou, že ak jeden z partnerov bude napadnutý, zvyšný dvaja mu musia prísť na pomoc. (Myslím že aj sám Churchill sa vyjadril, že ruská ponuka sa mala prijať).
Jemu šlo především o zachování bezpečnosti SSSR. Protože jinak by v přesně ten samý čas nekuchtil obchodní dohodu s Němci a mezi oběma zeměmi nelítaly fráze jako "urovnání ideologických sporů", "rozšířená spolupráce" atd. Ty tomu říkáš snaha o zachování všeobecné bezpečnosti, já tomu říkám snaha o zachování vlastní zadnice a hra na obě strany...s tím, že se ukáže co z koho vyleze a kdo bude pro SSSR výhodnější partner.
Stuka píše:Stalin teda jednal pružne, hneď a včas.
Joo, pružný, to on byl...
Stuka píše:Návrh západu znel, že ZSSR má prísť pomôcť, ak bude Británia a Fr. napadnuté Nemeckom. V návrhu nebolo ani slovo o tom, že to má byť aj naopak.
Zdroj?
Stuka píše:K tomu sa konkrétnejšie nevyjadrovali, že kde sa Británia vylodí atď. ak by bol ZSSR napadnutý.
No logicky bych předpokládal ve Francii.
Stuka píše:ale nie je vôbec isté, či oni prídu jemu na pomoc, ako, kadiaľ, v akej vojenskej zostave
A není ani jisté, že by Stalin přišel na pomoc Západu...ať je to fér. To že něco navrhuji, neznamená, že to splním. Němci také slíbili SSSR pakt o neútočení, když to pro ně bylo výhodné...

Dále - když se ani nezačaly probírat konkrétní vojenské kroky, tak to je vážně mooooooc divné, že není známo, kdo, kdy a kam atp. Pokud by se vyřešila otázka Polska a Rumunska, tak by byly detailněji řešeny i tyto otázky.
Stuka píše:Stalin musel mať z celého tajtrlíkovania západu dojem, že im ide len o vystrašenie Hitlera , s ktorým by sa napokon za chrbtom ZSSR dohodli a že o uzavretie aliancie so ZSSR nemali záujem od začiatku, len naťahovali čas. Stalin by stál napokon proti Nemecku sám a v chrbte s Japonskom - a toho sa naozaj bál.
Jak už jsem psal, stejně tak Západ mohl mít z tajtrlíkování Stalina s Hitlerem dojem, že SSSR šlo pouze o vystrašení Hitlera, aby ho přinutili k více ústupkům a že celou dobu SSSR moc o dohodu nešlo a jen čekal, kde co z koho trhne.

Je příznačné, že dohoda s Německem řešila i problém Japonska, kdy Německo mohlo působit jako mediátor a zajistit dohodu. Stalin od Hitlera mohl dostat vše, když ten byl v dostatečném presu a strachu z SSSR v zádech - tj. pakt o neútočení (=dočasný vojenský klid), záruky a územní zisky v Pobaltí i jinde (=parcelace menších zemí), pokoj od Japonska, technologie, atd. A počítám, že to dobře věděl. Tudíž předpoklad, že pakt SSSR-Německo byl po většinu času preferovaným řešením (pokud by se nenaskytla výhodnější nabídka), nemusí být vůbec daleko od pravdy.
Stuka píše:Oficiálne - ako sa traduje - ale rokovania zablokoval fakt , že ZSSR žiada prechod vojsk cez Poľsko, Rumunsko, Litvu atď. Británia argumentovala, že tým by ich zatiahol do vojny (chudákov :D) , ale ešte navyše (to sa samozrejme na plnú hubu nepovedalo) by potom z nich už neodtiahol. ZSSR mal teda ostať úplne izolovaný, obklopený štátmi, ktoré s ním vlastne nechcú mať nič spoločné.
Polsko a Rumunsko byly pokud vím suverénní země. Pokud se někomu nelíbí, že někdo v letech 1938-1939 mával s osudem Československa, tak by se měl zachovat stejně i k jiným státům. Západ SSSR odpověděl, že záležitost předloží dotyčným vládám...což se stalo. Jaká byla odpověď známe. Co by se ovšem dělo dále, nevíme...jak už jsem psal minule, jsou tu indicie, že tlak na tyto státy byl možný a tehdejší ne nelze brát jako absolutní ne. Jenže jednání už nepokračovala, protože SSSR mezitím uzavřel dohodu s druhou stranou.
Stuka píše:Ešte dodám: že behom studenej vojny historici nenechali na Stalinovi nitku suchú a prevrátili celé rokovania so západom proti nemu. Stále - ako vidím - takýto názor pretrváva, našťastie archívy prehovorili a dnes sa mnohí - vrátane mňa - prikláňajú k názoru, že to bol práve Stalin ktorý konal promtne a že keď sa nedočkal odozvy na návrh obrany proti Nemecku, urobil to najlepšie pre seba - uzavrel dohodu s Nemeckom.
Stejně nešťastný je veletoč přesně opačným směrem, který tu zase vidím já. Tohle je hodně šedá zóna historie, kdy má máslo na hlavě kde kdo a ne černobílá záležitost, jak se tu předkládá.
Polarfox dal na "stůl" kousek chronologie jednání o spojenecké smlouvě.
Já si dovolím tento chronologický přehled malinko rozšířit do minulosti.
6.4.1939 byla podepsána ( vláda VB souhlasila) tajná spojenecká smlouva Polsko/VB, včetně aktualizace spojenecké smlouvy Polsko/Francie
( W.Churchil tento krok vlády silně odsuzoval, proč, je otázkou do debaty)
A co přesně to má značit?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Mirek58 »

