Sovětský voják v den vypuknutí Velké vlastenecké války

Dušan
desátník
desátník
Příspěvky: 48
Registrován: 8/2/2008, 21:54

Příspěvek od Dušan »

Myslím si, že jedním z klíčů k pochopení katastrofálních porážek v úvodních měsících války s Německem byl stav důstojnického sboru. Důstojníci museli být po čistkách většinou noví, nezkušení a zcela vyděšení. Prakticky neschopní samostatného rozhodnutí (i pokud by na ně měli takticky - což vesměs neměli). Protože jakékoliv odchýlení od rozkazu (jakkoliv nesmyslného) mohlo být politrukem jednotky vyhodnoceno jako zbabělost či zrada a potrestáno okamžitým zastřelením dotyčného důstojníka (v nejlepším případě důstojníka čekala degradace a trestný prapor).
V takové atmosféře se určitě nedá efektivně velet a bojovat. Protože drtivá většina důstojníků v této situaci dávala přednost splnění problematického rozkazu, kdy měli aspoň nějakou šanci na přežití, před postupem dle vlastního uvážení, který by odpovídal aktuální situaci na bojišti, ale pravděpodobnost trestu smrti za nesplnění rozkazu byla téměř jistá...
lkala
praporčík
praporčík
Příspěvky: 306
Registrován: 26/8/2008, 12:52
Bydliště: Brno

Příspěvek od lkala »

Ano, strach z vlastní iniciativy, strach ze samostatného rozhodnutí, které bych potom musel obhájit i kdyby bylo nakonec špatné. Toto byl asi hlavní problém důstojnického sboru Rudé armády a to na všech úrovních. Nejvíce se to ovšem projevovalo na úrovni nižšího důstojnictva, kde je právě tento způsob rozhodování jedním z klíčových prvků úspěchu. Zde je vidět naprostý protiklad proti Wermachtu, kde se tato iniciativa troufám si říct i prosazovala a chválila.
Postupně se tento stav začal měnit a kvalita nižšího důstojnického sboru Rudé armády se zvyšovala, zejména po Stalingradu šla dost nahoru. Koncem války již na tom byla Rudá amáda lépe, ale to bylo dáno hlavně úbytkem kvalitních německých nižších důstojníků.
S tímto do určité míry koresponduje i postavení politruků, kteří byly z pozice vlastně druhého velitele jednotky v roce 1941 do značné míry odsunuti. Koncem války již skutečně veleli ti kdo měli, tedy velitelé. Negativní vliv politruků na kvalitu velení si údajně uvědomoval i samotný Stalin, ale zdroj těchto informací (kde jsem to četl) již nenajdu.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Destroymane co bylo tak úžasného na akci odsunu vojska z Francie? Kdyby lidé s kocábkami nepřipluli pomoc svým a francouzům, tžak by jich moc nevytáhli domů. Nemluvě o stop rozkazu pro německé vojáky od Ády. A Galipoli, to byla dobrodružná akce, kde na minách ,,zařvalo,, plno lodí. Pátrač má v tom pravdu. Pologramotní mužíci došli k Moskvě a pak také do Berlína. Destroymane, zjisti si jen tak mimochodem, kolik je např. v USA negramotných lidí. V dnešní době! Pak se nediv lidem v roce 41 kteří žili někde v lesích a měli jen 3-5 tříd a dřeli do úmoru aby se uživili. To oni zlomili páteř Wermachtu, to oni se učili bojovat se svými veliteli od roku 41 až 43. A pak se fronty valily na západ!
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

To Dušan:
Ztráty na počátku musíme také přičíst útočné filozofii SSSR, jednotky (velitelé) se neuměly bránit a bylo nutné se to naučit.
Myslím, že Pátrač to tu také v jiném vláknu vzpomínal.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Milda - po pravdě řečeno to, jak ROYAL NAVY a civilní lodě vzaly do svých rukou evakuaci britského experdičního sboru a části sil francouzské armády je hodnoceno a naprosto správněně jako mimořádný vojenský čin. Zde se musím Destrymana zastat.

Všechny vaše vstupy jsou zajímavé a já vám za ně děkuji, jsou inspirativní. Možná by to než půjdeme dál chtělo probrat sovětskou vojenskou doktrínu pokud nějaká axistovala v tom kritickém dnu. Musím se podívat co ktomu vytvořil pan michan.

