Sovětský voják - Ivan Jefimovič Petrov

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Sawyerik - je-li to tak, myslím si že zde podoba mezi literární osobou Serpilina a reálně žijícím člověkem Petrovem je. Trilogii mám doma a považuji ji za velmi cenou.

Já mám Simonova rád. Je to člověk který ledacos zažil a myslím si že posledních 20 let svého života účtoval se vším - se svou minulostí, s kultem osobnosti i současností kterou reálně zažíval.

Otázka Jeremenka či vlasně Jerjomenka je zajímavá ale pro mě je to poměrně neznámý muž. Jeho úspěšnost jako velitele 4. UF byla jaká byla - zdědil front, který nadřízení už jeho předchůdci oslabili a dali mu nereálné úkoly.

Mě udivuje jedna věc. Dvakrát musel Petrov z funkce a dvakrát ho nahradil Jeremenko. A vždy byl v pozadí Mechlis. Něco je na tom divného.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše:jarl - děkuji. Myslím si že to stačí.

Cassius Chaerea - nevím jak tento rys jeho osobnosti vysvětlit. Ale nezdá se mi to u něj jako alibismus. Vždy nakonec vydal rozkaz za který nesl plnou odpovědnost.

Pravda je, že ten první případ o kterém vím , tedy ten na Krymu ve své podstatě zabránil tomu, aby německá armáda dobyla Sevastopol z chodu. Což by asi dokázala.

Je to ale rozhodně jakési potlačení principu nedílné velitelské pravomoci. Ale je pravda, že v tomto i jiných případech to bylo v podstatě přínosné pro věc.
Jako já nepochybuji o tom, že se rozhodli správně. Ale jen konstatuji, že se měl rozhodnout on správně, byť třeba na základě porady s nižší šarží, ale připustit hlasování to opravdu v armádě smrdí. :)

Nechci tvrdit, že to udělal jako vychcanost, aby se zbavil odpovědnosti, ale i v tom něco mohlo být.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Myslím že si rozumíme. :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Hlasování:
1/ Taky to mohl ten, co o tom psal, si blbě vyložit. Třeba žádal otevřený názor na varianty. Třeba v té době byli ti, co "hlasovali" jen parta přikyvovačů.
2/ Mohl mít 2 varianty a sám si nebyl nebyl jistý, která má víc plusů. Ale je to nezvyklé.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

A nenapadlo vás že své podřízené takto jen motivoval k plnění společného cíle? Nevím jak má kdo přesné informace k autentickému průběhu této "porady", ale osobně si myslím že jim napřed vyložil všechna pro a proti (jinak by ho těžko respektovali) a když z těchto analýz pochopili že jediné správné řešení je bránit Sevastopol, odhlasovali to. A tak měl zajištěnu podporu i bez tehdy běžného brutálního násilí.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pánové narazil jsem na spřízněnou duši. Zítra bych měl mít v rukách opis záznamu jednoho z účastníků tohoto zvláštního kroku. Je to sice rusky ale už jsem se tak oživil, že to zvládnu. Pokusím se z toho něco vyčíst a pak to položím na stůl.

Jsem až překvapený jaký ohlas tato práce má i mimo Palbu. Takže prosím jen o trochu trpělivosti.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

No jsem na to zvědavej, zvláště na účast, estli se toho účastnil jen lidé ze štábu, nebo měli tolik času, aby si zavolal i velitele jednotek.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sawyerik píše:A nenapadlo vás že své podřízené takto jen motivoval k plnění společného cíle? Nevím jak má kdo přesné informace k autentickému průběhu této "porady", ale osobně si myslím že jim napřed vyložil všechna pro a proti (jinak by ho těžko respektovali) a když z těchto analýz pochopili že jediné správné řešení je bránit Sevastopol, odhlasovali to. A tak měl zajištěnu podporu i bez tehdy běžného brutálního násilí.
Taky bych to tak viděl.
Když si uvědomíme tehdejší realitu SSSR tak podobné věci byly celkem běžné. Ve fabrikách se na schůzích běžně odhlasovávalo " dobrovolné " navýšení plánu a podobně. Když to vezmu hodně natvrdo, tak šlo o přesvědčení lidí, že to tak vlastně chtěl, protože proč by tak hlasovali, že?

