Jan Drnek - Žáby v bouři

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od thor03 »

Třetí kniha se série o tom co by bylo kdybychom se v roce 1938 bránily. Oproti předchozím dvěma je konečně "lépe" vytištěná a neobsahuje vadné stránky.
Děj se odehrává v roce 1942 kdy Sovětský svaz zaútočí na Polsko. Samotný děj je zpracován vcelku dobře, občas se vyskytují technické nepřesnosti. Je zde bych řekl více politiky, než válčení a samotný popis války je oproti prvnímu dílu méně podrobný.
Knihu doporučuji a ten kdo dokáže přihlédnout k technickým nepřesnostem se jistě bude bavit. Já jsem jí přečetl cca za čtyři dny.

První díl: Žáby v mlíku.
Druhý díl: Žába a škorpion
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Polarfox »

V pondělí jsem ji zrovna viděl v knihkupectví, dobrá bichle. V těhle chvílích mě zpravidla popadá smutná nálada, že tam místo těhle fantasmagorií nikdy neuvidím pár zahraničních knížek ceny své váhy ve zlatě :/
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
FdV
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 23/9/2009, 10:47

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od FdV »

Nebuď tak přísný Polarfoxi. Četl jsem pouze Žáby v mlíku asi tak před rokem a byl jsem s nimi spokojen. Je to psáno čtivě svižně, téma stále zajímavé. Jak už je řečeno v podtitulu, jde o historickou mystifikaci a tak se to musí také chápat. Poněkud mne překvapilo, když v některých nekonečných diskuzích na téma zda jsme se v 38 měli či neměli bránit je používána tato kniha jako argument. To bych ovšem viděl jako úspěch pana Drnka, že dokázal svoji mystifikaci napsat tak dovedně, že jí někteří berou tak vážně.

Na knize mi trochu vadila jasná snaha stranit ČSR, nejen sympatiemi vypravěče, ale i stavbou děje. Všechny plány Čechoslováků byly geniální a zdařily se, plány Němců byly pochybné, riskantní a nikdy nevyšly. Občas to působilo skoro jako sovětský válečný film. Ovšem fikce je věcí autora a záleží jen na něm, jak příběh vystaví.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Mirek58 »

FdV tvoje přirovnání se mi líbí! Máš bod.
Můj soukromý dojem je naprosto stejný.Proto jsem se ani nesháněl po dalších dílech.Mám takovej dojem že kdysi za 1. repobliky vyšla podobná slátanina asi 3000 stran a jedinej rozdíl byl,že hlavní zbraní tam byla chemie.
Asi to pan Drnek taky v mládí četl a to ho inspirovalo.
P.S. Ted jsem si vzpomněl jak se to jmenovalo -Gumová pevnost-.
Naposledy upravil(a) Mirek58 dne 16/1/2013, 17:13, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Polarfox »

Tak zase se neodvážím odsoudit něco, co jsem nečetl. Ale na druhou stranu to co jsem o tom slyšel a i to co sám píšeš mě nikdy asi nepustí k tomu to přečíst. Tahle série navíc dovedně pracuje s mnichovským komplexem, což je mi tak trochu proti srsti...pak právě vznikají takové paradoxy, jako je použití této knihy jako podkladu. Protože lidé chtějí věřit a autor jim to rád poskytne zabalené v sametu :)
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
FdV
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 23/9/2009, 10:47

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od FdV »

Číst tě samozřejmě nenutím, každému sedí něco jiného. Téma Mnichova je velmi emotivní a tato kniha toho samozřejmě využívá. Nemohu popřít, že má dušička plesala, když jsem četl jak bychom těch Němců hnali, kdyby nebyl Beneš takový slaboch.

Bohužel, je to jen fikce a to ještě pro Československo nekriticky optimistická. Pro pobavení a podpoření mnichovského komplexu dobré, jako podklad k nějakým hlubším historickým úvahám nepřijatelné.

