Viktor Suvorov - Všechno bylo jinak

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

redboy píše:Sakryš, já řek, že sem psát nebudu...sorry.

Doufám že tím myslíš jen toto téma
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

sa58 píše:
redboy píše:Sakryš, já řek, že sem psát nebudu...sorry.

Doufám že tím myslíš jen toto téma
Ano, jistě................ pokud oprávněně narážíš, na mou neaktivitu, tak prostě není čas, ale já se z toho vykoušu :)
ObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

v podstate stalin hrál z hitlerem takovej poker.určite chtel na nemecko zautočit a tušil ,že nemci tež chtejí zautočit.hrál o čas.v roce 41 byla rudá armáda sice kolos,ale na expanzivní válku proti nemecku rozhodne nebyla připravená .pred tím treba katastrofalní válka s finskem.tanku t34 a kv bylo málo.další kvalitní velitelský kadry chybely a vubec zkušenosti s moderní valkou.tanky vetšinou byly přičlenený ke streleckým brigádám.rusové se naučili vest ofensivu ve stylu blitzkrigu ,koordinavat logistiku,tankové svazy s pechotou,učelne používat delostrelectvo a letectvo až v druhé polovine roku 43.nekdo tu napsal že by nemce zaskočili a převalcovali.myslím že to je nesmysl .o velký koncetraci vojsk by se nemci velmi rychle dovedeli.pred barbarossou provadeli nerušene treba letecký pruzkum.pak ukrajina a pobaltí nebylo sovetskýmu zřízení naklonený.proste to by neutajili.a pak nemci byli už dva roky ve válce.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

redboy píše:
sa58 píše:
redboy píše:Sakryš, já řek, že sem psát nebudu...sorry.

Doufám že tím myslíš jen toto téma
Ano, jistě................ pokud oprávněně narážíš, na mou neaktivitu, tak prostě není čas, ale já se z toho vykoušu :)

Na palbě panuje klasická okurková sezóna :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
gump
Příspěvky: 4
Registrován: 8/8/2006, 16:14

Příspěvek od gump »

michan píše:Já Suvorova nemusím a tak jsem sem ani nechtěl, ten pán toho moc nenabízí, vypadá jako propaganda na objednávku. Velice mě však zaujalo opět kvalitní hodnocení redboy vnitřních poměrů v Rusku resp. SSSR v letech 1941 - 43. U vojenské oblasti jen doplním,že ztráta přibližně 35 000 vyšších a nižších důstojníků a generálů a 3 z 5 maršálů při Stalinových čistkách, se projevila zvláště po 22. červnu 1941 ale i ve finské válce 1940. Ale i šlendriánství v průmyslu a dopravě - nastoupili nový nezkušení "soudruzi". Stalin dál nechal někde přísně trestat prohřešky popravami a zavíráním. Někde jim dal i šanci. Celkově skutečně trvalo až do začátku roku 1943 než si celé Rusko zvyklo na to, že je ve válce a než "trochu" zavedlo pořádek v zásobování. Pro příklad uvedu, že po začátku války po 22. červnu 1941 přicházely k plukům a divizím náboje ráže 152 mm a ony prapory, pluky i divize vůbec taková děla neměla ve výzbroji. Je toho mnohem víc. Poruchovost letounů a tanků byla na začátku války velká, skutečně výrobu prováděli sověti v nepředstavitelných podmínkách s kádrem lidí, kteří vůbec s oborem neměli nic společného.
Německá vojska nacházela různou techniku, porouchanou a opuštěnou z různých příčin , jejich mechanici jí snadno opravili a použili. Němečtí technici a jejich opravárenské týmy byli nejlepší ve ww2. Hodně techniky Němci odexpedovali Rommelovi do Afriky např. 76,2 mm děla nazývaná pro svůj zvuk rač- bum.
u

uveď prosím Ťa čo znamená pojem " ztráta přibližně 35 000 vyšších a nižších důstojníků a generálů "
Je to zabitie ?
Gulag ? alebo prevelenie do zálohy ?
gump
Příspěvky: 4
Registrován: 8/8/2006, 16:14

Příspěvek od gump »

redboy píše:
gump píše:Vieš kedy sa nemecký vojak prvý krát stretol s tankom T34 ?
Vieš o nejakom podobnom tanku ktorá By mali nemci v roku 1941 ?
Poznáš počty ukoristenej techniky v nemeckých rukách ? :)
To čekáš, žš Ti tu budu psát letopočty, počty...? Jak to souvisí s tím co sem napsal?