Přece jen a pouze chronologický sled událostí. Nic víc, nic míň.
Dokumentující, kdo byl smluvně,dobrovolně, v době jednání o smlouvě VB,Fr/SSSR, již vtažen do budoucího konfliktu ( Drang nach Osten, podle mého, s odbočkou na West)) a kdo stál ještě mimo.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Stuka »

No, hodnú chvíľu som presedela nad hľadaním zdrojov, aj keď to nemá veľký význam, pretože je možné samozrejme nájsť aj zdroje, ktoré tvrdia opak, takže Polarovi jeho názor neberiem, len teda si dovolím sem dať výsledok môjho hľadania. Sú to (podľa môjho názoru) celkom dobré a seriózne zdroje:

z Telegrafu:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... -pact.html

Tu je odkaz - je to síce pre deti - ale ani tie asi nechcú oblbovať a nájde sa to aj v iných odkazoch, že v rámci rokovaní o Aliancii nebola zo strany západu definovaná pomoc v prípade, ak by ZSSR bol napadnutý.
http://histclo.com/essay/war/com/wc-nsnap.html

Serióznejšia a podrobná práca od Anny Ciencialy, ktorá sa dá nájsť v pdf forme Cienciala_Nazi-Soviet_Pact_of_August_1939
kde (okrem iného hneď úvodom) píše o názoroch rôznych historikov prečo zlyhalo rokovanie Stalina so západom, uvádza že väčšina západných historikov dnes dáva vinu za zlyhanie rokovania Poľsku (ale bohužiaľ konkrétne o rokovaniach Cienciala nepíše)

Niečo nové z augusta 2015. Je to jedna z reakcií na Putinovo čerstvé vyhlásenie k paktu a reaguje aj kanadský historik M. Carley ( aj v ďalšom odkaze je, asi preto že prešiel britské a ruské archívy) a vyjadruje svoj názor
http://sputniknews.com/politics/2015082 ... story.html

Tu je diskusia z roku 2000 ku knihe M.Carleyho "1939: Aliancia ktorá nikdy nebola a príchod WW2"
http://www.h-net.org/reviews/showrev.php?id=3875

Aby som bola objektívna, tu sú v skratke názory rôznych historikov súčasných aj minulých resp. smerov na Stalinovu politiku v roku 1939:
https://osc-ib.com/sites/default/files/ ... e%2066.pdf
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2537
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od palo satko »

stuka ma objektívny pohlad na Pakt M+R. V roku 1939 bol hlavnym hybatelom celeho europskeho procesu Hitler. Briti si to uvedomovali a ich načelnik Generalno štabu vo februari 1939 napísal vlade:
"Musíme byť pripravení čeliť veľkej ofenzíve namierenej proti buď proti nam, alebo vo Francúzsku. K porážke tohoto útoku by sme mali mať sústrediť všetko naše počiatočné úsilie, a počas tejto doby by našou hlavnou stratégiou bola defenzíva. Naša zahranična politika by mala byť zameraná na oslabenie Nemecka a Talianska pomocou hospodárskho tlaku a rozsiahlej propagandy a v rovnakej dobemusime budovať našu vojenskú silu, kým sa nám nepodarí prejsť na ofenzívnu stratégiu"
15.marca Hitler obsadil Čechy a zo Slovenska urobil satelit, čo bolo po vojenskej stranky ešte lepšie, lebo okrem vlastnych jednotiek, ktore na Slovensku rozmiestnil mu pribudla aj slovenska armada, ktora sa neskor utoku na Polsko a Rusko zučastnila. Načelnik britskeho generalne štabu napísal vlade, že ak by sa Hitler rozhodol napadnut Rumusko a tak ziskal jeho ropu, bola by za tejto situacie britska ekonomicka blokada Nemecka neučinna. Preto by mala Britania uvažovať o vstupeni do vojny na obranu Rumunska, či už s Polskom, alebo s Ruskom. načelnik navrhol spojenectvo s Ruskom. Briti nemali žiadnu vojensku možnost operovat vo Vychodnej Europe bez spojenca v tejto situacii ked sa mali rozhodnut medzi Polskom a Ruskom, prevažil osobny názor Chamberlaina, ktory aj napísal svojej sestre: "Musím sa priznať k najhlbšej nedôvere voči Rusku." A tak Chamberlain presadil svoj názor a Briti dali 31.3. 1939 garancie Polsku a to im zviazalo ruky pri jednani s Ruskom.
Lenže britska garancia mala ešte horši dôsledok. Poliaci si mysleli, že sú v spojenectve s VB a Franciou dostatočne silni na to aby porazili Nemecko a zablokovali jednanie o koridore do Danzingu. (to je to čo pred nedavnom povedal rusky velvyslanec v Polsku v tlači, že aj Polsko ma podiel na spusteni WWII:) Poliaci boli tak presvedčení o svojom viťazstve, že odmietali zmenit svoje stanovisko aj po podpise Paktu M+R. Otázkou zostava, prečo im Briti nepohrozil vypovedanim garancie a nedonutili Poliakov Hitlerovi ustupit? Ak by to boli urobili, nebola by začala vojna 1.9.1939 a bolo by to vyhodne pre každeho. Nakoniec voči Československu to urobili a ešte to oslavovali.
O tom prečo sa tak Chamberlaine rozhodol môžeme uvažovat nasledovne:
a. Veril, že Hitlera odradi samotna garancia.
b. Mohol považovat Pakt M+R za dočasne riešenie (čo nakoniec aj bol) a obetoval Polsko a tym vlastne aj Rumunsko s jeho zdrojmi na buducu Hitlerovu agresiu proti Rusku.
c. Asi najpresnejšie to vyjadril iny Chamberlaine, americky fylozof William Henry Chamberlin: Obetovat Vychodnu Europu v Teherane a na Jalte bolo moralne jednoduchšie, než donutit Východnu Europu v čase mieru aby sa v prospech Stalina vzdala svojej suverenity a uzemia. Chamberlain bol sice pomyleny ale slušny človek.
Takže menim svoj povodny nazor, že Briti cynicky kalkulovali že Adolf zautoči na Rusko. Briti jednoducho boli postaveni pred problem, ktori pretože boli slabši než Nemci, nemohli riešit tak ako zodpovedalo ich názoru na moralku a tak nakoniec prakticky neurobili nič.
Info som čerpal z: Deterrence in 1939Author(s): Alan Alexandroff and Richard RosecranceReviewed work(s):Source: World Politics, Vol. 29, No. 3 (Apr., 1977), pp. 404-424 a CHURCHILL, HITLER,
AND “THE UNNECESSARY WAR” HOW BRITAIN LOST ITS EMPIRE AND THE WEST LOST THE WORLD PATRICK J. BUCHANAN
Obrázek
ks225
Příspěvky: 4
Registrován: 20/11/2013, 12:23