Nebo lépe, pokud se zde pane Michane objevíte , máte něco zpracováno a navedl by jste nás? Děkuji.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Pátrači, byl to částečný úspěch a velkou práci tam odvedly civilní lodě. A frantíků tam zůstalo mnoho!
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pátrač píše:Milda - po pravdě řečeno to, jak ROYAL NAVY a civilní lodě vzaly do svých rukou evakuaci britského experdičního sboru a části sil francouzské armády je hodnoceno a naprosto správněně jako mimořádný vojenský čin.
Nic jiného jsem nenapsal. :D

Dne 4. června 1940 ve 14.23 ukončil viceadmiral Bertram Ramsey oficiálně operaci Dynamo, evakuaci spojeneckých vojáků z Dunkerque. Navzdory těžkým podmínkám se britským lodím podařilo od obklíčeného přístavu odsunout celkem 338 226 vojáků, z nichž 198 229 bylo Britů. Já to vidím jako jednoznačný úspěch. A počet zachráněných - naprosto zbytečně - Francouzů dělá Britům jako spojencům pouze a jen čest.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 25/1/2009, 19:48, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Kuba
Příspěvky: 1
Registrován: 25/1/2009, 16:08

SSSR

Příspěvek od Kuba »

Pěknej článek myslíš si, že kdyby Stalin nevyvraždil skoro celý důstojnický sbor ,že by SSSR lépe zareagoval a odrazil německou ofenzivu??
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kuba - to je v rovině ahistorického kdyby. Stalin začal likvidaci armádního profesionálního sboru

V letech 1925-1928 byl Tuchačevskij hlavou výboru Rudé armády a jako zástupce komisaře pro obranu. Snažil se přetvořit Rudou armádu v dobře fungující, profesionální vojsko a napsal několik teoretických knih o moderním válečnictví, zejména o tankové válce, v nichž stavěl na podobných základech jako britská a německá tanková škola. Ovšem po celou tuto dobu, i v následujících letech musel překonávat odpor staré školy a amatérů: zejména Vorošilova, Buďonného a Kulika.

V roce 1931 mu byla svěřena hlavní role při reformě armády a vojenství. Snažil se prosadit své moderní pojetí vojenské strategie a způsobu nasazení tanků a letectva. V roce 1935 se Tuchačevskij dostal na vrchol, byl povýšen na maršála SSSR. V lednu 1936 postupně navštívil Británii, Francii a Německo. Údajně se na těchto cestách spojil s mimoruskými odbojovými organizacemi a začal kout plány proti samotnému Stalinovi a jeho režimu - tak bylo Berijovými lidmi na Stalinův popud zdůvodněno jeho zatčení. 22. května 1937 byl uvězněn a obviněn za spolupráci s trockisty a špionáže ve prospěch nacistického Německa. Po tajném vyšetřování byl společně s dalšími 8 veliteli popraven dne 12. června 1937.

Pak se rozjela vlna, kterou nebylo možno zastavit. Rudá armáda byla zbavena vize nesené popravenými progresívními teoretiky, o zkušenosti nesené válečně a vycvikově zdatnými veliteli a nakonec i likvidace představitelů průmyslu, kteří ledacos dokázali se na Rudé armádě projevila.

Pkoušet se stanovit jak by to vypadalo si netroufám. Ale Tuchačevský byl ofenzivně myslící člověk a zvládal prostorové manévry velkými formacemi mechanizovaných sil. Je vysoce pravděpodobné že by sestava vojsk v 41 roku byla dvosledová, útočná a že by se nenechal překvapit. Ale je otázka zda by se dokázal proti Stalinovi a lidem kolem něho prosadit.

Nechám to Suvorovovi, ten je na podobné alternativní fikce správný kádr.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Odpověď pro Pátrače.

Nejprve si kolego Pátrač myslím, že bychom si měli zde na Palbě, jak je tady starým zvykem - tykat. Už proto, že se mě Tvé články na Palbě a problematika, kterou se zde zabýváš, jakož i vystupování líbí.
K věci a Tvé otázce.
Samostatně se zde psychologií vojáka Rudé armády a co si myslel 22. června 1941 nezabývám. Ostatně ty jsi to ve svém článku poměrně skvěle popsal. I diskuze zde k tomu to mnohé vyváženě říká.
Já se zde již od – Úvod Východní fronta 1941 viz. zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1188
spíše zabývám popisem historických událostí od 22. června 1941 a úplnou chronologií bitev do konce operace Bagration - červenec 1944, když již předtím jsem špatně vycvičenou, špatně vedenou Rudou armádu představil v Zimní válce – Sovětsko – finském konfliktu 1939 – 1940 viz. zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=188
Pozorný čtenář si pak v následujících historických popisech na těchto odkazech:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=181
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=180
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=179
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=120
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=114
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=111
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=185
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=187