Uvidíme s čím přijde Pátrač...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

Sovětský voják - Ivan Jefimovič Petrov

Příspěvek od Johan »

Pane kolego (dle očekávání) jsem si "šmáknul". Zvláště za tuto část děkuji:"Začala se rodit další významná operace 4. ukrajinského frontu. Cílem mělo být obsazení Krakova a probojování se k Moravské Ostravě. My se podíváme více na tu část, která měla přímý vliv na naše území.
Němci věnovali obraně Ostravska velkou pozornost. Mělo pro ně výjimečnou důležitost, nejen jako vstupní místo do moravské brány, ale také proto, že zde ležela poslední uhelná pánev, kterou v této fázi války kontrolovali a velké množství těžkého průmyslu vůbec.
Severní Moravu a Slezsko chránila dvě souvislá obranná pásma:
Byla to takzvaná - Moravskoostravská závora, na kterou navazovalo - Uzavírací pásmo Jeseníky. Vše zbudované v letech 1935-1938. Po několikaleté devastaci našich pevností pod vlivem přibližování se Rudé armády, Němci začali s novými pracemi v letech 1944 a 1945. Ty nezahrnovaly jen slezské horské zákopy, ale i další části československého opevnění, např. zákopy labsko-vltavské, chebské a další. Na tuto výstavbu bylo v protektorátu totálně nasazeno přibližně 50 000 převážně mladých Čechů. Protitankovou obranu založili na samohybných dělech a tancích umístěných u týlových stěn srubů, které je měly chránit. na vhodných místech byly vykopány obrovské jámy, které po zamaskování sloužily jako past na tanky a počítaly také s tankoborníky ukrytými v okolních zákopech. Vytržené střílny byly opraveny prostým nearmovaným betonem a mezi objekty byl vybudován složitý zákopový systém. Šachty po demontovaných zvonech byly zasypány kamením s hlínou a zality řídkým betonem. Bojového využití se dočkaly i lehké objekty kolem Opavy a v Jeseníkách. Německé pojetí boje vycházelo z toho, že objekty měly sloužit jen jako ochrana při bombardování a dělostřelbě. Boj měl být veden z okopů. Počítalo se však i s možností palbou z objektů.
Obranu širšího Ostravska měly za úkol polní frontové jednotky 1. tankové armády, které již předtím bojovaly v Haliči a na Slovensku, kde utrpěly značné ztráty. Jejich velitelem byl generál tankových vojsk Walther Nehring. S blížící se prohrou se tenčil přísun doplňků z týlu a velitelé divizí mohli zapomenout na jakékoli posily.

Proti takto připraveným Němcům útočil Petrovův 4. ukrajinský front, který se nyní skládal z 1. gardové, 18., 38. a 60 armády a dále 8. letecké armády. Pod 18. armádu patřil 1. československý armádní sbor K. Klapálka a pod 38. armádu pak patřila 1. československá samostatná tanková brigáda pod velením podplukovníka Janka. Dnešní odhady síly vojsk na obou stranách jsou nepřesné. Jan Beránek a Eduard Čejka udávají, že:

- sovětské síly měli k dispozici 90 114 mužů, 1275 děl, 4337 kulometů, 267 tanků a samohybných děl.

- Němci pak měli mít 39 000 vojáků, 120-130 tanků, 475 děl, 221 protitankových děl, 268 minomety a 1845 kulometů.

Poměr sil vyzníval ve prospěch generála Petrova ale první útok na Moravskou bránu ve dnech 10. – 18. března uvízl na mimořádně tvrdě vedené obraně v mlhách a bahně a musel být zastaven. Příčin bylo povícero:

- Němci si na základě československých předválečných opevnění vybudovali vysoce odolnou obranu vyztuženou pohyblivými ohnisky protitankového odporu

- jarní podmínky a hluboké bláto zpomalilo pohyb bojové techniky i vozidel týlového zabezpečení

- zpravodajsky se nepodařilo utajit zahájení útoku- zde se hráli svoji roli občané německé národnosti a skupiny ukrajinských nacionalistů." Možná Ti její (minimálně) část zcizím-víš do čeho :twisted:
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Slíbil jsem vám sem klegové dodat trochu podrobnější pohedna na to zvláštní hlasování na Krymu, kdy generál Petrov svolal velkou poradu aby padlo rozhodnutí jak se Přímořskýá armáda postaví k otázce dalšího postupu.