Myslím si, že vývoj, počty nasazení T-34 nejsou nikterak neznámé, ba dokonce notoricky známé a co se týče počtu kořistní Sovětské techniky v Německé armádě, to se musíš zeptat někoho, kdo je ve WWII a Německu silnější než já.
Moje otázky mali naznačiť len jednu vec . Nemci namali ani na papieri nič také ako T 34 takže T 34 bol najlepší stroj v tom období . Počet ukoristenej techniky vypovedá o tom aký počet T 34 bol vo výzbroji a bol na hraniciach . Nemecké zásobovanie bolo zabespečené Vozatectvom . Takže kto bol viac pripravený na vojnu ? Nemci ktorý nemali nič podobné tanku T 34 ? Alebo rusi ktorý mal iT34 aj keď ako tvrdíš tanky s problémami ?
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Především si přečti:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1188
Najdeš to v Část 3.

Potom jen řeknu- nižší důstojníci - od ppor do kapitána.
vyšší důstojníci - mjr, pplk, plk.
generálové a maršálové jsou jasní.
Co s nimi těmito 35 000 lidmi bylo?
Byli obviněni z velezrady - popraveni, nebo zavřeni do Gulagu ( Jednalo se o velké spiknutí vykonstruované okolo maršála Tuchačevského). Popravy a závírání začíná od roku 1937 do roku 1939 a někteří byli zavřeni ještě v roce 1940.
Někteří po prozkoumání obvinění byli v nižších hodnostech vráceni při bitvě u Moskvy na frontu.
Pár vyjimek - jako generál Rokossovskij - byl na vysoké funkce vráceni.
Bylo by dobré i zde si přečíst všechny příspěvky, neboť je to i zde zmiňováno. A vracíš debatu opět zpět!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Kdyby jsi to četl pozorně, tak se dočteš, že já tam nikterak nezpochybňuji Sovětskou vývojovou a konstrukční základnu, stejně tak počty, například tanků. O to tu vůbec nejde. Koneckonců, já su tu jeden z posledních, kdo tu bude nějak pomlouvat např. T-34. Diskuse byla na téma Suvorovovi báchorky na téma úderu na Německo v první polovině roku 1941, a k tomu se tu vyjadřuji. Michan, a doufám, že i já, jsme nějak naznačili stav v RKKA a nejen v ní v tomto období.

Naprosto k ničemu Ti není, třeba T-72 v roce 1941, pokud to nemá někoho kdo to umí obsluhovat, má výcvik.. Pokud tomu nemá kdo velet a když velí, tak je to mladý "zob" který před rokem velel na pískovišti. Pokud není kdo by to dokázal opravit a měl čím, pokud není auto, které by tomu dovezlo munici a palivo.... Ten stav byl opravdu katastrofální. To není jen nějaké snižování úrovně, nebo antisovětský názor, to je fakt. Především dnes, kdy lze sehnat informace z předválečného období.

Sovětské rusko byla občanskou válkou, vnitřními poměry a politikou zhuntovaná země. I když se snažili, a to dost aktivně, prostě to nešlo tak rychle jak by to bylo ideální. Právě na začátku roku 1941 začala reorganizace armády (jak z důvodu zimní války, tak z důvodu hrozící války budoucí), vznikly nová organizační schémata, měnila se struktura velení, a mimo jiné započalo masivní přezbrojování, mimo jiné tebou jmenovanými T-34, ale třeba KV, Mig..., LaGG.. To byly velmi výkonné zbraně, ale to zdaleka, a zdaleka, a zdaleka nestačí na útok na Německo, byť se může jevit sebevýhodnější.

Prostě je něco jiného tabulkový stav např. dělostřelecké brigády, a něco jinoho je její bojeschopnost. Proto docházelo k takovým změnám, protože velení vidělo tento stav (a někdy i ne)

