Dobré čtení

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Dobré čtení

Příspěvek od Fatale »

Házejte sem všechno, co považujete za dobrou a kvalitní četbu a doporučili byste to i ostatním, v současný době vychází spousta knížek, ale upřímně, kvalita často pokulhává, takže si takhle můžem vypomoct a zbytečně tak neutrácet chechtáky za brak :)

Hned dám tip na jednu, co jsem nedávno dočetl.

Slavenka Drakulić - Ani mouše by neublížili
recenze> http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=19927
Opravdu silná knížka, člověk na ní jen tak nezapomene...
válka je vůl
Jája
praporčík
praporčík
Příspěvky: 314
Registrován: 9/2/2006, 12:35
Bydliště: Brno

Příspěvek od Jája »

Takhle narychlo můžu doporučit:
Robert Merle - Malevil: hrstka lidí přežije výbuch atomovky nad Francií a snaží se přežít
David Robbins - Válka krys : známý duel odstřelovačů ve Stalingradu, čte se jedním dechem
Doufám, že umřu dřív, než vymře lidstvo.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Jakákoliv kniha, na níž je jako autor uveden Frederick Forsyth , se naprosto skvěle čte. Co se dalo jsem již koupil, nyní vychází v reedici nějaké další. Co mi ale chybí je Spis ODESSA, to je naprostá bomba se skvělým koncem :up:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Frederick_Forsyth
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

sa58 píše:Jakákoliv kniha, na níž je jako autor uveden Frederick Forsyth , se naprosto skvěle čte. Co se dalo jsem již koupil, nyní vychází v reedici nějaké další. Co mi ale chybí je Spis ODESSA, to je naprostá bomba se skvělým koncem :up:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Frederick_Forsyth
soulhas, mám některý díla jako audiobooky, velká paráda
válka je vůl
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Přidám něco z trochu jiné oblasti:
Edvard Stanislavovič Radzinskij- Rasputin. Úžasná kniha nejenom pro rusofily s mnohými detaily, která přináší velmi netradiční a ucelený pohled na jednu z nejslavnějších a zároveň nejméně prozkoumaných osobností Ruska.

Frederick Forsyth- souhlasím výborný autor, pamatuji zejména knihu Afghánec.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Dnes jsem neodolal a udělal jsem menší dírku v rozpočtu - navštívil jsem knihkupectví. A jelikož tam mají vcelku solidní výběr vydavatelství Svět křídel, neodolal jsem a koupil jsem si publikaci LOVEC.

Obrázek

Vypadá to vcelku zajímavě, Kramarenko byl esem korejského konfliktu (13 sestřelů) + 3 z WW2.

No a když už jsem tam byl tak mi srdce zaplesalo nad knížkou formátu A4 Po zapadlých stopách českých vojáků od Josefa Vričana. Podle předběžného ohledání se jedná o knížku o českých vojácích, bojujících na italské frontě, hlavně na řece Soča (Isonzo). Samozřejmostí je přehled všeho možného co se týká c. k. armády.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pro skutečně zapálené historiky typu Pana Michana a přátel Pátrače a Mantry, bych doporučil tyto knihy:
Námorné bitky, autor Edmund Kosiarz
Historie Německé armády 1939-1945, autor Philippe Masson
Historie Americké armády, autor Maurice Matloff

Velmi slušně zpracováno, obrazová dokumentace minimální............ovšem pod 360 stran textu ty knihy nejdou.........
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak Historii Německé armády (Philippe Masson) už doma nějaký ten pátek mám, ale ta knížka je podle mě poměrně dobrá propagačka...

Na několika místech se dozvíme, jak skvěle byla armáda a SS vyzbrojena, že to byli ti nej vojáci a podobné perel je tam víc. Dneska bych si již nekoupil... Ale je fakt, že tam není ani jeden obrázek :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

sa 58- to jsi mě zase ztrhal, jako starou svini.............. Sapíku, ta knížka je skutečně propagačka, ovšem hoď hlavu na prsa........v tohle ranku ta kniha byla svého času dost dobrá. Já ji naštěstí dostal darem.......... :lol:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Thór píše:Pro skutečně zapálené historiky typu Pana Michana a přátel Pátrače a Mantry, bych doporučil tyto knihy:
Námorné bitky, autor Edmund Kosiarz
Historie Německé armády 1939-1945, autor Philippe Masson
Historie Americké armády, autor Maurice Matloff

Velmi slušně zpracováno, obrazová dokumentace minimální............ovšem pod 360 stran textu ty knihy nejdou.........
Námorné bitky mám. Je to tak tlustá bichle, že ji mám na zemi aby neutrhla poličku. Myslím, že není špatná - má strašně velký rozsah.