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od ks225 »

Je tady ještě jedna možnost: Stalin chtěl rozpoutat válku. (Zapomínáme všichni na vývoz revoluce)
Podpisem smlouvy s Německem SSSR vlastně německou agresi vůči okolí odbrzdil. Bez této smlouvy by se Němci báli do něčeho pustit -tak měli krytá záda a nemuseli bát 2.fronty. Jednání s Francií a V. Británií mohla sloužit i jen k tomu, aby se Hitler rozhoupal, což taky okamžitě udělal.
Na tyto otázky se nikdy odpovědí nedočkáme, myslím si ani po odtajnění všech ruských archivů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Polarfox »

Stuka píše:No, hodnú chvíľu som presedela nad hľadaním zdrojov, aj keď to nemá veľký význam, pretože je možné samozrejme nájsť aj zdroje, ktoré tvrdia opak, takže Polarovi jeho názor neberiem, len teda si dovolím sem dať výsledok môjho hľadania. Sú to (podľa môjho názoru) celkom dobré a seriózne zdroje:
Tak nějak jsem doufal, že tohle neuvidím, leč stalo se. Směs populárních/novinových článků a těch nejsnadněji dostupných věcí na internetu. Přičemž ke všemu ten nejkvalitnější z uvedených zdrojů (Ciencala) tvé teze většinou nepodporuje, ale popírá (!!). Sakra lidi pročtěte si to pořádně, než se na něco odvoláte, takhle to fakt nejde. Ověřujte si a dokládejte informace...zatím se to fakt neděje. Spousta různých výroků a "faktů" je neskutečně snadno napadnutelná a dohledatelná, což pak celek značně podkopává.

Abych to shrnul - tvůj článek a výklad tehdejších událostí je pouze jedním z proudů, který se stal jeden čas populární a ani tak nesrovnává všechny dosavadní výklady a informace (což by mělo být alfou a omegou nějaké "nápravy" výkladu dějin), jako spíše tvoří vlastní svébytný výklad (neboli nahrazuje jeden extrém druhým). Tj. nejde o vytvoření objektivního kompilátu z několika ne zcela objektivních proudů za pomoci spojení všech dosupných informací, ale na základě oblíbených tezí jako "odtajněné archivy" atd. vytváří další omezený neobjektivní proud a alternativní výklad.

Jak už jsem psal, tohle je velice šedá zóna historie a selektivním černobílým přístupem se nikam nedobereme. Zvláště když je spíše populárního a návodného charakteru.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Dzin »

Stuka
Jen upřesním, ony sovětské síly (120 peších divízií, 16 jazdeckých divízií, 5.000 ťažkých kanónov, 9.500 tankov, 5.500 lietadiel) nebyly dány plně k dispozici pro spojenectví. Bylo to diferencované. Při útoku bloku agresorů na Anglii a Francii SSSR navrhoval, že poskytne 70 procent sil, které postaví do pole Anglie a Francie pouze proti Německu.
Při útoku bloku agresorů proti Rumunsku a Polsku zasáhle SSSR jen v případě, kdy Anglie a Francie zajistí vpuštění vojsk SSSR na území Polska a podle možností i Litvy (sic!) a Rumunska. Potom postaví do pole stejnou sílu, jakou použije Anglie a Francie opět pouze proti Německu.
A při útoku proti SSSR nasadí on výše zmíněné počty jednotek a Francie a Anglie pošle do boje 70 procetn sil SSSR a zajistí vpuštění vojsk SSSR na území Polska.