nejen dozví proč byla Rudá armáda špatně vycvičena, ale dozví se také, že to byla horda národností přinucená neschopnými lidmi bránit za každou cenu svoji zem. Když ta zem je nejen špatně zásobuje, ale špatně jim i velí.
To vše však za těžkých obětí Rudá armáda, ruský lid i lid ostatních národností, za 3 roky války překoná, aby se právě již v době Bagrationu objevil nový voják.
Objeví se nová Rudá armáda řízená moderní, krví zaplacenou taktikou a strategií, podloženou nesmírně krvavou praxí. Objeví se nová největší vojenská síla světa.
Toto zjištění zde na tomto odkazu:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1964
říkám přímo těmito slovy:
Sovětská vojenská věda za 3 roky krutých a těžkých bojů vyspěla. Její velitelé i vojáci (kteří přežili 3 roky porážek a vítězství), se stali nejmocnější vojenskou silou světa.
Nejvyšší sovětští velitelé a STAVKA již dříve pečlivě připravovali jednotlivé útočné operace. Příprava operace „Bagration“ však předčila vše co do té doby sovětská vojenská věda zplodila. Příprava operace „Bagration“ byla grandiózní.

Pak určitě platí ono z Východní fronty od roku 1943 známé, když německý důstojník vyslýchá ruského politruka, tak ten mu řekne:
„Vy jste nás naučili válčit, my vás to odnaučíme.“
A skutečně Německo si dodneška nebrnklo, samozřejmě je to i zásluha Spojenců.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše:Údajně se na těchto cestách spojil s mimoruskými odbojovými organizacemi a začal kout plány proti samotnému Stalinovi a jeho režimu - tak bylo Berijovými lidmi na Stalinův popud zdůvodněno jeho zatčení. 22. května 1937 byl uvězněn a obviněn za spolupráci s trockisty a špionáže ve prospěch nacistického Německa. Po tajném vyšetřování byl společně s dalšími 8 veliteli popraven dne 12. června 1937.
Jen malej dotaz, co je myšleno tím Berijovými lidmi? Jestli je tím myšleno NKVD, tak jej tehdy řídil "krvavý trpaslík" Nikolaj Ježov.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

No vida, člověk napíše pár větiček, ve kterejch se mu až tak moc nepozdává heslo "sovětský voják - náš vzor" a ejhle! Na světě je docela slušnej flame. :mrgreen:
Ale to nevadí dozvěděl jsem se pár zajímavých věcí, například že
- Churchill byl politik (ó ta novinka!)
- evakuace Dunkerque se celkem zdařila, ale Gallipoli byl průšvih (to by jeden vážně neřekl)
- Rusáci chlastaj, ale Poláci ještě víc (kdo by to byl tušil?)
Ale mohlo to dopadnout daleko hůř, mohli jste mi napsat, že Buďonnyj byl bezva maršál, protože měl krásný dragounský knír, a že jste to četli v románu Rudá garda nebo tak něco. Čili se vzdávám, na argumentaci typu "a vy zase mlátíte černochy" bohužel nemám výrazivo.
Tož dodám aspoň něco málo k věci.
Rusové za WW2 nebojovali jen v Rudé armádě, což je fakt, který prakticky upadl v zapomnění. Hodně Rusů vstoupilo ke Svobodným Francouzům, a to hlavně v době po 22. červnu 1941. Jednalo se především o bývalé důstojníky carské armády nebo bělogvardějce, kteří už před lety utekli před bolševiky, ale vztah k vlasti byl u nich tak silný, že jejich nenávist ke Komančům ustoupila do pozadí a chtěli bojovat na straně protiněmecké koalice. Cizinecká legie pak byla logickou volbou. A jedna jednotka si v rámci legie udržela i jakousi samostatnost či autonomii. Jednalo se o prapor Čerkesů (453 vojáků, 19 důstojníků), který na jaře 1941 přeběhl z Levanty ke Svobodným Francouzům.
Jojo, je to tak. Rusové bojovali nejen u Stalingradu nebo u Berlína, ale taky u El Alamejnu nebo Monte Cassina. Což je fakt, o kterém se dneska moc neví - a není divu. Ruská historiografie samozřejmě mlčí (bývalý bělogvardějec přece nemůže bojovat za vlast, ten je vždy v žoldu imperialistického velkokapitálu a zasluhuje opovržení) a francouzská taky (Frantíkům je to holt buřt).

