plk. Marie Lastovecká

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

plk. Marie Lastovecká

Příspěvek od kovtun »

V novém čísle časopisu Reflex v seriálu věnovaném zajímavým osobnostem naší historie s názvem České osudy je rozhovor s československou snajperkou ...

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kovtun - zajímavý příběh. Co všechno může obsáhnout jeden lidský život. Je zajímavé že na východní frontě bylo mezi snajpry hodně žen. A zdá se že jim to střílelo dobře.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Ono jim asi nic jiného nezbývalo. Chlapi ubývali kvapem a pokud si dobře pamatuju tak v Bosně byla nejlepší snajper taky ženská, myslím dokonce sportovní střelkyně, a dostal ji až kanaďan. Ženský mají asi větší cit!?
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Docela zajímavé je používání samonabíjecích pušek Tokarev SVT-40 ostřelovači. Přece jen Mosin 1891 byl daleko rozšířenější.
Podle mě to byla na svou dobu velmi solidní puška, vyrobeno bylo skoro 1.400.000 kusů, z toho asi 50.000 pro ostřelovače. Každý bude básnit o německé FG-42 nebo Garandu, ale SVT bych asi bral raději, už kvůli váze.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

sa58 - představ si, že ve slavném Žukovi - PUŠKÁCH A SAMOPALECH - jsem ji nenašel. Já si myslel že je to tento kus ale jistý jsem si nebyl. Takže díky za neplánované info pro Pátrače.

Vypadá velmi dobře. Ale v rukách jsem ji nikdy neměl. Mosin 1891 ano ale toto ne.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Pátrač píše:sa58 - představ si, že ve slavném Žukovi - PUŠKÁCH A SAMOPALECH - jsem ji nenašel. Já si myslel že je to tento kus ale jistý jsem si nebyl. Takže díky za neplánované info pro Pátrače.

Vypadá velmi dobře. Ale v rukách jsem ji nikdy neměl. Mosin 1891 ano ale toto ne.

Pátrači, nerob prču, ve vydání z roku 2004 je SVT-40 na obrázku 59-3 na straně 108. Prý sloužila jako vzor pro německou Walter G43
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Já se tak stydím :oops: :oops: :oops:

Já jsem se podíval pouze na pušky na straně 73 až 78 a na samonabíjecí a plně samočinné pušky na straně 106 až 108 jsem hodil větev.

Takže i tak děkuji za dokonalé info a slibuji, že už to víckrát neudělám :oops:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

Příspěvek od kovtun »

sa58 píše:
Pátrač píše:sa58 - představ si, že ve slavném Žukovi - PUŠKÁCH A SAMOPALECH - jsem ji nenašel. Já si myslel že je to tento kus ale jistý jsem si nebyl. Takže díky za neplánované info pro Pátrače.

Vypadá velmi dobře. Ale v rukách jsem ji nikdy neměl. Mosin 1891 ano ale toto ne.

Pátrači, nerob prču, ve vydání z roku 2004 je SVT-40 na obrázku 59-3 na straně 108. Prý sloužila jako vzor pro německou Walter G43
Kdesi jsem četl, že měla pušku AVT-40. A tu jsem opravdu nemohl nikde na netu ani v knížkách najít. Později jsem se na nějakým ruským webu dočetl, že to A znamená avtomatičeskaja a že se jedná o typ SVT-40 schopný střelby krátkýma dávkama ...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

kovtun píše:Kdesi jsem četl, že měla pušku AVT-40. A tu jsem opravdu nemohl nikde na netu ani v knížkách najít. Později jsem se na nějakým ruským webu dočetl, že to A znamená avtomatičeskaja a že se jedná o typ SVT-40 schopný střelby krátkýma dávkama ...
Je to tak, AVT-40 je puška schopná střelby dávkou, ale nějak mi uniká, proč by ostřelovač potřeboval střílet dávkou...
Jinak AVT je zkratka Avtomatičeskaja vintovka Tokareva
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
kovtun
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 22/8/2008, 20:22

Příspěvek od kovtun »

sa58 píše: Je to tak, AVT-40 je puška schopná střelby dávkou, ale nějak mi uniká, proč by ostřelovač potřeboval střílet dávkou...
Jinak AVT je zkratka Avtomatičeskaja vintovka Tokareva
Taky netuším. Jen jsem si vzpoměl kde jsem to četl. Byla to nějaká kniha od gen. Oldřícha Kvapila, kde se snažil vyvrátit časté tvrzení o špatné výzbroji našich vojáků u Sokolova. Mmj. tím, že tam uvádí, jak naše jednotka získal přednostně automatickou verzi SVT-40 včetně několika upravených pro odstřelovače (s optikou). Ty asi vyfasovaly taky Ljalková s Biněvskou ...
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Sa58

Před zhruba 30 lety jsem do styku s lidmi, kteří s odstřelovačskou puškou měli co do činění, přišel. V té době byly u MV dostupné pušky Dragunov, Mosin a vz.54. Pro přesnou střelbu na velkou vzdálenost měli pánové tento žebříček:
1. Mosin,
2. naše vz. 54,
3. Dragunov.
Samozřejmě za předpokladu slušného technického stavu. Tvrdili, že samonabíjecí pušky s odběrem plynů mají tímto narušenou vnitřní balistiku, což má za následek snížení přesnosti. Na straně druhé, velká část práce frontového odstřelovače se odehrává na vzdálenosti, kdy se tato degradace ještě tolik neprojeví a naopak vynikne rychlost střelby, daná samonabíjecím mechanismem. Tolik pochytané rozumy z dávných dob.
Můj názor: schopnost střelby krátkou dávkou může mít význam v případě, že se odstřelovač dostane do úzkých a musí se začít bránit.

BTW Zatímco puška Mosin měla své místo v arsenálu MV, AVT-40 nikoliv, alespoň ne v době, o které mluvím. Jak to bylo s její reálnou bojovou hodnotou těžko soudit.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

Ženský mají asi větší cit!?
Ženy mají především větší trpělivost. Jsou houževnaté, cílevědomé a v kritických situacích lépe odbourávají zábrany než muži. Například v Izraeli se dívky běžně stávají příslušnicemi přepadových oddílů - a v boji bývají velmi tvrdé až kruté.
Docela zajímavé je používání samonabíjecích pušek Tokarev SVT-40 ostřelovači. Přece jen Mosin 1891 byl daleko rozšířenější.


Řekl bych že to souvisí s tím, že pro průměrného krasnoarmějce se SVT ukázala být příliš složitá a komplikovaná. Snajperem se přece jenom nemohl stát kdekdo - musel to být zkušený střelec s alespoň nějakým vzděláním a praxí, samonabíjecí pušku asi v průměru lépe zvládal používat. Krom toho, u Rusů samotných nebyla SVT příliš oblíbená a od roku 1942 (když pominul kritický nedostatek zbraní vyvolaný počátečními porážkami) hledali, kudy se jí zbavit, aby snížili počet typů zbraní u jednotek. Nakonec jich část skončila u pohraničních vojsk v Karelii a u baltské námořní pěchoty, zbytek byl předán 1. čs. armádnímu sboru (Svobodovcům). Proto ten neobvyklý výskyt těchhle pušek u čs. jednotek.
Naposledy upravil(a) Martin Hessler dne 16/7/2009, 13:50, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Československo“