IgorT
Opět, nejsou odtajněny veškeré archivy, tak se jedná o jeden z možných výkladů. Ale dle mého značně pravděpodobný. Stalin po válce předělal strategii nasazení ozbrojené síly SSSR. Zatímco do té doby byla ofenzivní, tedy útok RA měl být první, po válce byl nastolen defenzivní charakter. Tedy RA měla být stále schopná masivní ofenzívy, ale spouštěčem měl být opravdu útok západních mocností. Bylo to poprvé a do Gorbačova i naposled,y kdy se něco takového v doktrýně SSSR objevilo (a později zmizelo).
Vznikla tak docela paradoxní situace, kdy oba bloky měli čistě defenzivní doktrýnu (resp. operace měly být ofenzivní, ale počítalo se, že je spustí útok toho druhého) a oba se současně obávaly, že zaútočí ten druhý a proto ho nechtěli moc provokovat.
Naposledy upravil(a) Dzin dne 7/10/2015, 13:55, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Mirek58 »

AD "vývoz revoluce"
Tento směr byl oficiálně" opuštěn v roce 1927.
Na základě neradostných výsledků ( podpora stávkujících ve VB - mezinárodní skandál s dost nepříjemnými následky pro obchod SSSR a " zrada" Čankajška)
Tyto výsledky Stalinovi stačily a nastolil jiný směr ( na plénu UV VKSS(b) v červenci 1927)
Отсюда задача: оттянуть войну против СССР либо до момента вызревания революции на Западе, либо до момента, когда империализм получит более мощные удары со стороны колониальных стран (Китая и Индии)».
- Od nynějška zní úkol: zabránit ( odsunout) válku proti SSSR do momentu vypuknutí revoluce na západě, nebo do momentu, kdy imperialismus dostane silné údery ze strany kolonií ( Čína a Indie)-

Ani slovo o vývozu revoluce!

A při hodnocení mezinárodní situace pronáší upřesnění:
Отсюда задача — учесть противоречия в лагере империалистов, оттянуть войну, откупившись от империалистов, и принять все меры по сохранению мирных отношений»
- Vzít v úvahu ( hodnotit) rozpory v táboře imperialismu, odsunout ( zabránit) válku a přijímat všechna opatření k udržení mírových vztahů-
Tolik Stalinova linie mez. politiky
Vývoz revoluce má na "bábovce" někdo jiný
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Stuka »

Polar píše:
Tak nějak jsem doufal, že tohle neuvidím, leč stalo se
Daj sem teda nejaké zdroje, nech si prečítam.

Cienciala ma zaujala len začiatkom svojej práce , kde píše o rôznych názoroch rôznych historikov. Po tvojom upozornení, že mi vlastne odporuje, som sa viac menej prehrýzla jej prácou a záver má jednoznačný, že Stalin už niekedy na jar 1939 sa rozhodol pre Hitlera a Britániu a Francúzsko oslovil len preto, aby nalákal Hitlera na dohodu s ním. A že Poľsko nehralo žiadnu úlohu v jeho rozhodovaní, iba poslúžilo ako obetný baran, aby mohol skončiť rokovanie s Br. a Fr.

No, Cienciala - riadne trepe - resp. už dotrepala, keďže vlani zomrela. To som zistila, keď som sa na ňu pozrela bližšie. Narodila sa v Poľsku ale niekedy neskôr odišla do Ameriky. Z jej prác a pôvodu je zrejmé, že nemohla inak, len do krvi obhajovať všade Poliakov.

Takže áno, máš pravdu, Ciencialu sa oplatí si prečítať iba v statiach, kde cituje iných, inak je to zdroj o ničom.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Polarfox »

Stuka píše:Cienciala ma zaujala len začiatkom svojej práce , kde píše o rôznych názoroch rôznych historikov.
Takže ty si přečteš tak první dvě strany z XX, kde Ciencala jen obecně říká, že názory na tuhle část historie jsou různé a dává rozličné příklady těchto přístupů. Ty si vybereš jeden přístup co se ti líbí a prohlásíš Ciencalu jako zdroj. Stačí že se tam o něm mluví, že vůbec existuje, nemusí ho zastávat ani sama Ciencala... Zbylých XX stran, těch stěžejních, naopak neexistuje.
Stuka píše:No, Cienciala - riadne trepe - resp. už dotrepala, keďže vlani zomrela. To som zistila, keď som sa na ňu pozrela bližšie. Narodila sa v Poľsku ale niekedy neskôr odišla do Ameriky. Z jej prác a pôvodu je zrejmé, že nemohla inak, len do krvi obhajovať všade Poliakov.
Následně přijde Polar, má blbý kecy, upozorňuje na to, že by si taky někdo mohl přečíst to, na co odkazuje. Přichází zděšení...ono se tam fakt píše asi něco jiného...fuj, ruce pryč od toho...a odsouzení. Leč ne na základě důkazového napadnutí textu, ale na základě toho, že Ciencala je Polka a že se přestěhovala do USA (!).
Stuka píše:Takže áno, máš pravdu, Ciencialu sa oplatí si prečítať iba v statiach, kde cituje iných, inak je to zdroj o ničom.
Chtěla jsi říci, vzít si jen to, co se ti líbí a hodí a ještě při tom kašlat na kontext. Neboli, vrátím-li se k tvému dřívějšímu šalamounskému výroku, máš to všechno podloženo "ničím a vším zároveň" = tím co se ti líbí/hodí a napsala jsi o tom článek. Který nehodláš konfrontovat s ničím jiným, než to co je poplatné tomu, co se ti líbí/hodí. A celé se to nese spíše na vlně vlastních pocitů, sympatií a antipatií a ne opravdového rozboru situace.....aneb opět budu parafrázovat, ráda vkládáš někomu slova do úst, protože si myslíš, že by to tak mohlo být.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Stuka »

