Počátky výsadkových jednotek RKKA

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Počátky výsadkových jednotek RKKA

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Počátky výsadkových jednotek RKKA
Obrázek
V době, kdy se svět začínal zajímat o parašutismus a evropské státy o jeho vojenské využití. Sovětský svaz už měl za sebou na tomto poli první pokusy. V roce 1928 maršál Tuchačevskij, tehdejší náčelník štábu Rudé armády, nařídil důstojníkům svého štábu vypracovat studii na téma Činnost vzdušných výsadků v útočné operaci. Tuchačevskij ve své práci Nové otázky války uvedl:

“Rozhodující význam budou mít rozsáhlé samostatné akce leteckých sil v součinnosti s pozemními nebo námořními silami. Budou to jak operace bombardovacího letectva, tak i výsadkové operace. Vojáci budou vysazováni jednak pomocí padáků, jednak při přistávání letadel na nejvhodnějších přistávacích plochách. Těžké dopravní letectvo, které bude vysazovat motorizované výsadky a dále s nimi udržovat bojové spojení, vytvoří aeromotomechanizované svazky nového typu. Tento způsob boje je úplnou novinkou a nebyl ještě ověřen v boji. Jistě se najde mnoho nevěřících Tomášů, kteří budou pochybovat o úspěšnosti a vojenském významu této nové zbraně a budou se dívat na činnost výsadkových jednotek jako na módní a epizodickou záležitost..."

V květnu 1929 byl velením sovětského letectva vyslán do Spojených států I. G. Minov, aby poznal činnost americké letecké havarijní a záchranné služby. Během svého třítýdenního pobytu ve Spojených státech se Minov seznámil nejen s organizací, ale i s technickým vybavením amerických parašutistů. Na závěr své cesty absolvoval několik seskoků padákem a po návratu do SSSR bylo jeho poznatků využito především v armádě a v Osoavichimu - předvojenské sportovní organizaci, kde byly vycvičeny tisíce mladých adeptů. Ti, kteří prodělali parašutistický výcvik, se stali v sovětské terminologii “kandidáty výsadkových vojsk".
I. G. Minov se svým spolupracovníkem J. D. Moskevským organizovali první pokusy ve výcviku armádních parašutistů. Jedním z úkolů, které jim armáda uložila, bylo připravit skupinu parašutistů k vysazení v nepřátelském týlu. Dopravu obstarávaly letouny Tupolev TB-1 a TB-3 s kapacitou maximálně šesti mužů a první dvanáctičlenné družstvo bylo rozděleno do dvou částí. Specifikou těchto letounů byl nezvyklý, tzv. hřbetní způsob seskoku.
Ve stejnou dobu se letectvo snažilo vyřešit otázku shozu zbraní a jiného vojenského materiálu a v roce 1930 byla zahájena tovární výroba pilotních, cvičných a výsadkových padáků. Tyto padáky typu PD byly používány v různých verzích ještě během druhé světové války.
Obrázek
Oficiální historie RKKA se zmiňuje o prvním použití letadel pro dopravu vojenských jednotek do bojového pásma. Stalo se tak koncem roku 1928 na hranicích sovětského Turkmenistánu, kde došlo k povstání protikomunistických Basmačů. Sověti tu vládli jen ve městech a v místech s vojenskou posádkou. Jednotlivá města byla od sebe vzdálena desítky kilometrů a zvlášť v poušti Karakum byla situace nepřehledná. To umožňovalo protisovětským a protirevolučním silám, působícím za hranicemi SSSR, pronikat na sovětskou stranu. Koncem roku 1928 došlo k útoku skupiny Basmačů, která přešla hranici a vybudovala ozbrojený tábor v poměrně nepřístupném terénu. Jednoho z nižších sovětských důstojníků napadlo použít k přesunu pěchoty několik letounů, které stály na letišti v Termezu. Akce byla úspěšná a jednotky Basmačů byly rozprášeny. Dobrý nápad se osvědčil a pěchota byla přepravena letouny na místo akce i později, v roce 1929. Tehdy se situace v Turkmenistánu opět vyhrotila a Basmači zaútočili s většími a lépe vyzbrojenými silami. Vzniklo nebezpečí, že se jim podaří obsadit vojensky důležitá místa v pohraničním pásmu. Velitel středoasijského vojenského okruhu Dybenko se rozhodl opakovat letecký přesun z Termezu do blízkosti osady Garma. V pěti letounech se přepravilo 45 mužů pod velením kapitána T. T. Špakina. 23. 4. 1929 přistál u Garmy nejprve jeden letoun s kulometným družstvem, které obsadilo a zabezpečilo přistávací plochu. Vzápětí přistála další čtyři letadla spolu s hlavní částí výsadku, která zaútočila na osadu obsazenou Basmači. Dá se tedy říci, že v poušti Karakum v roce 1929 vznikl koncept uplatnění letecké pěchoty. Bylo jasné, že není možno přistát v bojovém pásmu. Začaly se tedy hledat jiné cesty. Nakonec došlo k použití padáků, které až dosud byly známy jen jako záchranný prostředek pro piloty...