Vycházel jsem z pár stránek rusky psané vzpomínkové knihy generál plukovníka N.K. Ryži, v padesátých letech velitele dělostřelectva Turkestánského vojenského okruhu. Poslal mi je jeden příznivec ale nečlen Palby. Tak jsem se s tím popral a výsledek vám předkládám.

xxx

Za celou dobu obrany perimetru u Sevastopolu se v bojových postaveních objevily tyto vyšší jednotky:

2. jezdecká divize
25. střelecká divize, byla to původní divize z občanské války, kterou proslavil Vasilij Ivanovič Čapajev, pýcha Rudé armády a Petrovův pevný bod.
95. střelecká divize
172. střelecká divize
345. střelecká divize, velitel podplukovník N.O. Guzy, připlula po moři e dnech 23. až 24. prosince 1941
386. střelecká divize – nevím nic bližšího
388. střelecká divize – nevím nic bližšího
40. jezdecká divize, divize byla bez koní a bojovala jako pěchota
7. brigáda námořní pěchoty – přibyla na bojiště 5. a 6. listopadu 1941 po moři
8. brigáda námořní pěchoty, velitel P. Gorpiščenko byla v Sevastopolu posádkou
79. brigáda námořní pěchoty která byla dopravena do Sevastopolu 21. prosince, velitel Alexej Stěpanovič Potapov

Jinak zde byly další blíže nezjištěné jednotky - například pohraničníci důstojníka Rubcova v síle asi praporu, osádky pobřežních baterií, tanková jednotka v síle praporu, gardová minometná jednotka další.

Přímořské armádě velel jak víme Ivan Jefimovič Petrov. Jeho člen vojenské rady byl brigádní komisař Kuzněcov. Náčelníkem štábu armády byl plukovník Krylov. Té zvláštní porady v osadě Ekibaš přecházelo 31. října 1941 zasedání vojenské rady Přímořské armády. Zde Petrov na rovinu vyložil svůj pohled na celou záležitost dalšího nasazení Přímořské armády v boji o Krym.

Z jeho celé řeči vyplynulo, že ústup ke Kerči považuje za nesmyslný. Sice by to bylo jednodušší – cesta k tomuto kusu Krymu byla volná ale tím by celá akce ztratila smysl. Ke Kerči se stahovala 51. armáda v té době už jí velel generál Pavel Ivanovič Batov. To je také voják, který by si zasloužil pozornost. Tady jen pár slov:

Počátek Velké vlastenecké války v roce 1941 absolvoval jako velitel různých uskupení na Krymu a na přístupech k němu. Účastnil se obrany krčského poloostrova a poté evakuace Kerče. Za neúspěchy sovětských vojsk na Krymu mu nebyla dávána odpovědnost a převzal velení 3. armády na Brjanském frontu. Souběžně s tím působil i jako zástupce velitele frontu generála Rokossovského. Ten rozpoznal Batovovi schopnosti a začal jej využívat na exponovaných bojištích. Jmenoval ho velitelem 65. armády, kterým zůstal až do konce války. A on i jeho armáda se nesmazatelně zapsal do sovětských vojenských dějin

- 19. listopadu 1942 vedl Batov a jeho armáda úder Donského frontu při obkličovací ofenzivě Kruh u Stalingradu.

- v roce 1943 se v rámci Centrálního frontu účastnila 65. armáda bojů u Kurska, aby se pak po porážce Wehrmachtu stala útočným čelem v následné ofenzívě.

- jakou součást 1. běloruského frontu postupovala přes Bělorusko do Polska,

- jakou součást 2. běloruského frontu bojovala ve východním Prusku a

- jako součást 3. běloruského frontu tvořila v dubnu 1945 útočné čelo při přechodu Odry a při útoku na Berlín. Působivý život frontového velitele.

Ale zpět k poradě v Ekibaši. Sevastopol který v té době neměl obranných postaveních jedinou regulérní pozemní jednotku by zůstal bez obrany. Petrov který si to uvědomil dospěl k názoru že není možno Sevastopol tak lehce vzdát. Jeho Přímořská armáda ke které přilnul jako k mateřskému tělesu urputně bojovala v otevřené krajině a dokázala zastavit německou rumunskou pěchotu ale nedokázala bez těžkých zbraní zastavit tanky. Měla vážné ztráty ale zocelena obranou Oděsy skýtala jakousi možnost úspěchu, pokud by mohla dělat to co uměla nejlépe - bojovat v obraně.

Jenže bylo zde něco navíc. Mezi některými silami na levém křídle Přímořské armády a Sevastopolem už byly německé jednotky. Bylo by tedy potřeba se jejich clonou probít.