Ako obyčajne - len čeríš vodu a skutek utek. Predlož nejaké zdroje a o tých sa bavme. Tvoje pocity ma nezaujímajú.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Polarfox »

Stuka píše:Ako obyčajne - len čeríš vodu a skutek utek. Predlož nejaké zdroje a o tých sa bavme. Tvoje pocity ma nezaujímajú.
Ty si máš obhájit svoji práci a tvrzení v ní obsažená. Můj dojem je, že se ti zalíbila alternativní myšlenka "všechno mohlo být jinak, kdyby tihle tihle a tihle nebyli zlí a ten prezentovaný jako zlý byl hrozný dobrák", sebrala jsi pár tomu poplatných zdrojů (většinou spíše laděných do populárna a kontroverze) a teď se toho sveřepě držíš. Dotazy a námitky odpálkováváš buď 1) opakováním frází uvedených v tom úzkém souboru zdrojů (které nedokážeš obhájit jinak než opět opakováním), 2) mlhavými vyjádřeními typu "myslím si, že to tak mohlo být" nebo "je to podloženo ničím a vším zároveň", 3) osobními antipatiemi (vůči Polsku atd.) a nebo 4) vysekáváním věcí zcela z kontextu (aneb existuje směr, který vrhá vinu na Polsko, což je důkaz, že to tak bylo - průkazní logika jak Brno...).

Jediné, co po tobě chci, je to, aby když řekneš plácnu "VB a FR dostaly za úkol zdržovat jednání", tak aby jsi si to dokázala obhájit jinak než odpapouškováním toho samého. To se také mohu podívat na ruský dokument o roku 1968 (kdyby ho někdo zapůjčil...) a točit se na něm do zblbnutí, že to tak bylo. A české námitky a korekce zcela ignorovat (navíc jsme Češi, jsme zaujatí, co by se od nás čekalo?..snad lepší materiály? objektivnější pohled na věc? jiné souvislosti a detaily?..pche). Aneb dvojplošník měl pouze jedno křídlo, protože to prý bylo v odtajněných archivech....co na tom, že existují výkresy, fotky a svědectví lidí, co na tom létali...irelevantní. Archivy (nebo spíše člověk co to tam prý viděl) to tvrdí, takže basta fidli. To jsme zase jednou odkryli krásné spiknutí...

Tady nejde o to, pohanět SSSR nebo VB-FR nebo kohokoli. Tady jde o to, že nějaká teorie "napravující" dějiny může být životaschopná pouze pokud vezme dosavadní fakta očištěná od ideologie, přidá nová fakta očištěná od ideologie a vytvoří nový koncept, kdy ale do sebe musí obě složky přesně zapadnout. Jenže tak to bohužel funguje málokdy. Většinou místo synergie nastupuje preference a upozadění jedné složky druhou s často přidaným ideologickým/populárním kontextem. A mě zatím ta teorie přijde rozhodně jako typ 2 a ne typ 1. Synergie se odstěhovala někam daleko, kde patrně zmrzla a už se nevrátí.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Pátrač »

Kolegové, možná by to chtělo sundat rukavice a odebrat se do rohů, ručník kolem krku a na hlavu chrstnout trochu vody.

Samo téma je složité v tom, že nelze najít soulad a už vůbec ne u nás. Naše osudové zkušenosti se Sovětským svazem v roce 1968 a kvalitní práce médií, ve školách a celkově v PR dosáhla toho, že u Sovětského svazu je úplně jedno co dělal, jak dělal a proč dělal, prostě vždy je to zločinný počin.

V době podpisu smlouvy mezi SSSR a Německem byla situace jaká byla a každý stát v dané době se snažil vše vyhodnotit tak, aby každý jeho krok měl pro něj ty nejlepší možné výstupy. Domnívám se, že je to legitimní právo jakéhokoliv státu a je úplně jedno, jestli je to je socialistický stát, buržoazně – demokratický stát nebo v něm vládne car či fašistický režim.

Takže i Stalin poté co vyhodnotil vše co se za posledních 8 let stalo v evropské mezinárodní politice a jak funguje Společnosti národů, nařídil co nařídil a z jeho pohledu to bylo legitimní prostředek. Legitimní v tom, že mu zajistil na poměrně dlouhou dobu klid na západní hranici, uvolnil mu ruce pro aktivity v Pobaltí, Besárábii a Bukovině a umožnila mu utrpět brutální porážku ve Finsku, kterou se Finové pyšní dodnes.

Německu umožnila to co potřebovalo – suroviny a to hodně surovin, a volné ruce na Západě německých hranic a volnou cestu na Polsko.

I blbec musel vidět, jak jsou západní demokracie naprosto nespolehlivé při jakékoli smlouvě. Totiž i ony se chovaly vyloženě účelově a pokud to prospěch – třeba i jen krátkodobý - vyžadoval, žádnými smlouvami se nezatěžovaly. Když Dokázaly podepsat Mnichov a zničit tak československý demokratický stát, kterému samy pomohly v roce 1918 na mapu světa, jakou měl záruku socialistický stát, že nějakou smlouvu dodrží vůči němu? Účel světí prostředky a ve státní politice bylo tehdy možno a tedy povoleno vše.