Opravdu poslední můj příspěvek k Suvorovovi.. definitivně, podobnou, ale racionální diskusi lze vést v jiném topic, a asi i v topic, kde se k tomu vyjádří i Ti, co už tento krok udělali dřív, jelikož měli víc rozumu než já.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Redboy ď a opět skvělé. Nechci se už v této rubrice objevovat. Přesto - lidé přcházejí.
Tanků T 34 k 22. červnu 1941 v Sovětské armádě bylo 1963 ks ( pokud jsem se spletl o 3 -5 promiňte píši z patra).
Byly po četě až rotě ( 3 respektive 10 u praporu respektive pluku) motostřelecké divize. Byla to Chyba! Když vyjel tankový pluk tak T 70 a u toho 2- 5 KV 1, 2 a 3 T34. První T 34 se objevily na všech frontách, někde 25.6 1941 - překvapení, někde 27.6 1941 překvapení. Ovšem v tom množství si tak velká profesionální armáda jako Wehrmacht byl - no co čtěte - prostě poradil.
U toho 35 000 sovětských důstojníků - to je na tři odborné články.
Řeknu dnes co hledat - v historiii SSSR je stinná kapitola - po ww1 se dalo dohromady ukřivděné a poražené Německo a kapitalismem neuznávané SSSR. Ta spolupráce dospěla tak daleko, že na území SSSR za skryté peníze Německa ( před vítěznymi mocnostmi ve ww1), fungovaly základny Německa u Kazaně. Němci si skrytě cvičily co jako stát potřebovali. Když přišel k moci Hitler 1933 spolupráce se rozvíjela ještě víc. Maršál Tuchačevskij byl náčelníkem štábu SSSR musel být i v kontaktu s Němci. Toho Heydrich , tehdy náčelník jedné zprávy tajné služby využil. Říkám znovu zkracuji - je to na více osvětlení.
Falšoval dokumenty - i v celé ww2 je o Němcích známo, že uměli a hlavně to co stejně umí každý stát.
Potom třeba věta kdy náčelník štábu SSSR Tuchačevskij nabízí technickou spolupráci - když vynecháš technickou vypadá jako spolupráci s Německem. Německem. Velezrada!
Prostě po účasti na pohřbu Tuchačevského v Anglii a přátelské návštěvě v Německu ( s kterými měli obchodní dohody) byl v roce 1936 maršál Tuchačevskij zatčen, obviněn z velezrady - druhý den zastřelen. Období temna pro celý důstojnický štáb SSSR začal.
Když mi dáte čas tak to po ww2 popíši celé i s dalšími fakty.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Tak kámoši na jiném fóru opět diskutují a mě to nedá (čit...došli argumenty).
Takže dotaz: Jak to bylo s tzv. Molotovovou a Stalinovou linií a jejich německým protějškem? Opravdu byla Stalinova linie totálně opuštěna, předána zemědělcům jako sklady a sebráno z ní veškeré zařízení a v průběhu války už nevyužita?
A co Molotovova linie? Existují nějaké její fotky či fotky jejího Německého protějšku? Co o ní víme?
Díky moc
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

michan píše:Redboy ď a opět skvělé. Nechci se už v této rubrice objevovat. Přesto - lidé přcházejí.
Tanků T 34 k 22. červnu 1941 v Sovětské armádě bylo 1963 ks ( pokud jsem se spletl o 3 -5 promiňte píši z patra).
Byly po četě až rotě ( 3 respektive 10 u praporu respektive pluku) motostřelecké divize. Byla to Chyba! Když vyjel tankový pluk tak T 70 a u toho 2- 5 KV 1, 2 a 3 T34. První T 34 se objevily na všech frontách, někde 25.6 1941 - překvapení, někde 27.6 1941 překvapení. Ovšem v tom množství si tak velká profesionální armáda jako Wehrmacht byl - no co čtěte - prostě poradil.
Jen malá poznámka, T-70 byl ve výrobě od března 1942, v r. 41 byla většina lehkých tanků typu T-26, zbytek byly BT-5 až BT-7M, možná pár starších typu BT-2 a obojživelné T-37, T-38 a T-40.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Ano, bylo to psáno z hlavy Skutečně, jako příklad mělo být BT - 5 a BT 7 a další starší tanky.
Pardon!
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Už 24. června 1941 armádní skupina Sever bojovala s KV-1 - .... do několik hodin, do konce boje odolával palbě jakéhokoliv děla, kromě 88mm ráže .....

10. července u Tolochina se osobně Guderian podíval na 2 T-34 (1 byl už zdokonaleným prototypem). Tyto T-34 získala 18. pancéřová divize.

Kniha Guderian - tankový generál
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Nechci se moc zastávat Suvorova, ale v posledních "dílech" se trochu zlepšil a jeho popis dobytí pevnosti a města Brest se mi líbil sakra moc. Taky to dost vysvětluje proč a jak mohla tak velká a docela slušně vyzbrojená armáda dostat tak na frak.
Ale jinak se mi líbí, že se tyhle debaty o jeho knihách vždycky zvrhnou v rozebírání poměrně nepodstatných detailů, často opravdu asi psaných pro efekt (jako třeba milion parašutistů, 100k Su-2 a podobně), ale to podstatné se přechází (rozmístění armád a logistiky, doktríny, rozkazy po začátku války...) a často se zaměňují následky s příčinami (třeba velká část logistického zmatku RA byla podle mého názoru způsobena právě tím, že byli napadeni jako první).
Ještě něco mě napadlo, doufám, že nepopletu čísla, je to o té industrializaci. V jiném topicu tady na palbě (motory tanku M4, tuším to bylo) někdo psal, že se v SSSR od roku 1929 za asi 10 a něco let zvýšil HDP asi o 50%. To mi dává něco přes 3% ročně, uvažuji něco jako složené úročení. V carském Rusku, jak jsem nedávno četl v Historii 20. století od P. Johnsona to mělo být ke konci, ale ještě před WW1 asi 8,5% ročně (ale právě nevím, jestli si to pamatuju přesně), tak kde je ten pokrok? Navíc situace na venkově byla mnohem horší, než za toho cara.

Btw, nemáte někdo odkazy na nějaké opravdu důvěryhodné informace o rozmístění jednotek v červnu 1941? Chci si ověřit pár tvrzení páně Suvorova, než ho zase vrátím do knihovny (momentálně čtu "Beru svá slova zpět")
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“