1. listopadu 1940 se tedy Petrov rozhodl svolat ještě jednu poradu. Náčelník štábu Krylov ji svolal na 17. hodin večer. V této hodině už německé jednotky končili denní činnost a přecházeli do obrany za účelem odpočinku konsolidace. Účastit se jí měli všichni velitelé svazků. Dorazili přes nemalé obtíže všichni. Byli to velitel:

2. jezdecké divize, plukovník Petr Georgivebič Novikov
25. střelecké divize, generálmajor Trofim Kalinovi Kolomijec
95. střelecká divize, generálmajor Vasilij Florovič Vorobjov
172. střelecká divize, mladý ale energický plukovník Ivan Andrejevič Laskin
40. jezdecká opěšalé divize, Filipp Fjodorovič Kuďurov

Sešli se i další důstojníci: velitelé pluků rozmístěných blízko Ekibaše, komisaři divizí, náčelníci druhů vojsk a služeb armády. Některá jejich jména vyplynou z dalšího textu.

Petrov jim na rovinu řekl že, si myslí že jít podle rozkazu na Kerč je nesprávné a vysvětlil proč. Hlavně zdůraznil, že Pokud se Přímořská armáda vydá do Sevastopolu, město bude možno bránit a tím zajisti trvalý vliv na značnou část Černého moře. Dále řekl, že 51. se podle jeho názoru opevní v postaveních ak-manaje a že bude mít dost sil aby je udržela.

Jenže na Kerč je cesta volná. Na Sevastopol armádu čeká boj. Štáb a velitelství obrany Krymu ze Simferopolu ustoupil poté, co se v blízkosti objevily německé tanky. Není spojení a poslední pokyn co Přímořská dostala byl aby přešla na další obranou čáru. Ale nebylo řečeno na kterou a v týlu armády už žádná obranná čára není vybudována. Armáda je obklíčena ze tří stran.. Ale je možnost se do Sevastopolu probít. A potom řekl že chce slyšet názory všech , kdo zde jsou. A začalo to.

Velitel 161. střeleckého pluku 95. střelecké divize plukovník Kapitochin se zvedl a jasně řekl – Sevastopol.
Velitel dělostřelectva téže divize plukovník Piskunov - Sevastopol
Komisař 95. střelecké divize i její velitel- jasné pro Sevastopol
Velitel 40. jezdecké divize Kuďurov- také pro Sevastopol.

Zkrátím to. Bylo přítomno asi 57 nebo 59 vojáků různých hodností, zařazení, věku a zkušeností. Pouze 4 z nich byli pro ústup směrem na Kerč. Zbytek byl pro riziko probojování se do Sevastopolu.

Tehdy Petrov odkryl karty a řekl, že jejich většinový souhlas potvrdil rozhodnutí vojenské rady armády a tedy vstupuje v platnost předchystaný rozkaz. Ten byl jasný stručný. Vojska dostala směry postupu, hranice mezi jednotlivými celky, časový plán a pokyny pro rychlou redislokaci týlů a dělostřelectva do Sevastopolu. Tím na sebe vzal plnou odpovědnost za rozhodnutí, které rozkaz jasně a nezpochybnitelně popsal

Vše co jsem popsal je ze vzpomínek náčelníka dělostřelectva Přímořské armády N.K.Ryži. Ten navíc uvedl, že Petrov byl už napevno rozhodnutý jít do Sevastopolu. To co proběhlo tento dělostřelec pochopil tak, že tím chtěl Petrov vytvořit vědomí osobní odpovědnosti za společně přijatý úkol. Zároveň pak vydaným rozkazem všechny své podřízené vyvinil z možného vojenského debaklu a tím jim zajistil jistou míru ochrany.

Nebyl to tedy alibismus ani neschopnost se rozhodnout. Tím Petrov podle jeho tehdejšího podřízeného netrpěl. Sám Ryža pak ocenil, že Petrov okamžitě vydal pokyn Ke stažení armádních dělostřeleckých sil a poslal je okamžitě přes Jaltu a Aluštu do Sevastopolu. Tím zajistil, že jeho prořídlé a vážně otřesené síly v poslední fázi probíjení a ústupu budou mít podporu jeho vlastního dělostřelectva. Stejnou cestou odeslal i vše z týlových jednotek a zařízení, co nepotřeboval pro splnění úkolu.