Proto jsem ani nesháněl další díly, to už musí být čiré fantasy, to už si raději přečtu Prattcheta :-)
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od vencour »

Mam doma všechny tři Žáby. Je to fikce. No a co. Líbí se mi.
Dopřávám autorovi volnost (tím, že to čtu a prožívám), aby formuloval své myšlenky, v jistém smyslu se Drnek vyrovnává se vším, co se od té doby stalo.
Jistou logiku v celém dění vidím, v tom, co Drnek napsal.
Předpokládám, že bude ještě 4. díl, když se v prním díle píše, jak například spojené armády Evropy útočí na Kavkaz, Ukrajina se odtrhuje od SSSR apod.
Je to o jiném světě, beru celou dosavadní trilogii jako impuls, abychom se nesmířili s dnešním hnojem světa.
V principu vidím v Žábách něco co viděli obrozenci v Rukopisech Královédvorském a Zelenohorském. Motivaci, abychom se lépe starali o naši krásnou zem a pokoušeli se dohodnout se všemi, aby se tu dalo žít v míru a klidu.
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Mirek58 »

Miluji sci-fi a alternativní historii,ale autor musí ctít určité zákonitosti. Pan Drnek je podle mne obchází , tak neuměleckou zkratkou ,že celou práci si shodil sám.Zřejmě mu bylo putna,že o předmnichovské historii je hodně známo.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Polarfox »

vencour píše:V principu vidím v Žábách něco co viděli obrozenci v Rukopisech Královédvorském a Zelenohorském. Motivaci, abychom se lépe starali o naši krásnou zem a pokoušeli se dohodnout se všemi, aby se tu dalo žít v míru a klidu.
Já také, vidím v tom přesně tu motivaci, kterou nemám rád...vytváření falešných mýtů a velikých okamžiků národa, jako bychom neměli jinak co nabídnout. A tyhle falešné přetrvají, zatímco po těch opravdových a záslužných neštěkne ani pes :/

A když tohle vše pominu, tak mám rád nějakou míru. Tohle dílo ji dle všech indicií nemá...vše tam jde hrozně snadno, vše je takové děsně nereálné. To by mi zabránilo v jakémkoli vcítění se. Jsou alternativní světy, které zachovávají určité zákonitosti a jsou nereálné alternativní světy. Většina sci-fi a fantasy co jsem kdy četl má počítám více uvěřitelné zákonitosti svých světů než tahle "historická fikce".
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Lucius
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 182
Registrován: 7/10/2011, 11:52
Bydliště: Slovensko

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Lucius »

Polarfox píše: A když tohle vše pominu, tak mám rád nějakou míru. Tohle dílo ji dle všech indicií nemá...vše tam jde hrozně snadno, vše je takové děsně nereálné. To by mi zabránilo v jakémkoli vcítění se. Jsou alternativní světy, které zachovávají určité zákonitosti a jsou nereálné alternativní světy.
BINGO! Presne z tohto dôvodu som už nemal nejak chuť sa pustiť do dvojky a trojky. Do prvého dielu som vkladal dosť nádejí no mierne ma to sklamalo lebo, ako si povedal - všetko sa pre ČSR skončilo dobre a veľmi jednoducho. Nemecko sa nakoniec obrátilo z temnej strany na tú dobrú a všetci spoločne napadli ZSSR.
Navyše sa mi zdalo, že autor nadŕža aj plukovníkovi Moravcovi zo spravodajského.
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od vencour »

Tak trochu z podobného soudku ... jak se vám líbí "naše" alternativní historie ... http://czechlions.cz/downloads/Alternat ... _Johan.doc ... ? Více viz http://www.vwings.net/forum/viewthread. ... ad_id=3283.
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Mirek58 »