Generál Legentilhomme vjíždí s čestnou jednotkou Čerkesů do dobytého Damašku

Obrázek
さようなら。
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Destroymane, proč tam citím tu vůni namyšlenosti a nadřazenosti?
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

472 proti divizi (Vlasovova armáda - cca 20.000) - to je vážně málo.

O motivaci Čerkésů si moc ideálů nedělám - je to kavkazský národ s bojovým duchem.

Zajímavé je např. to, co o nich napsal Puškin ve své knize Cesta do Azrumu (ale asi by bylo lepší, aby pohled na ně napsala např. Ljubov):
"...Přátelství mírných Čerkesů není spolehlivé; jsou vždycky hotovi přispěti svým bujným soukmenovcům. Duch divokého jejich rytířství vůčihledě poklesl. Zřídka přepadají kozáky v stejném počtu, nikdy pěchotu a dávají se na útěk, spatří-li dělo.
Zato nikdy nepropasou příležitosti přepadnouti slabý oddíl nebo člověka bez ochrany. Není skoro žádného způsobu upokojiti je, dokud nejsou odzbrojeni, jako byli odzbrojeni Krymští Tataři, což je neobyčejně nesnadno provésti pro panující mezi nimi dědické spory a krevní mstu. Kinžal a šavle jsou části jejich těla a dítě začíná jimi vládnouti dříve než bláboliti. Vražda u nich je pouhým pohybem tělesným.
Zajatců šetří v naději na výkup, ale zacházejí s nimi s úžasnou nelidskostí, nutí je pracovati nad síly, živí je syrovým těstem, bijí, kdy jim napadne a staví k nim na stráž své chlapce, kteří mají právo za jediné slovo porubati je svými šavlemi. Nedávno chytili mírného Čerkesa, jenž vystřelil na vojáka. Omlouval se tím, že jeho ručnice již příliš dlouho byla nabita..."
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Destroyman píše:No vida, člověk napíše pár větiček, ve kterejch se mu až tak moc nepozdává heslo "sovětský voják - náš vzor" a ejhle! Na světě je docela slušnej flame. :mrgreen:
Ale to nevadí dozvěděl jsem se pár zajímavých věcí, například že
- Churchill byl politik (ó ta novinka!)
- evakuace Dunkerque se celkem zdařila, ale Gallipoli byl průšvih (to by jeden vážně neřekl)
- Rusáci chlastaj, ale Poláci ještě víc (kdo by to byl tušil?)
Ale mohlo to dopadnout daleko hůř, mohli jste mi napsat, že Buďonnyj byl bezva maršál, protože měl krásný dragounský knír, a že jste to četli v románu Rudá garda nebo tak něco. Čili se vzdávám, na argumentaci typu "a vy zase mlátíte černochy" bohužel nemám výrazivo.
Celý post se mi líbil ale jedna věc mě napřed nakrkla. Skutečně moje práce vyzněla v duchu "sovětský voják - náš vzor"? Jestli ano tak neumím psát a vrátím se k tomu co vojenská fóra dělají nejraději. Budu také popisovat technické prostředky vedení války a na práce tohoto typu rezignuji.

Destrymane, proč ta ironie? Možná jsem to špatně napsal. Takže:

Primo: To že W. Churchill byl politik skutečně není žádný objev. Já tím také necítil potřebu něco objevit. Pouze mi šlo o to, že politik někdy mluví jinak než by mluvil za jiných okolností. A že zrovna W. Ch. K tomu měl velmi dobré předpoklady. Dějiny znají nejeden takový jeho projev a patřilo to k jeho osobnosti.

Secundo - Dunkergue bylo jaké bylo. Já si myslím na rozdíl od jiných diskutujících, že v dané krizi to byl skvělý výkon. Plně to odpovídá britskému vidění světa, že jedině živý voják v našem dosahu je voják který může bojovat dál.
Galipoll je na jiné vlákno pokud zde už není. Nic jiného jsem tím nesledoval než to, že politik který vlastní tvrdohlavostí a přeceněním vlastních sil způsobí vojenskou katastrofu není zrovna ideální zdroj pro hodnocení neúspěchu druhých.

Tertio: O chlastání Poláků nemám žádné povědomí, za tím co jsem napsal ohledně problémů s alkoholem v Rudé armádě si stojím a šmidra.