Historii americké armády jsem dal jako dárek do tříděného odpadu. Na ten počet stran co obsahuje se v ní člověk nic nedočte. Naštěstí mě stála dvacku ve výprodeji, tak ani slza neukápla.

Historii německé armády jsem četl a v půli odložil. Myslím, že ji už do ruk nevezmu - Jako by to napsal nějak německý Reicin maskovaný za kdoví co. Za agitky je škoda utrácet peníze.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Dobré čtení

Příspěvek od TonyHazard »

Pánové, omlouvám se, ale nechci kvůli jednomu odkazu vytvářet nové téma.
Mám zde docela dobře vypadající časopis. Jedná se o Fakta & Svědectví od vydavatelství Naše vojsko. (Vyšlo již 2. číslo)
Zde je nabídka přímo převzatá ze stránek Naše vojsko :

36 stran za pouhých 28 Kč! Vždy 9. v měsíci!
V lednu 2009 začíná nakladatelství Naše vojsko, s. r. o. vydávat nový měsíčník Fakta a svědectví, zaměřený na popularizaci událostí národních i světových dějin, nejen dějin vojenských. Hlavní pozornost bude věnována dějinám 20. století a zvláště pak těm tématům, která byla v minulosti z nejrůznějších důvodů zamlčována či zkreslována. Časopis Fakta a svědectví přiblíží svým čtenářům události, o kterých v minulosti slyšeli, u nichž však rozhodně nemohou mít jistotu, že předchozí interpretace nebyly v rozporu s realitou. Spolupráci s časopisem přislíbili známí historici i publicisté s velkými zkušenostmi s objasňováním tzv. bílých míst našich i světových dějin, redakce časopisu však také oslovila mladé, začínající autory, kteří většinou nemají šanci publikovat výsledky své práce v již „zavedených“ odborných časopisech. Pestrost a zajímavost témat, vysoká akribie autorů a rozsáhlý doprovodný obrazový materiál, to všechno jsou pozitiva nového časopisu, jehož hlavním úkolem je zvýšení informovanosti českých čtenářů o důležitých okamžicích národních i světových dějin. Na závěr si dovolíme parafrázi z jedné knihy Viktora Suvorova: ... psát ve vědeckém slohu je velmi dobrý nápad..... Zkuste ale psát obyčejným, lidským jazykem tak, aby váš časopis kupovali čtenáři nejen kvůli pěkným obrázkům.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Těch 28 kreditů do toho investuji, ale ta cena je nějaká divná... Pokud to seženu, tak zkusím udělat nějakou recenzi. A jak je známo, recenzenti jsou neúspěšní autoři :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

sa58 píše:Jakákoliv kniha, na níž je jako autor uveden Frederick Forsyth , se naprosto skvěle čte. Co se dalo jsem již koupil, nyní vychází v reedici nějaké další. Co mi ale chybí je Spis ODESSA, to je naprostá bomba se skvělým koncem :up:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Frederick_Forsyth
Pokud sem patří i Mistr Vypravěč, pak si dovolím nadhodit ještě pár dalších jmen.
Z beletrie alespoň trochu vojenské jsou tu ještě pánové Ken Follet a Robert Ludlum, co stojí za pozornost, i když kvalit FF nedosahují...na druhous tranu pořád o třídu lepší než velmi propagovaný, ale nepříliš kvalitní John Le Carré.

Z nevojenské beletrie nemohu nedoplnit A.C.Clarka, Terry Pratchetta a pana profesora J.R.R. Tolkiena, kteří spolu s Forsythem tvoří pro mne čtveřici nejlepších světových spisovatelů.