I tak probití se přes německé sestavy byl úkol pro sebevrahy. Přímořská armáda tuto řeholi podstoupila a těžce za to zaplatila. Na druhou stranu je nezpochybnitelné, že si uchovala organizaci a své hlavní síly. Ale co zní zbylo? Je to špatné čtení:
2. jezdecké divize - 320 vojáků
25. střelecké divize – 1670 vojáků
95. střelecká divize – 3759 vojáků
172. střelecká divize – 940 vojáků
40. jezdecká opěšalé divize – 420 vojáků
Armádní jednotky měly dohromady asi 2850 vojáků.
Celá přímořská armáda se zmenšila na nějakých 13 tisíc lidí......

Ale byla v obranných postaveních a mohla bojovat. Díky rychlému přísunu posil – námořní pěchoty i armádních doplňků se rychle konsolidovala a nakonec dokázala v tehdejší krušné době malý zázrak – za cenu obětí, kterých počet neznáme, dokázala udržel Sevastopol 250 dní.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Sawyerik
praporčík
praporčík
Příspěvky: 317
Registrován: 24/12/2006, 18:37
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sawyerik »

Pátrači díky za doplnění. Přiznám se, že jsem podobný průběh vylíčení této porady čekal. Chtěl bych jen doplnit - tohle nebylo jednání bezohledného komandanta, ale moderního managera.
Obrázek

Spálené knihy osvítily svět.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Sawyerik - Víš že mě to také napadlo? Rozhodnutí měl připraveno a podepřeno svojí plnou odpovědností a autoritou. Ale chtěl se ujistit, že i ostatní přijmou za své řešení které připravil a věděl, že pokud to bude i jejich rozhodnutí budou to tak cítit a jednat podle toho. Hodně to říká o sovětské generalitě jaká by mohla být její rozhodnutí kdyby jim za zády neseděli neschopní lidé typu Vorošilova, Buďonného a podobně.

Jsem nakonec rád, že se nikdy nedovíme kolik podobně schopných velitelů skončilo před popravčími četemi nebo s kulkou v týlu v době čistek.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Dobrý, ale mám dotaz, já mám u Sevastopolu vedenou 2. střeleckou divizi a ty ji tady máš jako 2. jezdeckou divizi, došlo k přejmenování v průběhu boje o Sevastopol, nebo mám chybný zdroj?
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Inu Cassiusi Na několika místech knihy Generál - boje o Krym je citovaná právě 2. jezdecká divize. Wikina píše o střelecké divizi stejného čísla. Já nevím.
Nemám v tom jasno a nedaří se mi to dopřesnit. Pokud by se to podařilo Tobě, bylo by to prima.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše:Inu Cassiusi Na několika místech knihy Generál - boje o Krym je citovaná právě 2. jezdecká divize. Wikina píše o střelecké divizi stejného čísla. Já nevím.
Nemám v tom jasno a nedaří se mi to dopřesnit. Pokud by se to podařilo Tobě, bylo by to prima.
Na wikinu nehleď, to jsem tam dal tehdy já, z mých zdrojů.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já osobně bych se držel jezdecké divize. Ale třeba časem něco vyplave. A teďkonc mi řekni, jak se Ti jeví Petrov po tom doplňku?
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 25/4/2010, 20:36, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše:Já osobně bych se držel jezdecké divize. Ale teba časem něco vyplave. A teďkonc mi řekni, jak se Ti jeví Petrov po tom doplňku?
No dobrý ok. I když, samozřejmě stále pochybuji, že to bylo nutné.
Příjde mi to stejné jako to udělal Hube u 16. tankové divize, když byl obklíčen koncem srpna na severu Stalingradu, i když tam byla změna ta, že měl všechny velitele v okruhu pár km od sebe.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Asi to nutné nebylo, zdá se Petrov byl rozhodnut napevno. Ale ani netuším co by udělal, kdyby většina chtěla pochodovat na Kerč. Ani se nebudu pokoušet na to přijít, abych nezačal vytvářet paralelní dějiny.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
pepacz
desátník
desátník
Příspěvky: 58
Registrován: 1/10/2007, 17:19
Bydliště: Praha

bitva u Varšavy 1920

Příspěvek od pepacz »

Díky za zajímavý článek, nedaly by se někde najít podrobnosti o osudu zajatých rudoarmějcu u Varšavy a jejich počty, popř počty popravených?
Díky
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Asi by to šlo. U Finska to někde mám a to sem můžu dodat ale u té Varšavy se na to musím podívat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“