Soudruha Buďonného nebudu hodnotit ani jsem ho nehodnotil. Šlo mi o vojáka jako takového. Tento maršál byl v roce 1941 relikt minulosti. Argumentaci a vyzase bijete černochy nepoužívám - nemám to ani já ani jiní zapotřebí, ve finále totiž když je potřeba ty "černochy" bije každý. Tak proč bych to měl mít za zlé jednomu víc než druhému.

Takže takto a podíváme se na druhou čast Tvého příspěvku- to jsou věci veskrze zajímavé. Já jak sis všiml já jsem tuto Pandořinu skříňku otevřel. Začal jsem kozáky a myslím, že to není špatný post. Mám, v plánu se podívat na Vlasova a jeho lidi a jako finále jsem chtěl probrat národní kontingenty na straně Německa. Tedy národů ze zemí sdružených v SSSR.

Ta fotka je skvělá. Pokud bys měl více podobných pokus se je uspořádat a já bych ti poslal kostru a text práce kterou se tomu budu věnovat. Uděláme to jako společnou práci. Rusové a národy SSSR ve válce to je vlastně jedna velká neznámá. Proto jsem se do toho pustil.

Takže takto a děkuji za kritiku i doplněk :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Pátrač píše: ............jako finále jsem chtěl probrat národní kontingenty na straně Německa. Tedy národů ze zemí sdružených v SSSR.
Tak v tom, bude - li zájem poskytnu nějaké info o Gruzii a gruzíncích a jejich bojích v řadách RA, o jejich ztrátách i jejich působení "na druhé straně". :D
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pane Dolanský jaké potěšení Vás zase vidět mezi námi. Všechno co máte mi pošlete na e-mail - mám ho zde vyvěšený. Já to propracuji, doplním a pošlu vám to ke schválení. Pokud se toho gruzínského tématu nechcete zhostit sám.

Zvláště zajímavé z pohledu který se řeší zde v tomto vláknu bude ten pohled na jejich působení na druhé straně, u "špatných chlapců"
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Vidím, že flame zdárně pokračuje, tož to vezmu popořadě
Cassius Chaerea: Opravdu ti připadám nadřazenej? To snad ne, jsem jen trochu veselý a rád si dělám „vopičky“ (viz avatar). A to jak z druhejch, tak i ze sebe.
Pátrač: Tvoje práce samozřejmě není ve stylu „sovětský voják – náš vzor“. A ani být nemůže. Vždyť zatím v podstatě opisuješ od Catherine Merridale (já vím, tvrdíš, že máš i jiné zdroje, ale já tu knížku znám a nevšiml jsem si, že by tam bylo něco, co by v Ivanově válce nebylo – ale možná se pletu), a té paní se nějaká tendenčnost vyčítat rozhodně nedá. Ono heslo, které tě tak nakrklo mi prostě samovolně a jaksi pocitově vlezlo do klávesnice, když jsem četl komentáře pod článkem.
Co se týče W.Ch., Gallipoli apod., to jsem ze své strany uzavřel. Ale klidně si o tom pokecám jinde.
A dále: Díky za nabídku spolupráce, ale asi to nepůjde. A to ze dvou důvodů
1)Neber to osobně, ale „každej po svým prkně“, jo?
2)Na ty Rusy u Francouzů jsem narazil víceméně náhodně a jen jako jakýsi vedlejší produkt.. Momentálně se totiž hrabu v materiálech a páchám sérii článků o FFL - říkám tomu „francouzský comeback“. Sice to nepíšu sem (nebudu si dělat sebereklamu trapnými odkazy, ale kdo chce, ten si to najde), a snad je pochopitelné, že spíš než Rusové, mě v legii zajímaj Češi. A Rusové mě moc nezajímají ani až dodělám ty Francouze. Asi se vrátím ke svým milovaným Japoncům (ale možná mi přes nos přeletí něco jinýho – ještě nevím).
Ale abych nebyl jen za kverulanta: Když se ti tak líbila fotka z Damašku, snad tě neurazí ani tahle lovecká momentka kapitána legie Otto Wagnera z Hradce Králové, veterána od Bir Hakimu, El-Alamejnu a La Rochelle.

Obrázek

Anebo fotka plukovníka legie Karla Hory, veterána z bojů ve Francii 1939-40, velitele maquis 1944, válečníka z Koreje, Vietnamu a Alžírska.