A nakonec jméno, o kterém se dost divím,že zde nezaznělo: Tom Clancy vice ZDE. Obecně ke špionážní literatuře více ZDE.ZDE
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Clancy se sice pěkně čte, ale dost často se to dost výrazně liší od, ehm, reálně představitelných situací. Viz "Rudá Bouře", kde dokázal Abrams se 105mm kanonem probít T-80 ve velitslské verzi municí HEAT (sic!).
To už jsem měl raději Larryho Bonda - zvláště jeho "Obchodní válku", která se zabývá bojem USA+Polsko+ČR+SR, které přišly na pomoc Maďarsku, trpícímu pod imperiálními ambicemi Frantíků+Němců (EuroKonfederace). Načež Němci nakonec zjistí, že je žabáci používají jako kanonenfuter, uzavřou příměří a nechají žabáky si to vyžrat... Hlavní antihrdina je ex-velitel francouzské rozvědky, který se chováním i politickými rozhodnutími nápadně podobá Sarkozyumu. Vizionářský to román :-D

Další dobrou knihou je Team Yankee od H. Coyle - ten velel v reálu tankové rotě Abramsů a tato kniha, která po stránce strategie vychází z díla "Třetí světová válka" gen. Johna Hacketta se zabývá právě průběhem bojů z očí roty Abramsů. Podstatně realističtější, než všechny výše zmíněná beletrie dohromady (hlavně ta Clancyho)...
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

cover72 - Máš samozřejmě právo na svůj názor. já osobně nemohu hodnotit nějaké detaily s tankama, to dje mimo mne,a le ty podstatné věci sedí. A pokud si četl od CLancyho jeho Guide Line, tak víš, ž eon o té problematice rozhodně taky neví málo...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

To samozřejmě, čte se to pěkně. Jen je to třeba brát s dost výraznou rezervou, jelikož Clancy jakožto civilista "žere" všechno, co mu řeknou kamarádi z US. Army. Sám od něj mám Rudou Bouři v ČJ i originále, Hon na ponorku (ten byl vůbec veselý), Obrněnou Kavalerii a zkoušel jsem Net Force a je to všechno nepochybně zajímavé, ale jak říkám - nutno brát s velkou rezervou. Bond to, jakožto ex-US.Navy, má velmi realistické co se týče námořních akcí (což je koneckonců vidět i na tom, co napsal ve spolupráci s Clancym, jmenovitě v Rudé Bouři jsou námořní části jeho dílo) a ví toho dost a kriticky i o pozemních silách, ale zase má někdy dost úlety co se týče letectva (Rafale létající bokem mě docela dostalo). Nu a Coyle má zase perfektně reálné boje pozemní a tolik mu nejde letectvo - do námořnictva se vůbec nemontuje a dobře dělá.

P.S.: samostatnou kapitolkou jsou úlety překladatelů - třeba v rudé bouři se lze dočíst jak "Dělový člun roztočil rotor a vznesl se k vrcholkům Islandu".
Holt Gunship (bitevní vrtulník) vs. Gun Ship (dělový člun)...
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

cover72 píše:P.S.: samostatnou kapitolkou jsou úlety překladatelů - třeba v rudé bouři se lze dočíst jak "Dělový člun roztočil rotor a vznesl se k vrcholkům Islandu".
Holt Gunship (bitevní vrtulník) vs. Gun Ship (dělový člun)...
To absolutně nic není..v knize "Spitfire, příběh zkušebního pilota" jsem se dočetl, že Hawker Hurricane "v této době přeletěl z města Sydney do Cammu". Překladatel trošičku neuchopil, že Sydney Camm nejsou názvy měst, ale je to jméno šéfkonstruktéra :) Ale tak musí se mu nechat, že si poradil :)
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

cover72 - no, z toho, co jsem načetl já, patří Clancy k tomu faktograficky přesnějšímu, což jistě platí i obecně. Ohledně námořnictva má velmi dobrou faktografii Michel DiMercurio, kterému trochu škodí ta skutečnost, že se kouká mooc dopředu a pokdu dje o politické a strategické pozadí, tak tam většinou dost plave.

(Překladatelé jsou jiná kapitola....)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Doporučuji knihu od pánů Minaříka, Lakosila a Dubánka - Utajená obrana železné opony. Československá opevnění 1945-1964.
Opravdu zajímavé pro fandy našeho opevnění a jejich další vývoj po válce.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Buhele
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 14/2/2009, 21:35

Příspěvek od Buhele »

Forsyth s Clancym jsou perfektní.I když do některých Forsythových děl jsem se nemohl začíst(např. Čtvrtý protokol).
A pokuď jde o Bonda tak Obchodní válku už několik týdnů sháním....
Četl tady někdo od něho "Válečnou hrozbu"?O konfliktu JAR x Angola/Kubánci s nálednou intervencí USA...
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“