Na manévrech RKKA u Moskvy v roce 1930 jakýsi poručík navrhl veliteli divize zničit most v týlu nepřítele jednotkou parašutistů. Velitel uznal, že je to sice nápad velice originální a pro nepřítele jistě velice překvapující, ale na druhé straně vyjádřil určité pochybnosti. Domníval se, že taková akce by mohla být považována za podvod. Nakonec však přece jen. za všeobecného nadšení, souhlasil. Rozhodčí sice byli trochu vyvedeni z míry, ale nakonec došli k názoru, že provedení této akce nebude proti pravidlům. V týlu protistrany byla ze vzduchu vysazena malá diverzní jednotka, kterou tvořil poručík s osmi vojáky. Shodou nepříznivých okolností se jim sice nezdařilo splnit stanovený úkol na sto procent, ale už samotná realizace tohoto avantgardního plánu byla tehdy ohromným překvapením pro všechny přítomné.
Obrázek
Manévrů se pochopitelně zúčastňovali i vojenští přidělenci cizích států a akce sovětských parašutistů vzbudily nejen překvapení, ale i obdiv. Britský generál Wavell dokonce analyzoval možnosti této nové zbraně, tj. leteckých výsadků, a napsal o tom dopis britské válečné radě. Tam, jak bylo v Anglii v té době zvykem, konzervativní generálové, kteří nechápali, že způsob válčení se mění a modernizuje, odložili jeho poznámky jako nepotřebné a nerealizovatelné. Největší pozornost sovětským experimentům pochopitelně věnovali příslušníci německého Reichswehru. V Německu už tehdy dovedli ocenit význam parašutismu pro vojenské operace a bylo tedy docela přirozené, že jejich experti usilovali o získání podrobností. Pilně studovali problematiku leteckých výsadků a využívali spolupráce Rudé armády s Reichswehrem, tak jak ji uplatňovali generál von Seeckt a maršál Tuchačevský. Celá řada německých leteckých expertů, mezi nimi i budoucí generál Student, spolupracovala na letišti v Lipetsku (a jinde) s důstojníky sovětského letectva a zároveň se seznamovali v praxi se sovětskými parašutisty a jejich doktrínou.

V roce 1935, kdy budování německých vojenských parašutistických jednotek teprve začínalo a ostatní státy o něm nejvýše uvažovaly, RKKA překvapila svět dalšími novinkami. V průběhu manévrů armád Kyjevského vojenského okruhu hromadně seskočilo ze speciálně upravených čtyřmotorových letounů TB-3 G-2 700 parašutistů a hned následujícího roku bylo na manévrech běloruského vojenského okruhu vysazeno 1200 výsadkářů 170 km za linii fronty. Po seskoku tato jednotka upravila a zajistila předem vyhlédnutou pomocnou letištní plochu, na níž během dne přistála řada dalších letounů TB-3 G-2, které vysadily 2 500 mužů se 150 kulomety a s 18 lehkými děly. Zprávy o této ohromující akci zaujaly vojenské veličiny celého světa a usměrnily další vývoj výsadkových vojsk.
Obrázek
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Počátky výsadkových jednotek RKKA

Příspěvek od Dzin »

Aaron Goldstein píše: Na manévrech RKKA u Moskvy v roce 1930 jakýsi poručík navrhl veliteli divize zničit most v týlu nepřítele jednotkou parašutistů...

Manévrů se pochopitelně zúčastňovali i vojenští přidělenci cizích států a akce sovětských parašutistů vzbudily nejen překvapení, ale i obdiv. Britský generál Wavell dokonce analyzoval možnosti této nové zbraně, tj. leteckých výsadků, a napsal o tom dopis britské válečné radě. Tam, jak bylo v Anglii v té době zvykem, konzervativní generálové, kteří nechápali, že způsob válčení se mění a modernizuje, odložili jeho poznámky jako nepotřebné a nerealizovatelné.
Z jakého zdroje je toto? Wavell se rozhodně nezúčastnil manévrů v roce 1930, ale až v roce 1935. Stejně tak i s jeho analýzou to nebylo tak jednoznačné, sám Wavell hodnotil taktický přínost parašutistického úderu nejednoznačně, byť připouštěl, že se jednalo o spektakulární akci
This parachute descent, though its tactical value may be doubtful, was a most spectacular performance.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Počátky výsadkových jednotek RKKA

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše: Z jakého zdroje je toto?
To je po dvou letech opravdu těžká otázka... Takže teď už nevím... Sorry...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Počátky výsadkových jednotek RKKA

Příspěvek od Dzin »

Škoda, to by mě zajímalo, protože co jsme se i podíval do knih, co mám doma, tak Wavell ve svém hlášení moc ruský výsadek nevychvaloval a tak britský postoj nebyl dán ani tak nepochopením, ale spíše skepticismem, že podobně koncipovaná operace může mít podstatný úspěch.

Podobně i jistě zajímavé by bylo se dovědět něco bližšího o tom "jakémsi poručíkovi", protože první skupinový vojenský parašutistický výsadek v Rusku byl proveden 2. 8. 1930 u Voroněže pod velením L. G. Mironova. Ale to spíše jen tak na okraj.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Počátky výsadkových jednotek RKKA

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dzin píše:Škoda, to by mě zajímalo
škoda, že sis vzpomněl až po dvou letech... Být to bezprostředně po napsání, tak bychom jistě lecos dohledali....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Počátky výsadkových jednotek RKKA

Příspěvek od Dzin »

Je to tu velké fórum a já se dostávám na některá témata postupně a na některá jsme se doposud ještě ani nepodíval. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“