V četně toho, že se zemi která se chce bránit agresi sdělí, že pokud bude v přípravách na vlastní obranu pokračovat, bude ve Společnosti národů označena za narušitele míru. Tedy v duchu Paktu Společnosti národů proti ní každý členský stát Společnosti národů musí vyhlásit sankce a nutit ji, aby se poddala.

Společnost národů byla k ničemu, naopak s stala loutkou v rukou Británie a Francie, které našim politikům toto stanovisko předhodily. Mít tedy stejné chování- naprosto bezskrupulózní - které měly v té době všechny velmoci za normální, za zlé zrovna Sovětskému svazu, je vrchol pokrytectví.

A to neříká pitomec Pátrač, ale říká to Liddel Basil Hart, jeden z nejvýznamnějších vojenských historiků 20. století.

Nebudu zde naříkat nad těžkým osudem Polska. Ano, bylo rozhodnuto v tajném protokolu oné smlouvy, že pokud bude napadeno, Sovětský svaz se připojí a rozdělí si jeho území s Německem. Lumpárna? Neskutečná. Něco neobvyklého v dané době? Normální jev.

Co byl Mnichov? Tři země, které s námi ani neměly společné hranice a jedna s námi měla spojeneckou smlouvu, kterou ve 20. letech nekompromisně po nás vymáhala včetně válečných plánů jí poplatných, se rozhodly a na dálku věnovaly velkou část našeho území Německu. Lumpárna? Nebetyčná. Něco neobvyklého v dané době? Nikoliv – skupina velkých si vytřela zadek jedním slabým za pochybný profit platný necelý rok. Ale jim to za to stálo. A Polsko v době pro nás nejhorší – další hyena co okusuje mršinu. Kolega Bublifuk by si měl projít práci o této válce co na Palbě tuším někde je. Když jsem si přečetl co napsal, nevěřil jsem vlastním očím.

Stalin se choval pragmaticky a tedy v tomto směru naprosto bezohledně tak jako jiné velmoci, v četně těch tradičně demokratických. Jenže podle pokřiveného vidění světa a to nejen u nás, na to Sovětský svaz právo neměl a ti druzí ano.

Z hlediska celkového výsledku ta smlouva byla pro SSSR také jen krátkodobou výhrou. Obsazené polské území bylo potřeba vojensky obsadit a v další válce bránit. Pro obranyschopnost SSSR nic moc nepřinesla a její potenciál v tomto směru nebyl využit.

Ztrácet čas vyjmenováním co se v Evropské politice stalo od roku 1931 do útoku na Polsko, je zbytečné, nějaké smlouvy a nesmlouvy, škoda času, opravdu. Ve finále platila jen drzost, vypočítavost a síla.

Ta sovětsko- německá smlouva byla jen logickým výsledkem toho co jsem napsal - drzosti, vypočítavosti a síly. Němci přece spolu se SSSR pekli dlouhé roky včetně obcházení mírových dohod uzavřených po Velké válce. Takže tvrdit jaké, že to bylo překvapení je mimo realitu doby.

Stuka šlápla do vosího hnízda. Takže jí dejte co se do ní vejde. Já se nepřipojím, práce se mi jeví jako přelomová v tom, že se snaží vymanit toto hodně ohnivé téma z našeho československého antisovětského stereotypu uplatňovaného za každou cenu.

Stuko, u mě dobrý. :up:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Stuka »

Vďaka Pátrač. Nechám na inteligencii čitateľov, aby si sami určili, či ti ďakujem za to, že si mi pritakal alebo za to, že si tému logicky zhrnul.
Z hlediska celkového výsledku ta smlouva byla pro SSSR také jen krátkodobou výhrou. Obsazené polské území bylo potřeba vojensky obsadit a v další válce bránit.
S tým trocha nesúhlasím. Myslím, že neišlo o krátkodobú výhru. Dva roky bola dlhá doba, ktorá Sovietskemu zväzu pomohla nielen oddialiť vojnu proti sebe ale kedy sa mohol vďaka Nemecku postaviť technologicky, priemyselne a aj vojensky na istejšiu nohu. Takisto aj invázia do Fínska , (dám samozrejme do úvodzoviek) "našťastie", že prebehla. Utvrdila Hitlera, že ČA je neschopná a Stalinovi ukázala, že ČA je naozaj neschopná, takže mal čas niečo s tým robiť. (Aspoň niečo).

Takisto aj obsadenie Poľska - vtedy malo pre Stalina veľký význam. Nielen pre zadosťučinenie, že zabral územie a akože pomohol Ukrajincom a Bielorusom (Okrem iného tuším aj zachránil kopu Židov práve tým, že ich presunul do vnútrozemia -aj keď asi prevažne do nehostinných miest, ale koniec koncov neboli na tom horšie ani lepšie ako ostatní sovietski občania). Poľsko malo preňho význam získania strategického postavenia a takisto aj pobaltie a rumunské oblasti - tvorili akoby taký nárazník v prípade, že sa Nemecko obráti proti ZSSR. A to, že sa raz obráti, to Stalin vo svojej (tentoraz oprávnenej) paranoji predpokladal už od nástupu Hitlera k moci.

To, že tento nárazník napokon nefungoval, to je už iná vec - v tom máš pravdu.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Pátrač »

Mě se to co jsi sepsala líbí.

Ten souhrn jsem napsal, protože se domnívám, že je logický a pravdivý. Záměrně jsem vyhnul odsouzení kohokoliv a emocím - i když to pro mě nebylo lehké, ale po zkušenostech s palbáckou veřejností si dávám pozor. Myslím si, že tudy je cesta k tomu, co chtěl Polarfox. Nikomu nestranit a popsat stav jaký byl v dané době a havně udržet to v morálních atributech dané doby.