Obrázek

Mno, ale když už tak kecám asi bych se měl vrátit k těm Rusům. Tož aspoň povím smutný životní příběh hraběte Zemcova. Ten za cara vystudoval kadetku a bojoval za WW1. Byl raněn, a zatímco se léčil, proběhl v Rusku bolševickej převrat. Rodina utekla do Francie a Zemcov vstoupil do armády generála Wrangela. S tou to dopadlo jak to dopadlo, a tak Zemcov radši odjel za rodinou. Časem jim došly peníze, táta umřel a máma za poslední prachy koupila vilu na Riviéře, kterou pronajímala turistům. Zemcov vstoupil do legie, patnáct let se rubal s beduínama v poušti a pak dostal francouzský občanství. Odstěhoval se do Bejrútu, koupil si náklaďák a živil se jako autodopravce. V červenci 1941 s podnikáním praštil, opět vstoupil do legie, kde vzhledem k předchozím odslouženým letům dostal šarži (už nevím jakou, snad seržant, snad rotmistr – něco takovýho). Každopádně sloužil v 6. rotě 2. praporu 13 polobrigády 1. Divize Svobodné Francie v Sýrii. Na přelomu 1941-42 odjel s rotou do Západní pouště a odtamtud se už nevrátil. Dělostřeleckej granát mu v květnu 1942 při obraně Bir Hakimu urval ruku a rozpáral břicho. Jeho poslední přání bylo, aby byl pohřbenej i s tou rukou, což se taky stalo. Možná, že jeden z těchhle hrobů je jeho.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Destroyman dne 26/1/2009, 14:43, celkem upraveno 1 x.
さようなら。
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

OK, tak to je výborné, dohledám ještě nějaké podrobnosti a pošlu na Váš mail. Sám bych to nenapsal lépe než Vy a ten čas, potvora, není nafukovací. :) . K tomuto tématu jsem se shodou náhod dosal zhruba před asi 10 ti dny, kdy jsem s kolegou z mise a šéfem gruzínského týmu pro řešení mimořádných událostí jel do Gori a směrem k nové gruzínsko - osetínské hranici. ( Tam jsme zkončili asi kilometr před ní, dál nás nechtěli gruzínci doprovázet, je to prý nebezpečné a nemeli jsme ani ochranné pomůcky - neprůstřelné vesty ) Zura, tak se náš kolega jmenuje vyprávěl, že právě gruzínci měli v WWII procentuálně nejvyšší stráty, protože Stalin nechtěl být obviňován ostatními členy Nejvyššího sovětu, že upřednostňuje svůj vlastní národ, ze kterého vyšel. Ale právě tot tvrzení musím ověřit alespoň ze dvou zdrojů. O kavkazanech na straně Německa nějaké podklady někde mám :D , najdu je a pošlu.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Destroyman - děkuji za info a respektuji ta samostatná prkna.
Jen bych poprosil jestli bys byl tak ochotný a dal mi link do PM. Tedy o té Francii. Já jsem sice hrdým majitelem knihy PRVNÍ DIVIZE SVOBODNÉ FRANCIE a mám i válečné paměti Ch.De Gaulla, ale Tvé psaní má šmrnc a tak by mě to zajímalo.

Já neberu osobně nikdy nic a když tak jen chvíli - je to diskuse a tak se do kolizí lidé dostávají. Tudíž necháme WCh, a G a D plavat.

Kniha Catherine Merridale je opravdu nosným zdrojem. Já byl překvapený až neuvěřitelnou objektivitou, které se té dámě podařilo dosáhnout. Ztráty vlastním úsilím tedy čistky jsem pak čerpal od Volkogonova a Solněžicina, zde se do tématu Catherine Merridale moc nezabořila - spíše se věnovala průměrnému vojákovi. Některé pohledy na rusko - finskou válku ze dvou knih od Harta. I Hubáčka jsem částečně využil ale jinak skutečně paní Catherine Merridale je TOP.

Kdyby se ta dáma odhodlala pro podobnou knihu o Němcích to by byla naprostá bomba.

Jinak info o našem vojákovi ve válce na jiném místě -prima.

A odstavec o Rusovi tamtéž - to už je něco jiného. Mě jde v celém projektu, který mám v hlavě o jedno. Ukázat ty lidi jinak než jsi naznačil v tom hesle. To už doufám máme za sebou. A tak jak jsem se dostal ke kozákům, chtěl bych se dostat i k další ozbrojené opozici. Měli by z toho vznikout dvě linie - obranci vlasti za každou cenu a ty porovnat s těmi co měli důvod bojovat na druhé straně.

Takže vše se hodí a a kritika nejvíc. Člověk se občas zapomene a píše blbosti i když to nemá v plánu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“