Aspon podle přečtené "osnovy" bych to dal na úroven asi tak pana Drnka.Jedné straně se vede vše na co šahne a druhé se sype vše pod rukama. I Generál počasí je pri ČSR!
Nelze to brát vážně je to fakt holá kostra bez štipky masa.
P.S.
Nedalo mi to a vrátil jsem se k předložené kostře. Chtělo by to nějakou vychytávku, fígl, překvapení na straně obránce v technice, taktice ,ale napůl reálné. Např eliminace nízko letícich strojů protivníka zbraní na základě munice 15x120/ZB 60, protitankové pušky/, gen.Husárek zbran na bázi uvedené munice odmítl do výzbroje opevnění. A zbrojovky by těchhle zbraní mohly nasekat asi deset tisíc za rok.
Tím by se vysvětlil neúspěch protivníkovy panc. techniky a letectva. U avií bych navrhoval zatažitelný podvozek, tím by se odůvodnilo splnění úkolu stihacího letectva, proti LW/vyrovnala by se převaha v rychlosti Me109/. Z hlediska faktického je to obhajitelné i když na hraně.Obojí existovalo prokazatelně.
ČTENÁŘ NEMRAVA SE NESMÍ NUDIT!
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Bleu »

Tady to máte, kdyby jste k tomu přistupovali jako ke scifi - což to taky je - tak se teďka nemusíte dohadovat o nesmyslech :)

edit: jakýkoliv alternativní svět je nereálný, z toho důvodu, že prostě reálně tj. skutečně neexistuje. A protože to tak je, tak se autor může stavět hlavu jak se mu zlíbí.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Polarfox »

Bleu píše:edit: jakýkoliv alternativní svět je nereálný, z toho důvodu, že prostě reálně tj. skutečně neexistuje. A protože to tak je, tak se autor může stavět hlavu jak se mu zlíbí.
Tak já víc pochopím svět, kde plácnu T-34 rozmašíruje Pz II na kaši a ne naopak :) Každý svět je nereálný, ale pak záleží na tom, jak si autor nastaví podmínky.

Pokud si určí, že tam tanky létají a lidi baští kameny, tak se nebudu ničemu podivovat...pokud ne a najednou tank vzlétne, aby mu to lépe šlo, tak se divit budu :D Drnek vychází z fungování našeho světa, tudíž by se měl těmito pravidly řídit, ne je obcházet zkratkami.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Stuka »

Alternativní historie jsou zábavné, pokud je autor dobře a zajímavě napíše.
V zásadě vycházejí z předpokladu, že existují paralelní vesmíry, kde jsou všechny ostatní možné alternativy naší historie.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Tempik »

Dobře zvládnutá alternativní historie (vlastně jediná opravdu povedená fikce co jsem na druhoválečné téma četl/či viděl) je "Luftwaffe vítězí". Byl to mix skutečných událostí, co se opravdu staly s událostmi, co by se mohli opravdu stát. Bylo to tak dobře zkombinované, že jsem měl místy problém rozeznat chvíli kdy je to ještě podle skutečnosti a kdy už je to fikcí. Autor (Mike Spick) je uznávaným autorem na téma letecké historie a tohle si střihl jen jako bokovku. Do tématu tedy opravdu vidí, zná detaily, ví co bylo teoreticky možné. A ačkoliv je hlavní "postavou" luftwaffe, není to nějaké slepé vybíjení hloupých spojenců. I spojenci reagovali na německé změny tak, jak by asi opravdu reagovali. Tuto knihu mohu jen doporučit, ikdyž jsou tam taky části, se kterými bych se asi úplně neztotožnil. A jak to dopadlo neřeknu, ale i to je přísně logické a žádné podivné zakončení s létajícími talíři nehrozí :razz:
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Jan Drnek - Žáby v bouři

Příspěvek od Mirek58 »

Já bych dal hlas -Velké válce, H. Turtledove.Opravdu mě zaujala, pobavila a mrzí mě, že překlad do češtiny skončil u třetího dílu.
ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“