Nelze to, co se odehrálo před II. světovou válkou poměřovat dnešními normami mezinárodního chování. Proto se mi líbí že i diskuse e klidná a spíše faktická- my palbáci přece nejsme jen tak někdo.

JInak musím uvést, že si pořád myslím, že Sovětský svaz díky osobnosti Stalina, který se choval stylem: "Já si válku nepřeji a tedy válka nebude", možnosti které mu obsazení části Polska nasatly prošvihl. Vybíjel se v likvidaci polské inteligence, sedláků a vojáků. A nakonec přišel tvrdý test a zasloužený. Uvidíme co na to řekne zbytek světa.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Polarfox »

Pátrač píše:Mít tedy stejné chování- naprosto bezskrupulózní - které měly v té době všechny velmoci za normální, za zlé zrovna Sovětskému svazu, je vrchol pokrytectví.
Pokusím se vyjádřit myšlenku co nejstručněji to půjde, snad podchytíš, o co mi jde.

Ano, Západ i SSSR se chovali bezskrupulózně, na tom se očividně shodneme. Ale nechápu, čemu se v rámci historie pomůže, že se bude jedna strana dodatečně omlouvat a prezentovat jinak, než jako bezskrupulózní, když taková byla. Tím se křivdy nejenže nevyřeší, ale naopak vzniknou uměle další. Hubu v tom potřebuješ vymáchat oběma a ne že budeš střídavě rozmazlovat jednoho nebo druhého parchanta (nebo v horším případě oba zároveň), protože jeden je zrovna podle někoho chudáček a potřebuje tedy trošku podpořit. Tohle je přesně ten odezdikezdismus, proti kterému zde brojíš.

Báchorka o tom, že Stalina někdo někam nahnal, je blbost z toho důvodu, že by musel nejdříve někoho preferovat...a to ještě Západ. Nejdříve si VB, SSSR, Německo atp. svorně vyměňovali vzájemné lichotky jako "bolševici", "kapitalisté", "fašisté" atp. a všichni se měli hroooozně rádi. Pak začalo období vyjednávání, kdy měl Západ i Německo u SSSR stejnou startovací pozici (když pomineme náznaky, že SSSR opravdu mohl preferovat spíše Německo). Kde a kdy vznikla ta srdečná vzájemnost, kvůli které museli Stalina vyloženě odhánět vidlemi, aby se chtě nechtě přiklonil k Německu? Nikde, protože tam nikdy nebyla...jen vzájemná veliká nedůvěra. Jenže ono bude vždycky znít lépe, že někdo někoho někam nahnal, než že ho nedostatečně uplatil...
Pátrač píše:Co byl Mnichov? Tři země, které s námi ani neměly společné hranice a jedna s námi měla spojeneckou smlouvu, kterou ve 20. letech nekompromisně po nás vymáhala včetně válečných plánů jí poplatných, se rozhodly a na dálku věnovaly velkou část našeho území Německu. Lumpárna? Nebetyčná. Něco neobvyklého v dané době? Nikoliv – skupina velkých si vytřela zadek jedním slabým za pochybný profit platný necelý rok.
Tady budu trochu tvrdší a jízlivější, ale neber to Pátrači vůbec nějak osobně nebo zle...tohle střílím tak obecně do pléna a k lidem, co rádi vytahují Mnichov.

Popravdě nevidím rozdíl v tom, jestli si někdo vytře zadek s námi a nebo s Polskem, Rumunskem, Tureckem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem, Litvou, Belgií atp. My se můžeme zvencnout a dštíme oheň a síru, ale potření suverenity jiných menších států je nám lhostejné, protože se nás netýká. Naopak se budeme ještě rozčilovat, jak se mohli nepodřídit, jak mohli odmítnout to či ono a jít proti proudu "kolektivní" bezpečnosti. V uvozovkách je to proto, protože to není bezpečnost kolektivní (jak jsme se sami přesvědčili), ale bezpečnost velkých států jako VB, Francie či SSSR. A diktát vůči státům menším, lavírujícím nezřídka mezi několika ohni, diktát s často stejně destruktivním potenciálem, jaký měla Mnichovská dohoda pro nás. Ony se měly podřídit, vzdát se suverenity, čelit nebezpečí války, často riskovat samotný zánik, s tím vším nemáme problém....ale u nás to byla zrada a neskutečná křivda...to je podle mého vrchol pokrytectví.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Pátrač »

Myslím že vím jak jsi to myslel a tedy s potěšením budu pokračovat.

Plně souhlasím s tím, že chování všech zemí považovaných za velmoci bylo stejné a to bez rozdílu vnitřího poitického uspořádání. A tedy já osobně nikoho za jeho chování ani nezatracuji, protože chápu, že politik každé země je povinný hájit prvotně zájem své země. A to platí i pro Stalina. Tehdy to navíc bylo tak, že se nebral ohled na hráče považované za malé. Tak to prostě bylo.

Ano, Stalina nikdo nikam nenahnal. Tato tvrzení jsou donekonečna opakovaná kliše ale občas to tak může vypadat. Hrál si své hry a vyhodnocoval jejich výsledky. Já si dokonce myslím, že máloco co se týká jeho jednání se západními demokraciemi myslel opravdu vážně, ale bez důkazů s tím nelze moc operovat. Ale i blafování bylo a doposud je jedním z prostředků diplomacie. Aby bylo jasné jak to vidím uvádím, že dle mého skromného názoru Stalin byl zahnán do kouta jen 2x v životě.

Primo: když na SSSR začaly padat německé bomby a

Secundo: když ho zkolila mozková mrtvice.

Nesouhlasím, že zde brojím proti odezdikezdismu. Skutečně jsem jen posal stav pragmatického chování politiků té doby.

Mnichov? Polare, já s ním vyšel jen proto, že je to příklad stejného velmocenského chování jako předvedli SSSR a Německo s Polskem, Rumunskem a Pobaltím. Pro své vnitřní a vnější politické zájmy se rozhodly na úkor suverénních států.

Společnost národů jsem potom uvedl pouze a jen proto, že prostě selhala a to opakovaně. Tak, jako dnes selhává a to opakovaně OSN, protože vždy se najde někdo, kdo si hraje své hry na úkor někoho slabého a to co říká OSN ignoruje. Společnost národů nebyla schopna důrazně prosadit svou vůli nikdy kdy to bylo opravdu potřeba. A naprosto bezzubá byla její činnost proti agresivním krokům vlád v:

- Itálii při pokusu zastavit její akce v Habeši,

- Německu, při snaze negovat jeho aktivity ve španělské občanské válce, anšlusu Rakouska, uzavření Mnichovské dohody,

- Japonsku, zde jde o okupaci Mandžuska a mimořádně brutální válku v Číně.

Polsko prostě dojelo na to, že jeho politici neměli dost představivosti, když s potešením koukali jak velmoci smetly nás. Naopak, ještě se na tom přiživili - a to je také pragmatické využití situace. Poláci si prostě nedokázali představit, že za pár měsíců se jim stane to samé.

Nad Mnichoven nenaříkám, nepíši o zradě západu - pro něj to zrada nebyla, protože prostě tímto způsobem hájily tehdejší země své zájmy. Že to u nás je tak vnímáno, je náš problém.

Zatím tedy takto. Pátrač
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5867
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Polarfox »

Tak s tímto už se dokážu v podstatě ztotožnit. Koukám, že nakonec nejsme zase tak ve sporu :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11761
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Zemakt »

K otázce postoje Polska, a co říkáte tomuto:

..Někdy v první půlce února 1939 mi do úřadu telefonoval pobočník generála Prchaly, který chtěl pro svého nadřízeného půjčit vůz. Ochotně jsem souhlasil a po další tři dny můj řidič Josef Skála vozil Prchalu. Právě od Skály jsem se dozvěděl, že nejčastěji vozil dva Poláky, z nichž jeden se jmenoval Slawinski a právě přijel z Polska na nějakou tajnou schůzku. Dalšími pasažéry byli generál Jiří Syrový, generál Prchala, dr. Havelka a polská velvyslanec Kazimierz Papeé.

Skála mi rovněž prozradil, že své pasažéry vozil k premiérovi spolkové vlády Rudolfu Beranovi. Rovněž v autě zaslechl cosi o tom, že by mezi Polskem a Československem mělo být uzavřeno politické a vojenské spojenectví a Karpatská Ukrajina že by měla být postoupena Polsku. Kromě toho by prý Češi měli předat svůj zbrojní arzenál Polákům. Takové spojenectví mělo údajně posílit obranyschopnost Československa a Polska v případě vojenského střetu s Německem.

To, co mi Skála vyprávěl mi připadalo zvláštní, ba nevěrohodné. Bylo pro mne obtížné přijmout představu, že někdo v českých vládnoucích kruzích by mohl uvažovat o tom, že se vzdá Karpatské Ukrajiny jen kvůli vytvoření protiněmeckého spojenectví. Vyptával jsem se Skály na detaily a zjistil jsem, že jeho verzi stvrzují.
Abych si byl naprosto jist, obrátil jsem se na šéfa policejního presidia dr. Fialu, jenž mi potvrdil, že dva Poláci, o nichž se Skála zmiňoval, totiž Slawinski a Stepniewski, zde byli na utajené misi a že jeho úřad o nich nic neví. Rovněž jsem se obrátil na Jiřího Weyra, který se zeptal svého přítele dr. Josefa Klimenta, tajemníka presidenta Háchy, zda náhodou neví něco o incidentu, který by mě mohl zajímat. Kliment o všem ihned zpravil ministerského předsedu Berana, jenž projevil značné rozladění nad tím, že informace o vyjednávání s poláky unikla ven a dostala se k nepovolaným osobám. Právě tehdy se Beran rozhodl, že mé odvolání ze zastupitelského úřadu, k čemuž nakonec přikročil, když jmenoval ministrem Kločuraka. A protože jsem nedostal v této záležitosti žádné další informace, stručně jsem členy naší vlády o tomto inicidentu zpravil. Ta zpráva však záhy upadla v zapomění.


našli se v Polsku lidé s realistickým myšlením nicméně byly převálcováni vládnoucí klikou, či to byly jen hrátky na oko?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Obdobie spojenectva - medzi Stalinom a Hitlerom.

Příspěvek od Pátrač »

Polarfoxi já jsem neměl pocit, že bychom byli ve sporu ani minutu. A myslím, že Stuka opravdu odvedla dobrou práci.

Zemakte na to, co jsi sem vložil, čumím jak bagr na tvrdou hlínu. :shock: To musím napřed vstřebat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“